Αναπαραγωγή Πόσο καιρό κάνουν να βγούν τα μικρα παπαγαλακια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
και κατι που ξεχασα να σου γραψω ειναι να μην αντιδρας οταν σε δαγκωνουν κανε απλα σα να μη συνεβει τιποτα και μη δινεις καμια αξια στο γεγονος, ουτε να τραβηξεις το χερι σου οτι να φωναξεις καθολου. Δεν πιστευω να εχουν και τοση δυναμη τα μωρα! 😉 :D
 
Όχι καλέ δεν αντιδρώ απλώς μου τραβηκσε μια παρανηχιδα και με πσοφησε στον πονο!
 
προτεινω να ανοιξουμε ενα καινουριο θεμα αν δεν υπαρχει με προτεινομενα ονοματα γενικα!
 
και κατι που ξεχασα να σου γραψω ειναι να μην αντιδρας οταν σε δαγκωνουν κανε απλα σα να μη συνεβει τιποτα και μη δινεις καμια αξια στο γεγονος, ουτε να τραβηξεις το χερι σου οτι να φωναξεις καθολου. Δεν πιστευω να εχουν και τοση δυναμη τα μωρα!

Poli sosti paratirisi! Euxaristo Anesti! To ksero epidi ego akrivos etsi ekana me ton Riki mou apo moro! Kai tora einai sxedon 3 eton kai den dagonei...kserei oti den exei simasia auto... Pistepste, doulevei 100%!:D
 
Οταν τα βλεπεις να τρωνε μονα τους. Τοτε θα εισαι σιγουρος οτι μπορουνε να αυτοσυντηρηθουνε.
Μην το κοψεις το ταισμα μαχαιρι... Να ελαττωσεις τις φορες δηλαδη για παραδειγμα απο 4-5 την ημερα να κατεβεις στις 3 για μια εβδομαδα, μετα στις 2 και μετα 1 φορα την ημερα για μια εβδομαδα. Ποσων ημερων ειναι τωρα; Αρχισανε να τρωνε μονα τους καθολου;
 
Τώρα με αιφνιδίασε χωρις να έχει ξαναπεταξει πέταξε έφυγε από το μπαλκόνι και μετά απο 10 δεφταρόλεπτα γύρησε πήγε η ψυχη μου στην κούλουρη
είναι τώρα είναι 37ημερών
Μετά το πάσχα έχει φύγει για χτηνίατρο
 
Θελει πολυ προσοχη φιλε μου! Γιατι βγαζεις τα πουλια στο μπαλκονι εξω απο το κλουβι ενω δεν εχουν ψαλιδισμενα φτερα; Φανταζομαι καποιο απο τα μωρα ητανε γι αυτο και γυρισε επειδη θεωρει το σπιτι φωλια του και ητανε η πρωτη του πτηση. Υπαρχει ομως ο κινδυνος να φοβηθει απο κατι, να αποπροσανατολιστει και να χαθει, γι αυτο καλο ειναι να μην το ξανακανεις οπως λες χωρις να εχουν ψαλιδισμενα φτερα. 😉
 
επειδη τους εκοψες τα φτερα πτησης δεν παει να πει οτι δεν θα μπορουν να πετανε καθολου. Δεν θα πετανε πολυ καλα...
 
πεταξε;αν ειναι δυνατον, αγιο ειχες; Παιξε κανενα τυχερο παιχνιδι...χεχε πλακιτσα...
 
να πεταξει λογικο ειναι.. Αλλα γυρισε κιωλας! Τα δικα μου τα μικρα πετανε μονο ευθεια! Τυχερος εισουν!
 
εμενα μουχουν φυγει αρκετες φορες πουλια και εχουν ξαναγυρισει!
απο τα bungy που ειχα ο αρσενικος μουχε φυγει 2-3 φορες και αλλη 1 που τον αφησα εγω μονος μου γιατι ηξερα οτι θα ξαναγυρισει, τις 2 φορες εδω Αθήνα, μια στο χωριο μου του ξεφυγε του παππου μου, που ταχα αφησει και γυρισε το βραδυ και καθοταν πανω στο κλουβικαι μια φορα το αφησα σσε ενα χωριο των γρεβενων που ημουνα και ηταν μεσα στο δασος και ξαναγυρισε αργα το απογευμα.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΗ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙ!

απλα εμενα ηταν οι συνθηκες ετσι οπως οτι ειχαν ειτε αυγα ειτε πουλακια οταν εφευγε και αρα δεν μπορουσε να παρατησει την οικογενεια του και να φυγει, απλα απομακρυνοταν εκανε τις τσαρκες του και μετα με τις φωνες της θηλυκιας ξανα γυρναγε πισω.ηταν και θεμα τυχης βεβαια αλλα ηταν το οτι γνωριζε οτι στο κλουβι ειναι η φαμιλια του και γιαυτο δεν απομακρυνοταν πολυ.
εδω στην Αθήνα το εβλεπα στα διπλανα δεντρα η να κανει το κυκλο του τετραγωνου και ταχα δει ολα μιλαμε!

ΞΑΝΑΛΕΩ πολυ ευκολα μπορουσε να απομακρυνθει και να μην ακουει τη θηλυκια αρα να μην ξαναγυρισει η να το πιασει καποιος αλλος η χιλια 2 γιαυτο μην το κανει κανενας επειτηδες!

και μια φορα πουχα 6 Lovebirds μουφυγε το ενα και εκανε βολτες στη γειτονια, αλλα ακουγε τα αλλα και ερχοταν αλλα δε καθοταν να το πιασω και ετσι αφου περασε η ωρα και πεινασε εβαλα μια φακα για πουλια διπλα στο κλουβι και τοπιασα!
 
εμεις εχουμε ενα αυγουλακι στην φωλια αλλα δεν ειμαι σιγουρη ποτε το γεννησε. Παντα πρεπει να απομακρυνετε ο αρσενικος οταν γεννιουντε τα μικρα;το μικρο πρεπει να το χωρισω σε αλλο κλουβι και αν ναι ποτε; Τι ακριβως εννοειτε να ρυθμισουμε την υγρασια; Ειναι η πρωτη φορα που εχω παπαγαλακια και γενικοτερα πουλια και δεν ξερω πολλα πραγματα αν και τα εχω αρκετους μηνες τωρα τους εβαλα την φωλια ηταν πολυ τρομαγμενα στην αρχη. Και πως μπορω αργοτερα να ξεχωρισω το θυληκο απο το αρσενικο οταν πια απομακρυνω την φωλια απο το κλουβι γιατι την πρωτη φορα που μπηκε η θυληκη στην φωλια τοτε τους ξεχωρισα ειναι ολοιδιοι;
 
Η βιβλιογραφία αναφέρει για το συγκεκριμένο είδος ότι η επώασση κρατάει 17 ημέρες. 🙂

Μόλις δείς τον πρώτο μπόμπιρα να ξεπροβάλλει, βγάλε διακριτικά φωτογραφίες να τα καμαρώσουμε και εμείς!
νομίζω 14 μερες τα κλωσάνε τα αυγα οι παπαγαλινες (για budgie λεω)
 
Back
Top