Γενικά Σε πόσους βαθμούς θερμοκρασία αντέχουν τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω μεχρι ποσους βαθμους μπορουν να αντεξουν τα καναρινια το χειμωνα σε εξωτερικο χωρο;
 
Eξαρτάται... Τι ηλικίας είναι, πότε βγήκαν έξω, είναι σε καλυμμένη κλούβα, σε βορεινό μέρος, σε ρεύματα;
 
Εμένα παντός καλυμενα από αέρα και μια ποιο μικρή απώλεια με βάση την εξωτερική θερμοκρασία. Έχουν αντέξει μέχρι 2 βαθμούς κ 0 για αρκετές μέρες...
 
εγω 3 καναρινια και ειναι ολα περιπου 1,5 χρονων... Τα εχω στο μπαλκονι μονιμα αλλα το βραδι τα σκεπαζω με σεντονι και με μια χοντρη κουβετα... λετε να παθουν τιποτα απο το κρυω;
 
απο οξυγονο δεν εχουν προβλημα γιατι αφηνω καποια σημεια που μπορουν και αναπνεουν
 
Υπάρχουν ή για την ακρίβεια κάποιοι φίλοι έχουν δημιουργήσει ειδικούς χώρους... κάτι σαν φοριαμός - ντουλάπι, που βάζουν μέσα τα κλουβιά τους και μπροστά κατά περίπτωση τοποθετούν σήτα για τα κουνούπια το καλοκαίρι ή plexiclass για το χειμώνα. Έτσι προστατεύουν τα πτηνά τους κατά περίοδο αλλά και από τα αρπακτικά.
Συμπτωματικά πριν λίγο έβλεπα μια τέτοια κατασκευή και τη θυμήθηκα μόλις διάβασα το ερώτημά σου. Μπορείς αν θέλεις να πάρεις μερικές ιδέες από εδώ Κατασκευή για εξωτερικό χώρο | PetBirds και αν συνεκτιμήσεις πως είναι μια εξαιρετικά φθηνή κατασκευή όχι ιδιαίτερα πολύπλοκη και επιπρόσθετα εξασφαλίζει τα πουλιά σου σε κάθε καιρό... ίσως μπεις στη διαδικασία να ετοιμάσεις μια παρόμοια.
 
Που πέρασαν πτεροροια τα πουλάκια σου; Σε εξωτερικό ή σε εσωτερικό χώρο;
 
Εγώ τα έχω έξω και το θερμόμετρο δείχνει 2 βαθμούς. Γνωστός μου έχει τα κλουβιά στο δέντρο για πολλά χρόνια με μόνο ένα σκέπασμα πάνω στο κλουβί για τη βροχή.
 
Εγώ τα έχω έξω και το θερμόμετρο δείχνει 2 βαθμούς. Γνωστός μου έχει τα κλουβιά στο δέντρο για πολλά χρόνια με μόνο ένα σκέπασμα πάνω στο κλουβί για τη βροχή.
Χιονίζει τώρα, δεν τα βάζεις κάπου μέσα; Κι άσε τι κάνει ο φίλος σου.
 
αυτες τις μερες που κανει κρυο τα βαζω μεσα αλλα οταν εχει 4-5 βαθμους τα αφηνω εξω!
 
Και γω έξω το έχω αλλά σήμερα με 4 βαθμούς εξωτερική,το πήρα μέσα
 
Έμενα που ήταν καθολη τη διάρκεια της πτεροροιας σε εξωτερικό χώρο και όλο το χειμώνα αλλά εδώ και 10 μέρες που ήρθα στο εξοχικό τα έβαλα σε ένα δωμάτιο για να είναι πιο ασφαλή. Φυσικά υπάρχει διαφορά στη θερμοκρασία αλλά το δωμάτιο δεν θερμαίνεται. Όταν γυρίσω μπορώ να τα βγάλω έξω ή θα μου κρυωσουν όλα;
 
Έμενα που ήταν καθολη τη διάρκεια της πτεροροιας σε εξωτερικό χώρο και όλο το χειμώνα αλλά εδώ και 10 μέρες που ήρθα στο εξοχικό τα έβαλα σε ένα δωμάτιο για να είναι πιο ασφαλή. Φυσικά υπάρχει διαφορά στη θερμοκρασία αλλά το δωμάτιο δεν θερμαίνεται. Όταν γυρίσω μπορώ να τα βγάλω έξω ή θα μου κρυωσουν όλα;
Αν η διαφορές θερμοκρασίας του μέσα με το έξω είναι μικρές όχι αν είναι μεγάλες... Επίσης πότε θα το κάνεις τώρα ή σε 2 μήνες;
 
Back
Top