Διατροφή Σπόροι & Αυγοτροφή για όποιον δεν έχει τον χρόνο να ψάχνει

Πως είμαστε εκτός θέματος Στέφανε;Για σπορικά και αυγοτροφές λέμε και το τί γίνετε. Πολύ σχετικό είναι.Αν το θέμα απλά είναι να πούμε τί δίνει ο καθένας στα πουλιά του οκ πάω πάσο.
 
Και πιο το όφελος μιας συζήτησης αν επικεντρωθούμε στο τί δίνει ο καθένας; Τα προβλήματα που προκύπτουν από το τί υπάρχει διαθέσιμο προς αγορά δεν μας νοιάζει;Υπάρχουνε πολλοί που δίνουνε μείγματα κατά ανάγκη γιατί οι εταιρίες σκεύτοντε το δικός τους όφελος. Οπότε τί θα κερδίσει ένας αναγνώστης του θέματος αν του πω ότι δίνω Vadigran breeder plus των 20 κιλών και σπιτική αυγοτροφή;
 
Και πιο το όφελος μιας συζήτησης αν επικεντρωθούμε στο τί δίνει ο καθένας;
Λάμπρο κάθε συζήτηση που γίνεται έχει και κάποιο όφελος. Όχι μόνο σε εμάς που συμμετέχουμε, αλλά και στους αυριανούς αναγνώστες. Ένας αναγνώστης που θα διαβάσει το θέμα, ψάχνει να βρει απόψεις ανθρώπων σχετικά με ποιο μείγμα σπόρων χρησιμοποιούν και ποια αυγοτροφή. Όταν λοιπόν δεν έχει χρόνο να ψάξει όπως λέει ο τίτλος του θέματος και δει 20 άτομα να χρησιμοποιούν τη vadigran, 18 την quiko, 3 τη versele laga κτλ. Θα χρησιμοποιήσει μια από αυτές που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι και ανάλογα βέβαια την τιμή.
Τα προβλήματα που προκύπτουν από το τί υπάρχει διαθέσιμο προς αγορά δεν μας νοιάζει;Υπάρχουνε πολλοί που δίνουνε μείγματα κατά ανάγκη γιατί οι εταιρίες σκεύτοντε το δικός τους όφελος.
Ασφαλώς και μας νοιάζει. Και είναι πολύ ωραίο θέμα προς συζήτηση, αλλά θεωρώ πως είναι off topic στο συγκεκριμένο θέμα που έχει ανοίξει ο @Dimitris.P .
Οπότε τί θα κερδίσει ένας αναγνώστης του θέματος αν του πω ότι δίνω Vadigran breeder plus των 20 κιλών και σπιτική αυγοτροφή;
Εγώ προσωπικά θα έλεγα ότι για να την χρησιμοποιούν τόσα πολλά άτομα στην εκτροφή τους είναι πολύ καλή. Θα τη δοκίμαζα με κλειστά μάτια, αφού δε θα χα χρόνο να ψαχτώ και στη συνέχεια θα έβγαζα τα δικά μου συμπεράσματα για το μείγμα.
 
Τί εννοούμε δεν έχουμε χρόνο Παναγιώτα; Δεν μπορούμε να μπούμε σε ένα εξειδικευμένο μαγαζί και να ψάξουμε;
Και το ότι δίνει η πλειοψηφία ένα μείγμα δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο.
Πολλοί την χρησιμοποιούν και εγώ την δοκίμασα τώρα και την βλέπω μια χαρά. Δεν μου αρέσει όμως το 8% στο νίζερ που δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα. Θα προτιμούσα το μισό και παραπάνω κανναβούρι ή περίλλα.Ή μήπως και αυτά δεν πρέπει να τα λέμε γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος;
Επιμένω ότι δεν είναι καθόλου εκτός θέματος. Ο κόσμος είναι ο αγοραστής και καθορίζει την αγορά και όχι ότι θέλουνε να μας πασάρουνε. Εγώ την πήρα τη συσκευασία και έχω 8 πουλιά. Με συμφέρει νομίζεις; Απλά αν πήγαινα σε μονόκιλες συσκευασίες θα έπαιρνα με πρασινοκόκκινα μπισκοτάκια μέσα ή με φρούτα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή.
 
Νομίζω πως οι εταιρείες συνεχίζουν να βγάζουν μικρές και μεσαίες συσκευασίες στα μείγματα τροφών...
Γιατί χρειάζεται να το νομίσεις αυτό Γιάννη;Η πρωταρχική προυπόθεση της σκέψης σου είναι λάθος, οι εταιρείες δεν βγάζουν 5,10,15 κιλά ανα σειρά ή το κάνουν στο ελάχιστο.Απόδειξη οι κατάλογοί τους ή η φανερή έλλειψη τέτοιων προιόντων και στους έξι τελικούς πωλητές στην Ελλάδα, οι οποιοι είναι μαγαζιά γωνία επειδή φέρνουν το διαφορετικό και μη σύνηθες. Η μαμά εταιρεία αποφασίζει την τυποποίηση,το πώς το κάνει είναι εύκολο να συναχθεί, η πρακτική της δεν μπορεί να καθοριστεί απο μια μικρή ομερτά με τους χιλιάδες συνοικιακούς επιχειρηματίες και αν μάθαινε πως στην μικρή Ελλάδα έχει διαφυγόντα κέρδη θα αναπροσάρμοζε πολύ πιο εύκολα την τυποποίησή της απο αυτό και μόνο,όχι γιατί η μικρότερη πίτα, της τάξεως των 10-15 πουλιών,το ζητούσε. Δεν είναι τυχαίο οτι η εταιρεία με την μεγαλύτερη διασπορά βάρους στις συσκευασίες της είναι η King.
 
H απάντηση στην εισαγωγή του θέματος απαντιέται με έναν και μόνον τρόπο..
Σπόροι :
-ΜΑΝΙΤΟΒΑ
-CEDE
-VERSELLE LAGA
-WITTE MOLLEN
-VADIGRAN
-BEAPHAR
-QUIKO
-BEYERS
-KING
-CREG
-SLUIS
-TEURLING
-RAGGIO DI SOLE
Aυγοτροφές:
CEDE
EASYYEM
QUIKO
RAGGIO DI SOLE
BEAPHAR
VERSELLE LAGA
SLUIS
DELI NATURE
KING
MANITOBA
ORLUX
UNICA
COMPLET
SELENIUM
IDEAL
WIMO
Ολα τα υπόλοιπα είναι εμπειρίες και γνώμες με υποκειμενική βάση, που όμως είναι αυτά που δίνουν την εικόνα που έχουν οι φίλοι του φόρουμ. Εχω την γνώμη οτι τα εκτός θέματος, είναι μάλλον κανόνας στο φόρουμ και πως ετούτο εδώ είναι απο τα λίγα που δεν έχουν ξεφύγει και τόσο πολύ. :)
 
Τί εννοούμε δεν έχουμε χρόνο Παναγιώτα; Δεν μπορούμε να μπούμε σε ένα εξειδικευμένο μαγαζί και να ψάξουμε;
Εγώ το συνδυάζω με κάποιον που χρησιμοποιεί ένα μείγμα και δεν έχει γίνει αποδεκτό από τα πουλιά του και ψάχνει κάτι άλλο άμεσα. Δεν έχει τον χρόνο να δοκιμάσει μείγματα και περιμένει προτάσεις.
Και το ότι δίνει η πλειοψηφία ένα μείγμα δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο.
Ασφαλώς, αλλά κάτι σημαίνει και αυτό. Δε μπορεί να μας αφήσει αδιάφορους. Εγώ όταν βλέπω ένα μαγαζί να είναι τίγκα στον κόσμο εκεί θα κάτσω να φάω. Για να το προτιμούν τόσοι, κάτι σημαίνει...
 
Δεν είναι τυχαίο οτι η εταιρεία με την μεγαλύτερη διασπορά βάρους στις συσκευασίες της είναι η King.
Γιατί λες δεν είναι τυχαίο; Δεν ξέρω την εταιρεία και δεν καταλαβαίνω που εννοείς ότι οφείλεται.
 
Γιατί λες δεν είναι τυχαίο; Δεν ξέρω την εταιρεία και δεν καταλαβαίνω που εννοείς ότι οφείλεται.
Στο οτι είναι ελληνική εταιρεία και βγάζει κάπως και πιο μεσαίες συσκευασίες.
 
Συμφωνώ για την king. Είχε κάποια μείγματα των 5 κιλών. Τις απέσυρε και άκουσα διάφορα. Ότι έφταιγε η συσκευασία ότι απλά την απέσυρε η εταιρία και κανείς δεν είπε κάτι συγκεκριμένο που να γνωρίζουμε αν είναι αληθές. Εδώ και πόσους μήνες δεν ξανακυκλοφόρησε.
Για να μην παρεξηγηθώ Παναγιώτα ίσως το ύφος μου να ήταν κάπως αλλά αυτό λόγο του γραπτού λόγου και σας ζητώ συγνώμη αν με παρεξήγησες και εσύ και ο Στέφανος.Απλά αυτά που λέμε είναι σχετικά με το τί δίνει ο καθένας. Γιατί φτάνουμε στη λογική ότι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.
Και όπως είπε η Μαρία οι περισσότεροι έχουνε λίγα πτηνά και το 20 κιλο δεν συμφέρει και πέρα τούτου καλό είναι να ψάχνουμε το καλύτερο και το οικονομικό.Αλλιώς αν ακολουθούμε την πλειοψηφία θα μένουμε στα σίγουρα και δεν θα εξελλίσαμε τίποτα.
Και κάτι άσχετο όντως αλλά σχετικό με τα σπορικά. Έχεις αναρωτηθεί γιατί η μονόκιλη περίλλα ανεξαρτήτου μάρκας κάνει περίπου 12 ευρώ το κιλό την ίδια στιγμή που το κανναβούρι έχει 3.5?Ή απλά πιστεύουμε ότι η περίλλα είναι ο σούπερ σπόρος σε σχέση με το κανναβούρι ή δίνουμε κανναβουράκι παραδοσιακά που μεγάλωσαν τόσα χρόνια μια χαρά τα καναρινάκια και χωρίς περίλλα. Θέλω να καταλήξω στο ότι μας εμφανίζουν συχνά πράγματα ως καλύτερα και εμείς ακολουθούμε το ρεύμα χωρίς να τα ψάχνουμε με κέρδος μόνο στις εταιρίες. Γιαυτό θα πρέπει να αναλύουμε λίγο παραπάνω το θέμα του Δημήτρη αλλά με γνώμονα το topic του θέματος. Όπως είπε και ο Μάκης δεν βγήκαμε και πολύ εκτός.

Στο οτι είναι ελληνική εταιρεία και βγάζει κάπως και πιο μεσαίες συσκευασίες.
Δεν είναι Ελληνική η King. Νομίζω Βέλγικη είναι χωρίς να είμαι σίγουρος.
 
Δεν είναι Ελληνική η King. Νομίζω Βέλγικη είναι χωρίς να είμαι σίγουρος.
Εχει απλή συνεργασια με την κλουβοτεχνική;
Εγω νόμιζα εισάγει τους σπόρους και τα συσκευάζει εδώ.
 
Πιθανολογώ ότι τα φέρνει σαν αντιπρόσωπος. Δεν είμαι όμως σίγουρος πάντως Ελληνικά δεν νομίζω ότι είναι.Απλά τα εισάγει η κλουβοτεχνική που και γιαυτό δεν είμαι σίγουρος. Έχω την εντύπωση ότι είναι Βέλγικη η εταιρία.Ας μας πει και κάποιος άλλος λόγω του ότι δεν έχω κάποιο σκεύασμά τους να το πω με σιγουριά.Αυτό όμως έχω στο μυαλό μου ότι είναι από Βέλγιο κάτι τέτοιο είχα δει αλλά πάει καιρός που είχα σπορικά τους.
 
Η ορνιταλια Λάμπρο έχω δεί πως έχει, αυτή τη στιγμη, αρκετά μείγματα έτους συγκομιδής 2014.Αυτό απο μόνο του είναι αποθαρυντικό;
Μια άλλη ερώτηση, αξίας πιστεύω,έιναι ποιά εποχή, αν υπάρχει, γίνεται η εισαγωγή νέας σοδιάς απο τις εταιρείες.
 
Θα σου πω αν και ξεφεύγουμε όντως από το θέμα τώρα απλά επειδή έχω ψωνίσει αρκετές φορές και μίλησα αρκετά με τον ιδιοκτήτη. Καταρχήν μην κοιτάς τί γράφει στο site. Έχει και πιο φρέσκα. Για παράδειγμα κέχρι, κανναβούρι και περίλλα πλέον έχει του 15 συγκομιδής και λήγουν το 17. Επίσης και κάποια μείγματά του είναι του 15 και όχι του 14 όπως λέει στο site απλά δεν τα πολυανανεώνει.
Τελευταία πριν κανά τριβδόμαδο που είχα πάει να πάρω περίλλα μου είπε ότι είναι από τα τελευταία που μείνανε και μου εξήγησε ότι θα ξαναφέρει γενικώς από χειμώνα ξανά μάλλον καινούργιας συγκομιδής γιατί τώρα καλοκαιριάτικα ταλαιπωρούντε τα σπορικά με τις ζέστες.Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο να σου πει τί υπάρχει απλά λειτουργεί πιο πολύ ηλεκτρονικά αλλά μπορείς και εκεί να ψωνίσεις.Απλά επειδή είναι κάπως ο ιδιοκτήτης για πολλούς (σε μένα έχει συμπεριφερθεί άψογα απλά όντως μπορεί να μην τον συμπαθήσεις για διάφορους λόγους) καλύτερα να πας ή να ψωνίσεις με γνώμονα το ότι έχει καλά πράγματα και όχι το αν τον συμπαθείς ή όχι.
Τώρα για το έτος συγκομιδής μην νομίζεις και οι περισσότερες εταιρίες προηγούμενης χρονιάς ή διετίας πριν βάζουνε στα μείγματά τους.
Βλέπω να πέφτει παντόφλα από τους mods τώρα όμως γιατί το πήγαμε αλλού 😛
 
Σε ευχαριστώ Λάμπρο για την απάντησή σου, με βοήθησες πολύ.
Βλέπω να πέφτει παντόφλα από τους mods τώρα όμως γιατί το πήγαμε αλλού
Ξέρω πολύ καλά τί κάνω και ποιόν ρώτησα συγκεκριμένα για την ορνιταλια(εσένα)για το λόγο ακριβώς οτι δεν έχω χρόνο να ψάχνω, ειδικά όταν έχω πάει 2 φορές και έχω βρεί το μαγαζί κλειστό. Το πότε θα φέρει νέα σοδιά και το πως λειτουργεί είναι εντός θέματος,το τί κάνουν οι άλλες εταιρείες επίσης. Δεν καταλαβαίνω αυτό το περι εκτός θέματος. Έχουν γραφτεί 7 σελίδες,θα υπάρχει λόγος για αυτό. Όποιος νέοπας θέλει έτοιμη λύση θα την βρεί στην πρώτη σελίδα.Αν κάποιος πιστεύει πως χάνονται πληροφορίες ας το σπάσει σε Δοκιμασμένα/Συντηρηση/Σκουλήκια/Συσκευασίες. Προσωπικά οταν κάτι με ενδιαφέρει τόσο δεν βλέπω τον λόγο να αυτοπεριορίζομαι χάριν της συμμετρίας.
 
Επειδή σου έχω συμπάθεια θα σου πω το εξής χωρίς παρεξήγηση
. Πριν είδες ότι υπερασπίστηκα πως είμασταν εντός θέματος για τους λόγους που εξήγησα όταν κάποια παιδιά πειράχτηκαν. Τώρα όμως φτάσαμε να λέμε για το κατάστημα ornitalia και δεν είναι τόσο σωστό. Νιώθω ότι εγώ φταίω και έπρεπε να σου απαντήσω σε pm περί του συγκεκριμένου μαγαζιού.
Την έχω πατήσει και εγώ και 2 με 3 φορές το βρήκα κλειστό. Θα σου στείλω pm να σου πω το κόλπο να το πετύχεις ανοιχτό :)
 
Γιατί αν ήταν έτσι στο οτιδήποτε θα ίσχυε για παράδειγμα θα παίζανε συσκευασίες ρυζιών των 20 κιλών μακαρόνια των 10 κιλών κτλ.
.. Κι όμως ισχύει Λάμπρο..15 χρόνια στις πωλήσεις έχω δει πράγματα που αν τα πούμε.. Θα χάσουμε πάσα ιδέα!
Παιδιά μη με παρεξηγήσετε αλλά έχουμε βγει εντελώς εκτός θέματος... Και σε ένα τόσο ωραίο θέμα είναι ελάχιστοι αυτοί που κατέθεσαν άποψη.
.. Τώρα γίναμε δύο,Στέφανε,το είπα και γω πιο πάνω..
 
Εν συνέχεια του μηνύματος του κύριου Μάκη που έχει γράψει μία λίστα με επώνυμες τροφές και αυγοτροφές, να πω πως είναι και θέμα γούστου έτσι. Έχουν και αυτά τα γούστα τους και τις προτιμήσεις τους! Εγώ έχω αλλάξει συνολικά 4 τροφές (Versele Laga Premium Prestige & απλή, Manitoba για χρώματος, Raggio di sole για χρώματος και τώρα Vadigran). Μεγαλύτερη αποδοχή έχουν με την Vadigran. Τώρα θα δούμε πως θα πάει...
 
Τώρα θα δούμε πως θα πάει...
.. Μια χαρά θα πάει Αλίκη,θα δεις! 👍
τόσο ο κος Γερολυμάτος όσο και ο κος Μισαλούρης σχεδόν πάντα δίνουν καλά ερεθίσματα για ψάξιμο(είτε πρόκειτε για εξοπλισμό είτε για τροφές) με..σχεδόν πάντα πολύ καλά αποτελέσματα!
 
Back
Top