Γενικά Harrold & Samantha αφρικανικές χήνες

Πολύ ωραία! Το θέαμα μαμάς χήνας με μικρά είναι υπέροχο!
Λογικά τα επόμενα αυγά θα είναι μεγαλύτερα.
Προφανώς ο Γιάννης με τα μεγαλύτερα αυγά θα θέλει να συμμετέχει στην ομελέτα. Γιάννη στη σειρά σου...😀
 
Ναι υπαρχει Γιαννη. Οταν πηγα να τα παρω η μανα του Χαρολντ (χηνα Έμντεν-κοινες λευκες) που υποτιθεται οτι η κοπελα δεν ειχε βαλει δικα της αυγα στην κλωσσομηχανη καθοταν και κλωσσουσε σε φωλια. Κι ηταν και η ιδια χηνακι κλωσσομηχανης. Οπως και η παπια μου ηταν πουλι κλωσσομηχανης, κλωσσησε 2 φορες στα 2 χρονια που την ειχα. Η συγκεκριμενη αν της αφηνα αυγα οσες φορες ηθελε να κλωσσησει θα εφτανε τις 4-5 φορες. Τιποτα βεβαια δεν ειναι σιγουρο και το καθε πουλι ειναι διαφορετικο.
όπως τα λές είναι Ανέστη.. κι εγώ παλιότερα από παπάκια του Πάσχα που σίγουρα όλα αυτά είναι κλωσσομηχανής, είχα 4 γέννες... Πιστεύω πως όταν από μικρά είναι σε μεγάλο χώρο ελεύθερα ή ημι-ελεύθερα, γυρνάνε τα ένστικτά τους και συμπεριφέρονται φυσιολογικά... Οπότε.. Μακάρι να είναι ζευγάρι να απολαύσεις και γεννητούρια... εμένα πάντως οι δικές μου τίποτα ακόμα... είδομεν..
 
όπως τα λές είναι Ανέστη.. κι εγώ παλιότερα από παπάκια του Πάσχα που σίγουρα όλα αυτά είναι κλωσσομηχανής, είχα 4 γέννες... Πιστεύω πως όταν από μικρά είναι σε μεγάλο χώρο ελεύθερα ή ημι-ελεύθερα, γυρνάνε τα ένστικτά τους και συμπεριφέρονται φυσιολογικά... Οπότε.. Μακάρι να είναι ζευγάρι να απολαύσεις και γεννητούρια... εμένα πάντως οι δικές μου τίποτα ακόμα... είδομεν..

Ετσι πιστευω κι εγω Γιαννη αν και πολλα εκτρεφομενα ειδη πουλερικων (χηνων αλλα κι αλλων κρεατοπαραγωγικων) δεν ειναι πια καλες κλωσσες λογω της χρόνιας εκτροφης με εμφαση σε αλλα χαρακτηριστικα κι οχι στα αναπαραγωγικα ενστικτα αφου αυτα εχουν σε μεγαλο βαθμο εχουν υποκατασταθει μηχανικα.

Θα αρχισουν οπου να 'ναι και οι δικες σου. 😉
 
O Χαρολντ μετονομαστηκε απο σημερα το πρωι σε Χάριετ. 😎 Ο λογος φαινεται στο παρακατω βιντεο...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εχει και το αυγο απο κατω της αν προσεξετε. :)
 
Χα χα έκανε την έκπληξη! Ψάχνουμε αγοράκι τώρα ή μπα;

Μπα. :) 2 κανουν αρκετη φασαρια ηδη. Πολυ φοβαμαι οτι αργοτερα μεσα στην Ανοιξη που θα εγκατασταθουν και στο διπλα σπιτι θα εχουμε παραπονα. Εχω την αισθηση οτι θα γκαριζουν συνεχεια επειδη δεν τους γνωριζουν. 😎
 
Μην κάνετε έτσι, θα λένε πως σας έχουμε νηστικά :)

Σκοπός είναι να τα προλάβουμε φρέσκα. Γιατί αυγά ότι να 'ναι βρίσκουμε!
Εκτός αν θέλεις να ανεβάσει χοληστερίνη ο Ανέστης και να χαλάσει την υγεία του!
 
ευχη μου Ανεστη να ζησεις ενα μεγαλο χηνακοερωτα απο κοντα να αποκτησεις μορακια για να μας τα διξεις και μας να πεεθανουμε απο ζηλια!
 
Φοίβε βάλε το τηγάνι, ερχόμαστε! Συνάντηση petbird μετά ομελέτας!
ευχη μου Ανεστη να ζησεις ενα μεγαλο χηνακοερωτα απο κοντα να αποκτησεις μορακια για να μας τα διξεις και μας να πεεθανουμε απο ζηλια!
Απο ζήλια θα πεθάνουμε, απο πείνα όχι! :D
 
Φοίβο βάλε το τιγάνι, ερχόμαστε! Συνάντηση petbird μετα ομελέτας!

Απο ζήλια θα πεθάνουμε, απο πείνα όχι! :D
+1000... εγώ ήδη άρχισα να ζηλεύω πολύ...
 
Τι λέγαμε παιδάκια; Σήμερα κάποιες φορές έχανα τη Γκρά... Το απόγευμα αργά, βλέπω εκεί που πάνε και αράζουν το βράδυ, δίπλα από τη βεράντα και ανάμεσα από δεντράκια, χύμα στο χώμα που όμως έχει πολλά φύλλα κάτω 5 αυγά.. και η κυρία πήγε και τα μάζεψε από κάτω της και στρογγυλοκάθισε.. αργά το βράδυ όμως όταν μαζευόμουνα να γυρίσω Αθήνα πάλι σουλατσάριζε για φαγητό και βόλτα. Με τη διαφορά οτι τα τρία τα είχε παραχώσει μέσα στα φύλλα... Δεν τα πείραξα... ίσως κάτι ξέρουν περισσότερο από μένα... Θα δούμε!
CAM00509.webp
 
View attachment 31885 Τι λέγαμε παιδάκια; Σήμερα κάποιες φορές έχανα τη Γκρά... Το απόγευμα αργά, βλέπω εκεί που πάνε και αράζουν το βράδυ, δίπλα από τη βεράντα και ανάμεσα από δεντράκια, χύμα στο χώμα που όμως έχει πολλά φύλλα κάτω 5 αυγά.. και η κυρία πήγε και τα μάζεψε από κάτω της και στρογγυλοκάθισε.. αργά το βράδυ όμως όταν μαζευόμουνα να γυρίσω Αθήνα πάλι σουλατσάριζε για φαγητό και βόλτα. Με τη διαφορά οτι τα τρία τα είχε παραχώσει μέσα στα φύλλα... Δεν τα πείραξα... ίσως κάτι ξέρουν περισσότερο από μένα... Θα δούμε!

Δηλαδή θα έχουμε (έστω και με λίγες πιθανότητες) χηνάκια;
 
το θέμα είναι οτι δεν είναι συνέχεια πάνω τους... χθές είχε 4 βαθμούς την ώρα που έφευγα... Τι να πω..

Δεν πειράζει... ας δοκιμάσεις... Το πολύ πολύ να χάσουμε μια δυο ομελέτες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Back
Top