Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω κότες

Μη βγαλεις τιποτα, απλα βαλε τις κοτες μεσα και θα το καθαρισουν αυτες, οτι καλυτερο να τσιμπολογησουν χορταρακ
Εφόσον ο χώρος έχει αγκάθια πρέπει να βγουν γιατί οι κότες δεν τα τρώνε 🙂
Θα δίνεις κοινό χορτάρι, οξαλίδες, άγριο τριφύλλι και γενικά χόρτα του αγρού και του κηπου. Και τα γνωστά λαχανικά που τρώμε και εμείς μπορείς να τους δίνεις.
 
Εφόσον ο χώρος έχει αγκάθια πρέπει να βγουν γιατί οι κότες δεν τα τρώνε 🙂
Θα δίνεις κοινό χορτάρι, οξαλίδες, άγριο τριφύλλι και γενικά χόρτα του αγρού και του κηπου. Και τα γνωστά λαχανικά που τρώμε και εμείς μπορείς να τους δίνεις.
Συμφωνω Γιαννη, παρολα αυτα οι κοτες θα φανε ολα τα αλλα και θα ανοιξουν χωρο αφηνοντας μονο τα αγκαθοειδη(στα οποια θα ριξουν και μερικες τσιμπιες στα μαλακα νερη τους για να τα δοκιμασουν),Εγω στη θεση του Κωστα θα εβαζα το κοτετσι στο τσιμεντενιο μερος για να μη καλυψω χωμα που θα σκαλιζουν για να φανε χορτα και σκουληκακια κλπ και θα περιεφραζα με ενα συρμα 1,5 μετρου το μερος που θελω να ζουν με τη προυποθεση πως δεν εχει αλεπουδες, νυφιτσες κλπ τα οποια ενεχουν κυνδινο για τις κοτουλες.
 
Κωστα η σκεπη ειναι απο τσιγκο η ελλενιτ?
Απο ελλενιτ... Το ξερω ειναι ανθυγεινο αλλά δεν μπορω να βαλω τσιγκο προς το παρον, μελλοντικα ισως κανω κατι καλυτερο!
[automerge]1587448691[/automerge]
Εγω στη θεση του Κωστα θα εβαζα το κοτετσι στο τσιμεντενιο μερος για να μη καλυψω χωμα που θα σκαλιζουν για να φανε χορτα και σκουληκακια κλπ και θα περιεφραζα με ενα συρμα 1,5 μετρου το μερος που θελω να ζουν με τη προυποθεση πως δεν εχει αλεπουδες, νυφιτσες κλπ τα οποια ενεχουν κυνδινο για τις κοτουλες.
Το κοτετσι ειναι αυτη η αποθηκη που φενεται στην φωτο, και το δηλιμα μου ειναι αν η αυλη θα ειναι το τσιμεντενιο δαπεδο ή να περιφραξω και το μερος που εχει χωμα. Ακομα η αυλη θα ειναι περιφραγμενη απο παντου (και απο πανω) για καθε ενδεχομενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι με την πρωτη ευκαιρια θα πρεπει να απομακρυνθεί το ελλενιτ και μαλιστα να γίνει ειδική διαχείριση κατα την απομακρυνση του.
Συμφωνω απολυτα με τον Αντωνη, η πιθανοτητα αμιαντωσης και αλλων παθησεων ειναι ενδεχομενο που δεν θα πρεπε να παρεις αψηφιστα Κωστα(εχει τυχει να παρουσιαστει Ca σε περιστατικο εκθεσης σε αμιαντο μετα απο 20ετια). Γνωμη μου μην κανεις τιποτα αν δεν αντιμετωπισεις αυτο το προβλημα. Πιθανη ευκολη λυση πλην αυτης που ανεφερε ο Αντωνης που ειναι πιο δαπανηρη ειναι να προσθεσεις απο κατω απο το ελλενιτ ενα ετοιμο φυλλο πολυουρεθανης( χωρις να ερθεις σε επαφη, να ανοιξεις τρυπες στο ελλενιτ), αυτο θα βοηθησει να μην υπαρχει αμεση επαφη με το ελλενιτ και ακολουθως οι μικροινες αμιαντου να μην μπορουν να απελευθερωθουν ωστε να εισελθουν στο ανωτερο και κατωτερο αναπνευστικο.
Φιλικα Κωνσταντινος
 
Οκ με την πρωτη ευκαιρια θα τα απομακρινω. Αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να περιμενω να τα απομακρινω γιατι ειμαι φουλ ενθουσιασμενος. Αλα δεν ειναι ολα ελλινιτ... Τα δυο μπροστινα μονο! 😅
 
Για τις κοτες black rock τι γνωμη εχετε;
Οι κότες black star είναι ένα υβρίδιο το οποίο παράγεται από κόκορες Rhode Island red και κότες Barred Plymouth. Πολύ διαδομένη φυλή ορνίθων γενικότερα. Γεννούν γύρω στα 280 αυγά τον πρώτο χρόνο χρώματος καφετί.
Παλιά είχα μια τέτοια και ήταν πολύ δυναμική κότα. Μάλιστα, όταν για ένα διάστημα δεν είχα κόκορα ανέλαβε υπό την προστασία της το σμήνος.
Στις προτείνω είναι πολύ καλές. Κλώθουν μερικές κιόλας.
 
Οι κότες black star είναι ένα υβρίδιο το οποίο παράγεται από κόκορες Rhode Island red και κότες Barred Plymouth. Πολύ διαδομένη φυλή ορνίθων γενικότερα. Γεννούν γύρω στα 280 αυγά τον πρώτο χρόνο χρώματος καφετί.
Παλιά είχα μια τέτοια και ήταν πολύ δυναμική κότα. Μάλιστα, όταν για ένα διάστημα δεν είχα κόκορα ανέλαβε υπό την προστασία της το σμήνος.
Στις προτείνω είναι πολύ καλές. Κλώθουν μερικές κιόλας.
Οποτε να προτημησω αυτες;
Αφου σε ενδιαφερει και τα αυγα και το κρεας, γιατι δεν φτιαχνεις ενα κουμασι με μια απο τις δυο ελληνικες ρατσες;
Δεν εχω βρει καποιον που να διαθετει. Αν βρω ισως παρω.
Αυριο πρωί κανω παραγγελια. Αν θελετε λεω και απο που!
 
Εκει στα μερη σου δεν ξερω που μπορεις να βρεις τις ελληνικες ρατσες.

Ναι να μας πεις τι πηρες τελικα, απο που και σε ποια τιμη για να υπαρχει μια εικονα της αγορας!
 
Θα παρω απο την "Χρυση κλωσσα" αν εχετε ακουστα. Διανεμουν σε ολη την Στερεα. Τιμες θα ξερω συγουρα αυριο. Οι γονεις μου ειχαν. Παρει παλιοτερα 100 κρεατοκοτες και δεν χασανε ουτε ενα. Για αυτο και τους εμπιστευομαι.
 
Αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να περιμενω να τα απομακρινω γιατι ειμαι φουλ ενθουσιασμενος
Αυτό φοβάμαι. Συνήθως ο άκρατος ενθουσιασμός οδηγεί σε παρατημένα πτηνά. Εύχομαι να φανεί με τον καιρό ότι είσαι η εξαίρεση. 🙂

Σκέψου το καλά, προγραμμάτισε σωστά όσο ακόμη προλαβαίνεις.
 
Αυτό φοβάμαι. Συνήθως ο άκρατος ενθουσιασμός οδηγεί σε παρατημένα πτηνά. Εύχομαι να φανεί με τον καιρό ότι είσαι η εξαίρεση. 🙂

Σκέψου το καλά, προγραμμάτισε σωστά όσο ακόμη προλαβαίνεις.
Τι εννοητε παρατημενα πτηνα... αν εχετε σχηματισει τετοια γνωμη για μενα να εστε σιγουρος οτι θα σας διαψευσω. Για να σας δωσω να καταλαβετε εδω και επτα χρωνια ασχολουμε με τα καναρινια και καθημερινα πηγενω να τα φροντισω ή εστω να τα δω, και παντα εχω την εννοια τους. Οπως και να εχει θεωρω οτι ειναι πολυ υπευθινο εκ μερους μου που απευθινθηκα σε εσας για το νεο μου εχγειριμα!
 
Τι εννοητε παρατημενα πτηνα... αν εχετε σχηματισει τετοια γνωμη για μενα να εστε σιγουρος οτι θα σας διαψευσω
Εννοώ πτηνά που από κάποια στιγμή και μετά αρχίζουν να δέχονται όλο και λιγότερη φροντίδα μέχρι που σε λίγο καιρό παύουν να υπάρχουν. Μίλησα με βάση την εμπειρία μου από αυτά που βλέπω τόσα χρόνια εδώ μέσα. Σε σένα αναφέρθηκα μόνο στο σημείο της εξαίρεσης, δεν είπα ότι θα το κάνεις και εσύ απαραίτητα.

Οπως και να εχει θεωρω οτι ειναι πολυ υπευθινο εκ μερους μου που απευθινθηκα σε εσας για το νεο μου εχγειριμα
Η γνώμη πολλών από τα παιδιά είναι ότι τα τα ΕΛΕΝΙΤ πρέπει να απομακρυνθούν. Αυτή είναι και η δική μου γνώμη. Όταν ξεκινήσουν εργασίες εκεί μέσα, θα γίνουν πολύ επικίνδυνα για την υγεία σας. Αν ήσουν καμία 70αρια χρονών δεν θα μιλούσα καθόλου, αλλά είσαι πολύ νέο παιδί και θα σου πρότεινα για χάρη της υγείας σου να σκεφτείς ξανά την απομάκρυνσή τους από ειδικευμένο συνεργείο. Μπορείς φυσικά να κάνεις ό,τι θέλεις στο τέλος, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να θεωρήσω υπεύθυνη την απόφαση σου να αφήσεις τα ΕΛΕΝΙΤ σε μια κατασκευή που υποτίθεται ότι θα υπάρχει για χρόνια, επειδή δεν το επιτρέπει η παρόρμηση σου και θες να φτιάξεις το κοτέτσι αμέσως.
 
να σκεφτείς ξανά την απομάκρυνσή τους από ειδικευμένο συνεργείο. Μπορείς φυσικά να κάνεις ό,τι θέλεις στο τέλος, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να θεωρήσω υπεύθυνη την απόφαση σου να αφήσεις τα ΕΛΕΝΙΤ σε μια κατασκευή που υποτίθεται ότι θα υπάρχει για χρόνια, επειδή δεν το επιτρέπει η παρόρμηση σου και θες να φτιάξεις το κοτέτσι αμέσως.
Ενταξη!
Ξερετε πως μπορω να επικοινωνισω με ενα τετοιο συνεργειο;
Ουτε εγω θεωρω υπευθυνο να αφισω μονιμα τα ελλενιτ για αυτο θα τα απομακρινω κιολας. Εγω ανεφερα την εννοια τις υπευθυνοτητας για τον λογο του οτι πριν προβω στην αγορα των πτηνων ρωτησα και εμαθα... και σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση! 😀
 
Παιδια ψαχνοντας σημερα για φυραμα στο καταστημα ζωοτροφων του χωριου δεν βρηκα κανενα μειγμα παρα μονο μεμονομενους σπορους οποτε σκευτηκα να φτιαξω μονος μου ενα. Το μειγμα που θα κανω ειναι καλαμποκι, σογια, σηταρι και πυτουρο... Ολα σε μορφη αλευρου.
Σε τι αναλογιες να τα βαλω;
Πρεπει να προσθεσω κατι αλλο;

Ακομα οταν ξεκινισουν να κανουν αυγα να τους βαλω καπου τριμενο μαρμαρο; Εχω ακουσει οτι βοηθαει.

Τελος εχω ακουσει για ενα φυτο, τον μελιγκο, που το βαζουν στο νερο και λενε οτι κανει καλο. Ισχυει;
 
Τι ηλικία θα είναι τα πουλιά; ακόμα δεν μας έχεις πει.

Ακομα οταν ξεκινισουν να κανουν αυγα να τους βαλω καπου τριμενο μαρμαρο; Εχω ακουσει οτι βοηθαει.
Δεν χρειάζεται να δίνεις μαρμαρόσκονη από την στιγμή που τα αυγά είναι οκ.
Τελος εχω ακουσει για ενα φυτο, τον μελιγκο, που το βαζουν στο νερο και λενε οτι κανει καλο. Ισχυει;
Μάλλον την μελιά λες. Δες εδώ : https://community.petbirds.gr/threads/Μελιά-ένα-βότανο-φάρμακο-για-όλα-τα-οικόσιτα.37103/
 
Back
Top