Αναπαραγωγή Σήμερα γεννήθηκε το πρώτο αυγό, να σταματήσω το αυγό;

αποτι ξερω αμα αρχιζει και φτιαχνει φωλια τα βαζουμε μαζι.. Αν και ο αρσενικος ειναι πυρωμενος βεβαια.. Επισης αν ταιζονται και μεσα απτο χωρισμα τα ενωνουμε
 
αν ξεκινησε να φτιαχνει φωλια να βαλεις στο κλουβι και τον αρσενικο!
 
καλησπερα δεν ξερω ρε παιδια τι να πω εκει που εφτιαχνε φωλια εχτες σημερα σταματησε τι να κανω απελπιστικα και μαλλον δεν θα ασχολιθω με το ζευγαρωμα τη θυλικια θα την χαρησω και τα αρσενικα θα τα κρατησω αυτα εχει η ζωι και ειχα τοσο μεγαλο ενθουσιασμο πριν εναμισι μηνα αλλα τωρα μονο απεπλισια
 
ε δεν γινεται να σου πετυχαινουν παντα.. Μην ξεχνας οτι ειναι κατι ζωντανο δηλαδη ξερουν τι κανουν δεν μπορεις να τους επιβαλεις ζευγαρωστε, καντε μου μικρα κτλπ μπορει να μην πανε καλα τα πραγματα και ξαφνικά να σουρθει ζευγαρωμα απτο πουθενα. Δεν ξερεις τι θα κανουν... Μπορει να συνεχισει αυριο τη φωλια.. Αν δεν εχεις ΥΠΟΜΟΝΗ δεν... Εγω για να σε παρηγορισω εφτασα τωρα στην τριτη γεννα μια θηλυκια και σαυτην μουβγαλε πουλια..1 1,5 μηνα περιμενα και τωρα εχω μικρουλι..
 
Καλημέρα
Λοιπόν ηρακλή εγώ φίλε σήμερα είδα το πρωτο αυγό κ γενικώς το πρώτο που πετυχαίνω μετά απο προσπάθεια που έχω ξεκινήσει απο τις 12/2 😱! Απελπίστικά πολλες φορές την φωλιά άρχισε να την κάνει απο τις 19 του μήνα 2 μέρες τα πηγαινε καλά μετά την σταμάτησε τα πουλιά έδειχναν τελείως αδιάφορα μεταξύ τους τελείως όμως, μετά απο 2-3 μέρες έβαλε λιγό ακομα νήμα στη φωλιά και αρχισε να κάθεται ούτε είδα να βατεύονται ούτε τιποτα την κυνηγησε λίγο αυτή το βραδυ καθησε κ σήμερα είχα το πρώτο αυγό.Βασικά θέλει υπομονή φίλε και να είναι ήσυχα τα πουλιά βασικά βάλε το κίνητο να γράφει ανα διαστήματα να βλέπεις αντιδράσεις, πάντως η κανάρα σου μας έχει εκπληξει όλους..υπομονή φιλε αναμένουμε νέα σου όλα θα πανε καλά.
 
καλησπερα μαλλον παμε καλα ειναι ετοιμη η φωλια θα δουμε τωρα αν θα κανουνε αυγα και μακαρι να εχουνε σπορο μεσα
 
καλησπερα και παλι εκανε παλι ενα αυγο μεσα στη φωλια και ενα αλλο παλι σπασμενο κατω για πειτε τωρα τι κανουμε
 
Μήπως της έχεις δώσει πολύ υλικό φωλιάς και την έκανε πολύ παχια με αποτέλεσμα να παρασυρει έξω τα αυγά καθε φορα που μπαινοβγαίνει; Παρατηρησε και πές μας...
 
όχι εχτες εκανε και αλλο αυγο και πεταξε κατω σημερα εκανα και αλλο αυγο και το κρατησε να ρωτησω σε ενα ενα αυγο που το βρηκα σπασμενο ειχε στον κροκο ενα μικρο κοκκινο σημαδακι αυτο σημαινει οτι εχει σπορο μεσα το αυγο περιμενω απαντηση
 
καλησπερα τα αυγα που εχει κρατησει μεσα στη φωλια εχουνε διαφορετικο χρωμα απο τα αλλα και ειναι και πιο βαρια παιζει ρολο αν εχουνε σπορο μεσα γιατι τα ζυγισα με ενα αυγο που ειχα κρατησει απο την 1 γεννα
 
Back
Top