Αναπαραγωγή Πόσο καιρό κάνουν να βγούν τα μικρα παπαγαλακια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά θα το έπαιρνα να το ταήσω στο χέρι αλλά δεν μπορώ λόγο σχολείου... αλλά θέλω να είναι ήρεμο, σκέυτομαι οταν θα τρώει μόνο του να το πάρω από την φωλιά... αλλά αυτό δεν θα είναι πια άγριο;
 
Φτου φτου! Τελειο ειναι! αντε με το καλο και τα υπολοιπα! Να μην το παρεις αποτομα. Οταν αρχισουν να βγαινουν τα πρωτα φτερα μπορεις να αρχισεις να τα πιανεις και να τα χαιδευεις απαλα, να τους μιλας ηρεμα και θα μεινει ημερο.:D
 
Μια παλιά παπαγαλίνα τα ΣΚΩΤΟΝΕ αν τα ακουμπάγαμε και ήταν φρικτό


πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο... ☹

στο ειπα επειδη το εχω δει να γινεται στην πραγματικοτητα με Lovebirds που ειναι και πιο τσαμπουκαδες και το εχω ακουσει και για αλλα πουλια...

εσυ κρινεις βεβαια τι θα κανεις, εσυ ξερεις καλυτερα τα πουλια σου. :D
 
Δεν φαινονται οι φωτο. Τελικα ειχε πουλακια ή οχι;
Ή μηπως ειναι αυτα που εχεις στις φωτο σου; Αν ναι, να σου ζησουν!
 
αντε με το καλο και στα αλλα... Να σου ζησει!
 
Μπράβο! Να σου ζήσουν! Τελικά ποσες μέρες κράτησε η εκκόλαψη;
 
Λέω να τα ταήσω στο χέρι αλλά όταν είμαι στο σχολείο σκεύτομαι να βάζω ένα μπουκάλι με τροφή (κρέμα) ανοιχτό στην άκρη κι όταν θέλουν θα τρόνε.Λέτε να το κάνω;
 
Ειναι πολυ μωρα και δεν θα φανε μονα τους... μπορει να τα χασεις ετσι... Το ταισμα στο χερι δεν ειναι απλη υποθεση, θελει προγραμμα και συνεπεια και πανω απ'ολα γνωση να το κανεις σωστα... Πολλοι ανθρωποι εχουνε χασει παπαγαλους απο ταισμα στο χερι... Δεν θελω να σε αποθαρρυνω για κατι αλλα οταν θα αποφασισεις να το κανεις απλα να εισαι σιγουρος οτι εχεις ενημερωθει και θα το κανεις σωστα.. :)
 
Αν έναι θα τα πάρω για τάισμα στο χέρι όταν θα βγάλουν τα πρώτα χρωματιστά φτερά τότε πιστεύω θα μπορούν να βρούν την ΄κρέμα
 
Ισως ειναι καλυτερα ετσι... Παντως ενας καλος τροπος ειναι να παρεις ενα κομματι πετσετα και να βαλεις την κρεμα σε πιτσιλιες εκει σε μια γωνια απο το κουτακι που θα τα εχεις, η πετσετα να καλυπτει ολο το κουτι να ειναι μαλακα εκει που θα τα βαλεις. Ετσι θα τρωνε το εχω διαβασει. Απο μπουκαλι που ειπες δεν γνωριζω αν γινεται και πως το εννεοις. Παντως μολις γυριζεις απο το σχολειο να ελεγχεις τι εχουνε φαει, να κοιτας και τα στομαχακια τους ποσο γεματα ειναι και να συμπληρωνεις με τη συριγγα. Και να ταιζεις το πρωι πριν φυγεις επισης. Ξερεις τι ποσοτητες χρειαζονται αναλογα με το ποσων εβδομαδων ειναι; Προσεξε επισης να μην τα παραταϊσεις και παθουνε ασφυξια... Καλη τυχη!
Αν θελεις σελιδες να διαβασεις σου βαζω μερικες αλλα θα ναι στα αγγλικα. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: teo2
Back
Top