Διατροφή Ροζέλα προτιμά τα σποριά από άλλες τροφές

jordaninio

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Λέρος
παιδια ακουστε... Εχω μια ροζελα εδω και 1 βδομαδα..στο πετ σοπ απο οτι ειδα ετρωγε μονο σπορια... Εγω τις πηρα μια τροφη που ειχε μεσα σπορια και κατι αλλα οπωσ σουσαμι ή παπαγαλινη, αλλα απο οτι παρατηρησα εδεινε μεγαλυτερη σημασια στα σπορια.. Μετα απο 3 μερες τις εβαλα μεσα στην τροφη τριμμενο καροτο με φρυγανια αλλα παλι δεν συγκινηθηκε... Τις πηρα κατι στικ που εχουν μελι και σπορια και πολλα αλλα και τα ξεσκισε, σημερα τις εβαλα τριμμενο φουντουκι και αμυγδαλο με φρυγανια αλλα απο οτι βλεπω ουτε σε αυτα δινει πολυ σημασια... Τρωει λιγο απο αυτα... Εβαλα λιγο νεροβραστο ρυζι παλι τιποτα.
σκεφτομαι να τις παρω σπορια αλλα πιστευω οτι δεν κανει να τρωει μονο τετοια και στικ... Τι να κανω;

σημερα παρατηρησα οτι πηγαινε στον πατο του κλουβιου και τσιμπουσε τα απομειναρια των τροφων, σημειωση:ειναι 5 μηνων...

χρειαζομαι την βοιηθεια σας γιατι φοβαμαι οτι αμα της δινω κατι που δεν το τρωει θα παθει τιποτα απο την πεινα...
 
αγαπητε jordaninio γενικα ολα τα πτηνα απο pet sop ειναι μαθημενα στα σπορια.
Η ροζελα σου ειναι ακομα μικρη σε ηλικια (σημαντικο πλεονεκτημα) γι' αυτο με λιγη προσπαθεια θα μπορεσεις να τη μαθεις να ακολουθει μια σωστη διατροφη.
Εγω θα σου προτεινα να της παρεχεις pellets αλλα επειδη ειναι μαθημενη στα σπορια δεν θα τα φαει απ την αρχη... Να της βαζεις και σπορια και pellets και σιγα σιγα να μειωνεις την ποσοτητα των σπορων ωστε να συνηθισει τα pellets.
Να της δινεις και φρεσκα φρουτα και λαχανικα κι ας μην τα αγγιζει εσυ να της τα βαζεις... Εστω κι απο περιεργεια θα τα πλησιασει και θα τα δοκιμασει.
Μια καλη λυση ειναι να παρεις πχ. μια φετα ροδακινου να της το δωσεις και να παρεις κι εσυ μια και να πας μπροστα στο κλουβι της και να το φας μπροστα της και να δειχνεις οτι το απολαμβανεις.
Οι παπαγαλοι ειναι περιεργα πουλια... Θα πιασει το κολπο
Μπορεις επισης να του δινεις και στικ αλλα με μετρο γιατι παχαινουν.

για τα pellets ριξε μια ματια στα παρακατω:
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
https://community.petbirds.gr/threa...-pellets-στο-διαιτολόγιο-των-καναρινιών.1703/
 
Βρε παιδιά, δε νομιζω οτι τα pellets, ειναι και το απαύγασμα της διατροφής πια!
Στη φύση, δηλ. Ο παπαγάλος πάει στο σούπερ μάρκετ και αγοράζει 2 κιλά pellets να περάσει;
Τα πάντα χρειάζονται, με μέτρο όλακαι να αντικαθιστούμε αυτά που θα έβρισκε μόνος του, με την ανάλογη προσφορά!
Και φρουτάκιακαι λαχανικά και σπόρια, άντε και "βιομηχανικο"προιόν, δηλ pellets!
Δε χρειάζεται να το" ρίξουμε και στο κρασί" αν ο παπαγάλος μας δεν τα τρώει. 🙂
φιλικά -πάντα-
 
Φυσικα και τιποτα δεν συγκρινεται με την τροφη που θα μπορουσε να εχει ο ελευθερος παπαγαλος...
Οι αιχμαλωτισμενοι ομως παπαγαλοι πρεπει να ακολουθουν μια ολοκληρωμενη τροφη η οποια να τους παρεχει ολα τα συστατικα που πρεπει να προσλαμβανουν... Κι αυτη η τροφη ειναι τα pellets, τα οποια εχουν αποδειχθει ως προς την καταλληλοτητα τους.
Δεν ειπα οτι δεν μπορει να δινει στη ροζελα του σπορια... Να της δινει αλλα με μετρο γιατι ετσι κι αλλιως δεν προσφερουν τιποτα χρησιμο στον παπαγαλο μας μονο λιπος.
Οσο για τα φρουτα και τα λαχανικα, τα θεωρω απαραιτητα.
 
Συμφωνω Σοφια! Αλλα για ενα πουλι που λογω χαρακτηρα η συνηθειων η λογω του ιδιοκτητη δεν τρεφεται σωστα με οσα ανεφερες τοτε τα πελετς ειναι μια πολυ καλη λυση. Εχεις την εντυπωση οτι οι αγριοι παπαγαλοι βρισκουν πουθενα ηλιοσπορο, niger και sufflower που περιεχουν κατεξοχην τα μιγματα σπορων του εμποριου; Σπανια και κανονικα οι περισσοτεροι παπαγαλοι σχεδον ποτε στη ζωη τους δεν βρισκουνε να φανε αυτους τους σπορους συμφωνα με ενα επιστημονικο αρθρο που διαβαζα. Η διατροφη τους επισης περιεχει ανθη και βλαστους ιθαγενεις της καθε περιοχης. Αυτα ολα δεν μπορουμε εκ των πραγματων να τους τα προσφερουμε. Οταν λοιπον εχεις μια λυση μελετημενη και σχεδιασμενη και καθολου τυχαια για τις αναγκες του καθε ειδους διοτι τα πελετς ειναι κατα κυριο λογω αμερικανικης προελευσης, κπο μια χωρα που ειναι χρονια μπροστα στη φροντιδα και στη μελετη της διατροφης των κατοικιδιων πουλιων οπως και των αλλων ζωων τοτε δεν εχεις παρα να τη σεβαστεις και να την υιοθετησεις εφοσον θελεις παντα. Οι περισσοτερες διατροφικες ελειψεις παρατηρουνται στους παπαγαλους που τρεφονται μονο με σπορους. Βεβαια ο καθενας το τι αποφασιζει να κανει με τη διατροφη παπαγαλου του ειναι δικο του θεμα και του πουλιου που φροντιζει βεβαια.

Τα φρεσκα φρουτα και τα λαχανικα ειναι απαραιτητα σε οποια διατροφη και να ακολουθει ενα πουλι!
 
Τα φρεσκα φρουτα και τα λαχανικα ειναι απαραιτητα σε οποια διατροφη και να ακολουθει ενα πουλι!

Η δήλωση αυτή είναι πολύ σωστό. Επίσης, πιστεύω ότι μια ποικίλη διατροφή είναι σημαντική για την ψυχική υγεία των πτηνών μας. Φανταστείτε ποια θα ήταν η ζωή σας θα ήθελα αν έτρωγαν ακριβώς το ίδιο πράγμα κάθε μέρα. Μερικές φορές μπορεί να είναι μια πρόκληση να πείσουμε τα πτηνά να φάνε νέα τρόφιμα.

Επίσης, όταν σας προσφέρουν ένα μίγμα των τροφίμων σε ένα πτηνό, έχει να επιλέξει ποιοι από αυτούς να τρώνε. Νομίζω ότι, όταν ένας παπαγάλος έχει την ευκαιρία να πάρουν αποφάσεις κάθε μέρα, το μυαλό του θα παραμείνει υγιές.
 
jamie,τη σαλάτα σου την... Τιμούν δεόντως πάντως!
νομίζω οτι είναι οτι πιο φυσικό μπορώ να τους προσφέρω... Τρώνε και διασκεδάζουν ταυτόχρονα...υπέροχο!
 
παιδια πηγα στο πετ σοπ εδο και δεν ξεραν καν τι ειναι τα πελετς... Τωρα τι κάνω;
 
μηπως υπαρχει καποιο αλλο πετ κοντα;
 
Βρε παιδιά, δε νομιζω οτι τα pellets, ειναι και το απαύγασμα της διατροφής πια!
Στη φύση, δηλ. Ο παπαγάλος πάει στο σούπερ μάρκετ και αγοράζει 2 κιλά pellets να περάσει;
Τα πάντα χρειάζονται, με μέτρο όλακαι να αντικαθιστούμε αυτά που θα έβρισκε μόνος του, με την ανάλογη προσφορά!
Και φρουτάκιακαι λαχανικά και σπόρια, άντε και "βιομηχανικο"προιόν, δηλ pellets!
Δε χρειάζεται να το" ρίξουμε και στο κρασί" αν ο παπαγάλος μας δεν τα τρώει...
φιλικά -πάντα-
συμφωνω απολυτα με την σοφια! Τα παντα χρειαζονται, οκ.
Στην φυση τα πουλια τρωνε σπορους(!), οχι βιομηχανικα παρασκευασματα [με συντηρητικα.]
αν για καποιο λογο δεν μπορουμε να τους προσφερουμε ολη την γκαμα των απαραιτητων θρεπτικων συστατικων που χρειαζονται,ή μετα απο θεραπειες που ειναι καναπονημενος ο οργανισμος τους κ εχουν αυξημενη αναγκη απο συμπληρωματα, τοτε μονο πιστευω οτι πρεπει να τους τα παρεχουμε.
εχω ρωτησει κ τον γιατρο για τα παραπανω.
ο οποιος, μεταξυ των αλλων μου πε κ οτι δεν πρεπει να πιεζουμε ενα πουλι να φαει καποιο ειδος σπορου την ωρα που δεν τον θελει, ουτε κ να αγχωνομαστε.
μου ειχε πει "ξερουν αυτα τι πρεπει να φανε".
παντα, ολα με μετρο...


Φυσικα και τιποτα δεν συγκρινεται με την τροφη που θα μπορουσε να εχει ο ελευθερος παπαγαλος...
Οι αιχμαλωτισμενοι ομως παπαγαλοι πρεπει να ακολουθουν μια ολοκληρωμενη τροφη η οποια να τους παρεχει ολα τα συστατικα που πρεπει να προσλαμβανουν... Κι αυτη η τροφη ειναι τα pellets, τα οποια εχουν αποδειχθει ως προς την καταλληλοτητα τους.
Δεν ειπα οτι δεν μπορει να δινει στη ροζελα του σπορια... Να της δινει αλλα με μετρο γιατι ετσι κι αλλιως δεν προσφερουν τιποτα χρησιμο στον παπαγαλο μας μονο λιπος.
Οσο για τα φρουτα και τα λαχανικα, τα θεωρω απαραιτητα.
καλα ολα τα αλλα αναστασια. 🙂
αλλα αυτο το :
". Γιατι ετσι κι αλλιως δεν προσφερουν τιποτα χρησιμο στον παπαγαλο μας μονο λιπος."
που το βρηκες γραμμενο?😕
 
αλλα αυτο το :
". Γιατι ετσι κι αλλιως δεν προσφερουν τιποτα χρησιμο στον παπαγαλο μας μονο λιπος."
που το βρηκες γραμμενο?😕

Μου το είχε πει ο υπεύθυνος του πετ σοπ και το εχω διαβασει κι εδω μεσα που το ειχε πει καποιος, δεν θυμαμαι ποιος ομως😕
και μολις εψαξα λιγο και βρηκα αυτο:
Μερικοί ιδιοκτήτες – αν όχι, η πλειοψηφία – καταφεύγουν στην εύκολη λύση: αγοράζουν απλό ηλιόσπορο και φυστίκια. Η ερώτησή μου στους συγκεκριμένους, είναι εάν θα μπορούσαν οι ίδιοι να ζήσουν τρώγοντας σε όλη τους τη ζωή πατάτες τηγανιτές. Θα έπαιρναν βέβαια κάποια συστατικά αλλά ο οργανισμός τους θα έβγαζε πολλά προβλήματα μακροπρόθεσμα.

wings

Αρα οι ηλιοσποροι και τα φυστικια δεν κανουν καλο αφου τα παρομοιαζει με τις τηγανιτες πατατες, απο τις οποιες ο ανθρωπος παιρνει καποια συστατικα αλλα επι το πλειστον περισσοτερο κακο του κανουν παρα καλο.🙄
 
Ευα, εαν ρωτησες το γιατρο για τα καναρινια σου τοτε πιθανοτατα να ειναι και το σωστο να ταιζεις σπορους.

Ο δικος μου γιατρος οπως και ολοι οι πτηνιατροι του εξωτερικου (Αμερικη-Αυστραλια- Ευρωπη) που παρακολουθουνε τους παπαγλους ατομων που συναναστρεφομαι κανενας δε συστηνει σπορους για τους μεγαλου μεγεθους παπαγαλους.

Συμφωνω οτι οι παπαγαλοι τρωνε και σπορους στη φυση αλλα οχι αυτους που πουλανε στο εμποριο και οχι στις αναλογιες αυτες του εμποριου. Και μην ξεχναμε οτι οι αγριοι παπαγαλοι πετανε και οτι οση ασκηση και να προσφερουμε σε ενα οικοσιτο πουλι δεν ειναι το ιδιο με εναν αγριο παπαγαλο που ψαχνει πετωντας να βρει φαγητο και διανυει χιλιομετρα ολοκληρα καθημερινα! Μην ξεχναμε επισης οτι οι σποροι οπως ηλιοσπορος, niger και sufflower και τα φιστικια περιεχουνε μεγαλα ποσοστα λιπους που τα πουλια δεν καινε στις δραστηριοτητες μεσα στο σπιτι.

Υ. Γ. εχει διαβασει κανεις σας τα συστατικα απο τα πελλετς; Σποροι, φρουτα-λαχανικα και βιταμινες ειναι στη σωστη δοση και αναλογια.
 
Ευα, εαν ρωτησες το γιατρο για τα καναρινια σου τοτε πιθανοτατα να ειναι και το σωστο να ταιζεις σπορους.

Ο δικος μου γιατρος οπως και ολοι οι πτηνιατροι του εξωτερικου (Αμερικη-Αυστραλια- Ευρωπη) που παρακολουθουνε τους παπαγλους ατομων που συναναστρεφομαι κανενας δε συστηνει σπορους για τους μεγαλου μεγεθους παπαγαλους.

Συμφωνω οτι οι παπαγαλοι τρωνε και σπορους στη φυση αλλα οχι αυτους που πουλανε στο εμποριο και οχι στις αναλογιες αυτες του εμποριου. Και μην ξεχναμε οτι οι αγριοι παπαγαλοι πετανε και οτι οση ασκηση και να προσφερουμε σε ενα οικοσιτο πουλι δεν ειναι το ιδιο με εναν αγριο παπαγαλο που ψαχνει πετωντας να βρει φαγητο και διανυει χιλιομετρα ολοκληρα καθημερινα! Μην ξεχναμε επισης οτι οι σποροι οπως ηλιοσπορος, niger και sufflower και τα φιστικια περιεχουνε μεγαλα ποσοστα λιπους που τα πουλια δεν καινε στις δραστηριοτητες μεσα στο σπιτι.

Υ. Γ. εχει διαβασει κανεις σας τα συστατικα απο τα πελλετς; Σποροι, φρουτα-λαχανικα και βιταμινες ειναι στη σωστη δοση και αναλογια.
ναι ανεστη μονο καναρινια φροντιζω αλλα τον γιατρο τον ρωταω για διαφορα.:)
δεν ρωτησα συγκεκριμενα για μεγαλους παπαγαλους αλλα ειμαι σιγουρη οτι κ αυτοι στην φυση τρωνε σπορους...
απλα εγω σαν Ευα, δεν θα επελεγα να διατηρω στο σπιτι ενα πουλι που δεν μπορω να του παρεχω οτι θα επρεπε να φαει,ζωντας στο φυσικο του περιβαλλον,
ουτε ακομα να το κλεισω σ εναν μικρο χωρο οπου δεν θα μπορει να αναπτυξει την κινητικοτητα που του χρειαζεται κ ειναι προικισμενο απ την φυση να εχει.
-εδω ισως πρεπει να σκεφτουμε κατα ποσο ολοι μας -βαζω κ τον εαυτο μου μεσα-ειμαστε πραγματικα φιλοζωοι...🙄
το οτι υπαρχουν καποιοι σποροι με υψηλη περιεκτικοτητα σε λιπος ειναι γνωστο.
σιγουρα πρεπει να αποφευγεται η καταχρηση σε τετοιους.
αλλα υποθετω οτι θα υπαρχουν κ σποροι για παπαγαλους που δεν ειναι γεματοι λιπος κ μπορει να βρει ενας καταναλωτης να προσφερει στα πτηνα του.
για να γινω ακομα πιο κατανοητη να χρησιμοποιησω το παραδειγμα του πληρωματος [ανθρωπων] διαστημοπλοιου στο διαστημα...
τρεφονται με χαπια.
κ επιζουν οκ...
αλλα αυτο δεν ειναι προτυπο διατροφης, σωστα;
δεν θα προτεινε κανενας μας σε καποιον να τρωει οτι οι ανθρωποι στα διαστημοπλοια στην καθημερινη του διατροφη...

Υ. Γ. εχει διαβασει κανεις σας τα συστατικα απο τα πελλετς;
ναι τα εχω διαβασει
... Κ καλα φαινονται. 🙂
το οτι θα ειναι γεματα συντηρητικα εμενα μου ειναι αποτρεπτικο -μεταξυτων αλλων-
για μονιμη κ καθημερινη διατροφη.

-ασχετα που δεν φροντιζω παπαγαλους...-

επειτα παραμενει το ερωτημα σε μενα κατα ποσο αυτα που γραφουν τα περιεχουν.🙄

οπως επισης κ η απορια :
γιατι ενα μελος απο δω[ σε προσφατο ποστ ]που παρειχε στον παπαγαλο του μονο πελετς,-αν καταλαβα καλα-αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα εξασθενησης του πουλιου;
 
οπως επισης κ η απορια :
γιατι ενα μελος απο δω[ σε προσφατο ποστ ]που παρειχε στον παπαγαλο του μονο πελετς,-αν καταλαβα καλα-αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα εξασθενησης του πουλιου;

Δεν είπαμε ότι τα pellets κάνουν θαύματα!
Πρέπει να υπάρχει μια ποικιλία στη διατροφή του παπαγάλου μας. Να τρώει και pellets, σπόρους, φρούτα και λαχανικά ώστε να παίρνει όλα τα απαραίτητα συστατικά και βιταμίνες.
Απλά να τρώει απ' όλα ώστε να είναι υγιής!

επειτα παραμενει το ερωτημα σε μενα κατα ποσο αυτα που γραφουν τα περιεχουν.

Δεν νομίζω ότι επιστήμονες της Αμερικής και γενικά επιστήμονες αναπτυγμένων χωρών κάθονται και κάνουν τροφές για πτηνά οι οποίες είναι θρεπτικά φτωχές και γράφουν ότι περιέχουν τα καλύτερα συστατικά κτλ.
Αυτές οι τροφές έχουν ελεγχθεί και έχουν αποδειχθεί για την καταλληλότητά τους.
 
οπως επισης κ η απορια :
γιατι ενα μελος απο δω[ σε προσφατο ποστ ]που παρειχε στον παπαγαλο του μονο πελετς,-αν καταλαβα καλα-αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα εξασθενησης του πουλιου;


Το οτι εσυ το συνδεεις ετσι δε σημαινει οτι φταινε τα πελετς σε αυτην την περιπτωση. Ουτε ο Γιαννης μας ειπε οτι ο κτηνιατρος του ειπε κατι τετοιο.

Επισης το οτι ο γιατρος χωρις ακτινογραφια εβγαλε διαγνωση οτι ειναι πελετς δεν σημαινει και οτι ετσι ειναι. Εαν ριξεις ενα πελετ σε νερο η οποιοδηποτε υγρο περιβαλλον οπως το στομαχι σε ελαχιστο χρονο μαλακωνει και διαλυεται. Πως γινεται να εφτασε στο εντερο;

Με την ιδια λογικη με αυτη που περιγραφεις μπορει ενα μικρο απειρο πουλι να καταπιει ενα μεγαλο σπορο και να πνιγει. Τι θες να πεις οτι πρεπει να σταματησουμε να τα ταιζουμε γενικως επειδη μπορει να συμβει το οτιδηποτε;
Επισης με την ιδια λογικη αφου γινονται ατυχηματα με αυτοκινητα, να σταματησουμε να οδηγουμε και παει λεγοντας.

Οσο για το θεμα της ζωοφιλιας ειναι off topic εδω εαν θελεις ανοιξε ενα νεο θεμα για να συζητηθει εκει!
 
απο που ακριβως τα συμπερανες ανεστη ολα αυτα που μου απαντας;
δεν ειπα, ουτε καν υπονοησα κατι απ αυτα στα οποια αναφερεσαι.
αν θες ξαναδιαβασε το κειμενο μου.:)

για το θεμα ζωοφιλιας πιθανον να ναι off topic, αλλα ηταν μια...
ελαχιστη παρεμβολη στο θεμα.:)

αν ανοιχτει τετοιο θεμα ομως, θα γραψω :D , ναι... εχω καποιες αποψεις εκει πανω.

περισσοτερο off topic, πιστευω οτι ειναι τα 2 μας τελευταια ποστ , οποτε εγω σταματαω εδω, μια που ηδη εχω πει την αποψη μου.
κ ξαναλεω οτι δεν φροντιζω παπαγαλους.
μπορειτε μια χαρα να την αγνοησετε...😛
 
Τιποτα και καμια αποψη δεν αγνοω, εγω προσωπικα. :)

Σου απαντησα σε αυτο που ειπες και που εχω κανει παραθεση στο προηγουμενο μηνυμα μου και πως εσυ συνεδεσες το περιστατικο του Γιαννη με τα πελετς. Τα υπολοιπα ηταν διαφορες σκεψεις οσων αφορα το γεγονος που ανεφερες!
 
Φοίβος είπε:
Υ. Γ. εχει διαβασει κανεις σας τα συστατικα απο τα πελλετς; Σποροι, φρουτα-λαχανικα και βιταμινες ειναι στη σωστη δοση και αναλογια.
ναι, Ανέστη μου,έχουμε διαβάσει, φυσικά έχουμε διαβάσει, αλοίμονο αν περιμέναμε να ακούσουμε μόνο την άποψη των φίλων μας,έχουμε και δική μας άποψη! 🙂
Λοιπόν, καταλήγω οτι τα αποξηραμένα φρούτα και οι συνθετικές βιταμίνες δεν είναι οτι καλύτερο για τους ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ παπαγάλους, που μου αρέσει να τους δίνω διάφορα φυσικά προιόντα και διασκεδάζουν, με λίγα λόγια είναι ευτυχισμένοι, δοκιμάζοντας νέες γεύσεις!
Δίνω και pellets, αλλά οχι μόνο αυτά,όπως με συμβούλεψαν (και ενημερώθηκα)απο εκτροφείς του εξωτερικού ή εσωτερικού -μήπως έχει σημασία ο τόπος;-απλά οι άνθρωποι έχουν την εμπειρία που, νομίζω 10 ζωές δε μας φτάνουν για να αποκτήσουμε!
φιλικά, ΠΑΝΤΑ
 
Back
Top