Ασθένειες Ραγδαία επιδείνωση υγείας καρδερίνας

Νάντια Χρ.

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Πριν τρεις μήνες βρήκα στον κήπο μου μια καρδερίνα. Δεν πετούσε καλά και ευτυχώς την πιάσαμε πριν από το γάτο! Δεν είχε δαχτυλίδι και πιστεύω ότι είναι θηλυκή. Κάτω από το ράμφος και στην αρχή του λαιμού της δεν είχε φτέρωμα. Ήταν εξοικειωμένη με το κλουβί, πολύ ζωηρή και τον πρώτο μήνα συνυπήρξε πολύ ήρεμα με το ηλικιωμένο καναρίνι μου.
Όταν δυστυχώς το καναρινάκι μας "έφυγε", έμεινε μόνη της και σταδιακά η διάθεσή της "έπεσε".
Το τελευταίο διάστημα χάνει πούπουλα και φτερά και δεν κάνει πια τα κελαηδίσματά της. Μόνο μικρά τιτιβίσματα το πρωί. Έχει χάσει πάρα πολλά πούπουλα στο κεφάλι και γύρω γύρω στο λαιμό. Της έβαλα στο νερό pterophen αλλά η εικόνα της μετά μου φάνηκε χειρότερη. Στο petshop μου είπαν ότι είναι μάλλον ακάρι τραχείας και της έβαλα και μια σταγόνα pulmosan στο δέρμα του σβέρκου. Το τελευταίο και πιο ανησυχητικό σύμπτωμά της είναι η αστάθεια. Φαίνεται να μην μπορεί να στηριχτεί σωστά στα πόδια της και πέφτει από τα κλαράκια. Το πέταγμά της όμως είναι καλό.
Επειδή η εμπειρία μου τα τελευταία 15 χρόνια περιλαμβάνει μόνο καναρίνια και παπαγαλάκια, μπορείτε να με βοηθήσετε ώστε να την βοηθήσω κι εγώ με τη σειρά μου;
Επίσης, μια ερώτηση ακόμη: είναι οι καρδερίνες πουλιά συντροφικά, όπως για παράδειγμα τα παπαγαλάκια; Μου κάνει εντύπωση ότι τα προβλήματά της άρχισαν από τη στιγμή που έμεινε μόνη της στο κλουβί και μάλιστα περνάει τον περισσότερο χρόνο της μπροστά σε ένα καθρεφτάκι.
Σας ευχαριστώ.
 
Βγάλε τον καθρέπτη και επίσης αν μπορείς ανέβασε φωτογραφίες από την κοιλιά το στήθος και γενικά του πουλιού όταν είναι στο κλουβί.
Επίσης βάλε λευκό χαρτί Α4 στον πάτο του κλουβιού για να δούμε και τις κουτσουλιές.
Γενικά το πουλάκι τρώει, πίνει νερό;
 
Παρατήρησα ότι χθες οι κουτσουλιές της ήταν λευκές και υδαρείς. Τώρα τις βλέπω κανονικές.
Νερό πίνει κανονικά. Μέχρι πρόσφατα πήγαινε και στην μπανιέρα και βουτούσε τη μύτη της μόνο. Τώρα δεν το κάνει. Μάλλον δεν μπορεί να στηριχτεί καλά.
Σχετικά με το φαγητό, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα της έδινα τροφή καναρινιού (Vitakraft) και πατέ για καρδερίνες. Τώρα της δίνω και μίγμα σπόρων για καρδερίνες (Manitoba). Επίσης της έδινα μήλο και αγγούρι.
Το καθρεπτάκι το έβγαλα. Μήπως την στρεσάρει όμως αυτό περισσότερο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα το προσπαθήσω για τις φωτογραφίες, αλλά δεν είμαι σίγουρη για την επιτυχία του εγχειρήματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα!
Η καρδερίνα δείχνει καλύτερα σήμερα.
Τρώει και πίνει κανονικά, οι κουτσουλιές της είναι καλές, είναι ήρεμη, φτιάχνει το φτέρωμά της και φαίνεται να στηρίζεται καλύτερα (κρατάει το σώμα της πιο ψηλά από το κλαδάκι, δεν το ακουμπάει όπως χθες).
Δεν "μιλάει" βέβαια ακόμη και εξακολουθεί να χάνει πούπουλα. Λιγότερα από πριν, αλλά...
Σκέφτομαι μήπως το θέμα της αστάθειας είναι άσχετο με την πτερόρροια. Κάποιος τραυματισμός ή στραβοπάτημα ίσως...
Έχω βγάλει φωτογραφίες της, αλλά δυσκολεύομαι να τις μεταφέρω στον η/υ για να τις ανεβάσω. Θα ξαναπροσπαθήσω.
[Η αγωγή με το pulmosan (μήπως έχει αρχίσει να βοηθάει κι αυτό 😉 για τα ακάρεα της τραχείας θέλει επανάληψη σε 1 μήνα;]
Σας ευχαριστώ.
 
Ακούς κάποιον θόρυβο όταν αναπνέει ή τη νύχτα και θεωρησες ότι έχει ακαρεα της τραχειας; Για την αστάθεια, μια ανάλυση των περιττωματων της θα σου έδινε την πιο ασφαλή απάντηση κατά τη γνώμη μου. Και τα κοκκιδια προκαλούν αστάθεια.
 
ασταθεια απο κοκκιδια προσωπικα δεν εχω διαβασει/δει/ακουσει καπου
Και έχω ακούσει, από τον πτηνιατρο, και έχω δει σε δύο δικά μου πουλιά.
 
Και έχω ακούσει, από τον πτηνιατρο, και έχω δει σε δύο δικά μου πουλιά.


παρεθεσε σε παρακαλω καποια επιστημονικη ερευνα ή καταγεγραμενη συμτωματολογια περι κοκκιδιων και ασταθειας
ή ανελυσε μας τον μηχανισμο που τα κοκκιδια προκαλουν ασταθεια σε πουλι που νοσει
ή το ονομα του γιατρου που σου ειπε οτι προκαλουν ασταθεια τα κοκκιδια,ως συμτωματολογια της αυξησης των κοκκιδιων στον οργανισμο ενος πουλιου
 
παρεθεσε σε παρακαλω καποια επιστημονικη ερευνα ή καταγεγραμενη συμτωματολογια περι κοκκιδιων και ασταθειας
ή ανελυσε μας τον μηχανιστου τα κοκκιδια προκαλουν ασταθεια σε πουλι που νοσει
https://spirosnet.wordpress.com/ασθένειες-2/η-κοκκιδίωση/
Δεν είμαι πτηνιατρος για να σου το αναλύσω εγώ. Εγώ απλά μεταφέρω τα λόγια του γιατρου. Εδώ μπορείς να το διαβάσεις κιόλας εάν τα λεγόμενα μου απλά δεν αρκούν. Εάν δεν επιτρέπεται ας διαγραφεί παρακαλώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σχετικά με το φαγητό, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα της έδινα τροφή καναρινιού (Vitakraft) και πατέ για καρδερίνες. Τώρα της δίνω και μίγμα σπόρων για καρδερίνες (Manitoba). Επίσης της έδινα μήλο και αγγούρι.
Για 90 μερες εδινες στο πουλι φαγητο για καναρινια, για να καταλαβεις τι εννοω, δες ποσους σπορους εχει το μειγμα καναρινιων της vitakraft και ποσους σπορους εχει το μειγμα καρδερινας της manitoba και θα καταλαβεις οτι το πουλι δεν σιτιζοταν σωστα για 3 μηνες. Το μειγμα της manitoba , το εχεις ανακατεψει με το vitakraft; Διοτι δεν μπορεις απο την μια μερα στην αλλη να αλλαξεις την τροφη των πουλιων, τα στρεσαρεις ετσι και ειδικα στις καρδερινες το στρεσαρισμα φερνει αυξηση κοκκιδιων.
 
https://spirosnet.wordpress.com/ασθένειες-2/η-κοκκιδίωση/
Δεν είμαι πτηνιατρος για να σου το αναλύσω εγώ. Εγώ απλά μεταφέρω τα λόγια του γιατρου. Εδώ μπορείς να το διαβάσεις κιόλας εάν τα λεγόμενα μου απλά δεν αρκούν. Εάν δεν επιτρέπεται ας διαγραφεί παρακαλώ.

Απο το αρθρο συμπεραινω οτι τα συμπτωματα της ασταθειας αναφερονται στην ατοξοπλασμωση μιας και οπως παρουσιαζεται και στον πινακα στο τελος ειναι η περιπτωση που τα παρασιτα αναπτυσονται και εκτος εντερου με αποτελεσμα να επηρεαζουν και τα υπολοιπα οργανα του πτηνου, στην περιπτωση της κοκκιδιωσης τα παρασιτα αναπτυσονται εντος του εντερου

Untitled.webp
 
πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την ερωτηση σας

ειναι γνωστο οτι οι καρδερινες οταν δεν μπορουν να βρουν την τροφη που θελουν στρεσαρονται, αυτο εννοει ο Γιαννης
οποτε αν δεν υπαρχει σωστη τροφη το θετει ως αιτια στρεσαρισματος και κατ' επεκταση ως αιτια κοκκιδιων
 
πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την ερωτηση σας
Τάσο η απουσία 5-6 σπόρων από ένα μείγμα που έχει 10-12 διαφορετικούς δεν μπορεί να φέρει την καταστροφή σε βάθος 2-3 μηνών. Στα χρόνια που ξεκίναγα τα πουλιά έτρωγαν μόνο κανναβούρι... σπάνια έβρισκες άλλους σπόρους.
 
Back
Top