Ασθένειες Σήμερα χάσαμε το καναρινάκι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα το πρωί σηκωθηκαμε και είδαμε το ένα καναρινάκι μας στον πάτο του κλουβιου να μη μπορεί να σταθεί και να παλεύει να σηκωθεί, μέσα σε λίγα λεπτά είχε πεθάνει.
Δε μπορώ να καταλάβω τι έγινε γιατί μέχρι χθες ήταν μια χαρά, έτρωγε και έπινε νερό κανονικά.
Ήταν σε εξωτερικό χώρο σε αυτοσχέδιο κλουβί μαζί με άλλες δύο θηλυκές.
Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ γιατί ήταν το πρώτο μας καναρινάκι που πήραμε και ενώ τρεις μήνες τώρα διαβάζω κάθε μέρα για την φροντίδα των καναρινιών φαίνεται να μη τα καταφέρνω και σκέφτομαι ότι κάτι κάνω λάθος.
 
Πολύ κρίμα, μέρα που 'ναι... Είμαι σίγουρος ότι δεν έφταιξες εσύ, φαίνεσαι υπεύθυνο άτομο, κάποια πράγματα όμως έρχονται από το πουθενά χωρίς απαραίτητα να έχουμε κάνει κάτι λάθος. Λυπάμαι πολύ.
 
Ήταν σε εξωτερικό χώρο σε αυτοσχέδιο κλουβί μαζί με άλλες δύο θηλυκές.
Να φροντίσεις να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και καλό θα ήταν να βάλεις υγρό ασβέστιο στο νερό τους για μερικές ημέρες.
 
Υπάρχει μόνιμα σουπιοκοκκαλο και πέτρα ασβεστίου.
Από Δευτέρα αν είναι θα πάω να πάρω και υγρό ασβέστιο.
 
Αν δεν κάνω λάθος είναι το δεύτερο πουλάκι που χάνεις μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, στο ίδιο κλουβί (το οποίο είναι ακατάλληλο όπως σου έχω ξαναπεί).

Άθελά σου προφανώς (γιατί φαίνεται ότι έχεις όρεξη και αγάπη για το χόμπι), κάτι γίνεται λάθος στη διαχείριση των πουλιών και σου διαφεύγει. Γιατί και το να γεννανε τα θηλυκα με τόσο λίγες ώρες φωτισμό και με θερμοκρασίες χαμηλές και χωρίς τραγούδι αρσενικού. κι αυτό δεν είναι πολύ νορμάλ.

Πάρε ένα κανονικό κλουβί και ξεκινα με τα απολύτως βασικά, δλδ ένα καλό μειγμα σπορων και καθαρό νερό.
Και μην παίρνεις αλλά πουλιά προτού βεβαιωθείς ότι έχεις βρει έναν τρόπο διαχείρισης που είναι αποτελεσματικός.
 
Αν δεν κάνω λάθος είναι το δεύτερο πουλάκι που χάνεις μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, στο ίδιο κλουβί (το οποίο είναι ακατάλληλο όπως σου έχω ξαναπεί).
Αυτο οντως ειναι κατι που εχει επισημανθει απο την πρωτη στιγμη και ορθως επισημαινεται και παλι απο τον Πατρικιο.
 
Ισχύει ότι πριν ένα μήνα και κάτι έχασα τον αρσενικό μου.
Για το κλουβί όταν μου το ξαναειπες νομίζω ότι σε ρώτησα γιατί είναι ακατάλληλο και δεν έλαβα κάποια απάντηση.
Δέχομαι κάθε παρατήρηση αλλά να έχει και μια στοιχειώδη αιτιολόγηση για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε το λάθος.
Όσο για τα θηλυκά όπως φαίνεται δεν είμαι ο μόνος που είδε αβγό τέτοια εποχή σε εξωτερικό χώρο.
Μια από τις αλλαγές που έκανα σήμερα είναι να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω χαρτί στον πάτο
 
Για το κλουβί όταν μου το ξαναειπες νομίζω ότι σε ρώτησα γιατί είναι ακατάλληλο και δεν έλαβα κάποια απάντηση.
Σου είχα απαντήσει εγώ εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Το-νέο-κλουβάκι-για-το-καναρινάκι-μας.43144/#post-2487206

Όπως επίσης σου εξήγησα ότι δεν πρέπει να προσφέρετε μπανιέρα στα πουλιά όλη τη μέρα.

Στα πουλιά ένας θάνατος ακόμη κι αν φαίνεται αιφνίδιος, μπορεί να μην είναι.

Δέχομαι κάθε παρατήρηση αλλά να έχει και μια στοιχειώδη αιτιολόγηση για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε το λάθος.
Εκ των πραγμάτων δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δέχεσαι αυτά που λέμε. Ακούς αυτά που λέμε άλλα φαίνεται να κάνεις αυτά που νομίζεις εσύ σωστά. Εμείς δεν έχουμε ούτε σκοπό ούτε κάποιο λόγο να σε αναγκάσουμε να κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που νομίζεις. Όπως σου είχα πει και παλιότερα, Η πράξη θα δείξει και δυστυχώς φαίνεται να το δείχνει με άσχημο τρόπο.
 
Ισχύει ότι πριν ένα μήνα και κάτι έχασα τον αρσενικό μου.
Για το κλουβί όταν μου το ξαναειπες νομίζω ότι σε ρώτησα γιατί είναι ακατάλληλο και δεν έλαβα κάποια απάντηση.
Δέχομαι κάθε παρατήρηση αλλά να έχει και μια στοιχειώδη αιτιολόγηση για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε το λάθος.
Όσο για τα θηλυκά όπως φαίνεται δεν είμαι ο μόνος που είδε αβγό τέτοια εποχή σε εξωτερικό χώρο.
Μια από τις αλλαγές που έκανα σήμερα είναι να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω χαρτί στον πάτο

Σε γενικές γραμμές με κάλυψε η απαντηση του @Stavros, κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Έχω κι εγώ την αίσθηση πως έχεις προαποφασισει κάθε φορά το τι θα κάνεις και δε σε ενδιαφέρει πραγματικά η γνώμη των άλλων. Κι αυτό αποδεικνύεται από το ότι πρώτα πράττεις και μετά ζητάς γνώμες.
Για παράδειγμα, πρώτα έκανες το κλουβί και μετά ζήτησες γνώμες. Και παρα τις επισημάνσεις που διατυπώθηκαν, το κράτησες ως είχε.

Για την αιτιολογήση που θέλεις όταν κάποιος επισημαίνει κάτι.αιτιολογηση και επιχειρηματολογια χρειάζεται οταν κάτι είναι ασαφές, πολύπλοκο, αμφισβητίσιμο κτλ.ολα όσα σου έχουν επισημανθεί είναι προφανή λάθη.
Δηλαδή τι ανάλυση να γίνει για το ότι το κλουβί δεν πρέπει να έχει σχήμα.καλοριφερ.

Έχασες ένα πουλάκι, οκ, μπορεί να ήταν τυχαίο.αλλα άσε λίγο καιρό να δεις πως θα πάνε τα υπόλοιπα. Εσύ πηγές πήρες άλλο!
Κανουν αυγά τα θηλυκά μέσα στο καταχείμωνο, σου λένε κάτι λάθος γίνεται.και η απάντηση σου είναι ότι και σε άλλους συμβαίνει!

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά γιατί φαίνεται ότι σου αρέσει το χόμπι.
Αλλά πρέπει να τα πιάσεις όλα από την αρχή και να κινηθείς με άλλο σκεπτικό.

Καλή συνέχεια
 
Για το κλουβί όταν μου το ξαναειπες νομίζω ότι σε ρώτησα γιατί είναι ακατάλληλο και δεν έλαβα κάποια απάντηση.
Εγω ειχα απαντησει εδω,ισως σου διεφυγε της προσοχης το post μου

 
Η μπανιέρα πλέον μπαίνει για λίγη ώρα μετά τις συμβουλές σας παρόλο που δε με κάλυψε πλήρως η απάντηση σας.
Το πρώτο κλουβί δε χρησιμοποιείται επίσης και έχω μόνο το δεύτερο και μια γεννηστρα 60αρα.
Δηλαδή τι ανάλυση να γίνει για το ότι το κλουβί δεν πρέπει να έχει σχήμα.καλοριφερ.
Αυτό για εξήγησε το λίγο παραπάνω;
 
Θεωρώ ότι ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα σε αυτήν τη ζωή, είναι το να κρατάμε τα ουσιώδη και να μην χρωματίζουμε τις καταστάσεις ως θετικές ή αρνητικές. Προσωπικά προσπαθώ χρόνια κι ελάχιστες φορές το έχω καταφέρει. Ο @Kiriazis μετά από όσα του γράφηκαν στα τελευταία ποστ, είμαι βέβαιος ότι έχει καταλάβει αυτά που έχουν σημασία. Από εκεί και πέρα, η φάση του πένθους είναι ήδη αρκετά δύσκολη για να αναζητούμε ευθύνες από τον εαυτό μας, τις έχουμε ή όχι, και νομίζω ότι δεν ωφελεί να επιμείνει κανείς παραπάνω σε όσα είναι αυτονόητα. Κανείς δεν εξαναγκάζει κανέναν να καταλάβει και το αν σε μια άποψη υπάρχει επιχείρημα, πείρα, πρόθεση, γνώμη, ανάλυση ή όχι, το αποφασίζει ο καθένας μας, ο οποίος αναλαμβάνει και την ευθύνη καθώς και τις συνέπειες των αποφάσεών του, καθώς η άποψη είναι σωστή ή λανθασμένη είτε έχει είτε όχι τα παραπάνω συστατικά.
 
Μπορεί να φαίνομαι περίεργος και ότι κάνω το δικό μου αλλά δεν είναι έτσι φίλοι μου. Καλώς ή κακώς μπορεί εσείς να ξέρετε πέντε πράγματα παραπάνω και να τα θεωρείται δεδομένα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα ξέρουμε και εμείς που μπαίνουμε τώρα στο χώρο των πτηνών και ούτε μπορούμε εύκολα να τα αποδεχτούμε χωρίς μια αποδεικτική αιτιολόγηση.
Και μπορεί κάποιοι να το υποτιμάτε αυτό που λέω για την αιτιολόγηση αλλά τί να κάνουμε έτσι πάει η κοινωνία μας μπροστά, με μελέτη, παρατήρηση και ερμηνεία των αποτελεσμάτων.
Συγνώμη αλλά τρεις μήνες τώρα έχω ρίξει τόσο διάβασμα εδώ και παρακολουθώ καθημερινά κάθε νέα ανάρτηση και η πιο συχνή παρατήρηση είναι για τη χρήση συσκευασμένης επώνυμης τροφής.
Τί κακό έχει δηλαδή αν πάρεις χύμα τροφή από ένα πετ σοπ που μπορεί να πουλάει χύμα από μια επώνυμη εταιρεία και αδειάζει ένα τσουβαλι κάθε δύο μέρες;
Είναι μεγάλο θέμα αυτό που ανοίγω και ίσως δε χρειάζεται να συζητηθεί εδώ αλλά το αναφέρω σαν παράδειγμα για το θέμα με την αιτιολόγηση που αναφέρω.
 
Συγνώμη αλλά τρεις μήνες τώρα έχω ρίξει τόσο διάβασμα εδώ και παρακολουθώ καθημερινά κάθε νέα ανάρτηση και η πιο συχνή παρατήρηση είναι για τη χρήση συσκευασμένης επώνυμης τροφής.
Τί κακό έχει δηλαδή αν πάρεις χύμα τροφή από ένα πετ σοπ που μπορεί να πουλάει χύμα από μια επώνυμη εταιρεία και αδειάζει ένα τσουβαλι κάθε δύο μέρες;
Μην είσαι άδικος.αν πράγματι έχεις ρίξει τόσο διάβασμα, σίγουρα θα έχεις πέσει και πάνω σε μηνύματά μου που εξηγώ για ποιους λόγους δεν πρέπει να επιλέγουμε χύμα τροφές.
 
@Kiriazis

Βασικα ισως πρεπει να αναθεωρησεις καποια πραγματα γιατι τα γραφομενα σου ειναι αντικρουομενα.
Σε τιμα η παραδοχη οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια αλλα αυτο θα επρεπε να σε κανει να αποδεχεσαι ευκολοτερα συμβουλες και αποψεις ανθρωπων με μεγαλυτερη εμπειρια στο αντικειμενο ενω στην περιπτωση σου συμβαινει το ακριβως αντιθετο.
Η αιτιολογηση την οποια επικαλεισαι την εχεις παρει καθε φορα που σου εγινε καλοπροαιρετα καποια "υποδειξη".

Οταν υπαρχει μια κοινη πρακτικη που εμεις οι υπολοιποι χρησιμοποιουμε κατα πλειοψηφια με επιτυχια δεν εχουμε να αποδειξουμε οτι αυτο δουλευει,θα μπορουσα ανετα να αντιστρεψω αυτο που λες και να σου ζητησω εσενα να μας αποδειξεις οτι αυτο που κανεις εσυ δουλευει πιο καλα απο αυτο που κανουμε εμεις.

Το γεγονος οτι μετα απο 3 μηνες εντατικου διαβασματος εχεις ακομα ενστασεις για την χυμα τροφη, απαντα σε ολα τα παραπανω.

Φιλικα παντα!
 
Μια από τις αλλαγές που έκανα σήμερα είναι να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω χαρτί στον πάτο
Η άμμος είναι πολύ καλύτερη από το χαρτί γιατί στεγνώνει γρήγορα τις κουτσουλιές και διατηρεί το κλουβί καθαρό χωρίς οσμές.
Το χαρτί δεν βοηθάει να στεγνώνουν γρήγορα οι κουτσουλιές και μυρίζει άσχημα όταν βραχεί γιατί αργεί πολύ να στεγνώσει, επίσης προσφέρει υλικό για κόψιμο στις κανάρες και έτσι δεν βοηθάει στο ξεπύρωμα.
 
@ianos έχω διαβάσει και το συγκεκριμένο θέμα που λέει για ποιο λόγο δε πρέπει να επιλέγουμε χύμα τροφές αλλά δε μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβαλι. Για παράδειγμα ένα μεγάλο πετ σοπ μπορεί να παραγγέλνει για λογαριασμό του τροφή από κάποια μεγάλη εταιρεία και να τη βάζει σε δίκη του συσκευασία, αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι μιλάμε για χύμα τροφή αλλά απλά για πιο οικονομική γιατί δεν έχει πάνω στη συσκευασία το brand name.
@Tony Forpus η απειρία δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αποδέχεσαι όλα χωρίς αμφισβήτηση και ψάξιμο, είμαι 35 χρονών και έχω μάθει να μελετάω και όχι απλά να διαβάζω.
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ για την άμμο ακόμα το ψάχνω γιατί από τη μία απορροφά την υγρασία από τις κουτσουλιές αλλά από την άλλη τώρα που την άδειασα είχε πολύ υγρασία και γι'αυτό σκέφτηκα να το γυρίσω σε χαρτί.
 
η απειρία δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αποδέχεσαι όλα χωρίς αμφισβήτηση και ψάξιμο, είμαι 35 χρονών και έχω μάθει να μελετάω και όχι απλά να διαβάζω.
Η ηλικια στο θεμα που συζηταμε δεν παιζει κανενα ρολο,ειναι θεμα εμπειριας και τριβης με το αντικειμενο και οχι ηλικιας.
Τα περισσοτερα απο τα οποια γραφονται εδω ειναι αποτελεσμα πρακτικης ενασχολησης και οχι θεωριας.

Το "προβλημα" δεν ειναι οτι δεν αποδεχεσαι τα παντα αλλα οτι δεν αποδεχεσαι τα βασικα κοινα αποδεκτα.
Επειδη ομως εισαι ανθρωπος των αποδειξεων,απεδειξε μας με την σειρα σου οτι ένα pet shop που παραγγέλνει για λογαριασμό του τροφή από κάποια μεγάλη εταιρεία και τη βάζει σε δίκη του συσκευασία οτι η ποιοτητα ειναι ακριβως ιδια και το μονο που αλλαζει ειναι το brand name στη συσκευασια.
 
Εγώ δεν το παρουσίασα σα δεδομένο αυτό για την χύμα τροφή αλλά σαν παράδειγμα απέναντι στον γενικό αφορισμό της χύμα τροφής.
Αντίστοιχα και η σκέψη μου για την παροχή μπανιερας όλη μέρα ξεκίνησε από το ότι στη φύση θα μπορούσε το κάθε πουλί να έχει πρόσβαση όποτε του έρθει η όρεξη για μπάνιο αλλά δέχτηκα την παρατήρηση σας κυρίως για το λόγο ότι η παραμονή του στάσιμου νερού για αρκετές ώρες μπορεί να γίνει εστία ανάπτυξης παθογόνων οργανισμών.
Σίγουρα και το ύφος μου μέσω του γραπτού λόγου μπορεί να φαίνεται παρεξηγεισιμο αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, απλά ψάχνω απαντήσεις που να μπορώ όμως να τις καταλάβω μέσω μιας εξήγησης.
 
Back
Top