Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω κότες

Περιπου 1 μηνα.
Κώστα σε αυτή την ηλικία πρέπει να τρώνε φύραμα ανάπτυξης. Αυτά που ανέφερες δεν είναι καλά για αυτή την ηλικία. Πρέπει να βρεις το συγκεκριμένο.
 
Οκ. Θα βρω. Για πιο μετα κανει το μειγμα ή να προσθεσω τιποτα.
Μόλις πάνε 2 μηνών θα αρχίσεις να δίνεις και καλαμπόκι, ολόκληρο. Μετά που και που λίγο κριθάρι η σιτάρι. Σόγια θα σου πρότεινα να μην δώσεις γιατί οι περισσότερες είναι μεταλλαγμένες. Τα πίτουρα είναι παχυντικά και δεν κάνουν για κάθε μέρα. Το χειμώνα είναι μια καλή τροφή για να δίνεις τα πρωινά ανακατεμένα με βήτα και λίγο νερό ώστε να γίνουν ζυμάρι.
 
Ναι να βάλεις μερικά κοτάναθρα γιατί στις κότες τους αρέσει να κουρνιάζουν σε ψηλά σημεία. Βέβαια θα χρειάζεται να τα καθαρίζεις με καυτό νερό μια φορά στις 15 μέρες για να μειώνεις και τον κίνδυνο να κολλήσουν οι κότες ψείρες.
Εξίσου σημαντικό για την αποφυγή των παρασίτων. Το αμμόλουτρο έχει ζωτική σημασία για τα οικοσιτα. Θα πρέπει να φτιάξεις ένα χώρο όπου θα μπορούν να εκτελούν αυτή την δυνατότητα. Δες και εδώ : https://community.petbirds.gr/threads/Το-αμμόλουτρο-των-οικόσιτων-πτηνών.35707/
 
Ναι να βάλεις μερικά κοτάναθρα γιατί στις κότες τους αρέσει να κουρνιάζουν σε ψηλά σημεία. Βέβαια θα χρειάζεται να τα καθαρίζεις με καυτό νερό μια φορά στις 15 μέρες για να μειώνεις και τον κίνδυνο να κολλήσουν οι κότες ψείρες.
Εξίσου σημαντικό για την αποφυγή των παρασίτων. Το αμμόλουτρο έχει ζωτική σημασία για τα οικοσιτα. Θα πρέπει να φτιάξεις ένα χώρο όπου θα μπορούν να εκτελούν αυτή την δυνατότητα. Δες και εδώ : https://community.petbirds.gr/threads/Το-αμμόλουτρο-των-οικόσιτων-πτηνών.35707/
Κοτανθρα που μπορω να βρω και πως να τα τοποθετισω;
Για αμολουτρο εχω διαβασει ηδη εδω. Εχω σκευτει να κοω ενα βαρελι και να βαλω μεσα αμμο οικοδομης και σταχτη
 
Κάτι τέτοιο πρέπει να φτιάξεις Chicken-Roosting-Ideas-from-wood-1.webp
Τα ξύλα που κουρνιάζουν πρέπει να είναι στρογγυλά για να κλειδώνει καλα το πόδι. Αν δεν βρεις κάποιο λείο τέτοιο κορμό ξύλου μπορείς να αγοράσεις εναλλακτικά 2 ξύλινα δοκάρια από αυτά που χρησιμοποιούμε στα φτιάρια αν κατάλαβες.
 
Αυτο ειχα σκοπο να κανω πιο μετα... Τωρα ομως που τα πουλακια θα ναι μικρα σκευτικα να κανω κατι χαμηλοτερο.

Σημερα ασβεστωσα κιολας... Θα εχετε και φωτο απ το "νοσοκομιο"😂

Αν ολα πανε κατ ευχην αυριο θα ναι εδω τα κοτοπουλακια...
 
Μην ανησυχείς Κώστα δεν θα τρομάξουν επειδή σε βλέπουν πρώτη φορά η κάτι τέτοιο. Σε μια δυο μέρες θα έχουν προσαρμοστεί και δεν θα μπορείς να τα κάνεις καλά 😛
 
Παιδια τελικα ο πατερας μου μου εφερε πουλαδες και οχι κοτοπουλακια αλλα δεν πειραει καθουλου. Αυριο φωτο γιατι δεν προλαβα σημερα αφου ηρθαν αργα το απογευμα.
Οι πουλαδες ειναι 7 κοκκινες και 8 μαυρες... 9€ η μια, καλη τημη;
 
Back
Top