Φροντίδα Πώς πιάνουμε το καναρινάκι μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Καλημέρα στην όμορφη παρέα. Έχω την εξής απορία η οποία σε πολλούς από εσάς θα φανεί αστεία ή η απάντηση αυτονόητη αλλά εάν κάτι έτρεμα στις αρχές με την ενασχόληση μου με τα καναρίνια μου (πρώτα με τον Θεμιστοκλή κ τώρα με τον Σοφοκλή) ήταν ο τρόπος που έπρεπε να το πιάσω για να το γυρίσω ανάσκελα και να δω κοιλίτσα ή όταν έπρεπε να του κόψω τα νύχια. Τα έχω κάνει κ τα δύο κ συνεχίζω να το τρέμω. Ο Σοφοκλής μου ειδικά, αν μπορούσε να με βρίσει, θα το έκανε. Γι'αυτό ρωτάω, έχετε βρει τον τρόπο που πιάνουμε το καναρίνι για να κόψουμε τα νύχια; Ή για να ελέγξουμε κοιλίτσα, που τα ακινητοποιεί αλλά τα αγχώνει λιγότερο; Δεν ρωτάω πως κόβουμε τα νύχια, τοχω εμπεδώσει, αλλά πώς το πιάνουμε για να τα κόψουμε. Σημειωτέον, πριν λίγο καιρό ρώτησα σε π.μ το μέλος @Manos Tyro που έχει κανάλι στο YouTube με πολλά ωραία βιντεάκια για την αναπαραγωγή κ φροντίδα των καναρινιών κ είχε την καλοσύνη κ τον ευχαριστώ, να ανεβάσει βιντεάκι για το πώς πιάνουμε το καναρίνι για να κάνουμε έλεγχο της κοιλιάς. Το επισυνάπτω για όλους μας. Μου έκανε εντύπωση που το κράταγε ανάποδα, δηλ το κεφαλάκι προς τα κάτω. Κ η ερώτηση μετά από όλη αυτή την φλυαρία είναι, πως πιάνετε το καναρίνι για να κόψετε τα νύχια του που τα αγχώνει λιγότερο κ τα ακινητοποιεί περισσότερο; Ή ο δικός σας τρόπος για να τσεκάρετε την κοιλίτσα τους;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα. Γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας. ο καθένας πιάνει το καναρίνι, όπως τον βολεύει με γνώμονα την ασφάλεια του πουλιού, την αποφυγή τραυματισμού του κ την ελαχιστοποίηση της πιθανότητας διαφυγής του. Έχει τύχει να πιάσω άγαρμπα ένα καναρίνι που από το φόβο του σφήνωσε στην ταϊστρα και δεν μπορούσε να βγει. Το θέμα είναι να γίνεται η δουλειά είτε λέγεται κόψιμο νυχιών, είτε έλεγχος κοιλιάς κλπ. Εξάλλου αν εξαιρέσουμε το κόψιμο των νυχιών που απαιτείται ελάχιστες φορές σε ένα χρόνο, ποιος ο λόγος να πιάνουμε συνέχεια το πουλάκι για έλεγχο κοιλιάς; Προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία ακόμη και όταν αντιληφθώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Γιατί; Γιατί απλά και να δω την κοιλιά δεν θα καταλάβω τίποτα. Θα το πάω στον πτηνίατρο που γνωρίζει.
 
Πολύ σωστά.Εκτος από το κόψιμο των νυχιών,δεν υπάρχει λόγος να το πιάνουμε για να ελέγξουμε την κοιλιά του.Εκτος και αν είναι απόλυτα απαραίτητο να γίνει αυτό.Δες και στο βίντεο πώς ανασαίνει την ώρα που το κρατάει.
 
@pyroferus δεν διαφωνώ. Δεν εννοώ επουδενί να το πιάνουμε για χάρη λόγου κ φυσικά όχι συνέχεια. Πιστεύω ακράδαντα ότι το να γραπώνουμε χωρίς λόγο ένα καναρίνι είναι πολύ λάθος γιατί στο τέλος καταλήγουμε να έχουμε στρεσσαρισμένο καναρίνι. Κ το στρες είναι προάγγελος ασθενειών. Άλλωστε προσωπικά μιλώντας, ο Σοφοκλής μου με εμπιστεύεται κ ανεβαίνει στο χέρι μου ή τρώει από αυτό, οπότε εκείνος θέλει. Η απορία μου είναι στο κόψιμο των νυχιών κ για την κοιλίτσα του. Ειδικά το κόψιμο των νυχιών που είναι αναπόφευκτο. Για το κόψιμο των νυχιών δεν θα απευθυνθώ σε πτηνιατρο. Κ γι'αυτό ρωτάω τον τρόπο που το κρατάτε κ έχετε διαπιστώσει ως καλύτερο.
[automerge]1679145490[/automerge]
Κ νομίζω ότι βασικό είναι να μάθουμε να κάνουμε τον έλεγχο της κοιλιάς κ μόνοι μας. Πχ εάν έχει πάχος ή καρίνα το πουλάκι. Όχι κάθε τόσο αλλά σίγουρα όχι ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για το κόψιμο των νυχιών ο τρόπος που το κρατάω εγώ είναι να βάζω το κεφάλι ανάμεσα από τον δείκτη και τον παράμεσο,έτσι ώστε να μπορώ να κρατάω και με ασφάλεια τα πόδια τους για να κόψω τα νύχια.Απαλα και όσο πιο γρήγορα μπορεί να γίνει αυτό.
 

@MARY58

αγαπητή Μαρία.. όταν έχεις καθημερινή επαφή με το καναρίνι σου να είσαι σίγουρη ότι στο πρόσωπό σου αναγνωρίζει την αγαθή πρόθεση που έχεις ώστε να το πιάσεις. Σταθερά και με ήρεμες κινήσεις και όπως σου έρχεται εύκολα στο χέρι σου αλλά και με γνώμονα να βολεύει σχετικά και το πουλί. Με ένα γλυκό λόγο και όσο ποιό γρήγορα, αλλά όχι άγαρμπα για να μην κουράσεις το καναρίνι. Το βίντεο που ανέβασες είναι κατατοπιστικό. Πρόσφατα εγώ έχω βάλει 3 ζευγάρια για αναπαραγωγή. Έκανα έλεγχο σε όλα τα πουλιά και στα 4 χρειάστηκε να τα κουρέψω λίγο στην γενετήσια περιοχή τους. Κανένα δεν είχε stress ούτε προσπαθούσε να διαφύγει.
 
Κι εγώ Μαίρη, αν υποπτευθώ ότι κάτι δεν πάει καλά με τα καναρίνια μου ή αν θέλω να δω αν είναι πυρωμένα ή αν θέλω να τους κόψω τα νύχια που το κάνω τόσο μα τόσο σπάνια, τα πιάνω ως εξής....χωρίζω το κλουβί στη μέση, περιορίζοντας τον χώρο τους, βγάζω πατήθρες, ποτίστρες, ταΐστρες και ό,τι έχει το τμήμα στο οποίο το πουλί είναι μέσα (τα βγάζω χωρίς να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί). Μεταφέρω το κλουβί σε εσωτερικό χώρο και βάζω το χέρι μου με ανοιχτή παλάμη μέσα στο κλουβί πλησιάζοντας το πουλί, κι έπειτα το μπλοκάρω σε μια "γωνία" και το πιάνω. Έχω έτοιμο τον φακό αναμμένο ώστε να βλέπω κοιλιά, εσωτερικό φτερών, τα πόδια και τα πέλματα. Όταν θέλω να κόψω τα νύχια τους γυρνάω ανάσκελα το πουλί μέσα στη χούφτα μου και μπλοκάρω το κεφάλι με λυγισμένο τον δείκτη μου, και το πόδι κρατώντας το ανάμεσα σε αντίχειρα και μέσο.
 
Κανένα δεν είχε stress ούτε προσπαθούσε να διαφύγει.
Γιώργο αυτό μου έκανε εντύπωση. Τόσο εξοικειωμένα είναι μαζί σου; Τα δικά μου πάντα έχουν ταχυπαλμία, νιώθω τον χτύπο της καρδιάς τους στα δάκτυλά μου...έντονο στην αρχή, έπειτα κάπως μαλακώνει....
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
βάζω το κεφάλι ανάμεσα από τον δείκτη και τον παράμεσο
Το είχα δει κάποτε κ σε κάποια βιντεάκια, εσύ έχεις την εμπειρία κ το ελέγχεις. Εμένα με ψιλοφοβιζει αυτό, μην βάλω καταλάθος παραπάνω δύναμη. 🙄
Μπράβο Γιώργο @kasapidis giorgos. Respect! Κ με το καλό να δεις τα νεούδια από τα ζευγαράκια σου. Έχεις δίκιο, ότι όταν σε ξέρουν δεν σε βλέπουν σαν εχθρό, αλλά είναι κ στο χαρακτήρα του πουλιού. Μιλώντας για τον Σοφοκλή μου, το θέμα να τον έχω στα χέρια μου είναι εύκολο. Συνήθως ανεβαίνει ο ίδιος στο χέρι μου κ μου ρίχνει καμμιά τσιμπια! ή τον ταιζω, δεν έχω εκεί θεμα. Αλλά όταν τον γύρισα ανάσκελα, με πολέμαγε μέχρι να καταλάβει ότι είναι άσκοπο κ μετά με απέφευγε σαν τον διάολο. Έκανα καιρό με λιχουδιές για να το ξεχάσει. Γι'αυτό ψάχνω τον πιο γρήγορο κ ακίνδυνο τρόπο. Αυτό με τον λυγισμένο δείκτη δεν το ήξερα, θα το δοκιμάσω. Κ πάλι σας ευχαριστώ όλους. ☺️
 
Όταν κοιτάζει κάποιος την κοιλιά τι βλέπει ακριβώς ; έπιασα σήμερα να του κόψω τα νύχια ..φυσιξα την κοιλιά του να δω αν θα καταλάβω κάτι αλλά τίποτα 🥴... κοιτάζουμε χρώμα κοιλιάς ;; τι ακριβώς ;; όχι πως θα κάνω διάγνωση αλλα σαν μάνα καναρινιου να μην ξέρω τι βλέπω ;😬
 
@Ελένη Σαμ , κοιτάζουμε την κοιλιά για : λίπος (κίτρινο έως πορτοκαλί χρώμα) και δυσχρωμίες π.χ. γραμμές ή περιοχές με πιο έντονο χρώμα συνήθως σκούρο και αν δεις κάτι τέτοιο αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα συνήθως. Κοιτάζουμε την αμάρα να είναι καθαρή από κουτσουλιές, και όταν ενδιαφερόμαστε για το φύλο του πουλιού ή / και για την ορμονική του φάση συνήθως σε σχέση με την αναπαραγωγική φάση, δλδ αν είναι πυρωμένο. Ελέγχουμε την καρίνα, δλδ την περιοχή του στήθους...αν το οστό της καρίνας πετάγεται έντονα και η γωνία του είναι πολύ οξεία, τότε αντιλαμβανόμαστε ότι το πουλί είναι αδύνατο, με άλλα λόγια το πόσο κρέας υπάρχει εκατέρωθεν της καρίνας είναι ένδειξη για το αν τρέφεται σωστά ή για το αν είναι αδυνατισμένο ή ασθενές. Κοιτάζουμε πάνω από την καρίνα (προς τον λαιμό) να δούμε για λίπος. Τέλος παρατηρούμε καλά τα πέλματα, τα δάχτυλα των ποδιών για αμυχές κι ερεθισμούς και το εσωτερικό των φτερούγων μήπως και παρατηρήσουμε αραίωση του φτερώματος.
 
Τόσα πολλά πράγματα; 😳😳😳😳 εγώ το μόνο που είδα ήταν να είναι αδυνατουλικο σαν αίσθηση όταν το έπιασα στο χέρι επειδή περνάει έντονη πτεροροια και έχει εξαντληθεί το καημένο αλλά δεν ήξερα τίποτα από αυτά 😳... Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!! Να έχω απλά τον νου μου ...τις διαγνώσεις τις κάνουν οι ειδικοί! 😊
 
Back
Top