Διατροφή Πώς θα απογαλακτιστούν τα lovebirds μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PETER
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PETER

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2019
Μηνύματα
4
Τα παπαγαλακια ειναι απο ζευγαρι αγριων λοβεμπερτ ειναι η δευτερη γεννα συνολο μικρων 5 τα τρια τα ταιζω εγω αυτο που με προβληματιζει ειναι πως εκανα αλλαγες φερντοντασ τα αδελφια (που ειναι με τους γονεις αγρια)γιατι περατηρησα πως αυτα τρωνε σπορους με προτροπη των γονιων.Αλλα τα αυτα που ταιζω κανουν σαν τρελα οταν με βλεπουν και τα ταιζω κρεμα. Ομως δεν ξερω τι να κανω να σταματισω;. Το ρεντραμς αυτο ειναι που κανει σαν τρελο μονο κρεμα πρωι 7΄'10 μεσημερι 3'30 απογευμα 7'30 . Πως μπορω να χειριστω αυτην την κατασταση, να αρχισουν να τρωνε σπορους φρουτα κλπ. Απο την αλλη οσον αφορα την εκπαιδευση πως πρεπει να τα αντιμετοπιζω οταν ερχονται στο κεφαλι μου και τα πιανω να τα ταισω. Ο λογος οτι η σχεση τους ειναι μονο για τροφη με προβληματιζει. *τα πουλια ειναι 7 εβδομαδων, αν καιτο λαθοσ μου ηταν πως δεν κρατησα ημερομηνιες γεννας και αρπαγη απο την φωλια!
 
@PETER είναι λογικό να ζητάνε κρέμα και τα άλλα πουλιά αφού σε αναγνωρίζουν ως πηγή τροφής. 7 εβδομάδων δεν είναι έτοιμα να σταματήσουν την κρέμα. Έχουν σπόρια και μαλακές τροφές στο κλουβί τους; Τρώνε καθόλου μόνα τους;
 
Η διαδικασία του απογαλακτισμού σε πουλιά που ταΐζονται με κρέμα είναι τελείως διαφορετικη από εκείνη που ταιζονται από τους γονεις... Οι γονεις εκπαιδεύουν, δείχνουν και συντηρουν με μικρότερες ποσότητες τροφής τα μωρα μέχρι που θα αρχίσουν να τρωνε αποκλειστικά μόνα τους. Μπορεί εμείς να μη βλέπουμε αυτό το ελάχιστο που τους δίνουν ανα διαστήματα γιατί δε μπορουμε να έχουμε οπτική επαφή επι 24ωρου...
Τώρα για τα μωρα που ταΐζεις, θα πρέπει να έχεις μέσα στο χώρο τους μπωλάκια χαμηλά με με σπόρια, αυγοτροφή, αυγό βρασμένο (σφικτό), μήλο και γενικά μαλακές τροφές και κομμένες σε μικρά κομματάκια ώστε να μπορέσουν να πιάσουν με το ράμφος τους. Ολα τα φρούτα, λαχανικά και αυγό δε τα αφήνεις πάνω από 2 ωρες...
Ταυτόχρονα δίνεις τα γεύματα που πρέπει για την ηλικία τους κανονικά.. Και παρακολουθεις το προλοβο αν τρώνε κάποια σπόρια ή από τις άλλες τροφές. Δε σταματάς τη κρέμα αν εκείνα δε σταματήσουν να ζητάνε μόνα τους.
Μέσα στη μέρα καλό είναι να τους δείχνεις εσύ τις τροφές με το δάχτυλό σου ή να ασχολήσε λίγο με αυτές ανακατεύοντας τες ώστε να τους δώσεις το κίνητρο να τις πλησιάσουν και αυτά.
Πρόσεξε ... Το οτι θα τα δεις να τσιμπάνε σπόρους από τα μπωλάκια δε σημαίνει ότι μπορούν να τραφούν αποκλειστικά και μόνο από αυτούς.. Το πιθανότερο είναι να παίζουν, να δοκιμάζουν και τελικά να μη μπορούν να σπάσουν καν τα σπόρια ακόμα. Γι αυτό θα πρέπει να παρακολουθεις το προλοβό για να καταλάβεις αν έχουν καταναλώσει τελικά και σε τι ποσότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστω πολυ για της χρησιμες συμβουλες ειναι πιστευω η υπομονη η παρατηρηση ευχαριστω και παλι γιατι μου δινεις το θαρρος και μου επιβεβαιωνεις το ενστικτο ετσι λειτουργω δεν βιαζομαι ειναι ομορφο κανεις να επικοινωνει με αυτα τα μικρα πλασματακια και οχι μονο! Ο σεβασμος και φροντιδα με αγαπη και υπομονη κανει θαυματα ευχαριστω συγνωμη για τον ενικο και το κυριγμα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top