Αναπαραγωγή Πόσο θα αργήσει η αναπαραγωγή των budgies μου;

Ihave2budgies

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Εχω πάνω απο 4 μήνες τα 2 budgies μου. Τα βλέπω να φιλιούνται, να καθαρίζονται και να ταίζονται αλλά δεν έχουν αναπαραχθεί ακομα.☹ Διάβασα σε ενα άρθρο ότι χρειάζεται φωλιά. Μπορεί να γίνει η αναπαραγωγή χωρις φωλιά και αν αναπαρχθούν τι πρέπει να προσέξω στους νεοσσούς;
 
Γεια σου, έχεις σιγουρευτεί ότι είναι ζευγάρι; Γιατί και ίδιου φύλου να είναι, μπορεί να φιλιούνται και να περιποιούνται το ένα το άλλο.
Επίσης για να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή πρέπει να είμαστε βέβαιοι για την καλή υγεία των πουλιών μας και ότι η διατροφή που τους παρέχουμε τους προσφέρει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για ν' ανταπεξέλθουν στην δύσκολη αυτή δραστηριότητα.
Φωλιά φυσικά είναι απαραίτητη, ξύλινη, που κρεμάς στο ένα από τα πορτάκια του κλουβιού, διαφορετικά που θα αποθέσει τα αυγά το θηλυκό και θα τα κλωσσήσει; Που θα στέκονται οι νεοσσοί για να ταίζονται και να ζεσταίνονται από την μητέρα τους;
Δώσε μας πληροφορίες για το που έχεις το κλουβί μέσα ή έξω από το σπίτι, το περιβάλλον του δωματίου αν είναι ήσυχο, τις ώρες που κοιμούνται και την διατροφή που κάνεις, επίσης αν παρέχεις σουπιοκόκκαλο για το ασβέστιο που χρειάζεται το θηλυκό.
 
Βλεποντας κανεις τις λογικες ερωτησεις σου καταλαβαινει οτι δεν εχεις εμπειρια, ουτε γνωση. (ολοι ετσι αρχισαμε). Διαβασε αρθρα στο φορουμ , ψαξε στο ιντερνετ και ενειμερωσου
καλα οχι μονο για την αναπαραγωγη αλλα και για την διατροφη, την διανομη και γενικως θεμετα γυρω απο την σωστη διαβιωση των φτεροτων σου φιλων. Κλεινοντας κανενα υγειης θηλυκο δεν γενναει τα αυγα του χωρις φωλια
 
Back
Top