Αναπαραγωγή Σήμερα γεννήθηκε το πρώτο αυγό, να σταματήσω το αυγό;

ρε φιλαρακι εμενα μου ειπανε οτι η κιτρινη ειναι αυγοτροφη η κοκκινη εχει κοκκινη πιπερια και η πρεσινη εχει χλοροφυλη αυτα μου ειπανε και αγορασα μια πρασινη και μια κιτρινη
 
ρε φιλαρακι εμενα μου ειπανε οτι η κιτρινη ειναι αυγοτροφη η κοκκινη εχει κοκκινη πιπερια και η πρεσινη εχει χλοροφυλη αυτα μου ειπανε και αγορασα μια πρασινη και μια κιτρινη

Μακάρι να ήταν έτσι... Τα αυγά τα είδες πως τα βάφουμε το Πάσχα; Και κόκκινα και κίτρινα και πράσινα γίνοντε 😉
 
μολις βγει το πρωτο μικρο αρχιζεις αυγο βιταμινες.. Εγω τα βαζω οπως ειναι στο σακουλακι δεν καθομαι να τα αφαιρω.. Οι βιταμινες που ειναι μαζι με τους σπορους δεν νομιζω οτι κανουν πολυ κακο
 
ηρακλη μονο σπορους ουτε αυγο, ουτε αυγοτροφη, ουτε πολυβιταμινες. Οσο για τις βιταμινες που σου ειπαν πεταξες τες. Μονο κακο κανουν.
 
εχτες πηρα μια πρωτοβουλια μονος μου χωρισα το ζευγαρι και αφησα τη θυλικια μονοι της σημερα το πρωι παλι σπασμενο αυγο κατω τωρα τη γινετε για πειτε μου
 
Κοίτα ηρακλή έχω ακούσει ότι πολλες φορές η κανάρα αντιλαμβάνεται ότι το αυγό είναι ασπορο κ το σπάει μόνη της, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο αν μπορεί κάποιος ας το επιβεβαιώσει.
 
πολλες καναρες αντιλαμβανονται τα ασπορα και τα πετανε εξω.ηρακλη τωρα θα κανεις αυτο που σου εχω γραψει παραπανω.
 
καλημερα σημερα πεταξε ολο το νημα απο τη φωλια και αφησε το αυγο μεσα τωρα τι κανω εγω λεω να παρω και αυτο το αυγο για να ξεκινησει καινουρια φωλια εσεις τι λετε να το κανω
 
ε αμα εχει χαλασει ολη τη φωλια... Κατσε ρε μεγαλε μπας και εχει ψειρες η φωλια γιαυτο την εχει χαλασει και το αυγο τοχει κρατησει; Γιατι αλλιως μαζι με τη φωλια θα χαλαγε και τα αυγα για να ξεκινησει απτην αρχη. Για δεστο μια..
 
δεν εχει ψειρες η φωλια αυτη τη στιγμη η φωλια εχει μονο ενα αυγο μεσα εγω λεω να τη χαλασω
 
αυτο λεω και εγω ρε φιλαρακι την χαλασα την φωλια τωρα τα εχω χωριστα και εβαλα νημα να φταιξει καινουρια φωλια το αυγο δεν το εχω πεταξει γιατι νομιζω οτι εχει σπορο μεσα αλλα τι α κανω μαλλον θα το κλωσιισο μονος μου 😀
 
εγω νομιζα οτι το κλωσαγε γιαυτο σουπα μην την χαλασεις.. Αν δεν το κλοσαει καθολου ε δεν θα ζεσταινεται για να αναπτυχθει το εμβρυο.. Καλη συνεχεια..
 
δεν μπορω εγω με καπιον τροπο να το ζεστανω το αυγο για να αναπτυχθει το εμβρυο θα υπαρχει καποιος τροπος
 
αυγο και κλωσσημα

Να ρωτησω κατι;

Γιατι σταματάμε την χορηγηση αυγου με το που καθεται η καναρα να κλωσσησει;

Ευχαριστώ
 
Αν και το ιδιο ερώτημα έχει απαντηθεί αρκετές φορές, κς το πουμε και άλλη μία! 🙂

Το αυγό είναι μια εξαιρετική πηγη πρωτείνης για τους νεοσσούς και τους γονείς. Ομως εκτός απο θρεπτικό είναι και παχυντικό. Ειδικα για την κανάρα που κλωσσαει και δεν κινέιται πολύ όλη αυτή την περίοδο, ολη η τροφή μετατρεπεται σε λίπος που δεν κανει και πολύ καλο σε αυτη την φάση. Για τον αρσενικό το αυγό είναι μια τροφή που τον πυρώνει, κατιπου δεν επιζητούμε σε αυτη την φάση. Αλλωστε και ένα μικρό διαλλειμα απο το αυγό στην διατροφή τους έστω και για 10 μερες δεν θα τους κάνει κακό. Επαναφέρουμε το αυγο στην διατροφή τους αμέσως μόλις σκάσει ο πρώτος νεοσσός για να έχουν οι γονείς στην διάθεσή τους πρωτεινούχα τροφή για τα μικρά τους.
 
Back
Top