Φροντίδα Πως να φροντίσω κοτσυφάκι που έπεσε από τη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ChrisRhys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σπουργίτης είναι...
Μάλλον επέζησε από κάποια επίθεση.
Επικοινώνησες με την
ορνιθολογικη στον βαλτο της Βραβρωνας
κι αν ναι τι σου είπαν;
 
Πεθανε πριν λιγο το πουλακι παιδια, μεχρι τις 3 το βραδυ ετρωγε με ορεξη ασπραδι κ μετα λιγο ζαχαρονερο,το πρωι στις 7 δεν ειχε καθολου ορεξη και στις 9.30 εφυγε! Η ορνιθολογικη μας εστειλε στην ανιμα κ η ανιμα στην καλη μας την καρδια, να το αφησουμε να ξεκουραστει και μαλλον οτι θα πεθανει
 
Η ορνιθολογικη μας εστειλε στην ανιμα κ η ανιμα στην καλη μας την καρδια, να το αφησουμε να ξεκουραστει και μαλλον οτι θα πεθανει
Βρε Τάκη, πολύ λυπάμαι, αλλά έχε υπόψη σου ότι έτσι είναι η κατάσταση με τα περισσότερα σπουργιτάκια. Σπάνια να επιβιώσουν, όσο κι αν τα φροντίζεις.
Αυτό με την Άνιμα ομολογώ δεν το κατάλαβα, αρνήθηκαν να το αναλάβουν;
 
Ναι ειπαν οτι δεν θα επιζησει το πουλι και απλα να το ζεστανουμε κ να του δωσουμε νερακι, μετα ηρθε κ η συζυγος και μου λεει μηπως το ταισες πολυ και εσκασε το πουλι! Πρωτη φορα με νεοσσο ενοιωσα παντως ανημπορος να το βοηθησω σωστα!

IMG_20170524_072026-1040x584.webp παντως ενω χθες εκανε μαυρα κακακια, το πρωι ειχε σαν μουσταρδα στον ποπο του σε αρκετη ποσοτητα οποτε διαρροια σιγουρα! Να και η τελευταια φωτο που πηρα

Βρε Τάκη, πολύ λυπάμαι, αλλά έχε υπόψη σου ότι έτσι είναι η κατάσταση με τα περισσότερα σπουργιτάκια. Σπάνια να επιβιώσουν, όσο κι αν τα φροντίζεις.
Αυτό με την Άνιμα ομολογώ δεν το κατάλαβα, αρνήθηκαν να το αναλάβουν;
προφανως απο την εμπειρια τους και την ηλικια του πουλιου καταλαβανε οτι δεν θα ζησει! Εμεις σκεφτομαστε ποιο συναισθηματικα και αυτοι ποιο ψυχρα, λογω των καθημερινων γεγονοτων που τους συμβαινουν! Παντως οταν μου το ειπε η συζυγος ενοιωσα ενα κομπο στο στομαχι μου! Και τωρα τι κάνω; Τελικα η φυση εδωσε την λυση!☹
 
Πλέον Τάκη δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά να πάψεις να το σκέφτεσαι, γιατί λάθος από ό,τι μου φαίνεται δεν έκανες κανένα, ίσα - ίσα που το ανέλαβες και το φρόντισες όπως έπρεπε.
 
Καλησπέρα σας!
Ήρθα στο χωριό μου την Ναυπακτο για κάποιες μέρες, και είδα στο έλατο μας μια φωλιά από κοτσύφια... Δυστυχώς προχθές πέσανε και τα 4 κάτω .. Δεν είναι πολύ μεγάλα, δεν πετάνε, έχουν λίγο φτερωμα όμως, σήμερα βρήκα 2 πεθαμένα ένα να αγνοείτε Κ πήρα την απόφαση να μαζέψω έστω το τελευταίο να ζήσει..
Του έκανα μια φωλιά να είναι ζεστά Κ το τάισα 2 σκουλίκια που έσκαψα στον κήπο..
Με βλέπει Κ τρώει κανονικά !
Πείτε μου σας παρακαλώ κάθε ποτε να το ταΐζω ...
Κάθε ώρα που με βλέπει ανοίγει Κ το στόμα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top