Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω κότες

Μέσα στο φύραμα μπορείς να βάζεις καμιά φορά λίγη αποξυραμένη ρίγανη. 4 κουταλιές σούπας είναι καλές για 15 κότες. Εγώ έχω 30 διαφορετικά βότανα και τους δίνω που και που. Και η τοπ λιχουδιά για τις κότες είναι ο ηλιόσπορος😉
Πλέον όταν αλλάζεις τις τροφές στα καναρίνια να δίνεις τους σπόρους που περίσσεψαν στις κότες.
Καμιά φορά μπορείς να βάζεις και λίγες σκελίδες σκόρδο κομμένες στο νερό. Τους κάνουν πολύ καλό.
 
Αυριο θα παω να κοψω μελιγγο για το νερο.
Εχω ακουσει και για ξυδι στο νερο, ισχυει;
Μόνο μηλοξυδο κάνει το οποίο θα πρέπει να είναι και αφιλτράριστο. Να προσέχεις μην τους δώσεις ποτέ αλάτι.
 
Τι μπορει να παθουν απο το αλατι;
Απλά έχει θεωρηθεί υπεύθυνο για εντερικα προβλήματα και έχει αποδειχθεί ότι επηρεάζει αρνητικά την δομή του κελύφους των αυγών. Οπότε να αποφεύγεις να δώσεις αποφάγια πχ που έχουν πολύ αλάτι. Αν είναι ελάχιστο δεν υπάρχει θέμα.
 
Οκ ,θα προσεχω!
[automerge]1587842075[/automerge]
Αυτες οι μαυρες ειναι black star ή δεν ειναι κατι συγκεκριμενο; Ο εκτροφεας μου τις συνεστησε σαν μαυρες αυγοπαραγωγης.
Η κοκκινες πως λεγονται;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ ,θα προσεχω!
[automerge]1587842075[/automerge]
Αυτες οι μαυρες ειναι black star ή δεν ειναι κατι συγκεκριμενο; Ο εκτροφεας μου τις συνεστησε σαν μαυρες αυγοπαραγωγης.
Η κοκκινες πως λεγονται;
Ναι black star λέγονται ή αλλιώς black sex link. Oι καφέ είναι red star.
 
Ενταξει!
Εγω υπολογιζω σε καμια 15αρια μερες να εχουμε και αυγα... εσεις τι λετε;
Οχι, ούτε καν. 5 μηνών δείχνουν. Μόλις γίνουν 6 μηνών θα αρχίσεις να βλέπεις και αυγά σιγά σιγά.
 
Οχι, ούτε καν. 5 μηνών δείχνουν. Μόλις γίνουν 6 μηνών θα αρχίσεις να βλέπεις και αυγά σιγά σιγά.
Οκ, αλλα ποτε δεν ξερεις!😉
Η γιαγια μου ειχε μια κοτα που ξεκινισε 4,5 μηνων αλλα 1-2 τη βδομαδα... Αν ισχυει οντως δεν ξερω ... Που να καταλαβεις ττωρα τι παιζει με τα πτηνα που ηταν ολη μερα στην γυρα...

Πιο μετα λεω να ψαξω και για κανα ντοπιο κοκκορα και παραληλλα για κλωσσομηχανη
 
Η γιαγια μου ειχε μια κοτα που ξεκινισε 4,5 μηνων αλλα 1-2 τη βδομαδα... Αν ισχυει οντως δεν ξερω .
Κοίτα αυτό δεν γίνεται. Σε αυτή την ηλικία δεν έχουν ολοκληρώσει καν το ενήλικο τους πτέρωμα.
Αν ψάξεις για κόκορα κοίτα για κανένα νανάκι. Ξέρω εγώ γιατί στο λέω. Μην προτιμήσεις κάποιον από τους ντόπιους μεγάλους.
 
Γιάννη, πες μας κι εμάς, να μάθουμε. Γιατί νανάκι και όχι ντόπιο κόκκορα.
Και, δεν κυκλοφορεί κόκκορας red ή black star στο εμπόριο;

Κώστα, τελικά ποιες είναι οι διαδικασίες που ξεκίνησες για τα ελενίτ, και πότε πιστεύεις ότι θα τα ξεφορτωθείς;
Να χαίρεσαι τις κότες σου!
 
@ianos Βασικα μιλισα με τους γονεις μου για αυτο το θεμα και ψαχνω για σινεργειο απομακρινσης τους... αλλα δεν βγαζω ακρη... Μαλλον δεν ψαχνω σωστα.
[automerge]1587891281[/automerge]
Νομιζο οτι τα νανακια συνιστονται γιατι ειναι μικρα σε μεγεθος και δεν "κατσιαζουν" τις κοτες... Σωστα;
 
@Kostas tzk
Ριξε μια ματια εδω περι αποξηλωσης των ελλενιτ που περιεχουν αμιαντο, ειναι σοβαρο το προβλημα.

 
Γιάννη @ianos υπάρχουν black star κοκόρια φυσικά αλλά δεν πρόκειται να βρεις, τουλάχιστον εύκολα, ένα τέτοιο ποτέ. Είναι αποκλειστικά βιομηχανική φυλή και δεν θα επέτρεπαν ποτέ να διαρρεύσουν αρσενικά εφόσον το μόνο που θέλουμε είναι οι κότες.
Τα νανάκια παιδιά είναι σωτήρια. Είναι ελαφριά και δεν τραυματίζουν ούτε χαλάνε το πτέρωμα από τις κότες. Τα ντόπια είναι πολύ βαριά και ατσούμπαλα και τραυματίζουν πολλές φορές τις κότες με τα νύχια τους.
 
Παιδια ας μην κοροιδευομαστε, όλοι ξέρουμε τι γίνετε, κανένας δεν παίρνει συνεργειο, φωνάζεις κάποιον αλλοδαπό του δίνεις 20 ευρω και στα πετάει σε κάποια χωματερή, όπως γινόταν τόσα χρόνια, το να λες σε κάποιον πάρε συνεργειο και ειδικά επαρχία είναι σαν να του λες, άστα όπως ειναι!
Άλλο τι πρέπει κ αλλο τι κάνουμε στην πραγματικότητα
[automerge]1587905838[/automerge]
Και συνεργειο να βρεις στην χωματερη θα καταλήξουν και θα τους έχεις χρυσοπληρώσει! Μόνο αν βρεις πιστοποιημενο, ψιλους στα αχυρα δηλαδή, που και πάλι οι γονείς αποκλείεται να πληρωσουν
 
@Tony Forpus το τσεκαρα και δεν νομιζω οτι εχω την οικονομικη δινατοτητα να πληρωσω τοσα για την απομακρινση των ελλενιτ. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα απομακρινθουν συντομα... 😉
[automerge]1587927034[/automerge]
@Γιαννης17, Στην περιοχη μου δεν εκτημουνται και πολυ τα νανακια... Ολοι κατι γομαρια εχουν!
Διαθετει κανενας τετοιο κοκορα;
Θα θελα εναν απο "σπιτι" αν γινεται! 😁
 
Παιδια μια κοτα ειναι καπως "ζαρωμενη" γενικα τρωει και κινητε αλλα οχι οσο οι αλλες. Ακομα κανει μερικες φορες εναν περιεργο ηχο σαν συντομο ροχαλιτο. Να ανισηχω;
 
Ληξη συναγερμου παιδια η κοτουλα ειχει "ζαρωσει" μαλλον απο το στρες και δεν τρωει και κινητε οσο οι αλλες επιδη την τρομοκρατουν λιγο!

Και μαντεψτε τι ηταν το "ροχαλιτο".
Ας παρουμε τα πραγματα απ την αρχη... Η κοτα στεκοταν σε ενα απομερο σημιο για να μην την πειραζουν οι αλλες, αλλα σε εκεινο το σημειο πισω απο τον φραχτη ειχε γεννησει μια γατα τρια γατακια εξου και το " ροχαλητο"... Ολα αυτα τα ανακαλυψα σημερα οταν πλισιασα σε εκεινο το σημειο και η γατα για να με φοβερισει εκανε αυτο το χχχχ 😅
 
Back
Top