Αναπαραγωγή Πως να το πάρω από τη φωλιά;

2017-04-12 18.21.34.webp 2017-04-12 18.16.57.webp και μια κοντινη απο το μωρο... Δυστιχως η δεν μπορω να ανεβασω φωτο με υψιλη αναληση μου λεει πολυ μεγαλο αρχειο κ το μικρενο με αποτελεσμα να μην φενετε καθαρα ξερει κανεις γιατι;
 
Ειναι 34 ημερων... Ναι τους εχω φτιαξη σκαλα γιατι η εισοδος της φωλιας ειναι ψηλα

Αχχχχχ ξεχασα χρονια πολλα χριστος ανεστη Μαρια π.
 
Απο κραξιμο πως πανε τα ενηλικα;
Η θυληκια ειναι αυτη που κανει φασαρια κ κραζει ειδικα αν δει αγνωστο χαλαει τον κοσμο ο αρσενικος πιο πολυ κανει φωνουλες σαν να σφυριζη
 
Εγω δεν ξερω ακομα τι ειναι το δικο μου!16 μηνων ειναι.Ακομα δεν εχει βγαλει κατι στον λαιμο, στα 2 χρονια λενε, απλα ειναι ιδιαιτερα φωνακλας ωρες ωρες και ομιλητικος!
 
2017-04-28 21.11.29.webp Ναμαστε κ εμεις! 48 ημερων αντε κοντευουμε να βγουμε απο την φωλια οι γονεις μολις με δουν τρεχουν στο μικρο μην τους το παρω κ αυτο αμεσος να χωθη στην αγκαλια του πατερα του ο χεστης
 
θα είχε πλάκα να χρησιμοποιούσατε μεταξύ σας αυτό το υποκοριστικό για τον μικρούλη. 😉
Είναι πολύ - πολύ όμορφος και τρυφερός. Να τον χαίρεστε!
 
Πολυ όμορφο και υγιέστατο φαίνεται.
Μήπως όμως πρέπει να ασχοληθείς λιγάκι τώρα;
Γνώμη μου είναι πως είναι κρίμα να μεγαλώσει και να είναι ένας εντελώς άγριος παπαγάλος ενώ κατοικεί με ανθρώπους.
Και το έχεις από πολυ μωράκι
Από αυγό δηλαδή !
Τώρα πάντως που είναι ακόμα μωράκι μπορείς να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, αλλά πρέπει να βρεις τροπο να το βγάζεις από φωλιά.
Αν δεν προσπαθήσεις, το πιθανότερο είναι να μάθει από τους γονείς του αυτή τη συμπεριφορά απέναντι σου και να σε αντιμετωπίζει αναλόγως.
Εκτός και αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με αυτο. 😉
 
θα είχε πλάκα να χρησιμοποιούσατε μεταξύ σας αυτό το υποκοριστικό για τον μικρούλη. 😉
Είναι πολύ - πολύ όμορφος και τρυφερός. Να τον χαίρεστε!
Ευχαριστω πολυ που το βαφτισες να ξερεις εισαι ο νονος του χεστη κ περημενη το πασχα λαμπαδα αυγο μην φερεις δεν το τρωη 😀

Μήπως όμως πρέπει να ασχοληθείς λιγάκι τώρα;
Γνώμη μου είναι πως είναι κρίμα να μεγαλώσει και να είναι ένας εντελώς άγριος παπαγάλος ενώ κατοικεί με ανθρώπους.
Περημενω να βγει απο την φωλια κ να τον τσακοσω ειναι αγαθουλης ακομα κ θα ημερεψη γρηγορα γιατι αν γηνει σαν τους γονεις... κάηκα ειναι στριμενοι κ σου κοβουν δαχτυλο για πλακα η θυλικια
 
Είναι υπέροχο, να σου ζήσει!
Όπου να 'ναι περίμενέ το, 40-50 ημερών κάνουν την πρώτη πτήση τους :)
 
Το μωρο τι θα το κανεις; Θα το δωσεις η θα το βαλεις σε αλλο κλουβακι; Εγω προσωπικα δεν ξερω τι θα εκανα! Απο την μια τα μωρα ειναι γλυκουλια απο την αλλη θα με ενοχλουσε να το τραβαγα απο τους γονεις τους που τοχουν με τοσο στοργη και να το εβαζα μονο! Βεβαια μετα θα αγριευε!
 
Ωραία, πάντως όπως διάβασα και παραπάνω καλύτερα δε θα ήταν να είναι μόνο του;
Θα είναι πιο εύκολη η διαδικασία να ημερέψει και για εσένα και γιαυτο.
Εκτός αυτού πες ότι το αφήνεις εκεί και προσπαθείς, όταν θα πηγαίνεις εσύ να το πάρεις και θα βλέπει τα αλλά δυο να χτυπιούνται θα κάνει το ίδιο
Εν ολίγης αν μείνει μαζί τους στο ίδιο κλουβάκι η δικη μου γνώμη είναι πως θα είναι άγριο όπως και να έχει.
 
Συμφωνω φυσικα, απλα εσυ βλεπεις το οικογενειακο δεσιμο πραγμα που εγω δεν τοχω ζησει! Απλα αν το κρατησεις και βλεπει τους γονεις του δεν ξερω πως θα αισθάνεται👎 ειμαι κ ψυχικιαρης!
 
Back
Top