Γενικά Σε λιγη ωρα το νεο μου αποκτημα, Eclectus

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vendetta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vendetta

PB Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
230
Πόλη
Ηράκλειο
σε λιγη ωρα θα χω στο σπιτι μου το νεο μου κατοικιδιο, εκλεκτους, ελπιζω η επιλογη να ειναι καλη,ωστοσο ελαχιστα γνωριζω για το συγκεκριμενο ειδος.
απο ομορφια παντως σκιζει, σε λιγο η πρωτη φωτο.
περιμενω με αγωνια.
 
μπραβο! Με το καλο να ερθει το νεο μελος. σιγουρα διαβασες το αρθρο της μυριαμ https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Εκλέκτους-eclectus-roratus.5223/ εκανες πολυ καλη επιλογη. αφου εχεις και ζακο δεν θα δυσκολευυτεις ιδιαιτερα με το νεο μελος της παρεας σου. Να σου ζησει και να ειστε ολοι υγιεις!
 
Συγχαρητήρια για το νέο μέλος του κοπαδιού σου. Περιμένω με ανυπομονησία φωτογραφίες.😱
 
Συγχαρητήρια για τη νέα σας Eclectus παπαγάλος. Αυτά είναι ασυνήθιστη και ενδιαφέρουσα πτηνά. Έχουν ειδικές απαιτήσεις σε διαιτολόγια τους. Πεπτικό τους σύστημα είναι μεγαλύτερη από τα συνήθη παπαγάλος. Αυτό τους προκαλεί να είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη σε βιταμίνες και συμπληρώματα. Συνεπώς, συνιστάται να κάνουμε πολλή έρευνα για eclectus δίαιτες. Εδώ είναι μερικά sites. Ελπίζω ότι μπορείτε να διαβάσετε Αγγλικά. Δεν ξέρω από οποιαδήποτε άλλη ελληνική ιστοσελίδες που είναι αφιερωμένες στην πανέμορφη eclectus:

Land of Vos Eclectus - Main Page
Birds n Ways - Eclectus Diet - Eclectus Forum September 1997 PetBirds, Pet Parrots, Exotic Birds
Diet
 
να τον χαιρεσαι! Τι ειναι αρσενικο η θηλυκο;
 
Έχετε τη δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα σε ένα αγόρι και ένα κορίτσι; Ή έχετε ήδη επιλεγεί ένα;

Μου είχε Κτηνίατρο 2 αρσενικά eclectus parrots για πώληση στο γραφείο του. Το τέλος ήταν υψηλό ($ 1200 και $ 1400, περίπου 850 ευρώ έως 990 ευρώ). Ευτυχώς, τα δύο πουλιά έχουν καλή σπίτια τώρα. Έχω πάντα θαυμάζει αυτά τα πτηνά. Έχουν μοναδικές προσωπικότητες.
 
νατος ο κουκλος
 

Συνημμένα

  • eclectus1.webp
    eclectus1.webp
    23,7 KB · Προβολές: 132
  • eclectus2.webp
    eclectus2.webp
    44,2 KB · Προβολές: 146
Πανέμορφος! Να σου ζήσει! Εκπληκτικό πλασματάκι!
 
Να σου ζήσει! Φαντάζομαι την χαρά σου!

Πόσο μηνών είναι; Δωστου λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον, και περιμενουμε να μας πεις περισσότερα για το νέο μέλος της οικογένειας!
 
πανεμορφος ειναι... Να τον χαιρεσαι... Πως τον ονομασες;
 
φωτη ειναι αρσενικο το πουλι. Πρασινο φτερωμα με μπλε και κοκκινο απο κατω και ραμφος που πορτοκαλιζει. ειναι απο τα ελαχιστα ειδη παπαγαλων (εκλεκτους και ρικνεκ μονο νομιζω) που παρουσιαζουν διμορφισμο. Δηλαδη ξεχωριζει το φυλο με το ματι χωρις εξετασεις dna κτλ.
 
να χαίρεσαι τον... Εκλεκτό παπαγάλο σου!
Εύχομαι σύντομα, να γίνει και ο εκλεκτός... Της καρδιάς σου!
(χωρίς βέβαια να παραμελήσεις τους προηγούμενους, είμαι σίγουρη:)
 
Back
Top