Γενικά Σελίμ ο τετραπέρατος

Ερε μεγαλεία ο σουλτάνος, ολόκληρο burj khalifa του πήρες... Άντε να βρει και μια χανουμ μπουρεκ τώρα, αλλιώς τι σουλτάνος είναι; :D
Την πιο όμορφη θα του βρω του κούκλου μου.
 
Καλησπέρα Ζωή! Είναι πολύ ευχάριστα τα νέα σας και σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και για το φωτορεπορταζ σας! Συγχαρητήρια για την υπευθυνότητα σου και για τις αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης που τους παρέχεις!
 
Αφού εμφανίστηκε και πάλι η ουριτσα μου, άρχισα να αλλάζω και τα υπόλοιπα πουπουλακια μου. Γύρω από το κεφάλι μου άρχισα να πορτοκαλιζω. Λέτε να χάσω τη γοητεια μου; 👎
IMG_20180629_185818_600x800.webp
 
Τέτοιος κούκλος σουλτάνος δεν γίνεται να χάσει την γοητεία του! 😉
Αν τον δεις τον καημένο, το κεφαλάκι του γέμισε καρφάκια πορτοκαλί. Πολύ νωρίς νομίζω άρχισε η πτερόρροια. Χάθηκε η φωνούλα του, χάθηκε και η διάθεσή του να πηδάει όλη την ημέρα από κλαρακι σε κλαρακι ☹
 
Η αλήθεια είναι ότι είναι μια αρκετά επίπονη περίοδος για τα πουλιά. Περισσότερα νεύρα λόγο φαγούρας, λιγότερη όρεξη...
Το θετικό είναι ότι βρήκες μπανιέρα που του αρέσει, οπότε αυτό θα τον ανακουφίζει πολύ :)
Ίσως άρχισε νωρίτερα λόγο ζέστης!
Αν έχει και πορτοκαλί θα είναι τέλειος πιστεύω.
Γίνεται όμως να αλλάξει σε αυτή την ηλικία χρωματισμό στο πτέρωμα;
Του δίνεις λαχανικά όπως είναι τα καρότα, πατζάρια κλπ?
Πάντως το πορτοκαλί ακούγεται λογικό μιας και είναι κίτρινος με καφέ και στις ενώσεις αυτό θα γίνεται πορτοκαλί.
Ήδη νομίζω στην φωτογραφία έχει κάποια πιο πορτοκαλί στοιχεία πάνω του :)
 
Καροτακι τρώει ελάχιστο αλλά ταράζει τις κόκκινες πιπεριές. Βέβαια δεν δίνω κάτι εσκεμμένα για να αλλάξει χρώμα γιαυτό και μου φάνηκε περίεργο που από την μία μέρα στην άλλη άρχισαν να γίνονται πορτοκαλί το κεφάλι και ο λαιμός του. 😵
 
Γενικά αυτό το πουλί είναι kinder έκπληξη. Το πρωί το έπιασα για να δω τα στοιχεία του δαχτυλιδιού κι έτσι όπως φυσηξα να δω τον κοιλίτσα του Χριστέ μου τι είδα! Παρότι πτηνιατρος και εκτροφέας μου είπαν ότι είναι αρσενικό, έχω πλέον την εντύπωση ότι ο σουλτάνος είναι σουλτανα. 👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω από καναρίνια, αλλά τι σε έκανε να το πιστεύεις αυτο;
Μήπως να βγάλεις μια φωτογραφία να το δούνε τα μέλη εδώ να πάρεις μια γνώμη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να σου πω την αλήθεια μια φορά τον είχα κοιτάξει τότε που ήταν αδιαθετος για να δω μήπως επρόκειτο για αυγουλακι. Μου είχε φανεί αγοράκι. Και ο πτηνιατρος το ίδιο είπε και ο εκτροφέας που το κοίταξε πριν λίγες μέρες είπε το ίδιο. Σήμερα που το είδα μου φάνηκε κορίτσι. Το φυσηξα και σχεδόν φάνηκε όλη η κοιλίτσα σαν να είναι θηλυκό και πυρωμενο μάλιστα. Φωτογραφία προσπάθησα να τραβήξω αλλά δεν βγήκε καλή γιατί δεν κατάφερα μόνη και να φυσαω τα πουπουλακια και να κρατάω το πουλάκι και να βγάλω και φωτογραφία. Όταν βρω δεύτερο άτομο θα τραβήξω φωτογραφίες και θα ανοίξω νέο θέμα με τα ρεζιλικια μας 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν τραγουδούσε... είναι αρσενικό.
Ναι αλλά δεν έχουμε δεί πολλές περιπτώσεις που και τα θηλυκά τραγουδάνε, κυρίως όταν είναι πυρωμένα;
 
Αν τραγουδούσε... είναι αρσενικό.
Δεν ήταν και κανένας τενόρος αλλά το έβρισκα λογικό αυτό γιατί είχα ακούσματα μόνο από καναρίνια φωνής που είχα στο παρελθόν. Παλιά είχα θηλυκό που κελαηδούσε πολύ ωραία μέχρι την πρώτη της αναπαραγωγικη περίοδο. Μετά σταμάτησε. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι πρόκειται για θηλυκό. Όταν καταφέρω να βγάλω καλές φωτογραφίες, θα τις ανεβάσω να μου πείτε τη γνώμη σας.
 
Δεν είναι κανόνας να τραγουδάνε τα θηλυκά ούτε σε διάρκεια αλλά ούτε και σε αρμονία δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα αρσενικά.
Για την ακρίβεια.. κάνουν πως κελαηδούν.
Αν κάποιο καναρίνι ξεφωνίζει... είναι αρσενικό.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top