Φροντίδα Πώς να εκπαιδεύσω ένα καναρίνι και πως να με εμπιστευτεί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppitsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Popitsa θα τα πιάσεις. Κάποιοι βάζουν τα κλουβιά δίπλα δίπλα με ανοιχτό πορτακι και τα σπρώχνουν να μπούνε στο άλλο αλλά καλύτερα να τα πιάσεις μια να τελειώνεις ( θα τρομάξουν λίγο αλλά θα τους περάσει). Στείλε και μια φωτογραφία μετά ☺️. Επίσης πες μας λίγο και για την διατροφή τους. Είναι κοινά καναρίνια;
 
@Popitsa θα τα πιάσεις. Κάποιοι βάζουν τα κλουβιά δίπλα δίπλα με ανοιχτό πορτακι και τα σπρώχνουν να μπούνε στο άλλο αλλά καλύτερα να τα πιάσεις μια να τελειώνεις ( θα τρομάξουν λίγο αλλά θα τους περάσει). Στείλε και μια φωτογραφία μετά ☺️. Επίσης πες μας λίγο και για την διατροφή τους. Είναι κοινά καναρίνια;
Ναι νομιζω το αρσενικο μπορεις να το δεις το εχω φωτογραφια για το προφιλ μου το θηλυκο ειναι κιτρινο.Τρωνε και τα δύο καναβουρι και μια φορα τη βδομαδα σπιτικη αβγοτροφη
 
@Popitsa μόνο καναβουρι σκέτο; Αυγοτροφη θέλει 2-3 φορές την εβδομάδα και την περίοδο της πτερορροιας που μόλις πέρασαν θεωρητικά ή ακόμα περνάνε θέλει κάθε μέρα. Να δίνεις λαχανικά 2-3 φορές την εβδομάδα όπως μπρόκολο σπανάκι φρέσκια ρίγανη γλιστριδα αγγουράκι και πιπερια και πιο σπάνια φρούτα όπως μήλο. Αυγοτροφη μπορείς να πάρεις και συσκευασμένη. Τώρα αν όντως δίνεις μόνο καναβουρι είναι εντελώς ελλιπή χρειάζονται ένα καλό μειγμσ σπόρων συσκευασμένο. Γενικά βλέπω έχεις να κάνεις αρκετό διάβασμα
 
στην αβγοτροφη που φτιαχνω βαζω και ριγανη .Εδωσα προχτες αυγοτροφη τελευταια φορα .Επισης ποια εταιρια μου προτεινετε για σπορους.Οταν τους βαζω φουτα και λαχανικα δεν τρωνε σχεδον καθολου μονο λιγο σταφυλι τσιμπολογανε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Popitsa ποια λαχανικά έχεις δοκιμάσει; Μπρόκολο, σπανάκι, γλυστριδα, πιπεριά, κολοκυθακι, αγγουράκι, νομίζω αρέσουν. Το ίδιο τριμμένο καρότο, αρακάς, καλαμπόκι. Τα λαχανικά είναι βασικό μέρος της διατροφής τους. Τα φρούτα πολύ πιο σπάνια αλλά σίγουρα το μήλο, κ κανένα εποχιακό όπως λίγο σταφύλι.
@meniam με συγχωρείτε, δεν είδα ότι έχεις απαντήσει σχετικά Μένια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό με την εκπαίδευση με είχε απασχολήσει και εμένα. Κατάλαβα δυστυχώς αμέσως ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία και θέλει υπομονή ενώ είναι και λίγο εγωιστικό. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @MARY58 ότι είναι πιο σημαντικό να καταλάβουν ότι δεν είμαστε απειλή. Και μια ερώτηση επί του θέματος. Δύο αρσενικά και δύο θηλυκά αν μπουν ως εξής:Δύο αρσενικά χώρια (πάνω κάτω) και δύο θηλυκά μαζί σε ζευγαρώστρα 60άρα σε άλλο χώρο (μπαλκόνι) από τα αρσενικά είναι σωστή σαν επιλογή για ζευγάρωμα; Το αρσενικό το ένα είναι σε ζευγαρώστρα 60 και σε λίγο καιρό θα είναι και το άλλο αρσενικό (άλλη 60αρα) καθότι η άνεση τους είναι αδιαπραγμάτευτος όρος. Ευχαριστώ.
 
Δύο αρσενικά και δύο θηλυκά αν μπουν ως εξής:Δύο αρσενικά χώρια (πάνω κάτω) και δύο θηλυκά μαζί σε ζευγαρώστρα 60άρα σε άλλο χώρο (μπαλκόνι) από τα αρσενικά είναι σωστή σαν επιλογή για ζευγάρωμα; Το αρσενικό το ένα είναι σε ζευγαρώστρα 60 και σε λίγο καιρό θα είναι και το άλλο αρσενικό (άλλη 60αρα) καθότι η άνεση τους είναι αδιαπραγμάτευτος όρος.
Ναι είναι τέλεια!!


Αυτό με την εκπαίδευση με είχε απασχολήσει και εμένα. Κατάλαβα δυστυχώς αμέσως ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία και θέλει υπομονή ενώ είναι και λίγο εγωιστικό.
Εδώ θα διαφωνήσω, δηλαδή εννοείται είναι χρονοβόρο όπως με οποιοδήποτε ζωάκι, είτε είναι σκύλος και του μαθαίνεις να κάθεται και να μην τραβάει είτε είναι πουλί και το μαθαίνεις να βγαίνει από το κλουβί. Και εγωιστικό δεν είναι σε καμία περίπτωση τα πουλιά έχουν ανάγκη από παρέα και συντροφιά. Ξέρω περίπτωση καρδερίνας που έβγαινε από το κλουβί και καθόταν στον ώμο του ιδιοκτήτη της από μόνη, για να γίνει κάτι τέτοιο σημάνει ότι υπήρξε απόλυτος σεβασμός από τον άνθρωπο προς το πουλί και δεν υπήρξε καμία παραβίαση των θελησεων του πτηνού για να θεωρηθεί εγωιστικό
[automerge]1662314244[/automerge]
Κι εγώ ανοίγω την πόρτα στην θηλυκιά μου βγαίνει έξω κάνει βόλτα πετάει εξερευνεί και μετά από λίγη ώρα έχω ένα κλαδάκι ανεβαίνει πάνω και την βάζω πίσω στο κλουβί. Δεν καταλαβαίνω με ποιον τρόπο είναι εγωιστικό, το πουλάκι βγαίνει μόνο του
 
@Popitsa ποια λαχανικά έχεις δοκιμάσει; Μπρόκολο, σπανάκι, γλυστριδα, πιπεριά, κολοκυθακι, αγγουράκι, νομίζω αρέσουν. Το ίδιο τριμμένο καρότο, αρακάς, καλαμπόκι. Τα λαχανικά είναι βασικό μέρος της διατροφής τους. Τα φρούτα πολύ πιο σπάνια αλλά σίγουρα το μήλο, κ κανένα εποχιακό όπως λίγο σταφύλι.
Αγγουρακι
 
@meniam Δεν το είπα με αυτή την έννοια. Εννοώ ότι πρέπει να σεβαστούμε τα φιλαράκια μας και να τα αφήσουμε να μας μάθουν σιγά σιγά και όσο αυτά θέλουν, όχι όσο θα θέλαμε εμείς. Και εγώ θα ήθελα να κάθονται στον ώμο μου αλλά δεν είναι και εκεί η θέση τους. Και μέχρι και να το μάθουν εεε ένα στρεσσάρισμα θα το φάνε. Έχω δει κοπελιά που τους έδινε φαγητό από πολύ μικρά και τα χάιδευε γιατί κάποιο πρόβλημα είχαν οι γονείς τους. Έλεγε ότι σε αυτή την ηλικία είναι πιο εύκολο. Για πουλιά 1 έτους δεν ξέρω να είναι τόσο εύκολο και αν είναι σωστό για την ηρεμία τους.
 
@meniam εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι υποχρεωτικό. Κατ'εμέ εάν ο Κώστας θέλει να τα φροντίζει χωρίς να θέλει παραπάνω δέσιμο κ αυτό οκ είναι. Αρκεί να τα φροντίζει κ να ασχολείται μαζί τους. Δεν είναι υποχρεωτικό να τα ταισει στο στόμα, υποχρεωτικό είναι να τα ταισει, τελεία. Κ να ασχολείται μαζί τους. Να μάθουν την παρουσία του κ να νοιώθουν άνετα μαζί του. Να κάθεται δίπλα τους κ να χαίρεται τα τραγούδια τους.
@Popitsa καλό είναι το αγγουράκι αλλά είναι περισσότερο δροσιστικό κ δεν προσφέρει τα ωφέλη των άλλων λαχανικών. Δεν έχω ξαναακουσει για καναρινι που δεν τρώει μπρόκολο.
@Kostas Pyl θα συμφωνήσω με το στρεσσαρισμα εάν το να τα πιάσουμε είναι κάτι που επιδιώκουμε σώνει κ ντε, χωρίς να υπάρχει λόγος υγείας. Η μέρα που κατάλαβα ότι ο Σοφοκλής με εμπιστεύεται είναι η μέρα που ανέβηκε μόνος του στο χέρι μου για να δούμε βιντεάκι. Κ η στρεσσαρισμενη κ η απειλούμενη από την αρχή ήμουν μόνο εγώ !🤭
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 σωστό κατά το ήμισυ καθότι και θέλω να με μάθουν και ασχολούμαι με αυτό. Όπως είπα όμως τα βήματα είναι πολύ αργά και θα ήθελα αυτό να γίνει όσο πιο ανεπαίσθητα και ανώδυνα για τα φιλαράκια μας γίνεται.
[automerge]1662315236[/automerge]
Κάποια στιγμή να κάνουμε ένα ερώτημα ποιο λαχανικό γίνεται πιο αποδεκτό από τα καναρίνια μας. Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι γίνεται σε θέματα προτίμησης φρούτων και λαχανικών.
 
@Popitsa τελευταία το μπρόκολο αφού το πλύνω πολύ καλά το ζεματιζω λίγο σε καυτό νερό για κάνα διλεπτο. Έχω την εντύπωση ότι του αρέσει έτσι παραπάνω. Δοκίμασε κ πράσινη πιπεριά. Είναι από τα αγαπημένα.
 
Λιγο ασχετο αλλα το αρσενικο καναρινι καποιες φορες ριχνει μονο ούρα , να ανησυχησω;
 
. Και εγώ θα ήθελα να κάθονται στον ώμο μου αλλά δεν είναι και εκεί η θέση τους
Για μένα Κώστα που πετάει ελεύθερος στο δωμάτιο, έχει αποφασίσει ότι η θέση του είναι όπου θέλει. Εννοείται συμφωνώ μαζί του.
ένα ερώτημα ποιο λαχανικό γίνεται πιο αποδεκτό από τα καναρίνια μας. Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι γίνεται σε θέματα προτίμησης φρούτων και λαχανικών.
Πολύ καλή ιδέα.
 
@Popitsa Σε αυτό έγινε πρόσφατα κάποιο ερώτημα στο φόρουμ και έχουν ανέβει και ποσοστά. Έχει αν θυμάμαι καλά σημασία αν είναι καναρίνια κόκκινα λιποχρωμικά γιατί τότε θέλουν τροφή χωρίς ρούπσεν. Υπάρχει και για αυτό αναφορά. Θα δω αν μπορώ να βρω τα link.
 
@Popitsa το αγγουράκι έχει μεγάλα ποσοστά νερού άρα λογικό φαίνεται. Τώρα για καλύτερα, βγάλε φωτό να τις δουν κ οι εμπειρότεροι.
 
Δυστυχως δεν μπορώ να βγαλω φωτο γιατι βαζω κατω απ'το κλουβι χαρτι για τις κουτσουλιες
 
@Popitsa Σε αυτό έγινε πρόσφατα κάποιο ερώτημα στο φόρουμ και έχουν ανέβει και ποσοστά. Έχει αν θυμάμαι καλά σημασία αν είναι καναρίνια κόκκινα λιποχρωμικά γιατί τότε θέλουν τροφή χωρίς ρούπσεν. Υπάρχει και για αυτό αναφορά. Θα δω αν μπορώ να βρω τα link.

@Popitsa https://community.petbirds.gr/threa...ε-στα-καναρίνια-σας.45837/page-3#post-2513636
[automerge]1662316293[/automerge]
@MARY58 χαχαχαχα σωστή. Μακάρι να μπορούσα και εγώ, αλλά πολλά άτομα μέσα ησυχία δεν υπάρχει πουθενά . Για αυτό εγώ κάθομαι μπαλκόνι και τους κρατάω παρέα.
[automerge]1662317052[/automerge]
@Popitsa https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-είναι-η-κατάλληλη-τροφή-για-το-καναρινι-μου.28534/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top