Αναπαραγωγή Πότε ζευγαρώνουν τα πιγκουινάκια;

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Γειά σας. Θέλω να σας ρωτήσω το πότε ζευγαρώνουν τα πιγκουινάκια, τι κλουβί ακριβώς θέλουν, και τι πουλί με τί πουλί μπορώ να ζευγαρώσω..; Εννοώ Αρχέγονο με τι μπορώ να το ζευγαρώσω; Silver / Opal με τι μπορώ;
 
Η καλύτερη εποχή κατά την γνώμη μου είναι νωρίς την άνοιξη ως τον Ιούνιο (οπότε και αρχίζει η πτερόρροια και η υπερβολική ζέστη). Και το χειμώνα είναι εφικτό αν υπάρχει η σωστή φωτοπερίοδος (12 + ώρες.) και
θερμοκρασία

Κλουβί όσο το μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο με ελάχιστο μήκος τα 60 εκατοστά. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μεγαλόσωμη σπίζα. Στις κλούβες έχουμε πολύ καλύτερα αναπαραγωγικά αποτελέσματα ενώ στα κλουβιά παρουσιάζονται προβλήματα.

Το αρχέγονο μπορείς να το ζευγαρώσεις με οποιαδήποτε μετάλλαξη αλλά τα πουλιά που θα προκύψουν θα είναι όλα αρχέγονα (φαινότυπος) με φορέα την μετάλλαξη.

Δες και εδώ σχετικά με τις μεταλλάξεις και τους συνδυασμούς τους (μεγάλο κεφάλαιο)
sjdjavas.co.uk/genetics.htm
 
Δεν ξέρω... Εγώ τα πήρα πρίν μία βδομάδα.. Το ενα απο τα δυο αρσενικα μου δεν δειχνει να του εχουν φυγει πουπουλα.. Το αλλο κατω απο το ραμφος φτιαχνει τωρα, αλλα και τα δυο φοναζουν.

Εγω τωρα εχω 2 αρσενικα και ψαχνω να βρω θυληκα και προσπαθω να μαθω διαφορα πριν τα παρω!
 
προσπαθω να μαθω διαφορα πριν τα παρω!
Επιστράτευσε τα αγγλικά σου ή τη μετάφραση από το goodle για να διαβάσεις σχετικά με τις διαφορές μεταξύ αρσενικού και θηλυκού Java sparrow
Με αυτά που εγώ διάβασα είναι δύσκολο να εντοπιστούν οι διαφορές στο φύλο τους...
Επικουρικά μπορείς να δεις και το παρακάτω video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δηλαδη τωρα να μην προχωρησω σε γεννα;να παρω οτι θυληκα θελω για να ετοιμασω τα ζευγαρια μου απλος να μην τα ζευγαρωσω; Ποτε να τα ζευγαρωσω;
 
Τα ερωτήματα σου έχουν απαντηθεί στα προηγούμενα ποστ. Ακόμα δεν πήρες τα πουλιά και μιλάς για αναπαραγωγή.. Ποιος ο λόγος και η βιασύνη;

Πάρε με το καλό τα πουλιά, Κάνε καραντίνα, ετοίμασε τα και από το φθινόπωρο μπορείς να βάλεις τα ζευγάρια ξεχωριστά ή ακόμα καλύτερα όλα μαζί σε κλούβα αν έχεις. Ανάλογα τις συμπεριφορές (συλλογή χαρτιού, περιποίηση μεταξύ τους) και την διάθεση τους (τραγούδι στα αρσενικά, έντονη κινητικότητα) μπορείς να προσθέσεις και τις φωλιές (κλειστού τύπου, μεγάλες).

Τα πουλιά δεν είναι μηχανές, θα πρέπει να είναι σε αναπαραγωγική φάση και σε καλή φυσική κατάσταση ώστε να πετύχει η αναπαραγωγή.
 
καραντινα οταν λεμε τι ακριβως εννοουμε και τι πρεπει να τους δωσω στην καραντινα..;δηλαδη να παρω τα θυληκα και οταν τελιωσω με την καραντινα σιγα σιγα βλεπω συμπεριφορες και κανω αναλογος τα πραγματα που πρεπει;
 
καραντινα οταν λεμε τι ακριβως εννοουμε και τι πρεπει να τους δωσω στην καραντινα..;δηλαδη να παρω τα θυληκα και οταν τελιωσω με την καραντινα σιγα σιγα βλεπω συμπεριφορες και κανω αναλογος τα πραγματα που πρεπει;
Όταν λέμε καραντίνα... εννοούμε 40 μέρες απομόνωση των πουλιών από το υπόλοιπο κοπάδι όπως άριστα γραμμένα είναι στο παρακάτω άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Ερωτηση. Για να ξερω τι θυληκα να παρω! Ενα οπαλ μπορεο να ζευγαρωσει με ενα ασπρο; Το αρχεγονο με ενα ασπρο;η με τι ακριβως το καθε ενα... (δθαβασα τα παραπανω αλλα για ασπρο δεν ειδα)
 
Μπορείς και τους 2 συνδυασμούς. Το θέμα είναι ποια μετάλλαξη σου αρέσει και τι θέλεις να πετύχεις.
 
Εμενα για παραδειγμα μου αρεσουν τα ασπρα πουλακια.. Τα συγκεκριμενα... Μπορω να το ζευγαρωσω μεε ενα απο τα δυο πουλια;θα βγουν καλα πουλια;
 
Τα άσπρα είναι απο τα αγαπημένα μου επίσης. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να εστιάσεις σε αυτή την μετάλλαξη και όχι σε περισσότερες. Τώρα τι έχεις;
 
Αν θες να οδηγήσεις την εκτροφή στην λευκή μετάλλαξη τότε πρέπει να βρεις 2 λευκά θηλυκά.

Ζευγάρι 1 = αρχέγονο αρσ. X λευκό θηλ.
Ζευγάρι 2 = οπάλ αρσ. X λευκό θηλ.

Όλα τα πουλιά που θα πάρεις από τους παραπάνω συνδυασμούς θα είναι αρχέγονα σαν φαινότυπος αλλά θα έχουν το λευκό γονίδιο σαν φορείς. Συνεπώς στην επόμενη σεζόν όταν θα συνδυάσεις τους απογόνους από τα παραπάνω ζευγάρια μεταξύ τους θα πάρεις λευκά πουλιά.

Να επισημάνω ότι δεν έχω κάνει τους παραπάνω συνδυασμούς και γράφω σε θεωρητικό επίπεδο.
 
Μαλιστα.. Εγω τωρα δεν βρηκα θυληκο ασπρο καξ πηρα ενα οπαλ θυληκο για το οπαλ αρσενικο... Και σκεφτηκα αμα ειναι για κιτρινο να παρω ολοκληρο ζευγαρι λευκα... Καλητερα δεν ειναι ετσι;
 
Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο.
Λευκό αρσ. X λευκό θηλ. = Λευκοί απόγονοι
 
Back
Top