Γενικά Σας παρουσιάζω το μικρό μου λουλουδάκι (monk)

Όταν το πρωτο βράδυ με το κολάρο δεν κοιμήθηκες καθόλου, γιατί εσυ δε βολευοσουν και η μάνα σου ερχόταν κάθε 10 λεπτά να δει αν εισαι καλά.
 

Συνημμένα

@MARY58 5 μέρες μου είπε ο κυριος θεραπεία, άρα σίγουρα και το κολάρο. Του το βγάζω όταν παω σπιτι να ξεμουδιαζει, αλλά φοβάμαι ότι χτες που του το δεσα πιο σφιχτά για να μην το τσιμπάει ότι έφτασε το σημείο.
Σταθερό μου φαίνεται, δε επί ιδιαίτερη βελτίωση για να μαι ειλικρινής,
Τι εννοείτε "σπύριασε" ;
 
Γυρω γυρω είχε κάνει κακαδι μέσα ήταν δέρμα. Τώρα που μπήκα σπίτι, νομίζω ότι τσίμπησε το δέρμα και ότι αυτό που βλέπω είναι κόκκαλο. 😳
Πιο μεγάλο κολάρο θα του φτιάξω. Ας ταλαιπωρηθει όσο είναι αλλά να τελειώνουμε, μην έχουμε χειρότερα.
Δε βρίσκω και από τα έτοιμα κολαρα στην Ελλάδα διαθέσιμα. Μόνο κάποια που ανοίγουν πισω σα φόρεμα, αλλά δε θα μπορεί να πετάξει μ αυτό, 😕
 
@MARY58 βάζω, ότι μου είπε. Αραιωμενο betadin , fucicort και aviomycine στο νερό.
Αλλά το τελευταίο κολάρο που του φτιαξα και το σφιξα πιο πολυ για να μη φτάνει να το τσιμπάει, του έδωσε παραπανω ευχέρεια στις κινήσεις...
 
@Nikolina τα ειδα αυτά που λες. Τα πουλάει κ ένα fruugo ( δεν έχω ψωνίσει ποτέ). Αλλά πρέπει να σκεφτούμε εναλλακτική. Σκεφτόμουν κάτι σαν μικρή σαμπρελιτσα, ίσως ένα κομμάτι κάλτσες γεμισμένη με ύφασμα. Ή ενα χαρτόνι στο σχήμα ενός μικρού μικρού χωνιού ντυμένου με ύφασμα.
[automerge]1656761477[/automerge]
Αλλά το τελευταίο κολάρο που του φτιαξα και το σφιξα πιο πολυ για να μη φτάνει να το τσιμπάει, του έδωσε παραπανω ευχέρεια στις κινήσεις
Αυτό δεν το κατάλαβα. Παρόλο που το σφιξες παραπάνω, είχε μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων ή εννοείς λοιπές κινήσεις όχι να τσιμπήσει την πληγή
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-07-02-14-25-52-318_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-07-02-14-25-52-318_com.android.chrome.webp
    56,1 KB · Προβολές: 3
Θα μπορούσες ίσως να φτιάξεις εσύ κάτι παρόμοιο με αυτό το κολαρο χρησιμοποιώντας πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού. Μπορείς να το κόψεις στο κατάλληλο μέγεθος και με κολλητική ταινια να το κολλησεις κια να καλύψεις τις άκρες που θα είναι αιχμηρές.
 
Αυτό δεν το κατάλαβα. Παρόλο που το σφιξες παραπάνω, είχε μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων ή εννοείς λοιπές κινήσεις όχι να τσιμπήσει την πληγή
Όταν το χάρτινο που του έφτιαχνα είχε χώρο μέσα αρκετό δεν μπορουσε να σκυψει χαμηλά. Γιατί όταν έσκυψε αυτό σαν να "ανοιγε" Και έμπαινε μέσα το κεφάλι του.
Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Όταν ήρθε πολυ κοντά στο λαιμό όμως, μπορουσε κανονικά να περιποιηθει όλο το φτέρωμα και με τι που τεντώνε το ποδι έφτανε και την πληγη.
Τώρα παω να ξανάφτιαξω και ένα πιο μακρυ γιατί παλι το πειραζει. ...
[automerge]1656770373[/automerge]
@Anna6 έχω κάτι τετράγωνα πλαστικα από τη δουλειά και το έφτιαξα ακριβώς όπως αυτά που υπάρχουν στις φωτογραφίες του ιντερνετ, τα κολάρα της Ελισαβετ. Πέρασα το πλαστικο με αναπτήρα για να μην είναι αιχμηρό και το συραψα, αλλά το γυριζε γυρω γυρω, έβγαλε τα συρραπτικα σε 3 λεπτά και φοβήθηκα μην κόψει το λαιμό του από το πλαστικο. Γιατί όσο και να το μαλακωσεις, έτσι που το τραβάει είναι επικίνδυνος.
 
Back
Top