Γενικά Σε λιγη ωρα το νεο μου αποκτημα, Eclectus

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vendetta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
λοιπον πηγα και πηρα την θυληκια για να την εχω το σαββατοκυριακο και να δω αντιδρασεις μεταξυ τους και με μενα κυριως, γιατι δεν θελω να τα πηγαινουν καλα και να ειναι αγρια με μενα.
την εβαλα στο κλουβι μαζι με τον αλλον και ο αλλος της επιτεθηκε αγρια στην αρχη, παραξενο αυτο, μετα δεν την αφηνε να ανεβει πανω στο ξυλο που εχει το κλουβι, τωρα ειναι πιο ησυχα τα πραγματα.
αν ολα πανε καλα και ξερω οτι δεν θα αντιδρασουν αγρια με μενα τοτε μολις απεκτησα αλλο ενα eclectus.
 

Συνημμένα

  • 8in7loxyk1gvrvmldffm.webp
    8in7loxyk1gvrvmldffm.webp
    37,4 KB · Προβολές: 70
Καλα ε ειναι πραγματικα πανεμορφα να σου ζησουν...
Αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι ειναι αδερφια;
 
ειναι 3 ετων αν θυμαμαι σωστα και μεγαλωσαν απο μωρα μαζι.
η θυληκια εχει λιγο παραξενα τα φτερα της μαλλον επειδη αυτος που τα ειχε στο εξωτερικο της τα εκοψε χυμα στο κυμα, θα στρωσουν ομως.
 
Afto itane afto pou leme Karantina 2 meron.

Pos elege i giagia ; Afto pou den selei na akoui...prepei na aisthainete.
 
προσωρινα καλο τους ειναι,θα τους βρω μεγαλυτερο μετα απο λιγο καιρο, ετσι κι αλλιως συνεχεια πανω καθοντε.


Για δυο πουλια τετοιου μεγεθους πιστευω πως δεν ειναι αρκετο! Καθονται μονο επανω μαλλον επειδη δεν μπορουνε να πανε καπου αλλου.
 
στην φωτο φαινεται καπως μικρο, δεν ειναι ομως, σιγουρα δεν ειναι αρκετο ομως για τωρα ενταξει ειναι, για αποφγονους δεν ξερω ακομη, σημασια εχει να κανουν μαζι και με μενα εννοειται πρωτα και μετα θα αποφασισω αν θα κρατησω και το θυληκο.
για το θεμα καραντινας,τα ειχε στο μαγαζι απο την προηγουμενη παρασκευη μαζι, οπως ηταν κι απο οταν γεννηθηκαν ετσι κι αλλιως.
καλου κακου αν δω κατι θα τα παω σε κτηνιατρο, παντως ειμαι συνεχως κοντα τους ωστε να παρατηρω.
 
Kapou kapou me exeis perdeftei me ola afto tora.

Gia na katalabenoume ligo kalitero ta onomasoume
Grey Jako = Grey
Rainbow Lorry = kokkino Lorry
Eklektus arseniko = Mprasino
Eklektus thiliko = Kokkino

Ta poulia ( Kokkino, Mprasino ) apo genisi itane mazi.
Apo tote perasane peripou 3 xronia.
To Junio pires to kokkino Lorry kai peripou sto idio xrono to Grey
Kai pires mia Maina tin idio ebdomada
Prigoumenei ebdomada sto magazi ( Pet Shop ) itane mazi to kokkino kai to Mprasino.
Ton Junio ezeise sto idio Kloubi pou edeikses tora to Grey kai ligo argotera to Kokkino.
Proxtes pires to Mprasino.
Xtes pires apo to eksoxiko tou ANTHROPOU to Kokkino, ala den ksereis akoma ton kratas.
 
Αλεξανδρε περα απο τα lories που εχει κοκκινο (πρασινο δεν θυμαμαι;) τα αλλα δυο κοκκινο και πρασινο ειναι εκλεκτους, αυτα ειναι τα νεα πουλια του.
 
OK to alaksa to Post mou, ala den egine pio efkolo giamena.

An katalaba kala zoune tora stin idio klouba

1 Lorry Kokkino
1 Jako
1 thiliki Eklektus
1 arseniko Eklektus

kai sto idio Domatio/Diamerismato
1 zefgari Love Birds
1 Maina

Den kano elenxo, den eimai astinomikos tou Forum. Ala exasa ligo to bousoula mou. Kai me tin karantina pou pethete tora ola afto. Ta dio Eklektus itane mazi. To Jako, ta Love Birds kai to Lorry ;
 
λοιπον σπιτι μου εχω
1 λορυ
1 ζακο
1 μαινα
2 lovers
και οι 2 εκλεκτους που πηρα απο μαγαζι κι οχι απο εξοχικο, ολα ειναι απο μαγαζι.
το καθενα απο ολα αυτα περα απο τους εκλεκτους ζουνε σε δικο τους κλουβι, εκτος απο τον ζακο που ειναι σε σταντ.
τους εκλεκτους τους εχω σε αλλο δωματιο προς το παρον.
 
Αν κατάλαβα καλά, θα πήρες το θυληκό προσωρινά και αν δεν σου κάνει, δεν τα ''βρήσκετε'' τέσπα κάτι δεν κολλάει ή με εσένα ή με τα πουλιά μεταξύ τους, θα τη δώσεις πίσω; Τί είναι το πουλάκι να το κάνεις βόλτες και να το ''δοκιμάζεις'' αν σου κάνει ή όχι; Στην αρχή ήσουν πολύ ευαισθητοποιημένος με το ότι δεν μπορούσαν χώρια και είπες ότι θα το πάρεις και τώρα το τεστάρεις; Εγώ όταν αποκτώ έναν νέο ''φίλο'' από την πρώτη στιγμή ενθουσιάζομαι και δεν το διαπραγματεύομαι να τον αφήσω ή όχι!
 
Einai poli omorfa ta kainouria poulakia sou, as ke dixnei ligo taliporimeno to thiliko... Na ta prosexeis poli...kai kratise tin karantina tulaxiston ena mina...omos mou fenete ligo diskolo ayto me tosa poulia sto spiti!

Panemorfa! Na ta xerese. Kalo tha tane na ta pas sto ktiniatro gia na dosoun genikes eksetasis...
 
Αν κατάλαβα καλά, θα πήρες το θυληκό προσωρινά και αν δεν σου κάνει, δεν τα ''βρήσκετε'' τέσπα κάτι δεν κολλάει ή με εσένα ή με τα πουλιά μεταξύ τους, θα τη δώσεις πίσω; Τί είναι το πουλάκι να το κάνεις βόλτες και να το ''δοκιμάζεις'' αν σου κάνει ή όχι; Στην αρχή ήσουν πολύ ευαισθητοποιημένος με το ότι δεν μπορούσαν χώρια και είπες ότι θα το πάρεις και τώρα το τεστάρεις; Εγώ όταν αποκτώ έναν νέο ''φίλο'' από την πρώτη στιγμή ενθουσιάζομαι και δεν το διαπραγματεύομαι να τον αφήσω ή όχι!
βρε, πηρες φορα να με φας αμεσως; Σημασια εχει να βαζουμε και τον εαυτο μας και λιγο ετσι;
εγω θελω να τα πηγαινουν καλα και με μενα σαν ζευγαρι κι οχι να ειναι αγρια απεναντι μου, σωστα;δεν ειναι οποτε λογικη αυτη, ναι την γουσταρω και την πηρα και ειμαι παρα πολυ ευαισθητοποιημενο ατομο τουλαχιστον με τα ζωα μου, σε αυτο δεν σηκωνω αντιρηση.
αλλα σημασια εχει να υπολογιζουν κι εμενα κι οχι να τα πλησιαζω και να ειναι ο αρσενικος ας πουμε ετοιμος για επιθεση

προς το παρον ολα δειχνουν να πηγαινουν μια χαρα, δεν υπαρχει προβλημα
 
Prepei na pane PROTO kala san zefgari.
Meta tha erthi poli xrono tipota, kai meta erthis esi.
Kai oso den katalabeneis afto, den eisai etoimo na kratas zefgari gia anaparagogi. Min na sou po na min exeis katholou papagalakia.
 
Δεν σημαίνει ότι δεν θα σε υπολογίζουν και δεν είχα σκοπό να σε φάω, απλά θα είναι πιο δύσκολο. Γι' αυτό αν δεις τα σκούρα δεν σημαίνει ότι η κατάσταση θα συνεχίσει να είναι έτσι..Απλά θα πάρει μεγαλύτερο χρόνο σε σύγκρηση με το αν θα ήταν το πουλί μόνο του.
 
Back
Top