Ασθένειες Σήμερα χάσαμε το καναρινάκι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τέτοιες ποτίστρες που μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη;
Ποτίστρες κενού αέρος όταν θα βάλεις, έχε στο νου σου, να αφήσεις δυο τρεις ημέρες και τις παλιές, ώστε να βεβαιωθείς ότι τουλάχιστον ένα πουλί από όλα στο κλουβί πίνει από τις κενού αέρος, και έπειτα αποσύρεις τις άλλες.
 
Τέτοιες ποτίστρες που μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη;
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος για την άμμο που πρότεινε ο Σταύρος αν υπάρχει κάπου στη Θεσσαλονίκη;
Μπορείς να βρεις παντού online, τουλάχιστον μέχρι να εντοπίσεις κάποιο κατάστημα στην περιοχή σου. Τα μεταφορικά είναι ελάχιστα και με τον ανταγωνισμό που υπάρχει στις ηλεκτρονικές αγορές, σίγουρα θα αποσβεστούν αν συγκριθούν οι τιμές με αυτές ενός καταστήματος της "γειτονιάς".
 
Στις περισσότερες περιπτώσεις οι παραγγελίες εκτός Αθηνών έρχονται την επομένη, άντε τη μεθεπόμενη μέρα.
 
@Kiriazis

Κριμα που δεν εισαι κοντα να σου εδινα 2-3 κιλα να δοκιμασεις,γιατι ερχεται και σε μεγαλη συσκευασια η Sanibird.
Προσπαθησε να την βρεις καπου στην πολη σου για να μην πληρωνεις πολλα μεταφορικα εκτος αν δεν την χρεωνουν παραπανω οπως λεει και ο @Stavros
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Την βρήκα εδώ και τους έστειλα μήνυμα αν την έχουν άμεσα διαθέσιμη αλλά όπως και να έχει θα περάσω αύριο από εκεί μιας και είδα ότι έχει και ποτίστρες κενού.
 
Για τη χρήση της άμμου να ρωτήσω κάθε πότε την αλλάζεται και πόσο περίπου βάζετε;
Ίσα ίσα να καλύψει τον πάτο ή περισσότερο;
Εγώ έβαζα περίπου ένα δάχτυλο.
Επίσης την καθαρίζεται από τις ακαθαρσίες ή μία χρήση και αλλαγή;
 
Προσωπικα βαζω 1-1.5 ποντο αμμο.
Την συγκεκριμενη την καθαριζεις και προσθέτεις οσο χρειαζεται και μετα απο Χ καθαρισμους την πετας και βαζεις αλλη.
Αυτο θα το κρίνεις εσυ.
 
Θα δω ανάλογα τί με βολεύει.
Εγώ μέχρι τώρα την πετούσα και έβαζα καινούργια.
Πώς την καθαρίζεται;
 
Εγώ με ηλεκτρική σκούπα από πάνω την καθαρίζω.
 
Επειδή βαραίνει την κουτσουλια,αν βγάλεις το ταψάκι του κλουβιού και το κουνήσει σα να κοσκινιζεις θα μαζευτούν οι ακαθαρσίες όλες μαζί.
Με ένα κομμάτι χαρτί σαν φαρασακι μπορείς να τις απομακρύνεις
Ένα φύσημα για τα τσοφλια και προσθέτεις οσο λείπει.
 
@Kiriazis

Δεν "δουλευουν" τα pellets στα καναρίνια αν δεν έχουν μάθει να τρέφονται με αυτά από την πρώτη μέρα της ζωής τους.
Μην το σκέφτεσαι καν!
 
Χαχαχα οκ
Όπως καταλαβαίνεις έχω πέσει στο ψάξιμο για όσο το δυνατόν καθαρότερο κλουβί.
 
Back
Top