Γενικά Σε λιγη ωρα το νεο μου αποκτημα, Eclectus

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vendetta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Prepei na pane PROTO kala san zefgari.
Meta tha erthi poli xrono tipota, kai meta erthis esi.
Kai oso den katalabeneis afto, den eisai etoimo na kratas zefgari gia anaparagogi. Min na sou po na min exeis katholou papagalakia.

Ελα ρε σοβαρα;Να μην ειχα; Μα πως και δε Τα χα σκεφτει απο Μονος μου,Τα πουλια θα Τα κρατησω μαζι αλλα και παλι ηθελά να δω Τα μυαλο του κλασσικου ελληνα ειδημωνα που θα πει την εξυπναδα του,τοσα ζωα κατοικουν με μενα σαν πασαδες λες Να περιμενα την γνωμη σου και την κριση σου για Να δω αν πρεπει Να χω παπαγαλους η οχι; Τα καλυτερο ηταν Να ειναι με Το ταιρι του ο αρσενικος απο την στιγμη που εχουν μεγαλωσει και μαζι κι αυτο κι εκανα.
 
και Τα κριτηριο στο Να εχω Τα ζευγαρι δεν ειναι η αναπαραγωγη ουτε και το Να βγαλω λεφτα απο αυτο, ειναι για Να χει παρεα Τα ενα Τα αλλο αφου υπαρχει η ευκολια
 
και Τα κριτηριο στο Να εχω Τα ζευγαρι δεν ειναι η αναπαραγωγη ουτε και το Να βγαλω λεφτα απο αυτο, ειναι για Να χει παρεα Τα ενα Τα αλλο αφου υπαρχει η ευκολια
Kai gia afto anoikses to alo post pou rotas gia to zefgaroma;
Afto me to lefta ESEI ebales, kanena alo.
Parea na exoune omos MONO an pane kala me esena, alios ...

Ελα ρε σοβαρα;Να μην ειχα; Μα πως και δε Τα χα σκεφτει απο Μονος μου,Τα πουλια θα Τα κρατησω μαζι αλλα και παλι ηθελά να δω Τα μυαλο του κλασσικου ελληνα ειδημωνα που θα πει την εξυπναδα του,τοσα ζωα κατοικουν με μενα σαν πασαδες λες Να περιμενα την γνωμη σου και την κριση σου για Να δω αν πρεπει Να χω παπαγαλους η οχι; Τα καλυτερο ηταν Να ειναι με Το ταιρι του ο αρσενικος απο την στιγμη που εχουν μεγαλωσει και μαζι κι αυτο κι εκανα.
Gia afto exoume forum, gia na borei na lei o KATHENAS tin gnomi tou. Afto einai i idea tou forum. An DEN seleis na akous ti gnomi tou alounou, min grafeis. Tote eisai siguro kanena sou apantai kati pou den aresis.
Kai esei mono sou egrapses "An den pane kala me emena den perno tin thiliki". Me afto ekfraseis ti einai to pio sobaro giasena. Oxi na exei to tairi pou selei, na exei kala skesei me esena. Afto den einai agapi gia ta zoa, afto kata tin GNOMI MOU einai Egoismo.

Ksexasa: Pasades exoune megalo Palati, kai oxi mia kalifa...Pali GNOMI MOU.
 
κοιτα εσενα αυτη ειναι η γνωμη σου.
θα εξηγησω αναλυτικα το τι εννοω να τα χουν καλα και με μενα.
δεν ειναι θεμα εγωισμου, καμια σχεση φιλε μου, απλα με ανησυχει το θεμα ας πουμε στο ταισμα και στο να ειναι ανετα μαζι μου, δηλαδη να ερχοντε σε μενα, να μην φοβαμαι να τους αλλαξω νερο η φαγητο η καθαριοτητα στο κλουβι, αυτο εννοουσα απλα ισως δεν το ειπα σωστακαι τσατιστηκα και λιγο με το post σου διοτι αν με ηξερες θα ειχες μια πολυ καλη γνωμη για μενα ως προς τα κατοικιδια μου. Και στην συμπεριφορα μου και την αγαπη μου ως προς αυτα και φυσικα και για την καθαριοτητα τους.
την θυληκια ετσι κι αλλιως θα την κρατουσα κι επαναλαμβανω οχι με το σκεπτικο της αναπαραγωγης, ετσι κι αλλιως και να γινει κατι τετοιο θα κρατησω ενα εγω,θα δωσω στην μανα μου και σε ξαδερφο μου οτι βγει, δεν ειναι εκει το θεμα.στο φιναλε και να μην αναπαραχθουν και ποτε τους δεν με απασχολει, εγω τα πηρα για την συντροφια μου, για τα ναζακια τους,την ομορφια τους και για μια καλυτερη ζωη απο μενα προς αυτα.
οσο για το παλατι, δεν θα το ελεγα καλυβα το κλουβι τους, ομως σιγουρα δεν ειναι και το καταλληλο, ειμαι ομως στο ψαξιμο για να βρω κατι πραγματικα ομορφο και καταλληλο προς αυτα.
την μαινα την πηγα στο μαγαζι του πατερα μου και στο σπιτι τωρα εχω τον ζακο τους 2 εκλεκτους και τον λορυ.
τελος η παρεξηγηση απο μενα απλα πιστεψε με θελω το καλο τους και με στεναχωρησε το παραπανω μηνυμα, δεν ειναι στο στυλ μου το να απαντω με στοχο η να ειμαι εγωιστης με το οποιοδηποτε ζωο, πιστεψε με ειχα ζωα που καν δεν μπορουσα να πλησιασω κι ομως τα καταφερα, ο ζακο ας πουμε που εχω τον ειχε ενας αιγυπτιος και τον εδωσε για να παρει εναν αλλο ζακο εξημερωμενο και πηρα εγω αυτον που ειχε, με αποδειξεις οτι λεω.
στην αρχη σκεφτομουν 1000 τροπους για το πως να του βαλω φαγητο και να πλησιασω το κλουβι του, μιλαμε ηταν αγριος και τρομαγμενος πολι, ασε δε τις φωνες του,τωρα αμα τον δειτε το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ ικανοποιητικο απο κει που δεν με αφηνε καθολου να τον πλησιασω τωρα τον ταιζω φυστικια ανετα με το χερι και τον χαιδευω, πηρε 4 μηνες ομως η ολη προσπαθεια και θελει κι αλλο, εχω την υπομονη ευτυχως γιατι ποιος ξερει τι ζωη να ζουσε εκει που ηταν.
 
ρε παιδια ηρεμηστε λιγο...
δεν χρειαζεται να χαλαμε την καλη μας την διαθεση!
σιγουρα vendetta αγαπας τα πουλια σου και κακος ο Alexandros
σου την μπαινει ετσι...
Alexandros δεν χρειαζοταν να εισαι τοσο επιθετικος...
αν δεν τα αγαπουσε δεν θα ειχε τοσα πουλια, δεν θα εγραφε στο φορουμ και δεν θα χαλαγε τα ωραια του λεφτα για να περνει παπαγαλους...
καλο ειναι να μην κρινουμε τοσο αυστηρα...
ηρεμηστε και ολα να τελειωσουν εδω...
εξαλου δεν εχουμε κατι να χωρισουμε, μια παρεα ειμαστε που αγαπαμε τα ζωακια μας!
το ζευγαρακι ειναι πανεμορφο και ισως παρει λιγο χρονο παραπανω αλλα να τα κρατησεις μαζι...
αξιζει να προσπαθησεις να γινεις φιλος τους και ας φας και καμια δαγκωματια στην αρχη... 😀
 
Ioannis, prepei na po merikes fores exo oreo ekplikseis edo. Mia apo aftous itane tora to Post sou. An eimai likrina pisteba tha apantas me alo tropo ( Re kai file klp. ) omos prepei na sou po apantises me ena tropo pou itane kata TIN GNOMI MOU ( 😀 ) poli oreo. BRAVO sou. Kai blepeis tora poso diaforetika einai an grafeis ligo para pano gia na katalabenoume to ifos sou. Kai amesos fenete alios ta pragmata.

Thanasis, leo ta pragmata pos ta katalabeno kai pos ta blepo. Kai exoune OLOUS to dikaioma na min diabasoune. Den me enoxlei katholou an den seleis na diabaseis ta post mou. Kai den eimai edo na leo se ola NAI kai KALA. Eimai edo na boithao kai na matheno. Kai afto den ginete mono me to xalaro.
 
Ioannis, prepei na po merikes fores exo oreo ekplikseis edo. Mia apo aftous itane tora to Post sou. An eimai likrina pisteba tha apantas me alo tropo ( Re kai file klp. ) omos prepei na sou po apantises me ena tropo pou itane kata TIN GNOMI MOU ( 😀 ) poli oreo. BRAVO sou. Kai blepeis tora poso diaforetika einai an grafeis ligo para pano gia na katalabenoume to ifos sou. Kai amesos fenete alios ta pragmata.

Thanasis, leo ta pragmata pos ta katalabeno kai pos ta blepo. Kai exoune OLOUS to dikaioma na min diabasoune. Den me enoxlei katholou an den seleis na diabaseis ta post mou. Kai den eimai edo na leo se ola NAI kai KALA. Eimai edo na boithao kai na matheno. Kai afto den ginete mono me to xalaro.

μπορει να μη γινετε με το χαλαρο αλλα δεν γινετε και με το αγριο και το ασχημο...
υπαρχει και ο ομορφος τροπος και ο ηρεμος...
και με το να λες αν θες μη διαβαζεις τα ποστ μου δεν ειναι ομορφος τροπος συζητησεις...
ολοι ειμαστε εδω για να μαθενουμε και να βοηθαμε...
αλλα ηρεμα και ομορφα...
 
βρε παιδια, ολα ενταξει εληξε, εφταιγα κι εγω που δεν το εθεσα σωστα το θεμα.
το βασικο ειναι ενα παντως, οσο ζουμε μαζι με τα πτηνα μας τοσο μαθαινουμε και καινουρια πραγματα απο αυτα που ισως να μην γνωριζαμε.
 
Γενικά όταν υπάρχει ως μέσο επικοινωνίας η ''γραφή'' και όχι η πιο άμεση ομιλία, δημιουργούνται παρεξηγήσεις τύπου πώς το λες αυτό έτσι κλπ.. Οπότε μάλλον ας ηρεμήσουμε και να μην είμαστε στα όπλα!
 
Back
Top