Φροντίδα Σήμερα αγόρασα ένα παπαγαλάκι αλλά δεν τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rena1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Nausicaa να τα χαίρεσαι και εσύ τα παπαγαλάκια σου. Αν είναι κάτω του έτος είναι καλό ή κακό? Κάθε μέρα όλο και κάτι καινούριο μαθαίνω. Γενικά δοκιμάζω κάθε μέρα όλο και κάτι, να το μάθω σιγά σιγά γιατί δεν έχω ιδέα. Τι στο καλό δύο παιδιά μεγάλωσα στο Μπλουμπη θα κολλήσω
 
@Rena1 Ευχαριστώ, δύο τρελές τρελές κυρίες και το άρρωστο αγοράκι μας έχουν στείλει αδιάβαστους όλους!

Χα, λόγω των πτηνών εχω καταλήξει ότι δεν κάνω για μητέρα 😂 Δεν είναι θέμα καλού/κακού, μόνο προσέγγισης. Έναενήλικο ζώο, όπως και στους ανθρώπους, έχει πιο αποκρυσταλλωμένη στάση προς διάφορα θέματα, οπότε θέλει και πιο συστηματική εκπαίδευση. ΑΠό την άλλη, τα μικρά παπαγαλάκια είναι υπερκινητικά, έχουν δυσκολία σητν συγκέντρωση και τα σχετικά προβλήματα των μωρών.
 
Σουπιοκόκαλο άμα είστε σίγουρη πως δεν το πλησιάζει (λέω σίγουρη γιατί πχ δεν έχω τον δικό μου πρόσφατα δεν τον έχω δει να το ακουμπάει αλλά ξέρω πως το κάνει) υπάρχουν διάφορες συνταγές, πολύ απλές με αυγό, σουπιοκόκαλο τριμένο και αν θυμάμαι καλά ρίγανη. Διορθώστε με, ή θα το δω αργότερα, γιατί τώρα δεν βρίσκω το βίντεο με τη συνταγή και ο χρόνοσ μου είναι περιορισμένοσ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rena1
@Nausicaa χαχαχαχα καταλαβαίνω
[automerge]1644604543[/automerge]
@Alexx εχθες του είχα κάνει αυγό, φρυγανιά, ρίγανη και βασιλικό αλλά δεν το τρώει,θα το δοκιμάσω αύριο και θα τρίψω και σουπιοκοκαλο μέσα
[automerge]1644604609[/automerge]
@Alexx το λέω επειδή δεν βλέπω καμία διαφορά στο σουπιοκοκαλο όπως το έβαλα έτσι είναι
 
Γενικώς μην αγχώνεστε και μην βιάζεστε. 1 εβδομάδα έχει περάσει! Και επειδή δικαιολογημένα ψάχνεστε και εσείς, ήταξ και αυτό φοβισμένο, ο χρόνος προσαρμογής είναι λίγος. Δώστε χρόνο να δούμε στα σίγουρα, γιατί από τώρα να προδικάσουμε πως δεν θα πειράξει ποτέ το σουπιοκόκαλο είναι πολύ νωρίς. Να τρίψετε πάντως λίγο σε ό,τι φτιάξετε, δεν του κάνει κακό
 
@Alexx ένταξη αυτό θα κάνω,θα τρίβω λίγο σε ότι φτιάχνω,και το αφήνω το κομμάτι μόνιμα στο κλουβί,σε ευχαριστώ πολύ
 
Παιδιά βοήθεια,τα παπαγαλάκια βρήκαν από το κλουβί, είχα πάρει και ένα άλλο παπαγαλακι και εχθές τους έβαλα μαζί σε ένα πιο μεγάλο κλουβί, όλα εντάξει εχθές όλοι νύχτα μια χαρά κοιμήθηκαν, σήμερα το πρωί κατά της 9 έφυγα είδα ότι η πόρτα του κλουβιου ανοίγει εύκολα αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα βγουν,τι να κάνω πώς θα τα πιάσω?
[automerge]1644922243[/automerge]
9 έφυγα και κατά τις 10:30 που πήγα ήταν εκτός κλουβιου, δεν τρέχω εννοείται να τα πιάσω αλλά κάποια στιγμή πρέπει
 
να κάνω πώς θα τα πιάσω?
Αστα στο σπίτι και θα μπουν μόνα τους όταν πεινασουν και διψασουν. Απομόνωσε το χώρο και θα δεις ότι θα μπουν μόνα τους.
 
Αυτό κάνω προς το παρόν,δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Αλλά τόσες ώρες δεν πείνασαν ακόμα?
[automerge]1644922561[/automerge]
@PantelisTs και το σαλόνι είναι αρκετά μεγάλο άσε που έχει και εσωτερική σκάλα που πάει σε σοφίτα πάνε πάνω στην σοφίτα ξανά κάτω στο σαλόνι
 
@Rena1 Δεν έχουν πεινάσει γιατί είναι μέσα στην αδρεναλίνη. Μόλις πέσουν τα επίπεδα θα κουραστούν πολύ γρήγορα. Μπορείς να δοκιμάσεις να τα πιάσεις με μικρό πετσετάκι κουζίνας, μαξιλαροθήκη για μαξιλάρια σαλονιού (ή μωρών. Επειδή χρειάζεται να πιάνω κάθε μέρα τον Σκρουτζακο, που είναι άρρωστος, καμιά φορά μου ξεφεύγει, αλλά πάντα κουράζεται, καταλήγει στο πάτωμα ή τις κουρτίνες και τότε τον πιάνω. Στην προκειμένη δεν χρειάζεται να τα στρεσάρετε, αρκεί να μην πάνε σε επικίνδυνα μέρη, τότε δεν θα έχετε πολλές επιλογές.
 
@Nausicaa έχω κλείσει άλλες πόρτες δωματίων δηλαδή, τουαλέτες, αλλά δεν κάθονται να μπορώ να τα πιάσω με πετσέτα. Κάθονται ψιλά στα ντουλάπια κουζίνας, φωτιστικά, κουρτίνες κουρτινόξυλα. Όχι όχι απλά κάθομαι τα παρακολουθώ και τους μιλάω
 
, είχα πάρει και ένα άλλο παπαγαλακι και εχθές τους έβαλα μαζί σε ένα πιο μεγάλο κλουβί,
Τα παπαγαλάκια κάποια στιγμή θα μπούνε στο κλουβί, αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί, αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχήσει είναι μήπως το καινούργιο πουλάκι είναι φορέας κάποιας ασθένειας και την μετάδοσή και στα υπόλοιπα πτηνά.
Γι'αυτό τον λόγο είναι απαραίτητη η καραντίνα σε κάθε καινούργιο πτηνό που βάζουμε στο σπίτι μας.
 
@Rena1 Υπαρχουν στο εμπόριο νυχοκόπτες για βρέφη που μπορεις να αναζητήσεις, αφου πρώτα πας σε εναν πτηνιάτρο αφενός για να κρίνει εαν θα τα κόψει εκεινος και αφετέρου για να σου δείξει πως να πιανεις το πουλακι χωρις να φοβαται και πως να του τα κοβεις στο μελλον εσυ.
 
Back
Top