Γενικά Σε αναμονή για το μικρό parrotlet

χαχα ναι οντως ισως να σας εσκασα λιγακι😛.. Αλλα δεν ηταν οτι καθομουν ειχα πολυ διαβασμα και δεν προλαβαινα!:D
Θα βαλω και το κλουβι θα προσπαθησω να μη σας πρηξω παλι😛
Οσο για το νεραιδοσπιτο δεν το φοβαται απλα ειναι πλαστικο και γλυστρανε τα ποδαρακια του αλλα μπορει και να ανεβασω.
Ο μικρος εχει λυσαξει συνεχεια χωνεται μες στα μαλλια μου και καθε φορα που φευγω αρχιζει να φωναζει. Οταν ανοιγω την πορτα του κλουβιου πεταγεται κατευθειαν πανω μου και αρχιζει να ανεβαινει προς στον ωμο μου(εχει μια μανια να κοιμαται μεσα στα μαλλια μου και δεν ξερω γιατι😕) αλλα εγω τον κατεβαζω γιατι δεν του εμαθα ακομη να κανει τις κοτσιλιες του στο κλουβι και φοβαμαι!:D
 
Να το play stand που φτιαξαμε! Ο kevin έχει ενθουσιαστεί! 😀 Εννοείται βέβαια ότι θα βάλουμε και αλλά παιχνιδακια και σκαλιτσες!
 

Συνημμένα

  • IMG_20151121_112217321.webp
    IMG_20151121_112217321.webp
    80,1 KB · Προβολές: 1
  • IMG_20151121_111817549.webp
    IMG_20151121_111817549.webp
    51,2 KB · Προβολές: 1
Να το play stand που φτιαξαμε! Ο kevin έχει ενθουσιαστεί!:D

Πολύ ωραίο Ελευθερία! Και κούκλος ο τοσοδούλης! :D👍 Να του μιλάτε πολύ και θα μιλήσει.

τι εννοείς μία; ένα θηλυκό... μία φορά;
τι;

Παιδιά τέλος εδώ το οφ τόπικ. Εδώ είναι το θέμα του Κέβιν της Ελευθερίας. Ανοίξτε ένα άλλο θέμα να μας τα παρουσιάσετε να τα καμαρώσουμε όλοι 👍
 
Μπράβο γεια στα χέρια σας! Έχεις τσεκάρει την ευστάθεια της βάσης του;
Ναι, η βαση ειναι αρκετα σταθερη αλλα για σιγουρια, σκεφτομαστε να το δεσουμε πανω απο το κλουβι:)

Πολύ ωραίο Ελευθερία! Και κούκλος ο τοσοδούλης!
:D👍 Να του μιλάτε πολύ και θα μιλήσει.

Ααα ενταξει τωρα τι να λεμε η πολυλογια ειναι η ειδικοτητα μου! 😛
 
για σιγουρια, σκεφτομαστε να το δεσουμε πανω απο το κλουβι:)
Καλό θα ήταν, προσέξτε το σημείο να μην κουτσουλάει τροφές και νερό από κάτω, ακόμα και πατήθρες αν γίνεται.
 
Εδω και 2 μερες εχω παρατηρησει οτι οι κοτσιλιες του πουλιου ειναι πιο πρασινες και ποιο υγρες απο συνηθως! Δεν του δινω λαχανικα και φρουτα μεχρι να γινει 7 μηνων γιατι φοβαμαι μηπως τον πειραξουν, το μονο που του δινω ειναι αυγο pellets και σπορους! Επισης μια φορα τον μηνα βαζω προληπτικα μια σταγονα aviomycine στο νερακι του! Τι μπορει να φταιει; Να προσθεσω οτι ειναι πολυ ζωηρος και κελαηδαει αλλα αυτες οι κοτσιλιες με ανυσηχουν..🙁
 
Μπορεί να έχει ψιλοκρυώσει, μπορεί να φταίει το αυγό... Παρατήρησε το μια δυο μέρες ακόμα, αν συνεχίσει καλύτερα να το δει γιατρός. Καλά θα κάνεις να σταματήσεις το aviomycine, προληπτικά δεν δίνουμε τίποτα... :)
 
Μπορεί να έχει ψιλοκρυώσει, μπορεί να φταίει το αυγό... Παρατήρησε το μια δυο μέρες ακόμα, αν συνεχίσει καλύτερα να το δει γιατρός. Καλά θα κάνεις να σταματήσεις το aviomycine, προληπτικά δεν δίνουμε τίποτα... :)

Το aviomycine μου συνεστησε ενας κτηνιατρος να του το δινω προληπτικα μια φορα τον μηνα οπως ελεγε και στην συσκευασια προφανως ομως δεν πρεπει οποτε δεν θα του το ξαναδωσω αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος! Απ΄οτι καταλαβαινετε εδω στηνπατρα δεν εχουμε ειδικευμενους κτηνιατρους στην πατρα οποτε ειναι ενα θεματακι αυτο αλλα δεν γινεταικαι οι κτηνιατροι κατι θα ξερουν, σωστα;:D
 
Δεν του δινω λαχανικα και φρουτα μεχρι να γινει 7 μηνων γιατι φοβαμαι μηπως τον πειραξουν,
Λάθος αυτό, να του δίνεις. Όσο πιο μικρό μάθει, τόσο καλύτερα για την γενικότερη υγεία του και τις καλύτερες διατροφικές του συνήθειες.
Για την διατροφή διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/ .
ο μονο που του δινω ειναι αυγο
Να προσέχεις να αφαιρείς το αυγό έγκαιρα να μην αλλοιώνεται.
Επισης μια φορα τον μηνα βαζω προληπτικα μια σταγονα aviomycine στο νερακι του!
Όπως σου είπε η Σίσσυ. Προληπτικά δεν δίνουμε φάρμακα, ειδικά αντιβίωση. Πρώτ' απ' όλα η αντιβίωση δρα επαναληπτικά. Εφάπαξ εφαρμογή αντιβίωσης δεν υπάρχει. Είναι σαν να σου πούμε εσένα, μια φορά τον μήνα παίρνε ένα amoxil προληπτικά. Δεν γίνονται αυτά.
και οι κτηνιατροι κατι θα ξερουν, σωστα;:D
Κάτι ξέρουν σίγουρα. Αλλά και κάτι δεν ξέρουν σίγουρα.
 
Λάθος αυτό, να του δίνεις. Όσο πιο μικρό μάθει, τόσο καλύτερα για την γενικότερη υγεία του και τις καλύτερες διατροφικές του συνήθειες.

Μεινετε ησυχη θα το αναλαβω απο εδω και τωρα! 🙂

Να προσέχεις να αφαιρείς το αυγό έγκαιρα να μην αλλοιώνεται.

Το βαζω καθε πρωι και το αφαιρω καθε μεσημερι. 😉

Όπως σου είπε η Σίσσυ. Προληπτικά δεν δίνουμε φάρμακα, ειδικά αντιβίωση. Πρώτ' απ' όλα η αντιβίωση δρα επαναληπτικά. Εφάπαξ εφαρμογή αντιβίωσης δεν υπάρχει. Είναι σαν να σου πούμε εσένα, μια φορά τον μήνα παίρνε ένα amoxil προληπτικά. Δεν γίνονται αυτά.

Δεν θα επαναληφθει.:)


πολυ ωραιος ο κουκλος να σου ζησει

Ευχαριστω!:D
 
Back
Top