Γενικά Σκέφτομαι να πάρω αφρικανικές χήνες

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Μου αρεσαν παντα και τις εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο, καθως μια γνωστη μου στην περιοχη που μενω εκτρεφει τετοιες.

[X]

Παρα το ονομα τους δεν καταγονται απο την Αφρικη αλλα ειναι χρωματικη παραλλαγη της κινεζικης χηνας που ειναι ολοιδια αλλα ολολευκη.

Μερικες ακομη πληροφοριες σχετικα με αυτες :

Οι οικόσιτες χήνες της ράτσας African ανήκουν στην κατηγορία Μεγάλου Βάρους (Heavy), είναι πολύ ογκώδεις και δυσκίνητες χήνες με χαμηλό σώμα και καρίνα πού σχεδόν αγγίζει το έδαφος.

Δεν είναι θορυβώδεις σαν τις άλλες χήνες, κινούνται σχετικά αργά και δεν απομακρύνονται πολύ.

Το μεγάλο σώμα, ο μυώδης λαιμός και το γενικά μεγαλοπρεπές σχήμα τους δίνει στιςΑφρικάνικες χήνες μία εντύπωση δυνάμεως και ζωτικότητας.

Στην βάση του ράμφους οι ώριμες χήνες έχουν ένα εντυπωσιακό εξόγκωμα σαν καρούμπαλο πού χρειάζεται αρκετά χρόνια για να αναπτυχθεί πλήρως.

Κάτω από το σαγόνι σχηματίζουν ένα χαρακτηριστικό διπλοσάγονο.

Υπάρχουν δύο βασικές ποικιλίες, οι απλές καφέ με μαύρο εξόγκωμα στο κεφάλι, μαύρο ράμφος και πόδια, και οι λευκές με πορτοκαλί εξόγκωμα, ράμφος και πόδια. Φυσικά υπάρχουν και ενδιάμεσες ποικιλίες και χρωματισμοί, προϊόντα διαφόρων διασταυρώσεων.

Το βάρος τους κυμαίνεται από 8 έως 10 κιλά.

πηγη: African Geese | fancypoultry.gr

Μιλησα μαζι της πριν μερικες ημερες και σκοπευε να βαλει αυγα στην κλωσσομηχανη οποτε τα χηνακια μου ισως ειναι ηδη καθ'oδον. :D
 
Όμορφο και επιβλητικό πουλί Φοίβο... Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα εντάξεις στην ''οικογένεια'' .
Το μόνο πρόβλημα (για μένα), είναι ότι αν είχα τέτοια πουλιά δεν θα μου έκανε καρδιά να τα σφάξω ..

Σίγουρα, θα έχεις μάθει (η θα διαβάσεις) για τη διαχείρησή τους, αλλά βρήκα ένα μικρό άρθρο που μπορεί να σε ενδιαφέρει..


Πρέπει να διαλέγουμε τις πιο μεγάλες και λευκές χήνες. Το κοτέτσι τους το φτιάχνουμε σε μέρος που να έχει άφθονη βοσκή και νερό. Τους δίνουμε για τροφή όλα τα όσπρια εκτός από ρόβι καθώς και φύλλα από μαρούλι. Δεν τις αφήνουμε όμως να τρώνε αγριάδα γιατί άμα φάνε δεν μπορούν να χωνέψουν.

oi-xines.webp

Οι χήνες γεννούν 3 ως 12 φορές το χρόνο. Καμιά φορά δε και περισσότερα. Βάζουμε δε και τα αυγά τους στις κότες να τα κλωσήσουν.
Τα κλωσοπούλια της χήνας τις δέκα πρώτες ημέρες πρέπει να μένουν μέσα. Όταν δε είναι καλοκαιρία τα βγάζουμε να βοσκήσουν και κατόπιν αφού χορτάσουν τα πηγαίνουμε να πιούμε νερό. Πρέπει όμως να προσέχουμε να μην τα κεντούν οι τσουκνίδες και τα αγκάθια και επίσης να μην καταπιούν τρίχες κατσικιού ή χοίρου, γιατί αν τις καταπιούν ψοφούν.
Όταν βγουν τα κλωσσόπουλα από τα αυγά τους δίνουμε να φάνε αλεύρι και σιτάρι μουσκεμένο και κάρδαμο χλωρό. Οι χήνες παχαίνουν μέσα σε κοτέτσι ζεστό. Και τους βάζουμε να τρώνε ώσπου να χορτάσουν 2 μέρη αλεύρι και 4 μέρη πίτουρα ζυμωμένα με ζεστό νερό. Τρώνε 3 φορές την ημέρα και τα μεσάνυχτα και πίνουν πολύ νερό. Τα αυγά της κάθε χήνας πρέπει να τα σημειώνουμε με γράμματα και να τα βάζουμε να τα κλωσήσει η μητέρα τους, γιατί τα ξένα δεν τα κλωσάει.
Πρέπει δε να κλωσήσουν όχι λιγότερα από 9 αυγά και όχι περισσότερα από 11.
Η χήνα κλωσάει 29 ημέρες και όταν κάνει κρύο 30. Όσες μέρες κλωσάει της βάζουμε να τρώει μουσκεμένο κριθάρι. Μετά από 30 ημέρες όταν μεγαλώσουν, εάν θέλουμε να κάνουν μεγάλο συκώτι. κόβουμε ξερά σύκα σε μικρά κομμάτια και τα ζυμώνουμε με νερό και τους τα δίνουμε να τα τρώνε επί 17-20 ημέρες.

oi-xhnes.webp

Η Maria Thun στο βιβλίο της The biodynamic year, αναφέρει ότι τάιζε τα χηνάκια τους όταν ήταν μικρή, με ένα καλάθι φρέσκιες τσουκνίδες κάθε μέρα και ότι όλα έμεναν υγιή και αναπτύσσονταν σωστά.
Μερικοί για να κάνει μεγάλο συκώτι η χήνα την τρέφουν ως εξής:
Την κλίνουν μέσα και της βάζουν να τρώει σιτάρι ή κριθάρι μουσκεμένο. Το σιτάρι την παχαίνει γρήγορα και το κριθάρι της κάνει το κρέας άσπρο. Σιτάρι ή κριθάρι ή και από τα 2 πρέπει να τρώει 25 ημέρες. Έπειτα της δίνουν 2 φορές την ημέρα κουλουράκια από ζυμάρι, 7 κάθε φορά επί 5 ημέρες και κατόπιν αυξάνουν τον αριθμό κάθε μέρα έως να γίνουν τα κουλουράκια 15 και εξακολουθούν έτσι έως να συμπληρωθούν 50 ημέρες. Και τότε βάζουν μολόχα και με το ζουμί της, καθώς είναι ακόμα ζεστό ζυμώνουν προζύμι και της το δίνουν να τρώει επί 4 ημέρες. Τις ίδιες ημέρες της δίνουν να πίνει υδρομέλι και το αλλάζουν 3 φορές την ημέρα χωρίς να μεταχειρίζονται το ίδιο.
Τις υπόλοιπες 6 ημέρες έως τις 60 της δίνουν και ξερά σύκα και έτσι στις 60 ημέρες και το κρέας της και το συκώτι της θα είναι τρυφερό και λευκό.
Όταν της βγάλουν το συκώτι πρέπει να το βάλουν σε αγγείο απλωτό με νερό χλιαρό και να αλλάζουν το νερό μία και δύο φορές. Το κρέας και το συκώτι των θηλυκών είναι καλύτερο. Η χήνα δεν πρέπει να είναι χρονιάρικη, αλλά 2 έως 4 χρονών.
Πηγή: Γεωπονικά-Κασσιανός Βάσσος
 
Νικο σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τον κοπο σου να ψαξεις για εμενα. 😉 Ειναι οντως επιβλητικα ζωα και γι'αυτο μου τραβηξαν την προσοχη!

Δεν σφαζω ζωα, δεν μπορω καν να το διανοηθω, περα απο μυγες και κουνουπια δεν εχω το ψυχικο σθενος να σκοτωσω κατι εμβιο. Με τις μυγες ομως ειμαι ανελεητος, θα τις εξαφανιζα ολες αν μπορουσα! :D 😛
 
Ωραία πουλιά! Με το καλό να πάρεις τα χηνάκια Ανέστη!

... Με τις μυγες ομως ειμαι ανελεητος, θα τις εξαφανιζα ολες αν μπορουσα! :D 😛

😛... Μη το λες, κι εγώ δεν τις μπορώ καθόλου τις μύγες αλλά εδώ και τρεις μήνες έχω για pet ένα μυγάκι (από μωρό το έχω, τώρα πια έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος αλλά εξακολουθεί να είναι μικρόσωμο, είναι τόσο χαριτωμένο! Κάθε βράδυ κοιμάται στη έξω πλευρά του παραθύρου της κουζίνας (κατεβάζοντας το εξώφυλλο προστατευόταν από τα κρύα) κάποιες φορές μπαίνει μέσα στο σπίτι αλλά το κυνηγάω να βγει...😀! Ποτέ δεν φανταζόμουν πως θ΄αγαπήσω μυγάκι!:D
 
Ωραία πουλιά! Με το καλό να πάρεις τα χηνάκια Ανέστη!



😛... Μη το λες, κι εγώ δεν τις μπορώ καθόλου τις μύγες αλλά εδώ και τρεις μήνες έχω για pet ένα μυγάκι (από μωρό το έχω, τώρα πια έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος αλλά εξακολουθεί να είναι μικρόσωμο, είναι τόσο χαριτωμένο! Κάθε βράδυ κοιμάται στη έξω πλευρά του παραθύρου της κουζίνας (κατεβάζοντας το εξώφυλλο προστατευόταν από τα κρύα) κάποιες φορές μπαίνει μέσα στο σπίτι αλλά το κυνηγάω να βγει...😀! Ποτέ δεν φανταζόμουν πως θ΄αγαπήσω μυγάκι!:D

😀! Δεν υπαρχει αυτο που μολις διαβασα! 😀!

Συμφωνω με την προταση του Νικου, αν δεν μπορεις ομως και εισαι συναισθηματικα δεμενη με τη μυγα σου τοτε παω πασο! :D Αληθεια τι το ταιζεις; Παιχνιδακια του εχεις βαλει; :D 😛
 
Ακομη περιμενω, περιεργη χρονια φετος οπως ξαναειπαμε. Η κοπελα που θα μου δωσει φετος δυο (αν τελικα βγουν τετοια που θελω) ειχε περσι μεγαλη επιτυχια με τα χηνακια, φετος ομως βγηκαν μονο 2 απο την μια κλωσσομηχανη αλλα δεν ηταν και τα 2 αφρικανικα που της ζητησα. Τωρα περιμενουμε απο την αλλη κλωσσομηχανη και απο μια χηνα που κλωσσαει.

Πηγα βολτα στο σπιτι της ενα μεσημερι και μου εδειξε τις δικες της. Τις εβλεπα απο το δρομο αλλα τωρα μπηκα μαζι της μεσα στην περιφραξη τους. Κανονικα ορμανε στους ξενους αλλα επειδη ηταν και η Τασουλα μαζι μονο μου φωναζαν. Πλησιασε τον αρσενικο γονατισε και ο χηνος χωθηκε στην αγκαλια της 😱 και τον σηκωσε. "Εγω τον μεγαλωσα" μου ειπε, ηταν ολοφανερο. :D
 
Η χηνα δεν ειχε επιτυχια φετος αλλα η δευτερη μηχανη εκκολαψης ειχε καλυτερο αποτελεσμα. Βγηκαν 7 αφρικανικα χηνακια :D εκ των οποιων τα 2 θα γινουν αρκετα ανοιχτοχρωμα. Σκεφτομαι να παρω ενα σκουρο κι ενα ανοιχτοχρωμο.

19177-2.webp19177-1.webp
 
Θα τα λατρεψεις. Εγώ τα δικα μου τα χαζευω. Λέω να τους πάρω και μια πισίνα φουσκωτη να κάνουν μπάνιο αλλά φοβάμαι ότι θα τη σκισουν με τα πόδια τους. Ψάχνω κάποια άλλη λύση για πισίνα. Τώρα εχω και ένα μικρό παπακι. Άλλη λατρεία και αυτό!
 
Δεν ξερω Αννα σε ποια περιοχη μενεις, φανταζομαι σε αγροκτημα αφου εχεις ολα τα οικοσιτα. Για πισινα σκεψου καποια μεγαλη στερνα πλαστικη κομμενη στην μεση η καποιο βαρελι μεγαλο στερεωμενο ειτε στην γη ειτε σε καποιο χτισμενο πλαισιο εστω σαν μια προσωρινη λυση.
 
Ανεστη τι εκανες τελικα με τα χηνακια; Τα πηρες; Επειδη για χηνες δεν γνωριζω πολλα (περισσοτερο για κοτες και κουνελια) ειναι αληθες οτι καλυτερος φυλακας για το κοτετσι και γενικα για το αγροκτημα ειναι τα χηνια επειδη λενε οτι οταν πλησιαζει ξενος φωναζουν; Αν ειναι ετσι να παρω της μανας μου κανενα ζευγαρι μιας και της ρημαζουν το κοτετσι της οι ανθρωπινες αλεπουδες!
 
Εχει παει λιγο πισω η ιστορια διοτι η οικογενεια μου, μου χαλασε το μερος που θα τα εβαζα. 😡Τωρα πρεπει να αρχισω απο το μηδεν μιας και εσπασαν και το ξυλινο σπιτακι που ειχα και ειναι περιοδος που ειμαι ολη την ημερα στο μαγαζι.

Ειναι αριστοι φυλακες, επρεπε να δεις τη φωνη και τον τσαμπουκα που εβγαλαν οταν μπηκα συνοδευομενος στο κτημα τους. Αν δεν ηταν η ιδιοκτητρια μαζι μου ισως να ειχα δεχτει επιθεση.
 
Εύχομαι γρήγορα να τα καταφέρεις... Εύχαριστώ για την 'επιβεβαίωση...
 
εμένα είχε ένας γνωστός μου και μου χάρισε 6 χήνες αυτές είναι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
πολύ ωραίες και αυτές και τα υπόλοιπα πουλάκια σου! Να τα χαίρεσαι!
αν είδα καλά έχεις και παγόνια! Μπράβο! απίστευτα πουλιά 👍
 
εμένα είχε ένας γνωστός μου και μου χάρισε 6 χήνες αυτές είναι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Πολυ ομορφες! Σου τις χάρισε ενήλικες ή χηνάκια και τα μεγάλωσες; Τι ηλικία έχουν, άρχισαν να γεννούν;
 
Πολυ ομορφες! Σου τις χάρισε ενήλικες ή χηνάκια και τα μεγάλωσες; Τι ηλικία έχουν, άρχισαν να γεννούν;
είναι φετινά ακόμα δεν άρχισαν να γεννούν, από τον Ιανουάριο λογικά θα αρχίσουν
 
Back
Top