Αναπαραγωγή Σε ποια ηλικία γεννάνε αυγά τα κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anemona
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anemona

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2019
Μηνύματα
19
Γειας σας. Ειχαμε παρει αρχικα ενα κοκατιλ που μας το εδωσαν για θηλυκο και μετα ενα χρονο καταλαβαμε σιγουρα οτι ειναι αρσενικο! Στο ενδιαμενσο αποφασισαμε να του παρουμε ταιρι αλλα νομιζοντας πως ειναι θηλυκο του φεραμε θηλυκο και εκανε μπα απο την αρχη οτι δεν τα βρισκαν (ηταν και οι δυο αρσενικοι αλλα δεν το ξεραμε ). Μετα που καταλαβαμε οτι ηταν αρσενικο του πηραμε μια θηλυκια αλλα αυτη επειδη μαλον ειχε ηδη ταιρι και το δικο μας ειναι και λιγο ποιο μικροκαμωμενο δεν τα βρηκαν. Και τα δυο πουλακια τα δωσαμε πισω σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. Τελικα του πηραμε ενα αλλο κοκατιλ (περλετ ) και μας ειπαν οτι ειναι θηλυκο και αυτα ουτος η αλλως ειναι 99% θηλυκα. Εμεις ομως βλεπαμε οτι ειχε ολα τα χαρακτηριστικα των αρσενικων. Με αυτο ομως τα βρηκαν με την μια αυτο κολησε πανω στον δικο μας μαλον σαν να ταν μπαμπα του γιατι τελικα αποδειχτηκε 99% αρσενικο. Επειδη η ελπιδα πεθαινει τελευταια το δευτερο πουλακι δεν ειναι ακομη ενος χρονων το πηραμε πολυ μικρο 3-4 μηνων το πολυ να ηταν τον ιουλιο,Υπαρχει περιπτωση να ειναι θηλυκο και να μην εκανε ακομη αυγο.; Και αν ειναι τελικα αρσενικο υπαρχει προβλημα που ειναι και τα 2 αρσενικα στο ιδιο κλουβι; να παρουμε κι αλλο δεν υπαρχει περιπτψση αλλα απλα θελω να ρωτησω αν οντως εχουν την αναγκη να ζευγαρωνουν. Ειμεις δεν θελουμε να τεκνοποιησουν το αντιθετο απλα να μην ειναι στεναχωρημενα εξαιτιας αυτης της ελειψης
 
@anemona περιγράφεις τέτοιο μπέρδεμα που το διάβασα 2 φορές και δεν κατάλαβα ποιο ήταν θηλυκό και ποιο αρσενικό και τι έγινε. Δεν έχει καμιά σημασία όμως. Όχι δεν έχουν την ανάγκη να τεκνοποιήσουν, έχουν την ανάγκη να ζουν σε ζευγάρι-κοπάδι περισσότερο παρά οτιδήποτε άλλο. Σαφώς κι ένα πουλάκι που ήταν 3-4 μηνών τον περασμένο Ιούλιο δεν θα γεννήσει αυγό τόσο σύντομα χωρίς λόγο. Τους έχεις φωλιά; Αν ναι, γιατί;

Τέλος, θέλω να σου πω ότι φέρνοντας στο σπίτι μας ένα ζώο φροντίζουμε να μάθουμε τα πάντα για τις βασικές ανάγκες του ώστε να περνάει όσο καλύτερα γίνεται. Με αυτό εννοώ ότι το βασικότερο θέμα είναι η διατροφή και το κλουβί-χώρος που ζουν κι όχι η αναπαραγωγή. Η αναπαραγωγή έρχεται τελευταία ή καθόλου στη λίστα μας.
 
Φοιβο καταρχήν σε ευχαριστω πολύ που μου απαντησες. Η αληθεια είναι ότι και γω στην περιγραφή λιγο τα μπερδεψα. Εννοειτε όμως πως προεχει να ναι καλα. Απλα αναριωτιωμαστε ακομη για το φυλο του δευτερου πουλιου περισσοτερο για να ταιριαξουν σαν παρεα και να μην γινουν ανταγωνιστικοι στο μελλον. Για αναπαραγωγή δεν θελω είναι μεγαλη ευθυνη.Φωλια δεν του καναμε απλα η απορια μου είναι αν υπαρχει ακομη πιθανοτητα να ναι θηλικο το δευτερο γιαυτο αλωστε το πηραμε για να είναι ζευγαρι με το πρωτο και λογω του ιστορικου εκατσε λιγο γκαντεμιά στο να υπαρξει ζευγαρι δηλαδή θηλικο αρσενικο. Τωρα αυτά αν καλύπτονται σαν παρεα κι ας είναι και τα δυο αρσενικα δεν με χαλαει.
 
Φωλια δεν του καναμε απλα η απορια μου είναι αν υπαρχει ακομη πιθανοτητα να ναι θηλικο το δευτερο γιαυτο αλωστε το πηραμε για να είναι ζευγαρι με το πρωτο και λογω του ιστορικου εκατσε λιγο γκαντεμιά στο να υπαρξει ζευγαρι δηλαδή θηλικο αρσενικο. Τωρα αυτά αν καλύπτονται σαν παρεα κι ας είναι και τα δυο αρσενικα δεν με χαλαει.

Το πουλάκι είναι πολύ μικρό και χωρίς φωλιά τα περισσότερα δεν γεννάνε. Και 2 παπαγάλοι του ίδιου φύλου δένονται σαν ζευγάρι και κάνουν καλή παρέα. Βάλε μας μερικές φωτο κι ίσως μπορέσουμε να σου πούμε παραπάνω.
 
Το πουλάκι είναι πολύ μικρό και χωρίς φωλιά τα περισσότερα δεν γεννάνε. Και 2 παπαγάλοι του ίδιου φύλου δένονται σαν ζευγάρι και κάνουν καλή παρέα. Βάλε μας μερικές φωτο κι ίσως μπορέσουμε να σου πούμε παραπάνω.
[automerge]1550948866[/automerge]
[automerge]1550949194[/automerge]
αυτή την στιγμη δεν μπορω να στειλω φωτο είμαι και λιγο ασχετη. Θα στειλω όμως μολις μπορεσω και παλι ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λιγο μπερδεμα αλλα νομιζω καταλαβα! Εγω θα ρωτησω τα εξης, οταν παεινατε ενα νεο πουλακι ποιες ηταν οι κινησεις σας; το βαζατε μαζι στο κλουβι; το ειχατε σε διαφορετικο; Οπως ειπε κ ο Ανεστης δε χρειαζεται να ειναι αντιθετου φυλου για να κανουν παρεα και να συμβιωνουν μαζι αρμονικα! Σημαντικο ρολο παιζει η γνωριμια των πουλιων ωστε να μαθει το ενα το αλλο! Απο κει και περα αυτο το περα δωθε των πουλιων δεν ειναι οτι καλυτερο ουτε για το αρχικο πουλακι που ειχατε παρει ουτε για τα υπολοιπα που αλλαζαν περιβαλλον συνεχεια! Θα επρεπε κατα την αποψη μου να ειχατε ψαξει περισσοτερο εξαρχης πριν την αγορα των αλλων 2 πουλιων ωστε να αποφυγετε ολο αυτο! Αν το πηρατε 3-4 μηνων τον Ιουλιο αυτο σημαινει οτι εχει περασει τη πρωτη πτερορροια οποτε εχει αλλαξει κ φτερωμα! Οποτε αν εινια αγορι εχει χασει τις περλες του ενω αν ειναι κοριτσι ειναι οπως ηταν εξαρχης! Οτι 99% τα περλε ειναι θυληκα δεν ισχυει! Επισης θα ελεγα να διαβασετε τα χαρακτηριστικα του ειδους και τις αναγκες τους! Θεματα διατροφης, διαμονης κ οτι αλλο χρειαζεται ωστε να ειναι η συμβιωση των πουλιων οσο το δυνατον καλυτερη! Επισης τα αρσενικα κοκατιλ ειναι ετοιμα αναπαραγωγικα στον ενα χρονο ενω τα θυληκα στον εναμιση!
 
Καλησπέρα zack. Κι εμεις δεν θελαμε αυτό το μπερδεμα αλλα ποτε κανενα πουλακι δεν εμεινε πολύ γρηγορα πριν προλαβουν να δεθουν τα δωσαμε πισω απλα προεκυψε κι εμας δεν μας αρεσε αυτοι που μας τα εδιναν μας τα διναν ητε για αρσενικα ητε για θηλικα αλλα τελικα εβγαινε το αντιθετο. Τελος παντων θα στειλω μερικες Φωτο αν μπορειτε από αυτές να καταλαβεται. Το πουλακια τωρα ετσι όπως είναι φαινεται να περνουν καλα κι αφου μπορουν και δυο αρσενικα μαζι χωρις θηλυκια να περνουν καλα όλα καλα!
[automerge]1551022960[/automerge]
καποιες άλλες που είναι εξω από το κλουβι και φαινονται ποιο πολύ δυστιχως λεει ότι είναι μεγαλες και δεν τις στελνει
[automerge]1551023593[/automerge]
οι δυο στο τελος φωτο δεν είναι πολύ προσφατες
[automerge]1551023883[/automerge]
το μονο του είναι το πρωτο που πηραμε
 

Συνημμένα

  • 1550947486413.webp
    1550947486413.webp
    14,5 KB · Προβολές: 28
  • και τα δυο1.webp
    και τα δυο1.webp
    15,5 KB · Προβολές: 27
  • ο μικρος στα καγελα.webp
    ο μικρος στα καγελα.webp
    17,4 KB · Προβολές: 29
  • 1535103948960.webp
    1535103948960.webp
    6,6 KB · Προβολές: 29
  • 1526574777032.webp
    1526574777032.webp
    10 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
Οι παπαγάλοι αναπτύσσουν σχέσεις μεταξύ τους ανεξαρτήτως φύλου. Το ότι δεν ταίριαζε με τα άλλα πουλάκια δεν έχει να κάνει με το φύλο αλλά με τον τρόπο προσέγγισης τους. Όταν παίρνουμε ένα δεύτερο πουλάκι, παίρνουμε και καινούργιο κλουβί κτλ. Αφού τηρήσουμε την περίοδο καραντίνας, βάζουμε τα δύο πουλιά στο ίδιο δωμάτιο σε διαφορετικά κλουβια και σιγά σιγά μειώνουμε την απόσταση μεταξύ τους. Είναι σχεδόν αδύνατο το πρώτο πουλάκι να δεχτει ένα άλλο που δεν γνωρίζει μέσα στο κλουβί του και είναι επίσης πολύ επικίνδυνο. Με αυτόν τον τρόπο στρεσαρονται και τα δύο πολύ.


Το κλουβί είναι μικρό ακόμη και για ένα κοκατιλ, πόσο μάλλον για δύο.
 
σε όλα ακολουθήσαμε την ιδια τακτικη αν και λανθασμενη. Το τελευταιο κολησε αμεσως πανω στο πρωτο πουλακι.Απο τις φωτο μπορει κανεις να καταλαβει φυλλο;
 
Φαίνονται για ζευγάρι. Τα αρσενικά σφυρίζουν διάφορους σκοπούς, μαθαίνουν και μερικές λέξεις ενώ τα θηλυκά κάνουν έναν μονότονο ήχο μόνο συνήθως. Το κλουβί όπως σου είπε η Ζωή είναι ακατάλληλο για 2 κοκατίλ.

Ένα ωραίο https://www.petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/kloyves/klouva-moni-neou-typou-detail
 
Θα φροντισουμε τοτε να παρουμε μεγαλυτερο. Ευχαριστω.Αν και φροντιζουμε τακτικα να βγαινουν εξω από το κλουβι και να κινουνται ανετα μεσα στο σπιτι.Αλλα αφου το λετε θα είναι στις αμεσες αγορες μου ένα μεγαλυτερο κλουβι. Και παλι ευχαριστω
 
Το ενα το σκουρο γκρι με το κιτρινο κεφαλι ειναι σιγουρα αγορι! Το αλλο ηταν ετσι η ειχε πιο πολλες περλες;
[/QUOTE
αυτό που είναι σε μια φωτο μονο του τωρα ξερουμε κι εμεις ότι είναι σιγουρα αρσενικο αν και μας το δωσαν αρχικα γιΑ θηλυκο και το καταλάβαμε μετα ένα χρονο ότι είναι σιγουρα αρσενικο! Το άλλο από ότι θυμαμαι ετσι ηταν δεν αλαξε καθολου
 
Βαλ καθαρη φωτο του πουλιου! Ειναι πολυ σκοτεινες!
ειχα βγαλει σημερα για αυτό τον σκοπο αλλα δυστιχως αυτές που είναι εξω και ποιο καθαρη για το μικρο που εχουμε και την αμφιβολια δεν μπορω να την στειλω μου λεει είναι μεγαλο το μέγεθος. Θα προσπαθήσω αυριο
[automerge]1551042456[/automerge]

[automerge]1551042499[/automerge]
τελικα βρηκα πως προσαρμοζουν τις φωτογραφιες. Καλυτερες από αυτές δεν εχω
[automerge]1551042666[/automerge]
απλα σε αυτές βλεπω κι εγω ότι δεν φαινεται εντονο το πορτοκαλι ενω είναι σαν του αρσενικου ακριβως στο χρωμα το πορτοκαλι του στα μαγουλα
 

Συνημμένα

  • Ο μικρος.webp
    Ο μικρος.webp
    62 KB · Προβολές: 19
  • ο μικρος1.webp
    ο μικρος1.webp
    61 KB · Προβολές: 21
  • ο Πιτσινος και ο Λιλικος.webp
    ο Πιτσινος και ο Λιλικος.webp
    55,9 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία:
και κανα δυο ακομη που το ειδαν αρσενικο το εκαναν... Αν μπορεσω αυριο θα βγαλω φωτο και την πλατη. Τι να κανουμε αφου συμβιωνουν καλα ας είναι θα ηθελα βεβαια ζευγαρι αλλα αφου δεν μας εκατσε...
 
Κοιτα ειναι ενα pied pearl σα μεταλλαξη! τα αρσενικα χανουν τις περλες, κν οχι ολες τις περισσοτερες! Για αυτο κ σε ρωτησα αν ειχε παραπανω περλες! απο το στησιμο παντως που βλεπω στις φωτο για αγορακι μου κανει!
 
Πολλά και μαζεμένα λάθη που συνεχώς έβαζαν σε κίνδυνο τα πουλάκια που έμπεναν και έβγεναν στο σπίτι... Μη ξέροντας τι κουβαλάνε και μπορούσαν να μεταφέρουν στο πρώτο σας πουλάκι...
Αυτό που έχω ξαναπεί πριν λίγες μέρες σε άλλο θέμα συζήτησης και παρεξηγήθηκα... Είναι ότι 'όταν θέλουμε να αποκτήσουμε ένα συγκεκριμένο πουλί(θηλυκό ή αρσενικό) για τους χ ψ λόγους μας...ζητάμε να συνοδεύεται από τεστ DNA που θα αποδεικνύει το φύλο του πουλιου...όχι ένα απλό χαρτι που θα γραφει αρσενικό ή θηλυκό, αλλά με τα στοιχεία του δαχτυλιδιού που φοράει το πουλί που θα αγοράσουμε. Έτσι μόνο είμαστε σίγουροι και γλιτώνουμε το πήγαινε -έλα των πουλιών

Εφόσον συμβιώνουν αρμονικά τα 2 τους είσαστε μια χαρά και εφόσον δε σας ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, παραμένετε ώς έχει.
 
For the history- science και μιας δεν το βλεπω απαντημένο (εφοσον και ο τιτλος ειναι αυτος) τα internets λενε οτι μπορουν να κανουν αυγα το νωρίτερο απο 6 μηνών ( με ασχημα επακολουθα για το σωμα τους ομως ) ενω σωστη ηλικια θεωρειται (ενηλικο) 18 μηνες για θηλυκο και 15μηνες για το αρσενικο (ζευγαρωμα).
 
Back
Top