Διατροφή Σπόροι & Αυγοτροφή για όποιον δεν έχει τον χρόνο να ψάχνει

Δηλαδή ποσότητες που δεν θα παραμένουν αποθηκευμένοι και αδιάθετοι στα πουλιά για περισσότερο από ένα μήνα.
.. Πλέον όμως όλες οι εταιρείες σιγά σιγά σταματούν τις ''μεσαίες'' συσκευασίες πχ. 4-5 Kg,Γιάννη, οπότε κάποιος ή θα κινηθεί σε χύμα τροφή(κάτι που δεν εγκρίνω και γω) ή θα πάρει σακι και θα προσπαθήσει να το έχει προσφέρει σε εύλογο χρόνο στα πουλιά του ή θα πρέπει να βρει φίλους/μέλη κοντά του και με απόλυτη συνεργασία και συνεννόηση μεταξύ των, να παίρνουν ένα σακί και να το μοιράζονται..
. Γνώμη μου..
 
οπότε κάποιος ή θα κινηθεί σε χύμα τροφή(κάτι που δεν εγκρίνω και γω) ή θα πάρει σακι και θα προσπαθήσει να το έχει προσφέρει σε εύλογο χρόνο στα πουλιά του ή θα πρέπει να βρει φίλους/μέλη κοντά του και με απόλυτη συνεργασία και συνεννόηση μεταξύ των, να παίρνουν ένα σακί και να το μοιράζονται..
Επικροτώ και τις τρεις σκέψεις σου...
Καλύτερη λύση η τελευταία.
.. Πλέον όμως όλες οι εταιρείες σιγά σιγά σταματούν τις ''μεσαίες'' συσκευασίες
Νομίζω πως οι εταιρείες συνεχίζουν να βγάζουν μικρές και μεσαίες συσκευασίες στα μείγματα τροφών...
Οι εισαγωγές τους δεν γίνονται για λόγους που υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να τις καταθέσω...
Αν όμως υπάρξει πίεση από μαζικές επιθυμίες του κόσμου... Τότε θα δεις πως ξαφνικά θα υπάρχουν.
Για τη χύμα τροφή τώρα..
Γνωρίζω petshop στο Βόλο, που ανοίγει τσουβάλι με μείγμα σπόρων καλής και επώνυμης εταιρείας και το διαθέτει (διέθετε. Γιατί τώρα δεν ξέρω τι γίνεται) μέσα σε 4-5 μέρες.
Αυτό θεωρείτε χύμα;
Κοντολογίς... κινούμαστε λίγο περισσότερο ομαδικά για να είμαστε απόλυτα ασφαλής και με καλή οικονομική διαχείριση των εξόδων μας.
 
Γνωρίζω petshop στο Βόλο, που ανοίγει τσουβάλι με μείγμα σπόρων καλής και επώνυμης εταιρείας και το διαθέτει (διέθετε. Γιατί τώρα δεν ξέρω τι γίνεται) μέσα σε 4-5 μέρες.
Αυτό θεωρείτε χύμα;
..σίγουρα όχι,Γιάννη μου! αλλά αν θυμάσαι καλά, πριν πολύ καιρό που είπα/πρότεινα ακριβώς το ίδιο σε κάποιον φίλο εδώ μέσα(μιας και ξέρω και γω ένα τέτοιο πετ-σοπ). Έπεσαν σχεδόν όλοι να με ''φάνε'' !🙁

κινούμαστε λίγο περισσότερο ομαδικά για να είμαστε απόλυτα ασφαλής και με καλή οικονομική διαχείριση των εξόδων μας.
.. Εγώ το έχω προτείνει μέχρι τώρα 4 φορές..
αν υπήρξε ενδιαφέρον από τους ''κοντοχωριανούς'' μου; - κανένα!
με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται,Γιάννη..
και προς ενημέρωσιν, είχα μιλήσει στο παρελθόν με την Κλουβοτεχνική, που εισάγει τις τροφές της KING στην Ελλάδακαι η απάντηση από μέρους τους ήταν πως ''σταματά η KING να παράγει 5κιλα''..
Αν τώρα η αλήθεια κρύβεται στο μικρότερο ποσοστό κέρδους που πιθανόν να έχουν από τις 5κιλες σε σχέση με τα 20κιλες συσκευασίες.. Απλά να πω . Έχασαν πελάτες!
αυτά..
 
..σίγουρα όχι,Γιάννη μου! αλλά αν θυμάσαι καλά, πριν πολύ καιρό που είπα/πρότεινα ακριβώς το ίδιο σε κάποιον φίλο εδώ μέσα(μιας και ξέρω και γω ένα τέτοιο πετ-σοπ). Έπεσαν σχεδόν όλοι να με ''φάνε'' !🙁
Εγώ πάντως και τώρα θα έπεφτα κι ας βάζεις πικραμένες μουσουνίτσες :)
 
Εγώ πάντως και τώρα θα έπεφτα κι ας βάζεις πικραμένες μουσουνίτσες :)
.. Βλέπεις, Γιάννη;😵
.. Και γω σ'αγαπάω, βρε Μαρία.. Και ακούω και καταγράφω ότι λέτε όλοι σας αλλά και ο καθένας σας ξεχωριστάκαι ξέρετε που κατέληξα; Στο ''.. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα'' !:D
 
Δημήτρη μου και το δικό μου το τσουβάλι δεν το αφήνω ανοιχτό στα δικά μου πουλιά. Δεν ξέρεις τι μπορεί να υπάρχει σε κάθε μαγαζί. Και τα πολύ καθαρά ύποπτα είναι για τα προϊόντα καθαρισμού που χρησιμοποιούν. Βασικά κινδυνεύεις από ακάρεα αλλά και πολλά άλλα. Μαγαζιά γεμάτα σπόρους είναι και τροφές κάθε είδους. Δεν εξετάζω καθόλου αν είναι καλό ή κακό μαγαζί. Απλά στο βρωμιάρικο, είναι στάνταρντ.
Τώρα τι να σου πω αν έχεις τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη στο μαγαζί αλλά και αν δεν έχεις, παίρνεις και την βάζεις τρεις μέρες στην κατάψυξη καλά κλειστή για τον φόβο υγρασίας και έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.
 
..σίγουρα όχι,Γιάννη μου! αλλά αν θυμάσαι καλά, πριν πολύ καιρό που είπα/πρότεινα ακριβώς το ίδιο σε κάποιον φίλο εδώ μέσα(μιας και ξέρω και γω ένα τέτοιο πετ-σοπ). Έπεσαν σχεδόν όλοι να με ''φάνε'' !
Ο καθένας έχεις τους λόγους του... Το σκεπτικό του, τις απόψεις του.
Σεβαστές όλες.
Έχω κι εγώ τις ενστάσεις μου για το ίδιο θέμα...
Για μένα το ίδιο επικίνδυνο είναι το μείγμα που έχω ανοίξει και παραμένει αδιάθετο για πολύ καιρό στο χώρο μου.
Θα μπορούσες για παράδειγμα να ζητάς να είσαι εκεί όταν ανοίγει το τσουβάλι και να παίρνεις πρώτος την ποσότητα που χρειάζεσαι.
Κάνεις τη δουλειά σου κι ας γκρινιάζουμε εμείς οι υπόλοιποι.
 
Κάνεις τη δουλειά σου κι ας γκρινιάζουμε εμείς οι υπόλοιποι.
..σωστός, δάσκαλέ μου!👍🙂

αν έχεις τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη στο μαγαζί αλλά και αν δεν έχεις, παίρνεις και την βάζεις τρεις μέρες στην κατάψυξη καλά κλειστή για τον φόβο υγρασίας και έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.
.. Και αυτό.. Πάρα πολύ σωστό,Μαρία μου!👍🙂
 
Εγώ από το pet shop που ψωνίζω καμιά 10άρια χρόνια τώρα..
Αυτός παίρνει το τσουβάλι και την ίδια μέρα το συσκευάζει σε αεροστεγώς σακουλάκια που κλείνουν σε μια ''πρέσα''.. και φτιάχνει σακουλάκια του κιλού και 2 κιλών...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ από το pet shop που ψωνίζω καμιά 10άρια χρόνια τώρα..
Αυτός παίρνει το τσουβάλι και την ίδια μέρα το συσκευάζει σε αεροστεγώς σακουλάκια που κλείνουν σε μια ''πρέσα''.. και φτιάχνει σακουλάκια του κιλού και 2 κιλών...
Αυτό είναι και το πιο σωστό αρκεί με αυτόν τον τρόπο να μην σπρώχνει τα ληγμένα σακιά όλα είναι στον επαγγελματία
 
Αυτός παίρνει το τσουβάλι και την ίδια μέρα το συσκευάζει σε αεροστεγώς σακουλάκια που κλείνουν σε μια ''πρέσα''.. και φτιάχνει σακουλάκια του κιλού και 2 κιλών...
Όχι απλά τσουβάλια... αλλά σωστά και επώνυμα μείγματα.
Κι αυτό το κάνουν ελάχιστοι.
 
Όχι απλά τσουβάλια... αλλά σωστά και επώνυμα μείγματα.
Κι αυτό το κάνουν ελάχιστοι.

Δεν ειναι απλα τσουβαλια κ. Γιαννη!

Φερνει μονο τροφες της versele-laga και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες!
 
Πάντως είναι τραγικό που δεν βγαίνουνε μείγματα του κιλού ή των 5 κιλών. Δηλαδή όσοι έχουνε πουλιά έχουνε 25+ πουλιά;Υπάρχουνε κάποια του κιλού αλλά δεν είναι αυτά που θέλουμε.
Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας @misalouris που γίνεται αυτό.
 
Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας @misalouris που γίνεται αυτό.
Λάμπρο θα καταθέσω την άποψή μου...
Αυτό δηλαδή που σκέφτομαι... Περισσότερο για συζήτηση κι όχι απαραίτητα πως είναι και σωστό.
Αν υποθέσουμε πως ένα καλό μείγμα σε συσκευασία 20 κιλών κοστίζει 40 ευρώ σε μας που το αγοράζουμε από το petshop, τότε σ' αυτό κοστίζει ασφαλώς λιγότερο για να υπάρχει και το αναμενόμενο κέρδος.
Δε γνωρίζω φυσικά την τιμή χοντρικής που αγοράζουν απλά θα πω 32-35 ευρώ για να έχουμε κάποιο μέτρο και συνεπώς κέρδος 5-8 ευρώ.
Αν τώρα με αυτή τη συσκευασία δημιουργήσει 20 σακουλάκια του κιλού και το πουλήσει 3 ευρώ που είναι συνηθισμένη τιμή για επώνυμο χύμα μείγμα σπόρων, το κέρδος πολλαπλασιάζεται και φτάνει στα 35-38 ευρώ.
Οι συσκευασίες του ενός, των δύο ή των πέντε κιλών σε επώνυμα πάντα μείγματα σπόρων, σε καμία περίπτωση δεν του προσφέρει το αντίστοιχο κέρδος μια και οι τιμές των προϊόντων είναι λίγο πολύ συγκεκριμένες.
 
Αν τώρα με αυτή τη συσκευασία δημιουργήσει 20 σακουλάκια του κιλού και το πουλήσει 3 ευρώ που είναι συνηθισμένη τιμή για επώνυμο χύμα μείγμα σπόρων, το κέρδος πολλαπλασιάζεται και φτάνει στα 35-38 ευρώ.
(off topic)
.. Και μιας και επί 15 χρόνια ήμουν υπεύθυνος πωλήσων σε μεγάλη πολυεθνική, να προσθέσω και τούτο:
όταν ο πελάτης/κατάστημα/χονδρέμπορος/dealer αγόραζε από την εταιρία μου 1 συσκευασία..η τιμή ήταν 10€ π.χ
όταν αγόραζε 10 συσκευασίες.. η τιμή εξακολουθούσε να ήταν 10€.
όταν όμως αγόραζε μια παλέτα 50 συσκευασιών,τότε η τιμή γινόταν 7€ και στις 50 συσκευασίες δίναμε και 5 ακόμη δώρο!
άρα.. υπερυπερπολλαπλασιαζόταν το κέρδος, ειδικότερα μάλιστα όταν έσπαζαν και τις συσκευασίες.
και καταλήγουμε, λοιπόν.. Δεν συμφέρουν τα σημεία πώλησης να προωθούν μικρές και μεσαίες συσκευασίες σπόρων, οπότε μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε σιγά σιγά να συνασπιζόμαστε και 2-3 φίλοι μαζί να μοιραζόμαστε ένα σακί καλού επώνυμου μείγματος σπόρων;
 
Δεν έχετε άδικο αλλά βρίσκουν και τα κάνουν. Γιατί αν ήταν έτσι στο οτιδήποτε θα ίσχυε για παράδειγμα θα παίζανε συσκευασίες ρυζιών των 20 κιλών μακαρόνια των 10 κιλών κτλ. Που έτσι κι αλλιώς αυτά οι άνθρωποι τα καταναλώνουν πιο γρήγορα από ότι θα κατανάλωναν κάποια πουλιά σπορικά των 20 κιλών.
 
Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ένα δυο τρία κατοικίδια πουλάκια. Αυτοί είναι το μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό, η μεγάλη μάζα των πελατών των petshops και αυτοί δεν έχουν ανάγκη να ψωνίσουν μεγάλες συσκευασίες για να τις καταναλώσουν σε διάστημα τι; Πάνω από έναν χρόνο; Και να κερδίσουν τι; Ένα ευρώ στο κιλό;
Φυσικό είναι οι εταιρείες να προωθούν συσκευασίες του κιλού που καταναλώνονται σε εύλογο διάστημα. Τώρα κάποιοι λίγοι που έχουν μεγάλες εκτροφές, υποτίθεται ψάχνονται πιο σχολαστικά για οικονομικές λύσεις.
 
Back
Top