Διατροφή Σπόροι & Αυγοτροφή για όποιον δεν έχει τον χρόνο να ψάχνει

ααα δεν το ηξερα αυτο με το πασαντεμπο εγω τροφη σπορο πανω απο 5 κιλα δεν περνω και αυγουλοτροφη περνω παντα 1 κιλο και πριν τελειωσουν παραγγελνω αλλους για να τους διατηρω οσο μπορω φρεσκους και την αυγουλοτροφη την εχω συντηριση ναι
450x450_Nutribird_C15_CANARIOS_EXOTICOS_mascotaplanet.jpg
τους δινω αλικη

αυτα τα πελενσ δινω αλικη τα τρωνε και μυριζουν πανεμορφα

ιανος δεν το ξερεις οτι και ο ανθρωπος δεν εχεις ακουσει πω πω αυτος δεν παχαινει τον εχει φαει το σκουλικη οντως και ο ανθρωπος παραγει σκουλικια γιαυτο και οταν σχολαμε απο την ζωη μας τρωνε τα σκουλικια 😀
 
Ο κολοκυθόσπορος σκοτώνει τα σκουλήκια;
Ναι, για έναν σκύλο χρειάζεται να καταναλώσει μία ποσότητα ίση με ένα φλυντζάνι του τσαγιού.
Εννοείται το χρησιμοποιούμε και προληπτικά.
Μαρία, απάντησε μου γρήγορα και επισης αν ναι, που μπορώ να βρω κολοκυθοσπορο νυχτιάτικα.😱
Ναι παιδί μου δεν είναι κάτι σπουδαίο, υπάρχουν και τα γνωστά χαπάκια που μπορείς να πάρεις. Ξέρω πως μπορείς να τα κολλήσεις από γάτα ή σκύλο που δεν έχεις κάνει εσωτερική αποπαρασίτωση, δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα για το αν μπορείς να τα παράγεις και μόνος σου, πιθανότατα ναι.
Τώρα μπορείς να βρεις σε κάβα αλμυρό για σένα αν βιάζεσαι. Στα σούπερ μάρκετς ανάλατο νομίζω έχουν αποφλοιωμένο. Για τα ζώα πρέπει να πάρεις αυτόν. (Λόγω του ανάλατου ).
 
Για την ταινία έχω ακούσει, αλλά το οτι μας τρώνε τα σκουλήκια όταν πεθαίνουμε το ξερω επισης. Αν ειναι όμως έτσι, γιατι δεν μας τρώνε και οσο είμαστε ζωντανοί; Μπλιαχ.

Ναι, για έναν σκύλο χρειάζεται να καταναλώσει μία ποσότητα ίση με ένα φλυντζάνι του τσαγιού.
Εννοείται το χρησιμοποιούμε και προληπτικά.

Ναι παιδί μου δεν είναι κάτι σπουδαίο, υπάρχουν και τα γνωστά χαπάκια που μπορείς να πάρεις. Ξέρω πως μπορείς να τα κολλήσεις από γάτα ή σκύλο που δεν έχεις κάνει εσωτερική αποπαρασίτωση, δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα για το αν μπορείς να τα παράγεις και μόνος σου, πιθανότατα ναι.
Τώρα μπορείς να βρεις σε κάβα αλμυρό για σένα αν βιάζεσαι. Στα σούπερ μάρκετς ανάλατο νομίζω έχουν αποφλοιωμένο. Για τα ζώα πρέπει να πάρεις αυτόν. (Λόγω του ανάλατου ).
ΟΚ, προσπάθησα λιγάκι να αστειευτώ για το επείγον του θέματος. Αλλά, οι σκύλοι πρεπει να τρώνε ενα φλυτζάνι του τσαγιού κάθε πότε;
 
μαρια θυμαμε μικρος οταν ειμουν ειμουν παρα πολυ αδυνατος και θυμαμε ο γιατρος ελεγε στην μανα μου να ελεχει τα κοπρανα μου μηπως εχω σκουλικι και δεν παχενω
 
Αλλά, οι σκύλοι πρεπει να τρώνε ενα φλυτζάνι του τσαγιού κάθε πότε;
Ε κάθε 3 μήνες περίπου. Αν έχει σκουλήκια το καταλαβαίνεις γιατί τρίβει τον ποπό του στο πάτωμα :) ( Κι εμείς επίσης αν τύχει πφ).
 
πασατεμπο αναλατο εχω μαρακι και δινω στον παπαγαλο απο αυτο θα κοπανησω λιγο να δωσω στα πουλακια δεν το ηξερα τελικα ο πασατεμπος κανει θαυματα
 
και που καταλήξαμε;
να συζητούμε αν το ψυγείο κάνει καλό ή κακό στους σπόρους..
αχ καημένε και νά 'ξερες... Και που είσαι ακόμα,😀
Και ποιό σκεύασμα κάνει για σκουλήκια δηλαδή... Εννοείται ρωτάω για καναρίνια και ανθρώπους.
 
Μιλάμε για αποθήκευση σπορών στο σπίτι αλλά μέχρι να φτάσει στο σπίτι μας τι γίνεται; Σε τι θερμοκρασία αποθηκεύονται στα σιλό, μετά στα εργοστάσια,
Μέχρι εδώ σχεδόν είναι αδιάφορος ο τρόπος μεταφοράς και αποθήκευσης.
Πριν τη συσκευασία οι σπόροι περνούν από ειδικούς "φούρνους" για να πάρουν την τελική μορφή πριν τη συσκευασία.
Από κει και μετά επηρεάζονται λίγο για όλα τα παρακάτω.
μετά στα κοντέινερ η στα φορτηγά, και τέλος στα καταστήματα;
Ο χρόνος θα μετρήσει ανάποδα από την ώρα που θα ανοίξει η συσκευασία και θα μπει ο αέρας μέσα...
@δημητρις113, τι εννοείς οτι και ο ανθρωπος παράγει σκουλήκια;
Όλα τα όντα μπορούν να έχουν εντερικά παράσιτα (σκουλήκια) και φυσικά μέσα σ' αυτά και τα πτηνά.
μαρια θυμαμε μικρος οταν ειμουν ειμουν παρα πολυ αδυνατος και θυμαμε ο γιατρος ελεγε στην μανα μου να ελεχει τα κοπρανα μου μηπως εχω σκουλικι και δεν παχενω
Είναι κάτι που εξετάζεται ακόμη και σε όλες τις περιπτώσεις.
.. Πώς καταφέρνουμε πάντα και βγαίνουμε εκτός θέματος.. Απορία το έχω εδώ και καιρό!
Με την ακριβή έννοια του τίτλου ίσως έχεις δίκιο...
Με μια μικρή ανοχή όμως πιστεύω πως προκύπτουν "γνωστικά διαμάντια" μετά από κάθε παρόμοια συζήτηση.
Είναι αυτό που κάνει το petbirds μοναδικό και αναντικατάστατο.
 
Ο χρόνος θα μετρήσει ανάποδα από την ώρα που θα ανοίξει η συσκευασία και θα μπει ο αέρας μέσα.
Ο Νίκος έχει δίκιο. Και αέρας να μην έχει μπει όταν τις τροφές τις βαράει ο ήλιος ή είναι σε ζεστούς χώρους δεν είναι ότι καλύτερο.
Μου έχει τύχει 3 φορές στην βδομάδα που άνοιξα 3 συσκευασίες να δω ζωύφια. Και μάλιστα ήταν αεροστεγώς κλεισμένες οι συσκευασίες. Σίγουρα μπορεί να έφταιγα και εγώ αν και τα έβαλα σε τάπερ αλλά άλλα ζωύφια έπιασε η περίλλα και άλλα το κανναβούρι άρα δεν έφταιγε ο χώρος αποθήκευσης.
 
Και μάλιστα ήταν αεροστεγώς κλεισμένες οι συσκευασίες. Σίγουρα μπορεί να έφταιγα και εγώ αν και τα έβαλα σε τάπερ
Οι σπόροι πρέπει να παίρνουν αέρα, δηλαδή δεν πρέπει να τους αποθηκεύουμε σε πλαστικά δοχεία. Έχουν υγρασία και τα μαμούνια παράγονται από τους ίδιους τους σπόρους.
Αν θυμάστε από την αρχαιότητα ακόμα βλέπουμε πήλινα δοχεία για φύλαξη των δημητριακών. Αυτά έχουν πόρους και επιτρέπουν στο προϊόν να εξατμίζει την υγρασία που το ίδιο έχει.
Τα χαρτοτσουβάλια που στέλνουν οι εταιρείες τους σπόρους, έχουν ειδικά μελετηθεί και έχουν μικρούς αόρατους σε πρώτο βαθμό πόρους που επιτρέπουν στο υλικό να παίρνει αέρα.
Ή πρέπει να αφήνουμε τους σπόρους εκεί ή πρέπει να τους διατηρούμε σε δοχεία από οργανικά υλικά, έστω και σε σακκούλες του μανάβη καλά κλεισμένες, φυσικά πάντα σε δωμάτιο χωρίς ήλιο και καλό εξαερισμό, χρησιμοποιώντας φύλλα δάφνης ως απωθητικά.
 
Δεν υπάρχει συσκευασία σε κενό απο καμιά απο τις μεγάλες γνωστές εταιρείες. Ακόμα και η Vadigran που συσκευάζεται σε πλαστικό τροφίμων, έχει περάσει απο ειδικό μηχάνημα που ανοίγει δυο σειρές τρύπες κατα μήκος της συσκευασίας,ώστε να αερίζεται το μείγμα. Εγώ πάλι που παίρνω γύρο στα 15 20άκιλα το χρόνο (κάποιες φορές απο διαφορετικές εταιρείες), τα τελευταία 7-8 χρόνια δεν έτυχε να έχω κανενός είδους πρόβλημα.
 
Ποιό σκουλήκι;
Για σένα θα λέει..

Παιδιά εγώ φτου φτου παρόλο που παίρνω 25 κιλά και πάνω, ποτέ δεν έχω δει μαμούνι ή κάτι περίεργο στους σπόρους. Βάζω την σακούλα σε όσο πιο δροσερό μέρος γίνεται καλά κλεισμένη με φύλλα δάφνης μέσα. Και στον καύσωνα την είχα σε χώρι με 30 βαθμούς αναγκαστικά. Αλλά ήταν σκοτεινά... Ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα..
 
Δεν υπάρχει συσκευασία σε κενό απο καμιά απο τις μεγάλες γνωστές εταιρείες. Ακόμα και η Vadigran που συσκευάζεται σε πλαστικό τροφίμων, έχει περάσει απο ειδικό μηχάνημα που ανοίγει δυο σειρές τρύπες κατα μήκος της συσκευασίας,ώστε να αερίζεται το μείγμα. Εγώ πάλι που παίρνω γύρο στα 15 20άκιλα το χρόνο (κάποιες φορές απο διαφορετικές εταιρείες), τα τελευταία 7-8 χρόνια δεν έτυχε να έχω κανενός είδους πρόβλημα.
Γιατί δεν μας το λέγατε πριν και νομίζαμε ότι είχε θέμα το σακί και το αλλάξαμε τσάμπα;
Η ornitalia τα πιο πολλά σπορικά τα έχει αεροστεγώς. Δεν έχει ίχνος αέρα μέσα.
 
Οι σπόροι πρέπει να παίρνουν αέρα, δηλαδή δεν πρέπει να τους αποθηκεύουμε σε πλαστικά δοχεία.
Στο άρθρο εδώ όμως Μαρία
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
που είναι δικό σου, προτείνεις η φύλαξη των σπόρων να γίνεται σε πλαστικό δοχείο λαδιού. Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση ή εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά;
 
Στο άρθρο εδώ όμως Μαρία
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
που είναι δικό σου, προτείνεις η φύλαξη των σπόρων να γίνεται σε πλαστικό δοχείο λαδιού. Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση ή εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά;
Το ξέρω, έχω-έχουμε αναθεωρήσει αυτή την άποψη και το άρθρο είναι υπό αλλαγή σ' αυτό το σημείο, γι αυτό και εκκρεμεί η ενσωμάτωσή του στα άρθρα του petbirds.
Άντε να το επισπεύσω γιατί όλο κάτι άλλο κάνω και το αμελώ :)
 
Καλησπέρα και από εμένα. Προσωπικά δίνω ως βασικό μείγμα σπόρων το ακόλουθο:

karderines.gr/shop/Πτηνά/Μείγματα-Σπόροι-Βότανα/Μείγματα-καναρινιών/King-CANARY-PREMIUM-Line-ΧΩΡΙΣ-ΡΟΥΠΣΕΝ-20KG. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς βρίσκω τις ταίστρες γεμάτες τσόφλια.

Επιπλέον, κάθε μέρα σε μια αυγοθήκη κάτι διαφορετικό σαν έξτρα λιχουδιά. Συγκεκριμένα:

Μπρόκολο
Καρότο
Παντζάρι
Καλαμπόκι
μήλο
πιπεριά

Στις λιχουδιές έχω παρατηρήσει ότι τους αρέσει η εναλλαγή. Αν τους δώσω για δύο συνεχόμενες μέρες μπρόκολο, τότε την δεύτερη μέρα ίσως να μην το καταναλώσουν όπως την πρώτη. Έτσι τους ετοιμάζω και κάθε μέρα κάτι διαφορετικό.

Έχω καταργήσει πλέον τις έτοιμες αυγοτροφές, χωρίς να σημαίνει ότι φτιάχνω δική μου. Απλά βράζω ΕΝΑ αυγό και το μοιράζω σε 10 κομματάκια όσα είναι και τα πουλιά που έχω αυτή την στιγμή στην κατοχή μου. Δεν μένει απολύτως τίποτα.

Τέλος μαζί με το βασικό μείγμα σπόρων προσθέτω και λίγο μείγμα σπόρων οργανικής υγείας:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μείγματα-Σπόροι-Βότανα/Βότανα-Καρποί/Μείγμα-οργανικής-υγείας-100gr-1

Δόξα τω Θεώ τα πουλάκια είναι υγιέστατα!
 
Στέφανε πρόσεξε δυο πράγματα.
-Το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς είναι για πολύ βόρεια κλίματα με πολλά λιπαρά. Δεν υπάρχει μείγμα που να έχει αναφορά την Μεσόγειο με παρακάτω απο 70% ασπούρι.
-Το μείγμα βοτάνων που χρησιμοποιείς έχει σπόρους με μεγάλη χρωστική δύναμη όπως το BELLA DI NOTTE. Aν το δίνεις σε μικρά μωσαικού τύπου απο την φωλιά, θα "βάψεις" τους οδηγούς και την ουρά. Το ίδιο συμβαίνει και με το καλαμπόκι, το παντζάρι και το καρότο.
 
Το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς είναι για πολύ βόρεια κλίματα με πολλά λιπαρά.
Μπορεί και αυτός να είναι ο λόγος που τα αρσενικά του μασάνε σίδερα, ενω τα θηλυκά την βρίσκουν μεταξύ τους😛
 
Back
Top