Γενικά Σελίμ ο τετραπέρατος

Πόσο ακριβά;
Ο πρώτος εκτροφέας που είχε τα λίγα πουλιά στην κουζίνα μου είχε πει γύρω στις 300 λίρες. Τον δεύτερο δεν πρόλαβα καν να τον ρωτήσω γιατί προηγήθηκαν τα φιλάκια :D
Αυτός μου είπε 500-600 λίρες αλλά απ ό,τι είδα στο προφίλ του στο facebook τα πουλιά του είναι πραγματικά υπέροχα και πολύ διαφορετικά από τον δικό μου. Το 2017 συμμετείχε σε πολλές εκθέσεις σε διάφορες πόλεις της Τουρκίας με διακρίσεις.
Γύρω στα 100 ευρώ. Συγγνώμη, ζω αρκετό καιρό εδώ και οι λίρες μου βγαίνουν αυθόρμητα πια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λοιπόν, βρήκα και τρίτο εκτροφεα.
Μπράβο, οπότε, όπως τα βλέπω τα πράγματα, ο κύβος (σχεδόν) ερρίφθη - κερδίζει η κουρτίνα 3. Πού τους βρίσκεις τους εκτροφείς αυτούς και δεν είχες εντοπίσει τον συγκεκριμένο; Δεν έχουν στην Τουρκία Συλλόγους ας πούμε "φίλων πουλιών" οι οποίοι έχουν site στο διαδίκτυο με διαγωνισμούς, διακρίσεις και καταλόγους περιλαμβανομένων μελών;
Και κάτι ακόμα.. Έχει πλέον οριστικοποιηθεί στην συνείδησή σου ότι πρόκειται για τον (και όχι για τη) Σελίμ; :)
 
:D όχι. Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι κοριτσάκι αλλά θα το ελέγξει κι αυτός και θα μου δώσει αντιθέτου φύλου.
Γιάννη, από τον σύλλογο γιορκσαιρ της Πόλης τον βρήκα. Στον ίδιο σύλλογο βέβαια ανήκαν και οι προηγούμενοι 🙄
Απλως με μπέρδεψε ο συγκεκριμένος με αυτά που μου είπε για το μικρό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατ' αρχήν πρέπει να βεβαιωθείς για το φύλο του πουλιού, όχι τίποτα αλλά για να μην το έχεις έννοια!
Τον δεύτερο δεν πρόλαβα καν να τον ρωτήσω γιατί προηγήθηκαν τα φιλάκια :D

Τζάμπα θα το έπαιρνες! Ο άνθρωπος είδε ότι πέφτει η λίρα και ήθελε πληρωμή σε universal coin!

Αυτός με συμβούλευσε αν έχω ως στόχο την εκτροφή και θέλω να έχω καλά αποτελέσματα για διαγωνισμούς κτλ να πάρω ζευγάρι. Εγώ όμως το μόνο που θέλω είναι να επιτρέψω στο μικρό μου να ζευγαρώσει. Μήπως όμως με αυτόν τον τρόπο θα αδικήσω το νέο πουλάκι; Έχω μπερδευτεί! Ποια είναι η γνώμη σας;

Αυτό είναι ένα δίλημμα. Ναι ενδεχομένως να αδικηθεί το νέο πουλάκι. Συν το ότι για το ζευγάρι το κόστος θα είναι διπλάσιο. Και μετά πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το Σελίμ, γιατί μπορεί γρήγορα γρήγορα να βρεθείς με δύο ζευγαράκια. Τι σε ενδιαφέρει, απλά να ζευγαρώσει το πουλάκι που έχεις ή σε νοιάζει και το αποτέλεσμα - διαγωνισμοί κλπ? Σκέψου το καλά καλά και πράξε αναλόγως... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τζάμπα θα το έπαιρνες! Ο άνθρωπος είδε ότι πέφτει η λίρα και ήθελε πληρωμή σε universal coin
:D μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτηκε.

Για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Δεν ξέρω αν πληρεί τα πρότυπα πάντως ο Σελιμ για εμενα είναι το πιο όμορφο πουλάκι 😛
Εγώ ήθελα απλά να ζευγαρωσω τον Σελιμ, αλλά αν τα πουλάκια που θα πάρω δεν είναι όντως αποδεκτά; Δεν ενδιαφέρομαι για διαγωνισμούς ή για να τα πουλήσω, αλλά αν δεν βρίσκω ούτε να τα χαρίσω; 😛
Και απο την άλλη σκέφτομαι, επειδή το κόστος όντως θα είναι διπλάσιο, μήπως κι αυτός τα φούσκωσε λίγο για να πάρω ζευγάρι 👎
 
Δεν ενδιαφέρομαι για διαγωνισμούς ή για να τα πουλήσω, αλλά αν δεν βρίσκω ούτε να τα χαρίσω; 😛

Δες τότε, από τους εκτροφείς που ξέρεις, να του βρεις το καλύτερο ταίρι!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα πράγματα είναι απλά.
Το πουλάκι που έχεις είναι ένα YORK. Ενα YORK, απο ένα εκθεσιακό YORK, δεν διαφέρει σε τίποτα όσον αφορά την γενική εικόνα. Αν η γενική εικόνα σου αρκεί, παίρνεις ένα αντιθέτου φύλλου για ταίρι. Θα έχεις απογόνους που θα πληρούν τις προδιαγραφές της γενικής εικόνας που σ' αρέσει. _ Αν θέλεις να ξεκινήσεις στην βάση μιας επιθυμίας για πουλάκια κάποιου επιπέδου, χρειάζεσαι ΖΕΥΓΑΡΙ που να πληρεί και κάποιες ιδιαίτερες λεπτομέρειες. Εκεί κρίνεται το πρότυπο. Αυτό το τελευταίο σαν πιθανότητα θα σε συμβούλευα να το αποφύγεις. Είναι πολύ νωρίς ακόμα. Αν ασχοληθείς ορισμένα χρόνια με τα πουλάκια σου και έχεις πλήρη αντίληψη για την φυσιολογία των πουλιών, τον τρόπο που ζευγαρώνουν, τις δυσκολίες που παρουσιάζουν ΤΟΤΕ και μόνον, αρχίζεις να μπαίνεις στα βαθιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν η γενική εικόνα σου αρκεί, παίρνεις ένα αντιθέτου φύλλου για ταίρι. Θα έχεις απογόνους που θα πληρούν τις προδιαγραφές της γενικής εικόνας που σ' αρέσει. _ Αν θέλεις να ξεκινήσεις στην βάση μιας επιθυμίας για πουλάκια κάποιου επιπέδου, χρειάζεσαι ΖΕΥΓΑΡΙ που να πληρεί και κάποιες ιδιαίτερες λεπτομέρειες. Εκεί κρίνεται το πρότυπο. Αυτό το τελευταίο σαν πιθανότητα θα σε συμβούλευα να το αποφύγεις.
Κύριε Μάκη, τα πραγματα για εμένα είναι ξεκαθαρα ή ηταν ξεκάθαρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν με ενδιαφέρουν οι εκθέσεις και δεν ενδιαφερομαι να πουλήσω πουλιά εάν και οποτε προκύψουν. Κοιτάξτε όμως τη φωτογραφία. Στα δεξιά είναι ο Σελίμ και στα αριστερά ένα περσινο αρσενικό του εκτροφέα. Μοιάζουν σαν να ανήκουν σε διαφορετικο είδος. 😵
Ο μόνος μου ενδοιασμος είναι μήπως αδικήσω αδικήσω το νέο καναρινάκι.PicsJoin_2018727134649749_800x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είπαμε, έχεις ένα York με λάθη. Αν ήταν διαφορετικά δεν θα λέγαμε οτι χρειάζεσαι ζευγάρι για μια σωστή συνέχεια. Το, τί θα προκύψει, απο ένα ζευγάρωμα του δικού σου με ένα εκθεσιακό πουλάκι είναι επίσης γνωστό. Τα νεαρά θα είναι λίγο καλύτερα απο το δικό σου και αρκετά χειρότερα απο τον άλλο γονέα. Τα δεδομένα είναι αυτά. Είμαι σίγουρος οτι τα έχεις καταλάβει πλήρως. Δική σου είναι η απόφαση πλέον μιας και το θέμα κάπου εδώ εξαντλείται
 
Λοιπόν, αν σου έχει μπει η ιδέα απλά να ζευγαρωσεις τον σελιμ με αυτού του επιπέδου τα πουλια, σίγουρα θα σε καλύψει το αποτέλεσμα... Απλά σκέψου τους απογόνους. Δεν θα μπορείς να τους διαθέσεις εύκολα έναντι χρημάτων, καθώς θα έχουν σφάλματα. Και τι θα κάνεις-διαθεσεις τα πουλάκια. Θα τα χαρίζεις; θα τα κρατάς όλα;
Τώρα αν θες να μπεις στο τριπακι της "high end" αναπαραγωγής το νέο ζευγάρι είναι μονόδρομος.

Η φωτογραφία επίσης είναι πειραγμένη χρωματικά 100% αν σε μπερδεύει το χρώμα. Στα δικά μου αρχάρια μάτια έχεις ένα αξιόλογο καναρίνι.
Και πρόσεξε ότι το πουλάκι διακρίθηκε, το οποίο σημαίνει ότι η ανατροφή του είναι αντάξια ενός πρωταθλητή με ότι αυτό συνεπάγεται
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η φωτογραφία επίσης είναι πειραγμένη χρωματικά 100% αν σε μπερδεύει το χρώμα. Στα δικά μου αρχάρια μάτια έχεις ένα αξιόλογο καναρίνι.
Και πρόσεξε ότι το πουλάκι διακρίθηκε, το οποίο σημαίνει ότι η ανατροφή του είναι αντάξια ενός πρωταθλητή με ότι αυτό συνεπάγεται
Δεν με μπερδεύει το χρώμα. Η κυριότερη διαφορά για παράδειγμα στα δικά μου άπειρα ματιά είναι η ουρά.
Τα πουλάκια, εάν προκύψουν, θα τα χαρίσω. Αυτό δηλαδή που έκανα πάντοτε με τα πουλιά που έβγαζα. Θα δω τι θα γίνει όταν θα πάω. Εάν δω δηλαδή κανένα ζευγάρι και αρχίσουν να τρέχουν τα σάλια μου, θα το πάρω :D
Αλλιώς θα πάρω μια παρέα για τον Σελιμ. Θα δούμε.
 
Χωρίς να σε ξέρω αρκετά, σε βλέπω με δύο ζευγάρια... :D
Έχε κάμποσες λίρες παραπάνω μαζί σου!meh
Τούρκος είναι, παίρνει για παζάρι 😉
Κι εγώ το ίδιο με βλέπω :D
Εγώ σκεφτόμουν το αντίθετο. Να πάρω μαζί μου χρήματα μόνο για ένα πουλάκι για να μην μπορέσω να κάνω διαφορετικα. Έρωτας είναι τα άτιμα.
 
Και ήθελα να σε ρωτήσω ζωή, τι κάνει αυτή η ψυχή! Έκανες τίποτα τελικά με θηλυκό? Κατέληξες κάπου; Στο φύλο τελικά καταλήξαμε σίγουρα;
Έχω βρει εκτροφέα. Άργησα λίγο αλλά νομίζω ότι βρήκα τον καλύτερο. Με βοήθησε σε αρκετά θέματα. Το καλοκαίρι μου ήταν αρκετά κουραστικό και τις καθημερινές δεν είχα χρόνο εγώ ενώ τα σαββατοκυριακα έλειπε ο εκτροφέας οποτε το άφησα για τώρα που χαλάρωσε το πρόγραμμα και μπορώ να τον επισκεφτώ. Θα περιμένω και άλλες δύο εβδομάδες για τον επαναληπτικό ψεκασμό και αν τελειώσουμε με τις ψείρες θα πάρουμε και το άλλο πουλάκι. Όσο για τον Σελίμ, είμαι σίγουρη πλέον ότι είναι κοριτσακι.
 
Υπαρχουν κ τα απροοπτα καλη ωρα οπως κ ο δικος μου που εγινε η δικια μου :D
Γίνονται και αυτά :D
Κοριτσάκι και δεν κρατιέται πλέον! Το παιχνίδι το έβαλα για να σταματήσει να κόβει όλη την ημέρα χαρτακια και ευτυχώς επιασε το κόλπο.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top