Αναπαραγωγή Σήμερα γεννήθηκε το πρώτο αυγό, να σταματήσω το αυγό;

μαλλον δεν καταλαβες φιλε μου το πρωτο αυγο το εκανε την δευτερα το 2 το εκανα την τριτη και το βρηκα κατω σπασμενο σημερα παλι εκανα και αλλο αυγο και αυτο το βρηκα κατω και σπασμενο νομιζεις οτι μπορει να καταλαβει α και κατι αλλο εχουνε πεταξει και λιγο νημα απο τη φωλια κατω
 
δηλαδη να μην χαλασω τη φωλια να τα αφησω και αμα δεν κανει αλλο αυγο θα πρεπει να κατσει να το κλωσισει αν οχι τοτε θα χαλασω τη φωλια και κατι αλλο αν ξερεις οταν λες βατευονται πως θα το καταλαβω ειμαι καινουριος και δεν ξερω και πολλα
 
βατεμα ειναι το ζευγαρωμα το σεξ δηλαδη.. Μπορει να εχω και αδικο αλλα νομιζω δεν εχω.. Αν δεις οτι κλωσαει ε κατι θα πηγαινει καλα.
 
ναι ξερω τι ειναι το βατεμα απλα λεω πως καταλαβαινουμε οτι βατεφτηκαν τα καναρινια μου σορρυ που σε ζαληζω
 
οχι ρε σιγα το ζαλιμα δεν το ξερεις μονο αν τα δεις θα ξερεις.. Εγω τουλαχιστον δεν ξερω πως το καταλαβαινουμε καποιος αλλος αποδω μεσα αν ξερει...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ... Με μια πραγματικα ηλιολουστη κ όμορφη μέρα.
Απο χθες αρχισε η καναρα να φτιαχνει φωλια έκανε την μια πλευρά κ σημερα συνέχισε την άλλη ΄θελει αρκετό πάντως για να τελειωποιηθεί,μπορει να εχει διαρκεια δυο τρεις μέρες η φωλια;
εντομεταξύ απο χθές ανοιξα το ζευγάρι το ένωσα κ σήμερα το πρώι στις 7΄30 με ξυπνησε με το κελαηδ. του υποθέτω πως την κηνυγούσε, λέτε να ναι αυτό?
Έβαλα το κινητο να γράφει για να έχω μια είκονα αν συνεχίζεται η φωλιά αν ταίζονται...η θηλυκία έπερνε νήμα το βαζε στην φωλία με αργους ρυθμούς βέβαια, ο κάναρος δεν την κελαιδ. την κηνυγούσε στις πατήθρες κ αυτή στο πάτο με την μία, τα είδα να κάθονται μαζί, να ταίζονται αλλα όταν την κηνυγησε αυτη στον πάτο κ αυτός απο πάνω να κοιτά επιμονα😱..κάποια στιγμή όταν η καναρα πηγέ νήμα κ κάθησε πήγε κ ο αρσενοκός και κάθησαν μαζί μέσα για λιγο αλλα δεν είχαμε φασαρίες.
Είναι η πρώτη φορά που φτάνω την διαδικασία μέχρι εδώ, πείτε μου όμως είναι καλα σημάδια να κάνω κάτι άλλο;
 
αφου λες οτι ταιζονται αργα η γρηγορα θα γινει η δουλια.. Την φωλια την φτιαχνουν και μεσα σε 3 ωρες η και σε μερες αναλογα ποσο ετοιμη ειναι η θηλυκια για να γεννησει
 
Αν όμως και ο αρσενικος ήθελε δεν θα έπρεπε να κατέβει στον πάτο απ το να καθεται να την κοοιτάζει επίμονα απο τα κλαδιά; 😕
Μακάρι τα πράγματα να πηγαίνουν όντως καλά κ η συνέχεια να ναι το ίδιο και κάτι άλλο είναι αλήθεια πως τις πρώτες φορές που έρχονται σε επαφή είναι τις πρωινές ώρες;
Θυμάμαι παλιότερα ο πατέρας μου οταν ζευγάρωνε κάθε πρώι γινόταν χαμός στο κλουβί (οταν έφτανε σε αυτό το στάδιο) απο κηνυγητό κ κελαιδημα, πολλές φορές μας ξυπνούσαν!
 
ναι γιατι μολις βλεπονται αρχιζουν.. Αλλα δεν ειναι απολυτο.. Εμενα μουχει τυχει να τα παρακολουθω παρα πολυ και να μην ταχω δει να βατευονται καθολου και ομως μουβγαλαν πουλια..λογικα τοκαναν το πρωι που κοιμομουν αλλα και μες στη μερα βατευονται ισως πιο πολυ το πρωι
 
καλησπερα και παλι εμενα οσο πανε χειροτερευπυνε τα παραγματα δεν ξερψω τη παθανε εκει που καθεται ο αρσενικος και παει η θυλικια αυτος φευγει σαν κυνηγιμενος και χαλανε ολο και πιο πολυ τη φωλια τη να κανω ρε παιδια
 
καταρχην ηρέμησε. Το ανχος μπορει να σε οδηγησει σε βιαστικες και λαθος κινησεις. Να τα παρουμε απο την αρχη... Το ζευγαρι σου εκανε 3 αυγα και τα πεταξε εξω και τωρα χαλαει τη φωλια;καταλαβα καλα μεχρι εδω;
 
οχι ακριβως εκανα ενα αυγο την δευτερα την τριτη κανει το 2 αυγο και το βρισκω σπασμενο κατω την πεμπτη κανει το 3 αυγο και αυτο το βρησκω κατω σπασμενο σημερα δεν εκανα αλλο αυγο α υπαρχει ενα αυγο μεσα στη φωλια πετανε το νημα κατω οχι ολο και ο αρσενικος οταν παει υ θυλικια κοντα του φευγει σαν κυνιγημενος καταλαβες τωρα
 
μηπως την εχει κανει ολη τη ζημια ο καναρος. Εννοω μηπως ηθελε να ξαναζευγαρωσει και πεταγε τα αυγα εξω... Ετσι εξηγειται και η αρνητικη συμπεριφορα της καναρας προς τον αρσενικο.λοιπον ακου τη προτεινω... Βαλε το χωρισμα και πηγαινε τον αρσενικο στην αλλη πλευρα της ζευγαρωστρας. Ασε τη καναρα με τη φωλια και το αυγο στην αλλη... Την κυριακη το αυγο αφου το εκανε τη δευτερα θα ειναι 7 ημερων οπτε θα κανεις ωοσκοπηση και θα δεις αν εχει σπορο... Αν εχει την αφηνεις να το μεγαλωσει μονη της αν δεν εχει σπορο χαλας τη φωλία βαζεις καινουργια και περιμενεις να φτιαξει καινουργια.
και βγαζεις και το χωρισμα για να ενωσεις το ζευγαρι.
 
ξεχασα να σου πω για τη διατροφη. Τωρα που εχουν αυγο στη φωλια θα δινεις μονο νερο και σπορους τιποτα αλλο.
 
οταν λεω βιταμηνες λεω αυτες τι κιτρινες που ειναι της κοκκινες της πρασινες καταλαβες ποιες λεω
 
οταν λεω βιταμηνες λεω αυτες τι κιτρινες που ειναι της κοκκινες της πρασινες καταλαβες ποιες λεω

Αν εννοείς τα σακουλάκια με που πωλούντε στα καταστήματα καλό θα ήταν να τα αφαιρέσεις μιας και δεν προσφέρουν απολύτος τίποτα, και κάνουν κακό στην υγεία των πουλιών. Παρακολούθησε το παρακάτω https://community.petbirds.gr/threa...ια-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/
 
Back
Top