Γενικά Harrold & Samantha αφρικανικές χήνες

έτσι.. Ούτως ή άλλως απο τις κοτίτσες παίρνω τώρα με τα κρύα 28 αυγά τη βδομάδα... Δε μου λείπει η ομελέτα...
Καλά... εσείς με τα οικόσιτα... Δεν καταλαβαίνετε πως μιλάμε για μας...
Για μας που τα φρέσκα αυγά είναι όνειρο...😀
 
O Χαρολντ μετονομαστηκε απο σημερα το πρωι σε Χάριετ. 😎 Ο λογος φαινεται στο παρακατω βιντεο...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εχει και το αυγο απο κατω της αν προσεξετε. :)

μήπως τελικά είναι αγόρι και απλά βοηθάει στο κλώσσημα; Γίνεται κι αυτό... εντωμεταξύ, νομίζω οτι ξέρουν άν είναι άσπορα και δεν τα κλωσσάνε.. άν οι δικές σου κάθονται συστηματικά πάς για παππούς.. Έτσι λέω..
 
μήπως τελικά είναι αγόρι και απλά βοηθάει στο κλώσσημα; Γίνεται κι αυτό... εντωμεταξύ, νομίζω οτι ξέρουν άν είναι άσπορα και δεν τα κλωσσάνε.. άν οι δικές σου κάθονται συστηματικά πάς για παππούς.. Έτσι λέω..

Mπα δεν νομιζω Γιαννη, ειχα ηδη αμφιβολιες γι'αυτον απο καιρο τωρα. Ειναι ακριβως ιδιος/α σε μεγεθος με τη Σαμανθα ενω θα επρεπε εστω και με ελαχιστη διαφορα να ξεχωριζει και ο λαιμος του ειναι κοντος για να ειναι αρσενικο. Επισης φουσκωσε/κρεμασε και η κοιλια του απο κατω. Τον επιασα πιστευω, ακριβως τη στιγμη που γεννησε διοτι ενω τους ειχα δωσει χορτα και ετρωγαν ξαφνικά διαπιστωσα οτι η ασπρη χηνα λειπει. Κοιταξα τριγυρω μηπως βγηκε απο την περιφραξη και μετα μεσα στο σπιτακι οπου ειδα αυτο που ειδατε. 😀 Εξαλλου μονο αυτο το αυγο ειχε, το πρωτο τους το πηρα.
 
Mπα δεν νομιζω Γιαννη, ειχα ηδη αμφιβολιες γι'αυτον απο καιρο τωρα. Ειναι ακριβως ιδιος/α σε μεγεθος με τη Σαμανθα ενω θα επρεπε εστω και με ελαχιστη διαφορα να ξεχωριζει και ο λαιμος του ειναι κοντος για να ειναι αρσενικο. Επισης φουσκωσε/κρεμασε και η κοιλια του απο κατω. Τον επιασα πιστευω, ακριβως τη στιγμη που γεννησε διοτι ενω τους ειχα δωσει χορτα και ετρωγαν ξαφνικά διαπιστωσα οτι η ασπρη χηνα λειπει. Κοιταξα τριγυρω μηπως βγηκε απο την περιφραξη και μετα μεσα στο σπιτακι οπου ειδα αυτο που ειδατε. 😀 Εξαλλου μονο αυτο το αυγο ειχε, το πρωτο τους το πηρα.

μακάρι κάποια στιγμή να βγάλω εγώ... Θα στο στείλω με τη μία! (αφου σιγουρευτούμε οτι είναι αγόρι όμως.. όχι να βρεθείς με χαρέμι!):D
 
Μηπως τα σκεπασε στο χωμα λογω παγωνιας; Ανεστη το ειπαμε οτι σε ζηλευουμε ετσι; :D
 
Μηπως τα σκεπασε στο χωμα λογω παγωνιας; Ανεστη το ειπαμε οτι σε ζηλευουμε ετσι; :D
δεν ξέρω αλλά τελικά μάλλον πάω για αποτυχία... ☹ έκανα μια καταδρομική σήμερα το μεσημέρι, τα αυγά τελικά είναι έξι, η κυρά πάλι σουλατσάριζε, την ώρα που είχε ξεροβόρι με δύο βαθμούς και αραιό χιόνι να πέφτει... εκτός κι αν πάει να βγάλει εσκιμωάκια κι όχι χηνάκια... Τι να πώ... 👎 μάλλον θα πάμε για την επόμενη δόση.. κατά την άνοιξη δεν είναι να ξανακάνουν; Πάντως τα αυγά δεν τα πείραξα καθόλου... Δικά της είναι ας τα κάνει ότι θέλει...
 
Μηπως τα σκεπασε στο χωμα λογω παγωνιας; Ανεστη το ειπαμε οτι σε ζηλευουμε ετσι; :D
Kαι οι παπιες μου αλλα τωρα και οι χηνες τα σκεπαζαν τα αυγα τους μεσα στα αχυρα.

δεν ξέρω αλλά τελικά μάλλον πάω για αποτυχία... ☹ έκανα μια καταδρομική σήμερα το μεσημέρι, τα αυγά τελικά είναι έξι, η κυρά πάλι σουλατσάριζε, την ώρα που είχε ξεροβόρι με δύο βαθμούς και αραιό χιόνι να πέφτει... εκτός κι αν πάει να βγάλει εσκιμωάκια κι όχι χηνάκια... Τι να πώ... 👎 μάλλον θα πάμε για την επόμενη δόση.. κατά την άνοιξη δεν είναι να ξανακάνουν; Πάντως τα αυγά δεν τα πείραξα καθόλου... Δικά της είναι ας τα κάνει ότι θέλει...

Ετσι κανουν, οταν αυτη συμπληρωσει τον αριθμο της θα καθισει να κλωσσησει. Δεν νομιζω οτι τα αυγα χαλανε με το κρυο αφου δεν εχει ξεκινησει η επωαση κι ειναι καλυμμενα, αν και μαλλον ειναι αρκετα νωρις για κλωσσηματα. Αν δεν ζευγαρωνουν ομως κακως αφηνεις τα αυγα να πανε χαμενα. 😉
 
Kαι οι παπιες μου αλλα τωρα και οι χηνες τα σκεπαζαν τα αυγα τους μεσα στα αχυρα.

Αν δεν ζευγαρωνουν ομως κακως αφηνεις τα αυγα να πανε χαμενα. 😉
το θέμα είναι οτι δεν ξέρω αν ζευγαρώνουν.. Δεν ετυχε να τις δω, αλλά υπολόγισε οτι εγώ λείπω όλη τη βδομάδα.. μόνο σ/κ τις βλέπω..
 
το θέμα είναι οτι δεν ξέρω αν ζευγαρώνουν.. Δεν ετυχε να τις δω, αλλά υπολόγισε οτι εγώ λείπω όλη τη βδομάδα.. μόνο σ/κ τις βλέπω..
Καμιά φορά... ακόμη κι αν είμαστε σχεδόν σίγουροι πως δεν ζευγάρωσαν... αυτά βρίσκουν τον τρόπο να μας κρατάνε με το "στόμα ανοικτό" έστω και για λίγο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Ανέστη οι δικές σου χήνες μπαίνουν σε σπιτάκι; και αν ναι τι διαστάσεις έχει; ρωτάω γιατί οι δικές μου δεν πάνε ούτε σε υπόστεγο με 3 μέτρα ύψος... Φωλιάζουν εξω κάτω από δέντρο...
 
Ανέστη οι δικές σου χήνες μπαίνουν σε σπιτάκι; και αν ναι τι διαστάσεις έχει; ρωτάω γιατί οι δικές μου δεν πάνε ούτε σε υπόστεγο με 3 μέτρα ύψος... Φωλιάζουν εξω κάτω από δέντρο...

Γιαννη αν δεις πιο πανω που εβαλα το βιντεο που γεννησε η Χαριετ θα παρεις μια ιδεα για το σπιτακι. Ειναι κατασκευη δικια μου (με τη βοηθεια του πατερα μου) απο παλετες. Χρησιμοποησα 5 παλετες τις οποιες "εδεσα" μεταξυ τους με γωνιες και στη συνεχεια εντυσα με σανιδια στα κενα τους. Το πορτακι βρεθηκε ξεχασμενο σε μια αποθηκη κι ετυχε να ταιριαξει γαντι στις διαστασεις. Η σκεπη εχει πισοπανο κι απο κατω εβαλα μερικα κομματακια ξυλου απλα για να δωσει μια ανυψωση στο κεντρο και να βοηθα το νερο να μην λιμναζει.

Αλλα οχι δεν μπαινουν μονες τους μεσα. Ουτε ενα βραδυ. Καθε βραδυ μολις παω κοντα τους και πω "αντε μεσα τωρα" κουνωντας καναδυο φορες τα χερια μου μπαινουν μεσα με τη μια. Παντα πρωτη μπαινει η Χαριετ και μετα η Σαμανθα.
 
Ανέστη τι έκανες τελικά με τις γέννες; έκαναν άλλα αυγά, κι αν ναι τα κλωσσάνε; εγώ έχω λαλίσει..👎 κάνανε 2η φουρνιά τα έχουν κι αυτά θαμένα, τα πρώτα τους τα πήρα, αλλά πάλι δεν βλέπω να κάθονται... Δεν ξέρω τι να κάνω... και παρόλο που έχουν σπιτάκι, κι αν δεν τους αρέσει υπάρχει και πυλωτή για να μην βρέχονται, εξακολουθούν να τα κάνουν κάτω από τη βεράντα, εκτεθειμένα στον καιρο.. Τι να πω...
 
Ανέστη τι έκανες τελικά με τις γέννες; έκαναν άλλα αυγά, κι αν ναι τα κλωσσάνε; εγώ έχω λαλίσει..👎 κάνανε 2η φουρνιά τα έχουν κι αυτά θαμένα, τα πρώτα τους τα πήρα, αλλά πάλι δεν βλέπω να κάθονται... Δεν ξέρω τι να κάνω... και παρόλο που έχουν σπιτάκι, κι αν δεν τους αρέσει υπάρχει και πυλωτή για να μην βρέχονται, εξακολουθούν να τα κάνουν κάτω από τη βεράντα, εκτεθειμένα στον καιρο.. Τι να πω...

Καλα εκανες και τα πηρες. Θεωρω πολυ νωρις για να καθισει να κλωσσησει με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες το βραδυ. Αν κρινω απο τις παπιες που ειχα, καθονται να κλωσσησουν μετα τα μισα Μαιου. Εμενα γενναει μονο το αρσενικο προς το παρον :D, η Σαμανθα ετοιμαζεται, τωρα αρχισε να φουσκωνει αρκετα η κοιλια της χαμηλα οπως ειναι της Χαριετ-πρωην Χαρολντ. Η Χαριετ πρεπει να εχει κανει καμια 15αρια αυγα ως τωρα καθως απο την ημερα που ξεκινησε γενναει καθε δευτερη ημερα κι ενα αυγο. 😉

Μην σε προβληματιζει το σημειο που διαλεγει, αν δεν λασπωνει σε σημειο που τα αυγα βουλιαζουν. Οταν θα ειναι η περιοδος που θα αποφασισει να κλωσσησει (θεωρω αργοτερα που θα ειναι πιο ζεστες οι ημερες και οι νυχτες) η όποια υγρασια στα αυγα της μονο καλο θα κανει. Αν εσπασες να φας κανενα θα διαπιστωσες πως σχεδον χρειαζονται σφυρι για να ανοιξουν. Αυτο το σκληρο κελυφος χρειαζεται αρκετη υγρασια ωστε να μαλακωσει για να μπορεσουν να εκκολαφθουν οι νεοσσοι. Κανονικα κι οσο κλωσσαει η χηνα, θα κανει μπανιο και θα καθεται μουσκεμα πανω στα αυγα της. :)
 
Νικο εγω προσωπικα τα βρισκω νοστιμα αλλα δεν ειμαι φαν των αυγων. Ειδικα τα κοτοπουλισια μου μυριζουν αρκετα εντονα, γι'αυτο και σπανια τρωω αυγα. Αυτα, μου δινουν την εντυπωση (οπως και της παπιας που ειχα) οτι μυριζουν πολυ λιγοτερο αυγουλιλα απ'οτι τα αυγα της κοτας. :D
 
Εσύ είσαι περίεργος...η γνώμη της γυναίκας σου ποιά είναι;

Ρε αντε απο δω! 😛 Στο φαγητο δεν κανω διακρισεις, ειμαι παμφαγος. Και τα αυγα θα τα φαω αμα τυχει αλλα δεν τους εχω μεγαλη αδυναμια. Η γυναικα μου λεει δεν καταλαβαινει ιδιαιτερη διαφορα. Μας φωτισε τωρα, ε; 🙄
 
Aνέστη εμένα έκανε τη δεύτερη δεκάδα, τα άφησα κάποιες μέρες και είδα οτι δεν καθότανε συνέχεια παρά μόνο το βράδυ, και όχι πάντα.. Προχθές βράδυ που έκανε γερή βροχή και θερμοκρασία 7 βαθμούς η κυρία βολτάριζε και τελικά χθές τους τα μάζεψα. Ελπίζω να κάνει πάλι αργότερα που θα ζεστάνει λίγο και θα κόψουν οι πολλές βροχές και αυτή τη φορά να κάτσει...
 
Back
Top