Φροντίδα Πόσες πατήθρες ανά 60αρα ζευγαρώστρα για 1 καναρίνι;

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα σας! 🙂

Ποσες πατηθρες χρειαζονται μεσα σε μια 60αρα ζευγαρωστρα για να εχει ανεση ενα πουλακι να πεταει; Δυο; Τρεις;
Δυο στις ακρες σιγουρα, υποθετω (στο ιδιο υψος), στην μεση να βαλω κι αλλη; κι αν ναι, στο ιδιο υψος με τις αλλες;
Μηπως να βαλω στην μεση το σουπιοκοκκαλο με την ειδικη βαση του; (που βλεπω οτι προτιμανε πολλες φορες να καθονται εκει).
Ποιες πατηθρες να προτιμησω; Αυτες που ειναι 30εκ μηκος (οξιας) σε δυο μεγεθη (που προσαρμοζονται εξωτερικα) 'η αυτη του μετρου που κοβουμε τις διαστασεις που θελουμε και στηριζονται απο τη μια μερια του κλουβιου στην αλλη (αλλα προσαρμοζονται εσωτερικα);

Επισης, καπου ειχα δει σε καποιο σχολιο εδω για μια βαση-'πλατωμα' οπως το ειπε μια κοπελα, οπου προσαρμωσε μια μικρη οριζοντια, ευθεια και λεια επιφανεια (πχ. ενα μικρο τετραγωνο -μη τοξικο- ξυλο μελαμινης η βαμμενο mdf) ωστε να 'παταει' τα ποδαρακια του το πουλακι οταν παει εκει, για να ξεμουδιαζει απο το συνεχες κοιλο κυρτωμα στα ποδαρακια του, που αναγκαστικα κραταει στις πατηθρες (ελεγε οτι στην φυση τα πουλακια πατανε και στο εδαφος και ξεμουδιαζουν).
Τι λετε; Ειναι καλη ιδεα η 'βαση ξεμουδιασματος'? Κι αν ναι, σε ποιο σημειο-υψος του κλουβιου θα ηταν καλο να προσαρμοστει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Καλησπέρα Μαρία! Το ζητούμενο στην διαρρύθμιση των κλουβιών είναι η εξασφάλιση του μεγαλύτερου δυνατού ζωτικού χώρου. Στην προκειμένη περίπτωση, για μία ζευγαρώστρα των 60 cm, η τοποθέτηση δύο μόνο πατηθρών στις άκρες, με απόσταση από τα κάγκελα τέτοια ώστε να αποφευχθεί η τριβή και η "φθορά" της ουράς είναι ιδανική!
 
Αρα η 'βαση ξεμουδιασματος' δεν χρειαζεται καθολου;
Ποιο αξεσουάρ είναι αυτό; Δεν το έχω ξανακούσει. Θα μπορούσες να μας επισυνάψεις ένα link ή φωτογραφία;:)
 
Μάλλον εννοεί ένα πλακέ κομμάτι ξύλου, αλλά αυτό είναι για παπαγάλους.
Δεν έχω ακούσει ποτέ να το χρησιμοποιούν σε καναρίνια!
New-Practical-Fan-Wood-Coin-Parrot-Bird-Cage-Perches-Stand-Platform-Pet-Parrot-Hanging-Toy-TB.jpg
61OthsFu47L._AC_UL320_SR316,320_.jpg
 
Αν αφαιρείται η σχάρα σε τακτά χρονικά διαστήματα προκειμένου το πουλάκι να πατάει "καταγής" με ανοιχτά τα πέλματα δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο στο κλουβί...
[automerge]1542963137[/automerge]
Εναλλακτικά του φτιάχνεις πανεύκολα και πολύ φθηνά μια πλατφόρμα, την τοποθετείς στο κέντρο χαμηλά αντί για 3η πατήθρα και βλέπεις αν την προτιμάει και πόσο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον εννοεί ένα πλακέ κομμάτι ξύλου, αλλά αυτό είναι για παπαγάλους.
Δεν έχω ακούσει ποτέ να το χρησιμοποιούν σε καναρίνια!
New-Practical-Fan-Wood-Coin-Parrot-Bird-Cage-Perches-Stand-Platform-Pet-Parrot-Hanging-Toy-TB.jpg

Photoshop lvl -356 😛
 
Μαρία, βλέποντας τις φωτογραφίες του αξεσουάρ που ανήρτησαν τα μέλη μας, κρίνω ότι είναι άσκοπο να το αγοράσεις. Ίσα ίσα θα αφαιρεί ζωτικό χώρο. Αν τα καναρίνια σου θελήσουν να ξεκουραστούν θα το κάνουν πάνω στις πατήθρες! Μην ανησυχείς!
 
Παιδια, κατι τετοιο που παρεθεσε η Ηλεκτρα εννουσα ως 'βαση ξεμουδιασματος', επειδη το ειχε σχολιασει καπου μια κοπελα για να ξεκουραζουν τα ποδαρακια τους τα καναρινακια.

Ομως, αν φτιαξω ενα μικρο ξυλινο 'Π' (σαν κοντο τραπεζακι) και το βαλω στο κεντρο χαμηλα, οπως ειπε ο Σπυρος παραπανω, ισως ειναι καλη ιδεα, χωρις να χανεται ζωτικος χωρος πτησης, μιας και δεν σκοπευω να αφαιρω την σχαρα, για να μην πατανε πανω στις κουτσουλιες τους.
Εχει λογικη παντως το να χρειαζονται και τα καναρινια να ξεμουδιασουν τα ποδαρακια τους σε μια ευθεια επιφανεια, οποτε σκεφτομαι να το δοκιμασω, κι αν δεν πηγαινουν καθολου τα πουλακια εκει, τοτε να το αφαιρεσω αν ειναι.
 
απο 2 μεχρι 3 το μεγιστο σε σχηματισμο αναποδο τριγωνο στην περιπτωση των 3...

Φίλε Αντώνη να σε ρωτήσω κάτι; Το σχήμα για ζευγαρώστρες δίνει 5 πατήθρες. Εσύ προτείνεις 2-3. Επειδή εμπιστεύομαι απολύτως (και θαυμάζω) τις γνώσεις σου, θα ήθελα να σε ρωτήσω για ποιο λόγο;
Μου φαίνονται λίγες κάτω από την λογική ότι σε κάποια σημεία του κλούβιου δεν θα μπορεί να καθίσει το πουλάκι, άρα και να τα εκμεταλλευτεί τρόπον τινά..
Παρατηρώντας τα δικά μου καναρινιά όπου τους έχω τις πατήθρες όπως στο σχήμα (3 κάτω, 2 πάνω) πάνε συνεχεία από εδώ κι από 'κει σε διάφορες.. Διαδρομές :)
 
Φίλε Αντώνη να σε ρωτήσω κάτι; Το σχήμα για ζευγαρώστρες δίνει 5 πατήθρες. Εσύ προτείνεις 2-3. Επειδή εμπιστεύομαι απολύτως (και θαυμάζω) τις γνώσεις σου, θα ήθελα να σε ρωτήσω για ποιο λόγο;
Μου φαίνονται λίγες κάτω από την λογική ότι σε κάποια σημεία του κλούβιου δεν θα μπορεί να καθίσει το πουλάκι, άρα και να τα εκμεταλλευτεί τρόπον τινά..
Παρατηρώντας τα δικά μου καναρινιά όπου τους έχω τις πατήθρες όπως στο σχήμα (3 κάτω, 2 πάνω) πάνε συνεχεία από εδώ κι από 'κει σε διάφορες.. Διαδρομές :)

Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λογια Δημητρη μου, ο θαυμασμος ειναι αμοιβαίος ομως, καθως καθε ερωτηση ή προβληματισμός παει τις γνωσεις αλλα και τις εμπειριες μας βηματα παρακάτω.

Εγω "λειτουργω" με 3 (σε 60αρα και παντα για καναρινια) γιατι θελω να δινω ευκαιρια στα πουλια αντι συντομων "πτησοαναπηδησεων" απο πατηθρα σε πατηθρα να παιρνουν μεγαλυτερες αποστασεις πτησεων.
Οποτε καθαρα εμπειρικά το αναφερω.

Το αρθρο δινει σωστές κατευθύνσεις, εγω επελεξα να δωσω λιγο μεγαλυτερο βαρος σε αυτο το κομματι του αρθρου.

"Επειδή η βασική απαίτηση της τοποθέτησης είναι να δημιουργείται χώρος για να πετάει όσο γίνεται περισσότερο το πουλί, το μέγεθος του κλουβιού είναι ο ρυθμιστής"
 
Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λογια Δημητρη μου, ο θαυμασμος ειναι αμοιβαίος ομως, καθως καθε ερωτηση ή προβληματισμός παει τις γνωσεις αλλα και τις εμπειριες μας βηματα παρακάτω.

Εγω "λειτουργω" με 3 (σε 60αρα και παντα για καναρινια) γιατι θελω να δινω ευκαιρια στα πουλια αντι συντομων "πτησοαναπηδησεων" απο πατηθρα σε πατηθρα να παιρνουν μεγαλυτερες αποστασεις πτησεων.
Οποτε καθαρα εμπειρικά το αναφερω.

Το αρθρο δινει σωστές κατευθύνσεις, εγω επελεξα να δωσω λιγο μεγαλυτερο βαρος σε αυτο το κομματι του αρθρου.

"Επειδή η βασική απαίτηση της τοποθέτησης είναι να δημιουργείται χώρος για να πετάει όσο γίνεται περισσότερο το πουλί, το μέγεθος του κλουβιού είναι ο ρυθμιστής"

Είναι παρα πολύ σωστή η παρατήρηση σου για τις "πτησοαναπηδήσεις" Αντώνη (ωραία λέξη! 👍) ) γιατι πρακτικα, στο 60-70% των μετακινησεων τους, αυτό κάνουν... Οι πτήσεις είναι το υπόλοιπο..
Ουσιαστικά στην περίπτωση των 5 πατήθρων η όποια πτήση μπορεί να γίνει, γίνεται μεταξύ των δυο επάνω και των κάτω ακριανών διαγωνία προς τις επάνω.. Η κάτω μεσαία ενδεχομένως να τα κάνει να τεμπελιάζουν και να την χρησιμοποιούν για τις όποιες αναπηδήσεις.. Το έχω σκεφτεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και σκέφτομαι να την αφαιρέσω (κάτω μεσαία) και να παρατηρήσω συμπεριφορές και να μετρήσω...ώρες πτήσεις :) Δεν ξέρω εάν θα άφηνα μόνο μια κάτω. Σκέφτομαι ότι με τις τέσσερις διαγώνιες έχουν περισσότερες επιλογές διαδρόμων και εκμεταλλεύονται περισσότερο τον όποιο χώρο έχουν..
 
Ενα feedback για το παραπάνω θέμα που μπορεί να φανεί χρήσιμο.
Το συμπέρασμα μου ακολουθεί την απλή βασική αρχή: "Πείραμα και παρατήρηση".
Να πω ότι το πείραμα έγινε με τα 2 πλέον ζωηρά και κινητικά καναρίνια μου.

Σε δυο κλουβιά έκανα το εξής σχετικά με τις πατήθρες:
Σε 60αρες ζευγαρώστρες αρχικά είχα τοποθετημένες 5 πατήθρες σύμφωνα με το παρακάτω σχήμα:


1544095602570.png


1. Στο ένα κλουβί αφαίρεσα την κάτω μεσαία πατήθρα. Έμειναν δηλαδή οι τέσσερις στις άκρες του κλούβιου. 2 πάνω + 2 κάτω.
2. Στο άλλο κλουβί αφαίρεσα της δυο κάτω ακριανές και έτσι σχηματίστηκε ένα ανάποδο τρίγωνο. 1 κάτω στην μέση και 2 επάνω.

Στην περίπτωση 1 δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου αναπηδήσεις πάρα μόνο πτήσεις δεδομένο ότι δεν υπάρχει κάτι στην "πτητική διαδρομή" για να σταθεί το πουλάκι.
Επίσης γίνεται πλήρης εκμετάλλευση του κλουβιού.

Στην περίπτωση 2 ήταν μοιρασμένα τα πράγματα μεταξύ πτήσεων και αναπηδήσεων Σε ποσοστό περιπου (35-40% πτήσεις 60-65% μεταπηδήσεις) διότι το πουλάκι χρησιμοποίησε πολλές φόρες την κάτω μεσαία πατήθρα για να μεταπηδήσει μεταξύ των δυο επάνω.
Επίσης δεν γίνεται πλήρης εκμετάλλευση του κλούβιου διότι με το ανάποδο τρίγωνο οι κάτω γωνίες του κλούβιου μένουν εντελώς ανεκμετάλλευτες πτητικά.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι η τέσσερις πατήθρες στις άκρες του κλούβιου (εάν αυτό είναι 60αρα ζευγαρώστρα) είναι ο ιδανικός σχηματισμός για να μαζεύουν οι μικροί μας φίλοι τις περισσότερες" ώρες πτήσης":)

Κάθε άλλη άποψη είναι, όχι μόνο, δεκτή αλλά και απολύτως σεβαστή!
 
Να πω μια γνώμη.
Οι πατήθρες στα κλουβιά αυτά που έχουν διπλή χρήση, μπαίνουν πάντα ανάλογα με τον σκοπό που εξυπηρετούν. Σαν κλούβες πτήσεις οι πιο πάνω αναλύσεις καλύπτουν το θέμα. Σαν ζευγαρώστρες όμως δεν μπορούν να δεχθούν πάνω απο δυό πατήθρες και αυτές όχι ψηλα. Μόνον στο μέσον, ή έστω μιά χαμηλά και μια στο μέσον. Ο χώρος ζευγαρώματος στην περίπτωση που τοποθετηθούν ψηλά είναι πολύ μικρός.
 
Πολύ σωστό κύριε Μάκη και σας ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση!
Παράληψη μου το ότι δεν έκανα σαφές ότι μιλάω για ένα πουλάκι σε μια ζευγαρώστρα με σκοπό διαμονή και όχι ζευγάρωμα κλπ.
 
Back
Top