Διατροφή Ροζέλα προτιμά τα σποριά από άλλες τροφές

Σοφια το ποιανου αποψη θα ακουσει καποιος και το τι θα κανει με τα πουλια του ειναι καθαρα δικο του θεμα βεβαια. Το σωστο ειναι οτι ο καθενας πρεπει να ψαξει μονος του για το τι ειναι σωστο και τι οχι για τη διατροφη των πουλιων που φροντιζει και να την προσαρμοσει οσο μπορει καλυτερα στις ιδιαιτερες αναγκες του ειδους του πουλιου.

Τη διατροφη την εχουμε αναλυσει και εχει πει και ο καθενας τι ταιζει το η τα πουλια του και κανεις δε μιλησε για μονο σπορους η μονο πελετς και τιποτε αλλο. Κανεις δεν ειπε λοιπον να ταιζουμε μονο πελετς. Συμφωνω και επαυξανω οτι η ποικιλια ειναι σπουδαιο κομματι στη διατροφη.

Οσο για τον τοπο απ'οπου αντλουμε συμβουλες και πληροφοριες και βεβαια εχει σημασια, κατα την αποψη μου παντα, διοτι πριν μια δεκαετια για να μην πω λιγοτερο ολοι στην Ελλαδα οταν ακουγανε παπαγαλο ειχανε την εικονα ενος γκρι αφρικανικου σε μια γωνια σε ενα μικρο κλουβι με ενα καθρεφτακι και μια χουφτα ηλιοσπορους.
 
Σοφια το ποιανου αποψη θα ακουσει καποιος και το τι θα κανει με τα πουλια του ειναι καθαρα δικο του θεμα βεβαια. Το σωστο ειναι οτι ο καθενας πρεπει να ψαξει μονος του για το τι ειναι σωστο και τι οχι για τη διατροφη των πουλιων που φροντιζει και να την προσαρμοσει οσο μπορει καλυτερα στις ιδιαιτερες αναγκες του ειδους του πουλιου.

Τη διατροφη την εχουμε αναλυσει και εχει πει και ο καθενας τι ταιζει το η τα πουλια του και κανεις δε μιλησε για μονο σπορους η μονο πελετς και τιποτε αλλο. Κανεις δεν ειπε λοιπον να ταιζουμε μονο πελετς. Συμφωνω και επαυξανω οτι η ποικιλια ειναι σπουδαιο κομματι στη διατροφη.

Οσο για τον τοπο απ'οπου αντλουμε συμβουλες και πληροφοριες και βεβαια εχει σημασια, κατα την αποψη μου παντα, διοτι πριν μια δεκαετια για να μην πω λιγοτερο ολοι στην Ελλαδα οταν ακουγανε παπαγαλο ειχανε την εικονα ενος γκρι αφρικανικου σε μια γωνια σε ενα μικρο κλουβι με ενα καθρεφτακι και μια χουφτα ηλιοσπορους.
μήπως τελικά λέμα τα ίδια; 😕
 
τοτε δυο λυσεις υπαρχουν...ή να πας σε αλλη περιοχη ή να παρεις μεσω internet.
 
Σβώλοι είναι αμφιλεγόμενο εδώ στην Αμερική, επίσης. Πολλοί άνθρωποι για να τους δώσει τους πουλιά, αλλά υπάρχουν ορισμένοι που δεν το κάνουν. Έχω διαβάσει πολλά επιχειρήματα υποστηρίζοντας συσσωματώματα και πολλά επιχειρήματα κατά της σβόλων. Πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να δώσει μια παπαγάλος μια ισορροπημένη δίαιτα. Ωστόσο, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να είναι η μοναδική τροφή για μια παπαγάλος. Ανέστης (Φοίβος) όπως είπε, είναι σημαντικό να δώσουμε τα φρούτα και τα λαχανικά. Ακόμα και οι εταιρείες που προτείνουμε αυτό το ίζημα.

Για ενδιαφέρον, εδώ είναι τα συστατικά για μία από τις τροφές ίζημα που χρησιμοποιώ:

Harrison's Adult Lifetime Maintenance Formula (my conures and Budgies eat this)

Συστατικά: * Ground Yellow Corn, * Ground Hulless Κριθάρι, Ground Soybeans *, * Ground Shelled Αραχίδες, * Ground Shelled ηλιόσπορος, * Ground φακές, μπιζέλια Ground *, * Ground Rice, * Ground φρυγανιές βρώμης Πλιγούρι, * Ground Μηδική, Ανθρακικού ασβεστίου, Psyllium, Μοντμοριλλονίτης Clay, σπιρουλίνα, Ground Αποξηραμένα Θάλασσας από φύκια, συμπλήρωμα βιταμίνης Ε, θαλασσινό αλάτι, συμπλήρωμα βιταμίνης Α, βιταμίνη D3 συμπλήρωμα, Νιασίνη συμπλήρωμα, συμπλήρωμα βιταμίνης Β12, ριβοφλαβίνη συμπλήρωμα, D-παντοθενικό ασβέστιο, υδροχλωρική πυριδοξίνη, δ - Βιοτίνη, θειαμίνη μονονιτρική, σεληνιώδες νάτριο.
* Πιστοποιημένα βιολογικά συστατικά

Εγγυημένη Ανάλυση: Ακατέργαστες πρωτεΐνες (min.) 15%, ακατέργαστες λιπαρές ουσίες (τουλάχιστον) 5,5%, ακατέργαστη fiber (μέγ.) 6,5%, σε νερό (μέγ.) 10%.

Ορισμένα πτηνά κάνουμε καλύτερα με περισσότερους σπόρους για τη διατροφή τους. Parrotlets και άλλες μικρότερες parrots φαίνεται να ζήσουν καλύτερα αν πάρετε σπόρους πέραν των άλλων τροφίμων. Έτσι μιας ποικίλης δίαιτας είναι σημαντική.

Δεν του μείγματα σπόρων ή κατασκευάζονται δίαιτες είναι ακριβώς το ίδιο με ένα άγριο παπαγάλος της δίαιτας. Ωστόσο, εταιρείες όπως η Harrison, Roudybush, ZuPreem, και KayTee (όπως και πολλοί άλλοι) έχουν πολλά χρόνια έρευνας πίσω από τα προϊόντα τους.

Υπάρχουν καλές και κακές σβόλων. Είναι σημαντικό να παρακολουθούν την υγεία σας πτηνό σε οποιαδήποτε δίαιτα για να βεβαιωθείτε ότι είναι δυνατό, ως υγιής. :D


Να συγκρίνουν, εδώ είναι τα συστατικά για κάποια άλλα δημοφιλή σβόλων εδώ στην Αμερική:

Roudybush
Εγγυημένη Ανάλυση
Ακατέργαστη πρωτεΐνη Ελάχιστο 11,0%
Crude Fat Ελάχιστο 7,0%
Crude Fiber Μέγιστο 3,5%
Μέγιστη υγρασία 12,0%

Συστατικά: Ground καλαμπόκι, σιτάρι Ground, Peanut Meal, σόγια Oil, σόγια Meal, νάτριο, ασβέστιο Ένυδρο αργιλοπυριτικό, Yucca schidigen απόσπασμα, το αλάτι, το ανθρακικό ασβέστιο, L-Λυσίνη, DL-μεθειονίνη, η μικτή τοκοφερολών, Rosemary Extract, ασκορβικό οξύ, κιτρικό οξύ, Λεκιθίνη, διοξείδιο του πυριτίου (μεταφορέα για υγρά αντιοξειδωτικά), σεληνιώδες νάτριο (για ανθρακικό ασβέστιο), νιασίνης, α-τοκοφερόλη Οξεική (πηγή βιταμίνης E), Βιοτίνη, θειικό μαγγάνιο, παντοθενικό ασβέστιο, το οξείδιο του ψευδαργύρου, Ριβοφλαβίνη, υδροχλωρική πυριδοξίνη, Vit . Οξεική Α, θειαμίνη, μεναδιόνη νάτριο Bisulfite Complex (Vit K), Κυανοκοβαλαμίνη (VitB12), Vit D3 στηριχθούν. Φολικό οξύ, αιθυλενοδιαμίνη Dihydriodide, προπιονικό οξύ, υδροξειδίου του αμμωνίου, το οξικό οξύ, σορβικό οξύ, τρυγικό οξύ, και φυσικό μήλο flavoring.

ZuPreem Φυσικών: (my cockatiels and conures eat this)

Ground καλαμπόκι, Σογιάλευρο, Ground σίτου, φυτικά έλαια,
Φύτρων σίτου γεύμα, σακχαρόζη, όξινο φωσφορικό ασβέστιο, ασβέστιο
ανθρακικό, Ground λαχανικά (καρότα, σέλινο, τα τεύτλα, Νεροκάρδαμο
και σπανάκι), Iodized αλάτι, DL-μεθειονίνη, χλωριούχο χολίνη,
Ασκορβικό οξύ (πηγή βιταμίνης C), Φυσικών μικτά τοκοφερολών,
Rosemary απόσπασμα, κιτρικό οξύ, μαγγανίου, οξείδιο του ψευδαργύρου,
Θειικό χαλκό, Ιωδικό ασβέστιο, Σεληνιώδες νάτριο, βιταμίνη A
συμπλήρωμα, βιταμίνη D3supplement, συμπλήρωμα βιταμίνης Ε,
Βιταμίνη Κ συμπλήρωση, νιασίνης, παντοθενικό ασβέστιο, πυριδοξίνη
υδροχλωρική θειαμίνη, ριβοφλαβίνη, Φολικό οξύ, βιοτίνη, βιταμίνη
B12supplement.

Εγγυημένη Ανάλυση
Ακατέργαστη πρωτεΐνη Δεν λιγότερο από 14,0%
Crude Fat Δεν λιγότερο από 4,0%
Crude Fiber που δεν υπερβαίνει το 2,5%
Η υγρασία που δεν υπερβαίνει το 10,0%


Αυτό είναι ένα δημοφιλές εμπορικό σήμα στην Ευρώπη: (ParrotSmile pointed this out to me previously)

NutriBird P 15 Πρωτότυπη είναι μια ισορροπημένη πλήρη συντήρηση των τροφίμων για parrots. Σφαιρίδια με μια επιστημονικά εγκεκριμένη σύνθεση, βασισμένη σε επιλεγμένους σπόρους, τα φρέσκα φρούτα και τα φιστίκια. Εντελώς αναλώσιμα, δεν απώλειες. Περιέχει Florastimul, το οποίο υποστηρίζει την εντερική χλωρίδα και την προστατεύει από εντερικές διαταραχές. Αν σας πτηνό δεν χρησιμοποιείται σε ίζημα τροφίμων, η στροφή προς το νέο αυτό είδος των τροφίμων πρέπει να γίνεται σταδιακά. Βλέπε την NutriBird μεταγωγής πίνακα.



Ενδεικτικό θρεπτικές αξίες


Ακατέργαστες πρωτεΐνες 15%

Ακατέργαστο λίπος 16%

Τέφρα 4,5%

Ακατέργαστες ίνες 3,5%

Το ασβέστιο 0,9%

Φωσφόρος 0,6%

Μεθειονίνη 0,33%

Νάτριο 0,2%

Μαγνήσιο 0,15%

Βιταμίνη Α 12,000 IU / kg

Η βιταμίνη D3 1,200 IU / kg

Βιταμίνη Ε 30 mg / kg

Βιταμίνη Κ 1,2 mg / kg

Βιταμίνη Β1 1,5 mg / kg

Βιταμίνη Β2 8 mg / kg

Βιταμίνη Β3 12,5 mg / kg

Βιταμίνη B6 3 mg / kg

Η βιταμίνη Β12 20 μ g / kg

Βιταμίνη C 25 mg / kg

Βιταμίνη PP 32 mg / kg

Φολικό οξύ 0,4 mg / kg

Βιοτίνη 200 μ g / kg

Χολίνη 550 mg / kg

Λυσίνη 0,80%

Θρεονίνη 0,50%

Τρυπτοφάνη 0,15%

Σίδηρος 30 mg / kg

Χαλκός 14 mg / kg

Μαγγάνιο 85 mg / kg

Ψευδαργύρου 100 mg / kg


Συστατικά

Σιτηρά

Σπόρων (min. 10% φιστικιού πυρήνες)

Φρούτα (τουλάχιστον 5% των νωπών καρπών)

Φυτική πρωτεΐνη αποσπάσματα

Παράγωγα φυτικής προέλευσης

Σάκχαρα

Ορυκτά

L-Λυσίνη

Μεθειονίνη

Extr. Yucca schidigera

Οι φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες

Βιταμίνες

Ιχνοστοιχεί
 
Μια καλη λυση ειναι να παρεις πχ. μια φετα ροδακινου να της το δωσεις και να παρεις κι εσυ μια και να πας μπροστα στο κλουβι της και να το φας μπροστα της και να δειχνεις οτι το απολαμβανεις.
Οι παπαγαλοι ειναι περιεργα πουλια... Θα πιασει το κολπο

την φετα ολοκληρη θα του την βαλω; Πως θα την φαει;
 
Σίγουρα τα Pellets είναι μια ολοκληρωμένη διατροφή αλλά είναι μια επεξεργασμένη ολοκληρωμένη διατροφή... (και αυτό με προβληματίζει κάπως) Παρέχω και pellets στα πουλιά μου (αν και δε τα τρώνε) αλλά δίνω περισσότερη έμφαση στους ποιοτικούς σπόρους τα φρούτα και τα λαχανικά!
Τα pellets νομίζω ότι πρέπει να συμπληρώνουν τη διατροφή και όχι να αποτελούν την κυρίως διατροφή.
 
την φετα ολοκληρη θα του την βαλω; Πως θα την φαει;

Θα βάλεις μια φετούλα... Την τρώνε κι έτσι οι παπαγάλοι μην φοβάσαι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. 😉
 
Δεν συμφωνώ με τα πέλλετς. Κανονικα πρέπει να τρώνε φρούτα φρέσκα, λαχανικά,nuts, πολύ λίγους σπόρους(αυτούς που προορίζονται για ανθρώπους), χυμούς, ποτέ λιωμένο κίτρινο τυρί,όσπρια κτλ..ότι δηλ πρέπει να τρώει κ ένας ανθρωπος χωρις αλάτια, λάδια κτλ. Σιγά μην κάτσουν οι εταιρίες να μαζεψουν αγνά υλικά κ να τα κάνουν πέλλετς.. Εδώ τους ανθρώπους δεν σεβονται θα σεβαστούν τα ζώα;
Εγώ δεν δίνω καθόλου πέλλετς στα δικά μου. Γενικώς δεν ψωνίζω τροφές από πετ-σοπ... Πάω . Λαική!
 
Παιδιά ο Γιώργος 32 χρόνια τρώει κατα βαση ηλιόσπορο και τσιμπάει τα πάντα απο το αυτά που έτρωγαν στο σπίτι του φίλου μου. Τους 2 τελευταίους μήνες που τον έχω εγώ και προσπαθώ να αλλάξω λίγο την διατροφή του (συμβουλή γιατρού), δεν πολυγουστάρει. Φυσικά με τον να τον ταίζω στο χέρι και να τον κυνηγάω κάτι τρώει απο φρούτα και λαχανικά, αλλά μόλις δει ηλιόσπορο παθένει βουλιμία. Ο γιατρός βέβαια μου είπε οτι είναι μια χαρά το πουλί, αλλά και έγω συμφωνώ οτι είναι far out να τρώς όλη σου την ζωή το ίδιο πράγμα. Όσο για τα pellets απ' όσο έχω διαβάσει οι απόψεις διαφέρούν. Εγώ θα προσπαθήσω να του δίνω φρούτα και λαχανικά που τρώμε και εμείς.
 
κοκατιλ που τρεφονταν συνεχεια με πέλλετς παρουσιασαν βλαβες στο συκωτι κ τα νεφρα. Παιξε με την τροφη του μαζι με το πουλί κ δινε μια φορα φρουτα κ μολις το φαει δωσ τοθ ηλιοσπορο σαν επιβραβευση μεχρι να καταλαβει.. Καντο σαν εκπαιδευση..σαν παιχνιδι. Το ιδιο κανε κ με τα παιχνιδια
 
Back
Top