Αναπαραγωγή Πως να το πάρω από τη φωλιά;

2017-03-24 14.23.10.webp

2017-03-24 14.26.02.webp 2017-03-24 14.25.24.webp 2017-03-24 14.23.10.webp

Ουφφφ μεχρι να βαλω τις φωτο κουραστικα... Φοιβο αυτη ειναι η φωλια απο εξω και μεσα και... Το μικρουλι.. Τα προηγουμενα αυγα τα πεταξε εξω
 

Συνημμένα

  • 2017-03-24 14.26.02.webp
    2017-03-24 14.26.02.webp
    15,6 KB · Προβολές: 25
Είχα την εντύπωση πως την είχες ολόκληρη μέσα στο κλουβί. Άνοιξέ της ενα πορτακι με μια σέγα πριν την ξαναβάλεις για γέννα. Πώς την έχεις στερεωμένη στα κάγκελα, δεν φαίνεται καθαρά;
 
εγω θα προσθεσω απλα τις δικες μου κινησεις σε μωρα κοκατιλακια που οι γονεις τους ειναι αγριοι. Αφου καθαρισω το κλουβι βαλω φαγητο νερακι και τα υπολοιπα καθομαι σε μια αποσταση και παρακολουθω πως το ζευγαρακι πευτει με τη μουρη στο φαγητο και μπαιμοβγενουν για να ταισουν τα μικρα δρακακια τους. Αφου ηρεμησουν τα πραγματα και ειναι το ζευγαρι εξω απο τη φωλια βγαζω ενα ενα τα μικρα και τα κραταω στις χουφτες μου χαιδευοντας τα και μηλοντας τους δυπλα στο κλουβι να με βλεπει το ζευγαρι αλλα να εχει και οπτικη επαφη με τα μωρα αυτο για λιγα λεπτα και μετα πισω στη φωλια τους τοτε η κυρια μπαινει να τσεκαρει αν ειναι ολα ενταξει και ολα καλα. Με γυμνα χερια αλλα σχολαστικα πλημενα ολα αυτα. Αισιοδοξω απο αυριο αφου ειναι πια 22 μερων να ξεκινησω μια φωρα την ημερα ταισμα και λιγολεπτη κουβεντουλα.στοχευοντας προταρχικα να εχω υγιούς -πιτσιρικες-πιτσιρικαδες και μετα ημερους που το πετυχενω με προσπαθεια και πολυ επημονη μπορει να ακουγετε αστοιο αλλα πιστευω πως με το χαδι τη χρια φωνης και λογακια περνουν την αγαπη που τους δινω και μεγαλονοντας μου την επιστρεφουν πολαπλασια. Εδω σταματαω γιατι σε λιγο το σχολιο μου θα ονομαστει συγκραμα! 😵
 
Φοιβο μου την εχω στερεωμενη με συρμα στα καγκελα δεν πεφτη ουτε κουναη... Οταν βγει το μικρο κανει να την βγαλω για να φτιαξω πορτακι; Και αν εχει κανει κ αλλα αυγα;
Μαρκο... εμενα δεν βγαινει καθολου η μανα μονο ο πατερας να φανταστης τη φωλια την εβαλα περση το καλοκαιρι κ απο τοτε δεν βγαινει αφου νομιζα οτι δεν ζουσε κ καθε 10 μερες κοιταγα να δω αν ειναι καλα η αν εχει αυγα τη να πω ειναι λιγο ιδιοτροπη; Ξερει κανεις ποτε θα βγαλη φτερα; Το χρωμα το περνουν απο την μαμα; Τα μικρα παπαγαλακια που ειχα καποτε ηταν πρασινα κ μπλε κ μου εκαναν παιδακια κιτρινα κ λευκα. Για τους ρινγκνεκ δεν ξερω αν περνουν χρωμα μονο απο τους γονεις η απο τους παπουδες τους η μαμα ειναι γκρι κ ο μπαμπας πρασινος τη λετε να βγει;🙂
 
Φοιβο απο μια φωτο σαν αυτην εφτιαξα την φωλια που ειχε κ τα σχεδια της μονο που εγω την πορτα την εβαλα πανω απο την εισοδο της φωλιας και ειναι πιο μεγαλη η φωλια μου ελεγε οτι κανη για τα ρινγκνεκ αλλα μαλλον εινα για ζακο 😀 2017-03-25 02.52.25.webp
 
Μαρκο... εμενα δεν βγαινει καθολου η μανα μονο ο πατερας να φανταστης τη φωλια την εβαλα περση το καλοκαιρι κ απο τοτε δεν βγαινει αφου νομιζα οτι δεν ζουσε κ καθε 10 μερες κοιταγα να δω αν ειναι καλα η αν εχει αυγα τη να πω ειναι λιγο ιδιοτροπη;
Όχι δεν είναι ιδιότροπη. Δυστυχώς έχεις κάνει ένα τεράστιο λάθος που μπορεί να κοστίσει την υγεία και την ζωή του θηλυκού σου.
Πρώτον την έκανες άκρως αντικοινωνική και δεύτερον της στέρησες το φως και την κίνηση και την έβαλες σε μια διαδικασία συνεχών ωοτοκιών.
Μόλις κλαρώσει ο εν λόγω νεοσσός, θα αφαιρέσεις εντελώς την φωλιά μέχρι τουλάχιστον τον επόμενο Φλεβάρη και θα αφήσεις το ζευγάρι να ζει στο κλουβί του και ο νεοσσός μόνος του μετά τον απογαλακτισμό.
Η φωλιά δίνει στα πουλιά το σήμα της αναπαραγωγής και δεν είναι αναπόσπαστο κομμάτι του κλουβιού τους αλλά περιοδικό.
Πόρτα έχει η φωλιά.
Καλότυχο το μωράκι σας! 🙂
 
Μαρια μου δεν την εκανα εγω αντικοινωνικη την βρηκα ετσι στην αυλη μου την επιασα παγωμενη ενα χειμωνα το δαχτυλιδι στο ποδι τις δειχνη οτι ειναι 8 χρονον τωρα την εχω 2 χρονια αρα τα πρωτα 6 χρονια τις ζωη της δεν ξερω πως τις φερονταν αυτοι που την ειχαν και ειναι τοσο αγρια
 
Επειδή μου αρέσε το εσωτερικό της φωλιας.. ετσι πρεπει να ειναι κσι η φωλιά της ροζελας @maria p ; Να ειναι οριζοντια και να εχει απλα;

Χιλια συγνώμη που χαλαω το θεμα απλα μου άρεσε η φωλια και θεωρω την δική μου φωλια χαλιά.

@Μαρια. Ν εχει σκαλα μεσα η φωλια;
 
Οχι την εφτιαξα με ξυλα που ειχε ο μπαμπας μου ειδα τα σχεδια στο ιντερνετ κ ελεγε οτι κανει για ρινκνεκ αλλα μαλλον ειναι για ζακο 😀

Ναι τους εχω σκαλα γιατι ειναι ψηλη η εισοδος κ δεν θα φταναν να βγουν
 
Μπορεις σε παρακαλω να μου στείλεις το σχεδιο ή την ιστοσελίδα να δω; Με μήνυμα μην χαλαμε το θέμα..
 
Άνετη πολυ αυτη η φωλιά. Η αλλη μολις τρομαξε η θηλυκια μου δυσκολεύτηκε να βγει και γενικα δεν είναι ανετη.
Εχουν τα pet shop ή να πρεπει να την κανω η ιδια ή Πελεκάνος;
 
Επειδη ειμαι απο το κινητο δεν μπορω να το βρω.. Παντως αυτο που εστειλε η μαρια. Π με τις φωλιες μειαζει νε αυτην που ειναι για τα αφρικαν
 
Άνετη πολυ αυτη η φωλιά.
Οι σωστές διαστάσεις των φωλιών με πολύ μικρές αποκλίσεις είναι αυτές που αναφέρονται στο άρθρο που σας παρέθεσα. Ο λόγος είναι πως πρέπει να μπορούν να βγουν οι νεοσσοί κατά τις πρώτες εξόδους και να μην δυσκολεύονται. Και το ύψος που μπορούν να αναρριχηθούν στην αρχή είναι συγκεκριμένο. Το άνετο λοιπόν έχει να κάνει με τις συνολικές ανάγκες των πουλιών καθ' όλη την αναπαραγωγική διαδικασία.
Με μήνυμα μην χαλαμε το θέμα..
Όχι δεν χαλάει το θέμα αν μας αναλύσει την φωλιά της. Δεν είναι τα πμ ο κατάλληλος τρόπος ενημέρωσής μας και συζητήσεων επί της ουσίας.
 
Αυτη που εχω εγω πρεπει η θηλυκιά να σηκώσει το ποδι να πιαστεί και να σπρωξει με το αλλο για να βγει. Εχε φυσικά και το ξυλο το οποίο ειναι έξω και μεσα αλλα δεν την βολεύει. Αν αυτή την διαδικασία την κανει σε κατάσταση ηρεμιας δεν θα σπάσει το αυγο. Αλλα σε πανικο λογικο να σπασει. Ενω αυτη ειναι πολυ καλύτερή. Με την σκαλα της και ολα.. Και μαρεσει που μπαινει και ο αρσενικος μεσα (χωράει)


Εντομεταξυ ουτε εμενα η θηλυκιά βγαίνει εκτος φωλιας. Ο αρσενικός την ταιζει.
 
Εντομεταξυ ουτε εμενα η θηλυκιά βγαίνει εκτος φωλιας. Ο αρσενικός την ταιζει.
Έτσι γίνεται όταν κλωσσούν, δεν τα αφήνουν καθόλου. Τροφοδοτούνται από το αρσενικό. Συμβαίνει στα περισσότερα αν όχι όλα τα πτηνά αυτό, εκτός αν κλωσσούν εκ περιτροπής όπως είδαμε με τον bald eagle.
 
Back
Top