Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να επιστρέφω τα αληθινά αυγά στην φωλιά;

an.nicolaou

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Λευκωσία
Μέχρι φέτος μάζευα τα αληθινά αυγά και τα αντικαθιστούσα με ψεύτικα τις πρωινές ώρες. Φέτος λόγο εργασίας μαζεύω τα αυγά το απόγευμα. Αυτό που με ανησυχεί είναι πότε πρέπει να επιστρέφω τα αληθινά αυγά πίσω στη φωλιά; να τα επιστρέφω το απόγευμα της τέταρτης μέρας;
 
Εφόσον δεν μπορεις να τα επιστρέψεις το πρωί, προφανώς αυτο θα πρεπει να γίνει το απόγευμα που επιστρέφεις.
 
Μέχρι φέτος μάζευα τα αληθινά αυγά και τα αντικαθιστούσα με ψεύτικα τις πρωινές ώρες. Φέτος λόγο εργασίας μαζεύω τα αυγά το απόγευμα. Αυτό που με ανησυχεί είναι πότε πρέπει να επιστρέφω τα αληθινά αυγά πίσω στη φωλιά; να τα επιστρέφω το απόγευμα της τέταρτης μέρας;
. Η κίνηση είναι λάθος. Θα είσαι πολύ τυχερός αν δεν έχεις απώλειες. Τα αυγά μαζεύονται το πρωί ή δεν μαζεύονται καθόλου.
Υ. Γ όποτε και να τα επιστρέψεις(πρωί-απόγευμα) δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία.
 
Μπορείτε να μας το εξηγήσετε αυτό;
Αν έχει ξεκινήσει η επώαση κάθε διακοπή το καταστρέφει...
Με την κανάρα πάνω από το αυγό για περισσότερες από 4-5 ώρες η καταστροφή είναι αναπόφευκτη..
Αν λοιπόν δεν το προλάβεις στην αρχή, καλύτερα να το αφήσεις το αυγό στη θέση του.
 
Αν έχει ξεκινήσει η επώαση κάθε διακοπή το καταστρέφει...
Με την κανάρα πάνω από το αυγό για περισσότερες από 4-5 ώρες η καταστροφή είναι αναπόφευκτη..
Αν λοιπόν δεν το προλάβεις στην αρχή, καλύτερα να το αφήσεις το αυγό στη θέση του.


Πολύ σωστό, αν ξεκινήσει το κλωσσημα στο αυγό για ώρες και σταματήσει (κρυωσει) δημιουργούνται προβλήματα.
Να προσθέσω ότι έχουν καταγραφεί αποθήκευση αυγών έως την επιστροφή τους για εκκόλαψη μέχρι και 15 ημέρες, δεν το έχω κάνει το έχω διαβάσει!
 
Είχα πάρει και πέρσι το απόγευμα. Δεν είχα πρόβλημα. Όμως τα επέστρεφα το πρωί. Απλά φέτος θα τα επιστρέφω το απόγευμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να προσθέσω ότι έχουν καταγραφεί αποθήκευση αυγών έως την επιστροφή τους για εκκόλαψη μέχρι και 15 ημέρες, δεν το έχω κάνει το έχω διαβάσει!
Χρόνος παραμονής και συντήρησης των αυγών μέχρι την έναρξη επώασης είναι συνάρτησης τής θερμοκρασίας του περιβάλλοντος που τα έχουμε, της υγρασίας και της καθαρότητάς του.
Η θερμοκρασία θα πρέπει να είναι χαμηλή χωρίς να μπορούν να μπουν στο ψυγείο...
Υπάρχουν σχετικά θέματα που έχει νομίζω καλυφθεί αυτό το θέμα...
Ενδεικτικά προτείνω να διαβάσουμε και να θυμηθούμε:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Να-αντικαταστησω-τα-αυγα-στις-φωλιες-ή-οχι.22220/#post-237742
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Αντικατάσταση-αποθήκευση-και-συντήρηση-αυγών.23645/#post-265151
  3. https://community.petbirds.gr/threa...υγά-σε-αυτήν-την-περίπτωση.28951/#post-362615
 
Είχα πάρει και πέρσι το απόγευμα. Δεν είχα πρόβλημα. Όμως τα επέστρεφα το πρωί. Απλά φέτος θα τα επιστρέφω το απόγευμα.
Φαντάζομαι έγινε καθαρό το σωστό και το λάθος. Αυτό είναι ο κανόνας επειδή ακριβώς, δεν ξέρουμε την συμπεριφορά όλων των θηλυκών. Πέρισυ ήσουν τυχερός γιατί είχες ένα θηλυκό που ΔΕΝ καθόταν κατα την διάρκεια της ημέρας καθόλου στα αυγά. Ετσι η διαίρεση του ζυγωτού ήταν σε αναμονή. Αν τώρα η συμπεριφορά του θηλυκού είναι κάπως διαφορετική, "κάθεται" δηλαδή στα αυγά αρκετή ώρα νωρίς το πρωί ή και κάποιες άλλες στιγμές μέσα στην ημέρα ΤΟΤΕ δεν πρόκειται να υπάρξει φυσιολογική επώαση και εκκόλαψη.
Υ. Γ Η επιστροφή δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο πέραν της ώρας εκκόλαψης, πράγμα όχι και τόσο κρίσιμο μιας και το πρώτο 24ωρο δεν ταΐζεται ο νεοσσός, παρά μόνον απο τον ενσωματωμένο κρόκο.
 
Υ. Γ Για την ιστορία. Η διαίρεση του ζυγωτού έχει αρχίσει απο την κάθοδό του στην σάλπιγγα και συνεχίζεται μέχρι την τελική έξοδό του , φυσικά χωρίς να έχει δημιουργηθεί η καρδιά και νάχει αρχίσει η "ζωή" ,όπως λέει κι' ο ianos .

Πέρισυ ήσουν τυχερός γιατί είχες ένα θηλυκό που ΔΕΝ καθόταν κατα την διάρκεια της ημέρας καθόλου στα αυγά. Ετσι η διαίρεση του ζυγωτού ήταν σε αναμονή .
Διαβάζοντας πάλι το θέμα σου και τα παραπάνω ποστ, μπερδεύτηκα κάπως. Το κοίταξα λοιπόν στο διαδίκτυο εκτενώς και φυσικά είδα για πολλές ακόμη φορές ότι όπως σου λένε και σε διάφορα μηνύματα, εφόσον η επώαση δεν έχει ξεκινήσει (και πολλές κανάρες την ξεκινούν περίπου στο 3ο αυγό), δεν υπάρχει κίνδυνος για τα αυγά, είτε τα διατηρείς εσύ στις σωστές θερμοκρασίες (βλ. Πρώτο επισυνπτόμενο από τον Γιάννη στο ποστ 8) είτε τα αφήσεις στην κανάρα να τα διατηρήσει η ίδια, αρκεί βέβαια να μην αρχίσει η ίδια την επώαση. Αυτό το τελευταίο δεν μπορεί κανείς να στο διασφαλίσει. Αλλά, ας πούμε το στατιστικό, είναι ότι ξεκινά από το 3ο αυγό και συνήθως από την ώρα που τη βλέπεις βιδωμένη στη φωλιά. Αλλά εσύ δεν θα είσαι εκεί, εκείνο το πρωί που η λεγάμενη θα βιδωθεί στη φωλιά. Οπότε τί κάνεις; Απλά την τρίτη ημέρα, άντε την 4η θα της έχεις επιστρέψει όλα τα αυγά που έχει γεννήσει, και αυτό θα γίνει είτε από την προηγούμενη το απόγευμα ή από την ίδια ημέρα το απόγευμα. Το πολύ - πολύ οι νεοσσοί σου να έχουν λίγες ώρες διαφορά (όσον αφορά στα αυγά που έχει ήδη γεννήσει) και 1-2 ημέρες διαφορά για αυτά που θα γεννήσει αφού έχει ξεκινήσει η εκκόλαψη.
Λάβε υπόψη σου ότι σύμφωνα με μελέτες σε καναρίνια, σε μία γέννα παρατηρείται αύξηση της τεστοστερόνης των αυγών από το πρώτο στο τελευταίο. Η τεστοστερόνη αυτή προέρχεται από το θηλυκό πουλί και όχι από το ίδιο το αυγό ή το αρσενικό καναρίνι και δεν έχει να κάνει με το φύλο του νεοσσού που θα γεννηθεί. Αλλά η αυξημένη της ποσότητα στα τελευταία αυγά συγκριτικά με τα πρώτα, δίνει το πλεονέκτημα στους πιο μικρούς νεοσσούς να είναι πιο διεκδικητικοί όσον αφορά στην αναζήτηση τροφής από τους γονείς, κι έτσι τους ανεβάζει την πιθανότητα επιβίωσης σε σχέση με αυτήν που έχουν λόγω μικρότερου μεγέθους. Αν θέλεις δες και στα links
https://books.google.gr/books?id=3m...v=onepage&q=canary embryo development&f=false
Abstract
The sex steroid hormones that affect development in birds have been thought to be produced exclusively by the embryo or neonate. I used radioimmunoassay to measure the amounts of androstenedione, 5 alpha-dihydrotestosterone, testosterone, 17 beta-estradiol, and corticosterone in the yolk of freshly laid canary (Serinus canaria) and zebra finch (Poephila guttata) eggs. Testosterone was found in both canary and zebra finch eggs, but its contents were much higher in the former than in the latter. The testosterone content of canary eggs in a same clutch increased with the order of laying, regardless of the genetic sex of the offspring that hatched from these eggs. Yolk testosterone was also present in the eggs of female canaries that were kept without a male, indicating that it is of maternal origin. The social rank of juvenile canaries was positively correlated with the concentration of yolk testosterone in the eggs from which they hatched, suggesting that the development of aggressive behavior of offspring might be subject to modification by maternal testosterone. These findings indicate that female songbirds can bestow upon their eggs a dose of hormone that modifies the behavior of offspring. Variable doses of these hormones might explain some of the individual variation in offspring behavior. http://www.pnas.org/content/90/24/11446.short
 
διάβασα τα σχετικά. σημάδεψα τα αυγά. κάποια τα έπιασα ώρα 2:30 κάποια δεν τα έπιασα, κάποια τα επέστρεψα στη φωλιά ώρα 2:30 κάποια ώρα 5:40 και τέλος κάποια αυγά θα τα επιστρέψω αύριο το πρωί. σε 13-15 μέρες θα έχουμε απαντήσεις... αν έπαθαν κάτι τι ώρα ξεπουλιασαν κλπ.
 
Με τι τα σημάδεψες;
Γιατί άλλα τα επέστρεψες στη φωλιά και άλλα όχι; Ποιο είναι το σκεπτικό σου;
 
Έχω μαρκαδόρο που χρησιμοποιούν οι ιατροί στα χειρουργεία. τα σημάδεψα έτσι θα ξέρω αν χαλούν ή όχι αν τα πιάνω τα αυγά το απόγευμα. Επίσης κάποια επέστρεψα ώρα 2:30 , κάποια ώρα 6 και κάποια αύριο το πρωί. Έτσι θα ξέρω και την ώρα που θα βγαίνουν τα πουλιά από τα αυγά
 
Έχω μαρκαδόρο που χρησιμοποιούν οι ιατροί στα χειρουργεία. τα σημάδεψα έτσι θα ξέρω αν χαλούν ή όχι αν τα πιάνω τα αυγά το απόγευμα. Επίσης κάποια επέστρεψα ώρα 2:30 , κάποια ώρα 6 και κάποια αύριο το πρωί. Έτσι θα ξέρω και την ώρα που θα βγαίνουν τα πουλιά από τα αυγά
Αυτός ο μαρκαδόρος τι διαλύτη έχει στο μελάνι, κι αν είναι τοξικός το έλεγξες;
Το κέλυφος είναι πορώδες, μόρια αερίου περνούν μέσα του, ειδικά μέσα στον αεροθάλαμο. Είναι κατάλληλος τελικά ο μαρκαδόρος;
Κάποιος από τους υπόλοιπους, γνωρίζει αν χρησιμοποιείται κάτι για τη σήμανση των αυγών;
 
τον χρησιμοποιώ χρόνια.
Κι εγώ τον χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια...
Κοινός μαρκαδόρος...
Δεν είχα πρόβλημα
Η κανονική έκφραση είναι δεν γνωρίζουμε αν δημιουργεί πρόβλημα...
Το ότι εμείς δεν μπορούμε να το δούμε, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει.
 
Back
Top