Γενικά Σελίμ ο τετραπέρατος

Ζωη, νομιζω οτι το τραγουδι των αρσενικων ειναι χαρακτηριστικότατο, οσο και να τραγουδισει ενα θηλυκο δεν μπορει να πιασει τις νοτες και την τονικοτητα του αρσενικου, αρα αν εχεις ακουσει απο τον σουλτανακο το χαρακτηριστικό τραγουδι των αρσενικων καναρινιων τοτε κατα 99% ειναι αρσενικος.
 
Ξέχνα λοιπόν πως μπορείς να δεις αυγό από τον Σελήμ...
Υπάρχει περίπτωση αρσενικό που δεν είναι πυρωμενο να φαίνεται σαν θηλυκό πυρωμενο; 👎 φυσωντας το δηλαδή να ανοίγει όλη η κοιλίτσα όπως τα θηλυκά πριν αρχίσουν την αναπαραγωγή;
 
Νομίζω πως πρέπει να αφήσουμε ήσυχο το φιλαράκο μας να βγάλει την πτερόρροια όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Έχουμε μήνες μπροστά μας για να ακούσουμε τις "φωνές" του και να βγάλουμε συμπεράσματα.
 
Ξέχνα λοιπόν πως μπορείς να δεις αυγό από τον Σελήμ...
Ακριβώς αυτό, ούτε εσύ ούτε οι πρώην ιδιοκτήτες του έχετε δει αυγό ή τάση να φτιάξει φωλιά; Σωστά;
 
Ακριβώς αυτό, ούτε εσύ ούτε οι πρώην ιδιοκτήτες του έχετε δει αυγό ή τάση να φτιάξει φωλιά; Σωστά;
Στο κείμενο της παρουσίασης του, ακριβώς έναν μήνα πριν, αναφέρω ότι ο Σελιμ παίρνει όλα τα πουπουλακια που χάνει και τα βάζει μέσα στην ποτίστρα. Ήταν κάτι που είχε αρχίσει να κάνει 2 εβδομάδες πριν. Πολλές φορές προσπάθησε να φτάσει και το χαρτί από τον πάτο του κλουβιού. Δεν με παραξένεψε μέχρι τώρα ούτε αυτή η συμπεριφορά αφού ο αρσενικός από το ζευγάρι που είχα παλιά ήταν εκείνος που έκοβε χαρτί από τον πάτο πριν από τις γέννες.
 
παίρνει όλα τα πουπουλακια που χάνει και τα βάζει μέσα στην ποτίστρα.
Αυτό δεν είναι και τόσο καλό για "Σελήμ".
Αλλά όπως και να χει.. ας του δώσουμε χρόνο χωρίς άλλες επαφές... Κι ας ακουλουθήσεις αυτό
Νομίζω πως πρέπει να αφήσουμε ήσυχο το φιλαράκο μας να βγάλει την πτερόρροια όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Έχουμε μήνες μπροστά μας για να ακούσουμε τις "φωνές" του και να βγάλουμε συμπεράσματα.
 
Αυτό δεν είναι και τόσο καλό για "Σελήμ".
Αλλά όπως και να χει.. ας του δώσουμε χρόνο χωρίς άλλες επαφές... Κι ας ακουλουθήσεις αυτό
Δεν τον ενοχλώ καθόλου. Εχθές τον έπιασα για να δω το δαχτυλίδι και έβγαλα φωτογραφίες και την επόμενη φορά που θα ξαναπροσπαθησω να βγάλω φωτογραφίες θα είναι όταν τον πιάσω για να του κόψω τα νύχια. Η μόνη καθημερινή "ενόχληση" είναι η μπανιέρα που του βάζω αλλά ούτε καν αλλάζει πατήθρα όταν βάζω το χέρι μου μέσα. Δεν ξέρω σε τι συνθήκες ζούσε πριν, αλλά είναι πολύ εξοικειωμένος με την ανθρώπινη επαφή.
 
Πάντως χωρίς να ειναι και ιδιαίτερα χαρακτηριστικό το γεγονός, μόνο τα θηλυκά μου καναρίνια βάζουν χαρτάκια η πουπουλάκια μέσα σε ποτίστρες, και αυτό συμβαίνει όταν δεν τους έχω φωλιά και ειναι στην εποχή τους.
 
Παλιά ο ενας αρσενικός μου έκοβε χαρτάκια και έβαζε το νήμα μέσα στη φωλιά. Τι να πω! Έχουν μπερδέψει τα καθήκοντα τους κι αυτά. Πάντως ο Σελιμ (?) σήμερα από το πρωί προσπαθεί να φτάσει το χαρτί από τον πάτο 🙄👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παλιά ο ενας αρσενικός μου έκοβε χαρτάκια και έβαζε το νήμα μέσα στη φωλιά.
Αναφέρθηκα πολυ συγκεκριμένα σε χαρτάκια και πουπουλάκια μέσα σε ποτίστρες. Και εμένα τα αρσενικά μου κόβουν χαρτιά από τον πάτο, τα δίνουν σε θηλυκά, τα πάνε σε φωλιές κλπ, αλλά ποτε σε ποτίστρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τώρα αν σας πω ότι βρήκα κι άλλον εκτροφεα στην Πόλη με διακρίσεις εδώ και αρκετά χρόνια και προσπαθώντας να συνεννοηθουμε για το πότε θα βρεθουμε άρχισε να μου λέει πόσο χαίρεται που είμαι κοπέλα και άρχισε να μου στέλνει φιλάκια, θα το πιστέψετε; Θα μου πείτε ότι δεν σας ενδιαφέρει και θα έχετε δίκιο αλλά κι εγώ κάπου έπρεπε να πω τον πόνο μου. Τι απογοήτευση! Θα καλογερεψει το μικρό μου.
 
και άρχισε να μου στέλνει φιλάκια
Οι καμουφλαρισμένες "ελλείψεις" και "παιδικά κατάλοιπα". η ψυχανάλυση έχει γίνει ανάγκη...
 
βρήκα κι άλλον εκτροφεα στην Πόλη με διακρίσεις εδώ και αρκετά χρόνια και προσπαθώντας να συνεννοηθουμε για το πότε θα βρεθουμε άρχισε να μου λέει πόσο χαίρεται που είμαι κοπέλα και άρχισε να μου στέλνει φιλάκια, θα το πιστέψετε;
Εμ, αγαπητή μας Ζωή, τα κάλλος δεν ειναι εύκολο να αγνοηθεί και να λες ευτυχώς που δεν ήσουν εκεί για να αποπειραθεί να σου δώσει τα φιλάκια 😛
Και για να σοβαρευτώ... Πήγαινε εκεί, αλλά με κάποιον φίλο σου και οι " εκδηλώσεις θαυμασμού" θα ειναι περιορισμένες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι καμουφλαρισμένες "ελλείψεις" και "παιδικά κατάλοιπα". η ψυχανάλυση έχει γίνει ανάγκη...
Και είναι σχετικά μεγάλος.
Αύριο θα τηλεφωνήσω στον σύλλογο μήπως έχουν να μου προτείνουν κανέναν άλλο.

Γιάννη, με τρόμαξε αρκετά από τα μηνύματα, δεν θα επιχειρήσω να πάω. Δυστυχώς μένει αρκετά μακριά και δεν μπορώ να υποχρεωσω κάποιον να κάνει 4 ώρες ταξίδι. Αλλαγή πλεύσης. Θα αρχίσω να ψάχνω για τρίτο εκτροφεα!meh
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι μεγάλοι το "χάνουν" σε μεγαλύτερο βαθμό..
Κύριε Γιάννη, δυστυχώς έχετε δίκιο. Στο πανεπιστήμιο πρώτη φορά διαπίστωσα ότι οι νέοι καθηγητές ήταν αξιοπρεπεστατοι ενώ οι ηλικιωμένοι "δημιουργούσαν προβλήματα". Κρίμα. Θα περίμενε κανείς το αντίθετο.
 
Λοιπόν, βρήκα και τρίτο εκτροφεα. Τα πουλιά του φαίνονται πολύ όμορφα αλλά και αρκετά ακριβά. Ο ίδιος φαίνεται αρκετά έμπειρος και επιτέλους βρήκα κάποιον που ήξερε να μου προτείνει καλό πτηνιατρο. Βλέποντας τη φωτογραφία του Σελιμ μου είπε ξεκάθαρα ότι το θηλυκό που θα μου δώσει θα πληρεί τα πρότυπα και ότι αν το ζευγαρωσω με τον Σελιμ θα βγάλω λιγότερο αποδεκτά πουλιά αφού ο Σελιμ δεν είναι και άριστος μορφολογικα. Αυτός με συμβούλευσε αν έχω ως στόχο την εκτροφή και θέλω να έχω καλά αποτελέσματα για διαγωνισμούς κτλ να πάρω ζευγάρι. Εγώ όμως το μόνο που θέλω είναι να επιτρέψω στο μικρό μου να ζευγαρώσει. Μήπως όμως με αυτόν τον τρόπο θα αδικήσω το νέο πουλάκι; Έχω μπερδευτεί! Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top