Γενικά Σε αναμονή για το μικρό parrotlet

Φυσικα και μεγαλωνουν παλι
Άρα όταν του μεγαλώσουν θα μπορεί να δοκιμάσει να πετάξει μέσα στο σπίτι... ή θα του είναι κάτι άγνωστο; και δεν θα το τολμά;
Πάντως ενώ έψαχνα και εγώ να πάρω τέτοιο μωρό... Διάβασα πριν καιρό για το κόψιμο των πτερών πτήσεων... και αποφάσισα να έχω όσο περισσότερες πληροφορίες... Πριν προβώ σε τέτοια κίνηση... Βέβαια το θέλω πάρα πολύ... μα πάρα πολύ... αλλά μετά... Δε θα θέλει και παρέα;
 
sissy μου δεν τα εχω με σενα αλλα με τους πονηρους που για να πουλησουν ημερα και καλα! Πουλια κοβουν αφανταστα τα φτερα των πουλιων...
Το κατάλαβα Μάρκο και συμφωνώ μαζί σου! 🙂 απλά παρέθεσα την γνώμη του εκτροφέα ηια το θέμα, καταλαβαίνω την λογική (του) αλλά δεν συμφωνώ, όλα βέβαια εξαρτώνται και από τον χαρακτήρα που αναπτύσσει το κάθε πουλί...
 
Άρα όταν του μεγαλώσουν θα μπορεί να δοκιμάσει να πετάξει μέσα στο σπίτι... ή θα του είναι κάτι άγνωστο; και δεν θα το τολμά;
Πάντως ενώ έψαχνα και εγώ να πάρω τέτοιο μωρό... Διάβασα πριν καιρό για το κόψιμο των πτερών πτήσεων... και αποφάσισα να έχω όσο περισσότερες πληροφορίες... Πριν προβώ σε τέτοια κίνηση... Βέβαια το θέλω πάρα πολύ... μα πάρα πολύ... αλλά μετά... Δε θα θέλει και παρέα;
μια χαρα θα το τολμα να πετεξει εξαλου αν ειναι τεμπελακος υπαρχουν ασκησουλες που μπορεις να του κανεις!

εδω ομως οσο αναφορα το μεγαλομα των φτερωνπριν χρονια πεζοντας με ενα lovebird μου εμεινε η ουρα του στο χερι κυριολεκτικα που ομως πολυ συντομα βγηκε σε ενα αλλο ζευγαρακι μου ο αρσενικος εμεινε ξαφνικά χωρις ουρα εδω και 5-6 μηνες υπαρχει ενδεχομενο να μη ξαναβγαλει; σαν ζευγαρι ειναι αγαπημενα και ειναι μαζι πανω απο 5χρ.
 
μια χαρα θα το τολμα να πετεξει εξαλου αν ειναι τεμπελακος υπαρχουν ασκησουλες που μπορεις να του κανεις!

εδω ομως οσο αναφορα το μεγαλομα των φτερωνπριν χρονια πεζοντας με ενα lovebird μου εμεινε η ουρα του στο χερι κυριολεκτικα που ομως πολυ συντομα βγηκε σε ενα αλλο ζευγαρακι μου ο αρσενικος εμεινε ξαφνικά χωρις ουρα εδω και 5-6 μηνες υπαρχει ενδεχομενο να μη ξαναβγαλει; σαν ζευγαρι ειναι αγαπημενα και ειναι μαζι πανω απο 5χρ.

Έχουν κάνει και μικρά.. σε αυτά τα 5 χρόνια;
 
Καλώς τον δεχτήκατε!


Αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω, γιατί; Είναι τόσο πολύ κομμένα τα φτερά τους;... Και ο Μάριος αλλά και ο Κάρλο είχαν ψαλιδισμένα φτερά από τον εκτροφέα τους αλλά πετούσαν, δεν πετούσαν ψιλά ή για μεγάλες αποστάσεις όμως πετούσαν!

Φυσικα και πεταει απλα δεν μπορει να πεταξει ψηλα και δεν μενει στον αερα για πολλη ωρα. Ουτε εγω το θεωρω σωστω αυτο πουλια ειναι γιατι να τους κοβουμε τα φτερα; Γεννηθηκαν για να πετουν... (ασχετο φωτογραφιες θα σας ανεβασω αυριο)
 
Φυσικα και πεταει απλα δεν μπορει να πεταξει ψηλα και δεν μενει στον αερα για πολλη ωρα. Ουτε εγω το θεωρω σωστω αυτο πουλια ειναι γιατι να τους κοβουμε τα φτερα; Γεννηθηκαν για να πετουν... (ασχετο φωτογραφιες θα σας ανεβασω αυριο)

... και το σπιτάκι της Tinker bell ;) μην ξεχαστείς!
 
Ιδου... Ο... Kevin!:D
Το νεραιδοσπιτο δεν τον ενθουσιασε τελικα... ειναι πολυ ''κοριτσιστικο'' για τα γουστα του...😛
 

Συνημμένα

  • IMG_20151112_172809724.webp
    IMG_20151112_172809724.webp
    10 KB · Προβολές: 0
  • IMG_20151112_172748561.webp
    IMG_20151112_172748561.webp
    12,1 KB · Προβολές: 0
Καλορίζικος ο κούκλος! ... Και του έδωσες ένα από τα πολύ αγαπημένα μου ονόματα! 👍

... Το νεραιδοσπιτο δεν τον ενθουσιασε τελικα... ειναι πολυ ''κοριτσιστικο'' για τα γουστα του...😛
Αν έχει έντονα χρώματα και σχέδια μάλλον θα φοβήθηκε ο μικρούλης...
 
Ιδου... Ο... Kevin!:D
Το νεραιδοσπιτο δεν τον ενθουσιασε τελικα... ειναι πολυ ''κοριτσιστικο'' για τα γουστα του...😛
Mια ομορφια ζωγραφιστη :D ειναι σιγουρα αγορι; Το κλουβι του δεν θα μας το δειξεις τι ετσι ξερο το πουλι μονο του😛;
 
Μπήκα τώρα... Ναι ναι μάς έσκασες... αλλά άξιζε η αναμονή.
Γλυκούλης, τσαχπίνης... Τρυφερούλης ❤️️️️
Θέλουμε και τα αξεσουάρ φωτό... και το σπιτάκι της tingerbell ... και ας μη το θέλει... μου κίνησες την περιέργεια... 😉
Έχει και τα μπλε του στοιχεία ο πρασινούλης... ΥΠΕΡΟΧΟΣ! Να περνάτε όμορφα ❤️️️️
 
Back
Top