Γενικά Σας συστήνω το καναρίνι μου

Καλουλης είναι και τώρα! Οι πατήθρες μόνο χρειάζονται αλλαγή με ξύλινες. Η Σισσυ έχει δίκιο, χρειάζεται επάλειψη με epithol. Τώρα είναι σε αρχικό στάδιο και δεν σου φαίνεται και τόσο σοβαρό. Σταδιακά όμως τα ακαρεα πολλαπλασιάζονται και γίνονται τρεις φορές χειρότερα τα ποδαράκια του. Έχω χάσει νύχι κανάρας από την ποδάγρα. Αν το πιάσεις με ήρεμες κινήσεις και δεν το κυνηγάς με το χέρι σου μέσα στο κλουβί δεν θα πάθει κάτι. Όπως λέει και η παροιμία "δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο".
Να τον χαίρεσαι! 🙂
 
Η Σίσσυ έχει άδικο.
Πρεπει να κρατιέστε και να μην βγάζετε διάγνωση από φωτογραφία.

Το συγκεκριμένο πουλάκι μου ήρθε στις 18 του μήνα. Το είχε πάρει η μητέρα μου ( που η γυναικα δεν ήξερε προφανώς) από νησί και έκαναν μαζι 8 ώρες με το πλοίο και 4 με το αυτοκίνητο για να έρθουν.

Το πουλί ήταν σε άσχημη κατάσταση από τον εκτροφέα του, αλλά και από το ταξίδι.

Εχει ακάρεα της τραχείας εκτός από των ποδιών, σε αρκετά προχωρημένο στάδιο. Φωνή δεν βγαίνει και έχει τρομερή δύσπνοια. Του πήρε κάμποσες μέρες να συνέλθει από το ταξίδι.

Τώρα έχει κάνει θεραπεία με ιβερμεκτίνη. Εχουμε λοιπον : ιβερμεκτίνη, πτερόρροια, δύσπνοια και 38 βαθμοι αλλά και το στρες από αλλαγή κλουβιου ( προφανώς και απολυμάνθηκε το κλουβι του, γι αυτό και οι πατήθρες είναι ακόμη πλαστικές και όχι ξύλινες- μέχρι να απαλλαγουμε από τα ακάρεα).

Το πρόβλημα στα πόδια είναι το ελάχιστο και μόνο θέμα αισθητικής πλέον διοτι η ιβερμεκτινη σκοτωσε και τα ακάρεα των ποδιων.

Θα πάρει 2η δόση ιβερμεκτίνης, θα τελειωσει η πτερορροια του και αν το πουλί είναι ακόμη ζωντανό θα μπει η επιθολ.
 
"δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο".
Να τον χαίρεσαι! 🙂

Αυτό είναι το θέμα, αν αρχίσω να ασχολουμαι με πεντικιουρ ενώ δεν παίρνει ανάσα δεν θα τον χαίρομαι! 😛

99% της μέρας είναι με ανοιχτό το στόμα κάνοντας συριγμούς προσπαθώντας να πάρει ανάσα 64574
[automerge]1561589527[/automerge]
Έχει γίνει εξέταση από γιατρό;
φυσικά
 
Θέλεις να μου πεις τι εξέταση τι του έκανε;

Θέλεις να γίνεις λιγότερο δύσπιστη;
Κρατήθηκε το καναρίνι στο φως, με βρεγμένα τα πουπουλα του λαιμου. Ηταν αρκετό για να τα δουμε.
 
Πρώτον τα ακαρεα είναι μια σπάνια περίπτωση όπως λέει ο δικός μου κτηνιατρος και πολλοί άλλοι γιατροί...
Και δεύτερον εγώ να βοηθήσω ήθελα μόνο...
Αλλά εσύ έγινες ειρωνική και έβγαλες λάθος τους ανθρώπους που προσπαθούν να σε βοηθήσουν... Δεν το έκαναν από υποχρέωση...
Αλλά γιατί έχουν κάποιες γνώσεις και θέλησαν να βοηθήσουν...
Και εσύ αντί να πεις ευχαριστώ... Τους βγάζεις και άδικους από πάνω.
Καλή συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@konstantina91 δεν υπάρχει λόγος να νευριάζεις. Και εγώ και η Εύα και Σισσυ από ενδιαφέρων ρωτάμε και σου προτείνουμε πράγματα. Το καναρίνι σου μπορεί να έχει όλα αυτά που λες αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι εμείς δεν μπορούμε να σου προτείνουμε πράγματα. Αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός της δημιουργίας αυτής της ιστοσελίδας. Να βοηθάμε και βοηθούμαστε. Θα έπρεπε να το ήξερες αυτό όταν έκανες εγγραφή και άνοιγες θέματα.
 
Ναι, τους βγαζω άδικο, διοτι εγώ είδα το πουλί ενα δίωρο στον πάτο του κλουβιου να προσπαθεί να πάρει ανάσα μετά την εξέταση και άλλη μία φορά η ίδια ιστορία μετά την εφαρμογή φαρμάκου.

Όση καλή διάθεση και αν έχουν, αν εγώ δεν ήξερα τι έχει το πουλί, θα μπορουσα να το σκοτώσω εφαρμόζοντας την συμβουλή της Σισσυ.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν την ευχαρίστησα τρέχοντας να βάλω επιθολ. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι είναι γνώστης ή ότι εσυ είσαι γνώστης.

Από μια φωτογραφία όμως δεν μπορείς να δεις πολλά βασικά πραγματα.

Καλή συνέχεια σε όλους! Θα γίνει το καλύτερο για το πουλί, να χαιρεστε όλοι τα πουλάκια σας :)
 
@konstantina91 δεν υπάρχει λόγος να νευριάζεις. Αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός της δημιουργίας αυτής της ιστοσελίδας.

Ναι, Σορυ Γιάννη, αλλά όταν δίνετε συμβουλές σε μέλη που δεν ξέρουν ενώ δεν εχετε δει το πουλί, μπορει να γίνει η στραβή και να το πληρώσει το ζωο.

Αυτός είναι και ο λόγος που αντέδρασα.

Κατά τα άλλα, έχεις δίκιο, να βοηθάμε να βοηθιόμαστε και να είναι όλα ρόδινα, αρκει να μην κρέμεται η ζωη του πουλιου από μια κλωστή.

Άλλωστε, δεν θυμάμαι να ζήτησα ιατρική συμβουλή, γι αυτό υπάρχουν οι κτηνιατροι.

Τέλος πάντων! Να στε καλά παιδιά καλή συνέχεια! Νο hard feelings
[automerge]1561593551[/automerge]
το εύχομαι ολόψυχα!

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου! Και εσένα σου εύχομαι να σταματήσουν να σκοτώνονται ο Ντανιελ και η Ελίνα. Καλό σου βράδυ
 
Ναι, Σορυ Γιάννη, αλλά όταν δίνετε συμβουλές σε μέλη που δεν ξέρουν ενώ δεν εχετε δει το πουλί, μπορει να γίνει η στραβή και να το πληρώσει το ζωο.
Εμείς δεν είμαστε οι ειδικοί που θα προσδιορίσουν με ακρίβεια (ειδικά σε ασθένειες) το τι έχει ένα πουλί.
Προσπαθούμε μέσα από τις εμπειρίες μας να δώσουμε κάποιες "οδηγίες" τις πρώτες στιγμές που η σαστισμάρα του κατόχου δεν του επιτρέπει να αντιμετωπίσει ψύχραιμα.
Σε αυτή την προσπάθεια ασφαλώς και μπορεί να κάνουμε λάθος.
Αν όμως αγνοήσεις τα κίνητρα και επικεντρωθείς στο "λάθος" μας τότε αδικείς κατάφωρα και την προσπάθεια που κάνουμε και το χρόνο που διαθέτουμε αλλά κυρίως την πρόθεσή μας που ειδικά στα άτομα που συμμετείχαν στη συγκεκριμένη είναι αναγνωρισμένα η καλύτερη δυνατή.
Αυτός είναι και ο λόγος που αντέδρασα.
Κατανοητή και η αντίδραση..
Θεωρώ πως μετά τις αμοιβαίες εξηγήσεις το θέμα μπορεί να επανέλθει στο αρχικό πρόβλημα.

Λοιπόν.. Πως είναι τώρα το πουλάκι;
 
Αν θέλετε να αποφύγετε την συνεχή επαφή,(φυσικά αν η κατάσταση είναι... Ελεγχόμενη) αντί για ΕΠΙΘΌΛ μπορείται να επιμείνετε σε καθημερινά μπανάκια, της μισής ώρας, βάζοντας μια κουταλιά του γλυκού οξυζενέ στην μπανιέρα του. Με το τέλος της αλλαγής πτερώματος όμως, χρειάζεται ένας γενικός έλεγχος στο χέρι.
 
Σας συστήνω λοιπον τον κύριο, βέβαια 1) ένα ρεκτιφιέ το θέλει για τα ακάρεα και για το πτέρωμα, αλλά όλα θα γίνουν.
Πιστεύω πως λίγη επιθόλ την χρειάζονται τα ποδαράκια του:)
Η Σίσσυ έχει άδικο.
2) Πρεπει να κρατιέστε και να μην βγάζετε διάγνωση από φωτογραφία.


Το συγκεκριμένο πουλάκι μου ήρθε στις 18 του μήνα. Το είχε πάρει η μητέρα μου ( που η γυναικα δεν ήξερε προφανώς) από νησί και έκαναν μαζι 8 ώρες με το πλοίο και 4 με το αυτοκίνητο για να έρθουν.

Το πουλί ήταν σε άσχημη κατάσταση από τον εκτροφέα του, αλλά και από το ταξίδι.

Εχει ακάρεα της τραχείας εκτός από των ποδιών, σε αρκετά προχωρημένο στάδιο. Φωνή δεν βγαίνει και έχει τρομερή δύσπνοια. Του πήρε κάμποσες μέρες να συνέλθει από το ταξίδι.

Τώρα έχει κάνει θεραπεία με ιβερμεκτίνη. Εχουμε λοιπον : ιβερμεκτίνη, πτερόρροια, δύσπνοια και 38 βαθμοι αλλά και το στρες από αλλαγή κλουβιου ( προφανώς και απολυμάνθηκε το κλουβι του, γι αυτό και οι πατήθρες είναι ακόμη πλαστικές και όχι ξύλινες- μέχρι να απαλλαγουμε από τα ακάρεα).

Το πρόβλημα στα πόδια είναι το ελάχιστο και μόνο θέμα αισθητικής πλέον διοτι η ιβερμεκτινη σκοτωσε και τα ακάρεα των ποδιων.

Θα πάρει 2η δόση ιβερμεκτίνης, θα τελειωσει η πτερορροια του και αν το πουλί είναι ακόμη ζωντανό θα μπει η επιθολ.

Ναι, τους βγαζω άδικο, διοτι εγώ είδα το πουλί ενα δίωρο στον πάτο του κλουβιου να προσπαθεί να πάρει ανάσα μετά την εξέταση και άλλη μία φορά η ίδια ιστορία μετά την εφαρμογή φαρμάκου.

Όση καλή διάθεση και αν έχουν, αν εγώ δεν ήξερα τι έχει το πουλί, θα μπορουσα να το σκοτώσω εφαρμόζοντας την συμβουλή της Σισσυ.

1) Εκτός του ποστ #24 αναφέρεις κάπου αλλού τι ακριβώς αντιμετωπίζει το πουλάκι; 🙄
Σε αυτό το θέμα τουλάχιστον ανέφερες γενικώς και αορίστως (πριν την ''διάγνωση'' μου), γι΄ακάρεα.
2) Η ''διάγνωση'' βάσει φωτογραφίας ήταν σωστή. 😉
Τα υπόλοιπα θα μπορούσες να τα εξηγήσεις-αναλύσεις χρησιμοποιώντας ευγενέστερο τρόπο, σε ανθρώπους που απλά ενδιαφέρονται να βοηθήσουν κάποιο πουλάκι,
με όσα μπορούν από μια φωτογραφία και μόνο ν΄αντιληφθούν...

Κανείς από εμάς εδώ μέσα, δεν έχει το κόμπλεξ να παραστήσει τον ''έξυπνο'' ούτε να υποτιμήσει τον άλλον.
Προσωπικά μάλιστα είμαι (από αγωγή) ευγενική προς όλους, δεν έχω λόγο για κάτι διαφορετικό άλλωστε (δεν γράφτηκα στο φόρουμ για να βγάζω απωθημένα).

3) Η Σίσσυ λοιπόν μέσω μιας φωτογραφίας είχε δίκιο (χωρίς ίχνος απολογίας)... Ο δικός σου τρόπος υπήρξε άδικος 🙂
 
Όση καλή διάθεση και αν έχουν, αν εγώ δεν ήξερα τι έχει το πουλί, θα μπορουσα να το σκοτώσω εφαρμόζοντας την συμβουλή της Σισσυ.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν την ευχαρίστησα τρέχοντας να βάλω επιθολ. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι είναι γνώστης ή ότι εσυ είσαι γνώστης.

Από μια φωτογραφία όμως δεν μπορείς να δεις πολλά βασικά πραγματα.

Καλή συνέχεια σε όλους! Θα γίνει το καλύτερο για το πουλί, να χαιρεστε όλοι τα πουλάκια σας :)
Εάν εσύ δεν γνώριζες τι έχει το πουλάκι θα πέθαινε...όχι από τη χρήση της επιθόλ αλλά από την αδιαφορία στο πλάσμα που κατέχεις κάτι που ευτυχώς δεν είχες! 😉 η επιθόλ δηλ λίγη βαζελίνη με ίχνος ιωδίου (για χρήση στα πόδια του) δεν σκοτώνει ένα πουλί.:)
[automerge]1561649019[/automerge]
Εμείς δεν είμαστε οι ειδικοί που θα προσδιορίσουν με ακρίβεια (ειδικά σε ασθένειες) το τι έχει ένα πουλί.
Προσπαθούμε μέσα από τις εμπειρίες μας να δώσουμε κάποιες "οδηγίες" τις πρώτες στιγμές που η σαστισμάρα του κατόχου δεν του επιτρέπει να αντιμετωπίσει ψύχραιμα.
Σε αυτή την προσπάθεια ασφαλώς και μπορεί να κάνουμε λάθος.
Αν όμως αγνοήσεις τα κίνητρα και επικεντρωθείς στο "λάθος" μας τότε αδικείς κατάφωρα και την προσπάθεια που κάνουμε και το χρόνο που διαθέτουμε αλλά κυρίως την πρόθεσή μας που ειδικά στα άτομα που συμμετείχαν στη συγκεκριμένη είναι αναγνωρισμένα η καλύτερη δυνατή.
Έδωσες κάποια συμβουλή, γιατί εγώ δεν αισθάνομαι να έκανα κανένα λάθος Γιάννη :) (με όλο τον σεβασμό στο πρόσωπο σου)
 
@misalouris Καλύτερα είναι αλλά όχι καλά. Αναπνέει με κλειστό το στόμα και σταμάτησε να βήχει και να ξύνεται. Είναι όμως γενικότερα κατατονικός με μικρές εξάρσεις ενέργειας. Θα δείξει αν θα τα καταφέρει.

@mgerom Ευχαριστώ πολύ, αυτό εφαρμόζω τώρα και δείχνει να χαίρεται το μπανιο του 64662

Σίσσυ, όσο αφορά τις αριθμημένες σου επισημάνσεις

1) δεν θεώρησα απαραίτητο να αναφέρω το ιατρικό ιστορικό του πουλιού στο Thread. Δεν περίμενα να λάβω ιατρική συμβουλή.
Κάνω προσπάθεια να μην κατηγορήσω τον εκτροφέα του ζωου που το πούλησε έτσι και αναγνωρίζω τα λάθη που έγιναν από την οικογένεια μου στην απόκτηση πουλιου. ( Αγορά σε περίοδο πτερορροιας, αγορά άρρωστου πουλιου, αγορά από μακρυνή τοποθεσία κτλ). Είπα ότι θα κάνει " ρεκτιφιέ" και το θεωρησα αρκετό. Ούτε με ενδιέφερε να κρυφτω και να δειξω ένα πουλι "τελειο". Οι φωτογραφίες μιλουσαν μόνες τους.

2) Η διάγνωση σου μέσω φωτογραφίας ήταν σωστή εν μέρη, ωστόσο βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Η κατάπτωση και η ταλαιπωρια του πουλιού είναι έκδηλα, κάτι που είδαν και άλλα μέλη ( ζιζι). Η ελαφρά υπερκεράτωση των ποδιών δεν είναι αρκετή για να προκαλέσει τέτοια κατάσταση στο πουλι. Συντρέχουν και άλλοι λόγοι και αν ήθελες να είσαι σωστή θα έπρεπε να ρωτήσεις τουλάχιστον αν έχει αλλα συμπτώματα.
Οπως και το μέλος Γιαννης, δεν έπρεπε να βιαστεί να αγνοήσει το σχολιο μου για το ότι θα μου πεθάνει το πουλι χρησιμοποιώντας μάλιστα και εκφοβισμό για ενίσχυση του επιχειρήματος του ( " έχω χάσει δάχτυλο από κανάρα " ).

Δεν αδικώ την προσπάθεια ανθρώπων να μαζεψουν πληροφορίες σε μια πλατφορμα, ούτε φυσικά όσον παρέχουν συμβουλές μετά από σκέψη.

Συχνά όμως επαναλαμβάνεται (από καποια μέλη) η παροχή συμβουλών σαν να είναι τυφλοσούρτης.

Προτάθηκαν ξύλινες πατήθρες. Οι ξύλινες πατήθρες εκτός από τα προφανή πλεονεκτήματα τους έχουν και το σημαντικό μειωνέκτημα ότι δυσκολεύουν σημαντικά την απολύμανση.

Αναφέρεις την σύνθεση της επιθόλ, κάτι που μου δείχνει ότι δεν κατάλαβες τι είπα. Είπα ότι η ΕΦΑΡΜΟΓΗ επιθολ σε συνδυασμό με τη δύσπνοια μπορεί να αποβεί θανατηφόρα. Με άλλα λόγια
στρες + αναπνευστικά προβλήματα (αλλά και οποιαδήποτε ασθένεια) = κακός συνδυασμός.

Εγινε λογος για ευγένεια και καλές προθέσεις. Δυστυχώς, μετά από όσα έχω δει να τραβάνε τα ερμα τα ζωάκια από καλές προθέσεις ιδιοκτητών, είμαι εξαιρετικά ευαίσθητη στις ιατρικές συμβουλές από μη γιατρούς. Είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις τη επιφυλακτικότητα των κτηνιατρων να βγάλουν διαγνωση, αλλά και την μεγάλη ευκολία των ιδιοκτητών να καταλήξουν σε συμπεράσματα.

Ο δρομος για την κολαση είναι στρωμένος με καλες προθέσεις λένε και συμφωνώ. Η αδυναμία της αναπνοής μαζι με τον φόβο που θα προκληθεί από τον οποιοδήποτε χειρισμό, είναι αρκετά για να βασανίσουν ή να αποτελειώσουν ένα πτηνο.

Φροντίζω την ευζωία όλων των ζωων μου και είμαι της άποψης ότι μια δύσκολη ανάρρωση, οφείλει να συνοδεύεται από απόλυτη ηρεμία και ασφάλεια. Επίσης, θεωρώ ότι είναι ορθό να αντιμετωπιστούν να διάφορα προβλήματα υγείας με σειρά προτεραιότητας.

Τέλος, να σου πω ότι δεν περιμενα να απολογηθείς ούτε έχω να κερδίσω κάτι.
Κρατάς την άποψη σου για την επιθόλ και εγώ τη δική μου.

Επίσης κρατάτε εσείς την ηρεμία σας και εμεις τη δική μας! Να στε καλά παιδιά!
 
Το θέμα θεωρώ πως έχει ολοκληρωθεί και θα συνεχίσουμε μόνο με την εξέλιξη της υγείας του πουλιού.
Σε κάθε περίπτωση έγιναν προσπάθειες για βοήθεια ακόμη κι αν δεχτούμε σενάρια λάθους.

Εγινε λογος για ευγένεια και καλές προθέσεις. Δυστυχώς, μετά από όσα έχω δει να τραβάνε τα ερμα τα ζωάκια από καλές προθέσεις ιδιοκτητών, είμαι εξαιρετικά ευαίσθητη στις ιατρικές συμβουλές από μη γιατρούς.
Αν δεν έχεις κάτι για τους συμμετέχοντες είναι κρίμα να τους τσουβαλιάζεις με αυτό που όντως έτσι κατά κόρον γίνεται.
Δεν θα πρέπει να τα μπερδεύουμε γιατί αφήνουν λάθος εντυπώσεις.

Για τα εκτός θέματος συνοδευτικά λοιπόν.. τέλους για όλους εδώ.
 
Πέρασα ακριβώς τα ίδια πέρσι το καλοκαίρι και καταλαβαίνω την αγωνία σου 😖
Μου θυμισες την απελπισία που με έπιανε όταν δεν μπορούσε ο αγαπημένος μου Σελίμ να αναπνεύσει.

Εύχομαι ολόψυχα ο πανέμορφος μικρούλης σου να βγει νικητής από όλη αυτή την ταλαιπωρία 🤗
 
Back
Top