Γενικά Σκοπεύω να πάρω θηλυκό κοκατιλ

Θα την βαλεις αμεσως μεσα μιας και ειναι απο σπιτι;:D η θα τα βαλεις διπλα διπλα να γνωριστουν πρωτα;
 
θα κανω καλου κακου πρωτα καραντινα... Μπορει ομως να την κρατισω λιγοτερο σε καραντινα... Μετα ελπιζω να εχω δυο αγαπημενα κοκατιλακια και σργοτερα ισως και μωρακια...
 
πριν πεντε λεπτα ηρθε σπιτι η κοκατιλινα μου... Εχουμε ομως δυο προβληματακια... Τα νυχια της ειναι πολυ κοντα(εκτος απο ενα) μολις την φεραμε σπιτι ειδαμε τρις σταγωνες αιμα στο πατο και εχει αφησει αιμα και στις πατηθρες... Το ενα νυχι εχει σπασει στην ακρη😱.. Τι να κανω; Επισης το ενα πισω δαχτυλο της εχει παει μπροστα(προφανως ετσι γεννιθηκε ή το εσπασε)αυτο δεν διχνει να την ενοχλει... Ομως το νυχι απο αυτο το δαχτυλο εχει παρει σπιραλ σχημα τη να κανω; Οπως μου ειπε ο ανεστης το πουλι ηταν παραμελιμενο και γιαυτο τσιμπαει πολυ... Εχω ομως γαντι σε περιπτωση που πρεπει να το πιασω... Επισης το πουλι το ειχαν μεσα και αλλα πουλια δεν ειχαν να το βαλω σε καραντινα ή οχι;
 
πριν πεντε λεπτα ηρθε σπιτι η κοκατιλινα μου... Εχουμε ομως δυο προβληματακια... Τα νυχια της ειναι πολυ κοντα(εκτος απο ενα) μολις την φεραμε σπιτι ειδαμε τρις σταγωνες αιμα στο πατο και εχει αφησει αιμα και στις πατηθρες... Το ενα νυχι εχει σπασει στην ακρη😱.. Τι να κανω; Επισης το ενα πισω δαχτυλο της εχει παει μπροστα(προφανως ετσι γεννιθηκε ή το εσπασε)αυτο δεν διχνει να την ενοχλει... Ομως το νυχι απο αυτο το δαχτυλο εχει παρει σπιραλ σχημα τη να κανω; Οπως μου ειπε ο ανεστης το πουλι ηταν παραμελιμενο και γιαυτο τσιμπαει πολυ... Εχω ομως γαντι σε περιπτωση που πρεπει να το πιασω... Επισης το πουλι το ειχαν μεσα και αλλα πουλια δεν ειχαν να το βαλω σε καραντινα ή οχι;

Καραντίνα είχε δεν είχε πουλιά, τα μικρόβια και οι ασθένειες, μεταφέρονται και με τον αέρα και όχι μόνο με την επαφή. Βάλε ένα αιμοστατικό αν η ποσότητα του αίματος είναι υπερβολική. Για το δάχτυλο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πλέον και απο την όψη του νυχιού καταλαβαίνεις οτι είναι καιρό έτσι. Το νύχι θέλει κόψιμο στο σωστό σημείο. Και φυσικά μαζί με όλα αυτά που θα κάνεις ένα καλό ''χεράκι'' στο ιδιοκτήτη θα ήταν καλό...

Και μερικά εδώ για αιμοστατικά https://community.petbirds.gr/threads/Αιμορραγία-σε-νύχι-παπαγάλου.7364/
 
να της βαλω βαμα υοδιου; Το "αναπηρω δαχτυλο"ειναι κατω απο τα δυο μπροστινα... Δηλαδη παταει πανω σε αυτο...υπαρχει προβλημα...

παντως μετακινητε χωρις καμια δυσκολια...
και οι προϊγουμενει ετσι τη πηραν... Το δαχτυλο ενοω...
 
Συμβαινει σε πολλα πουλια αυτο με το δαχτυλο, δεν ειναι τιποτα... Να σου ζησει η καινουργια θηλυκια, ασε την σε καραντινα και μετα διπλα διπλα με τον ζορζ να γνωριστουν... Περιμενουμε ομως και φωτογραφιες...):D
 
Δες το λινκ που παρέθεσα πιο πάνω, καμένο σπίρτο, οξυζενέ, κρύο νερό, σουφλαμιδοσκονη, καλαμποκάλευρο, κτλ κτλ. Απολύμανση μετά με ιώδιο ή μπεταντίν.
 
της καθαρισα το χυχι με νερο με τα της εβαλα το σπιρτο, μπεταντιν και μετα σοφαμιδοσκονι... Το νυχι εχει σπασει αρκετα θα ξαναγινει; Επισης οι πατηθρες εχουν αιμα πανω αλλα δεν θελω να τις βαγαλω τωρα γιατι θα τρομαξει και μπορει να ξανανοιξει η πληγη, αυτο το νυχι τωρα θα ειναι εβαισθητο και θα ανοιγη συχνα;
 
Οχι... Τωρα θα ξεραθει η πληγη και μετα θα ξαναμεγαλωσει το νυχι, δεν θα ναι για παντα ετσι...) φωναζει καθολου με τον ζορζ?
 
εχει τρομοκρατιθει τωρα αρκετα οποτε καθετε στην ακρη απ τη πατηθρα... Της εβαλα μια καλης ποιοτητας αυγοτροφη και ενα πλουσιο μηγμα σπορων... Και την αφησα να ξεκουραστη, στο αυτοκινιτο κατι πηγε να μας πει:D... Τωρα δεν ξερω αυτοι που την ειχα την ειχαν μεσα δεν την πειρα απο μαγαζει οποτε δεν ξερω να την βαλω σε καραντινα ή οχι;
 
Οπωσδηποτε καραντινα, δεν σημαινει επειδη ηταν ενα και σε εωτερικο χωρο δεν ειναι και αρρωστο...
 
το οτι οταν βαζω το χερι στο κλουβι ειναι σαν να ετοιμαζετε για επιθεση, σημαινει οτι ειναι γενικα επιετικο... Θα τσιμπαει και τον Ζορζ;

ααα... Την λενε Ροζα...
 
το οτι οταν βαζω το χερι στο κλουβι ειναι σαν να ετοιμαζετε για επιθεση, σημαινει οτι ειναι γενικα επιετικο... Θα τσιμπαει και τον Ζορζ;

ααα... Την λενε Ροζα...

Μιλάμε για ένα πουλί που μπήκε σπίτι σου πριν λίγες ώρες και με όλα αυτά που τράβηξε να λες και λίγα ειναι αυτά που σου κάνει. Δώστης χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον. Μυρίζει, αισθάνεται, βλέπει νέα πρόσωπα και νέες καταστάσεις λογικό να συμπεριφέρεται έτσι.
 
ναι την καταλαβενω... Παντως με ολα αυτα που περασε και παλι ημερη ειναι...
 
Aγγελε επειδη συναντηθηκαμε μονο για πολυ λιγο πολλα πραγματα δεν προλαβα να στα πω με σκοπο να στα πω εδω, δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να ματωσει το νυχι της τουλαχιστο οσο την ειχα στο δικο μου αυτοκινητο δεν ειχε ματωσει η ηταν τοσο λιγο που δεν το ειχα δει. Το πουλακι αυτο του εχω περιποιηθει πολλες φορες τα νυχια στο παρελθον και αληθεια ειναι πως ετσι το αγορασανε με το ενα πισω δαχτυλακι γυρισμενο προς τα εμπρος. Οπως ειπες δεν το εχει καν στο μυαλο της διοτι η κινηση της ειναι απολυτα φυσιολογικη. Ομως εκεινο το νυχι επειδη θυμαμαι οτι οταν μακραινει γυριζει και ακουμπαει το διπλανο δαχτυλο θελει φροντιδα και συχνο λιμαρισμα για να μην πληγωνει το διπλανο δαχτυλο.Ισως αυτο να συνεβει εκτος και αν ειδες σιγουρα οτι εσπασε το νυχι της.

Γρηγορη στους ιδιοκτητες τα ειπα εγω πολλα "χερακια" και η αληθεια ειναι οτι τους ελεγα εδω και καιρο να χαρισουν καπου το πουλι διοτι δεν το προσεχαν καθολου και το ειχανε σε ενα σκοτεινο σημειο του σπιτιου. Ειναι λιγο επιθετικη και δαγκωνει πολυ "καλα" για κοκατιλ :D -και πιστευω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο για τον τροπο που ζουσε-αλλα αν ασχοληθει κανεις μαζι της με ηρεμια και πολυ υπομονη ξερει να ανεβαινει σε χερι οταν της ζητας. Στις αρχες που το ειχανε παρει και το ειχανε μερακι μου ζητουσανε συχνα να παω εκει για να τους λεω καποια πραγματα διοτι βλεποντας το δικο μου κοκατιλ που δεν ξεκολλουσε απο τις αγκαλιες πηρανε αυτο το πουλακι.

Η Ροζα πιστευω πως εχει απεγνωσμενα αναγκη για παρεα αυτη τη στιγμη αν και η καραντινα οπως ειπα και στον Αγγελο ειναι καλο να γινει για ενα διαστημα και ας ζουσε σε σπιτι καιρο χωρις αλλα πουλια. Οταν ακουει αλλα πουλια ξετρελαινεται και φωναζει απεγνωσμενα να την ακουσουνε. ☹

Παρολα αυτα ειναι ενα πανεμορφο perle cockatiel με μακρυ λοφιο και πιστευω οτι στο νεο της σπιτι θα νομιζει οτι βρεθηκε στον παραδεισο! Νομιζω η μεχρι τωρα τυχη της, της το χρωστουσε αυτο το μεγαλο δωρο εδω και καιρο!
 
ανεστη το δαχτυλο απο το αλλο ποδι ματωσεκαι αυτο οταν τη φεραμε σπιτι... Τωρα το αιμα εχει σταματησεικαι η κυρια καθαριστηκε, εφαγε λιγο και μετα ανακαληψε(απο τη φωνη)τον ζορζ, ο οποιος εν συνεχεια ανακαληψε τη ροζα... Καταλαβενετε τη εγινε απο φωνες:D... Τωρα ειναι πολυ καλα και δεν φωβατε ιδιετερα... Το ποδι της με την ιδιομορφια δεν της στερει τιποτα απ οτι θα εκανε ενα οποιο διποτε κοκατιλ...
 
η ροζα ειναι μια χαρα... Το αιμα σταματισε απο χθες... Και μιλαει ολη την ωρα με τον ζορζ:D

ααα εφαγε και μαρουλι..
 
Back
Top