Ασθένειες Στρεσαρισμένο Budgie

dimitramell

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2022
Μηνύματα
37
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας! Σημερα αγορασα ενα καινουριο μπατζι λογικα γυρω στους 6 μηνες και ειναι αρσενικο. Οταν ειμαι κοντα του η μπαινω στο δωματιο στρεσαριζεται για λιγο κ ανασαινει γρηγορα η καμια φορα κανει λες και φωναζει αλλα χωρις ηχο , ομως στη πορεια σταματαει. Ηθελα να ρωτησω μηπως υποδηλωνει κτι η απλα δεν εχει συνηθησει ακομα.
[automerge]1656329763[/automerge]
Καλησπερα σας! Σημερα αγορασα ενα καινουριο μπατζι λογικα γυρω στους 6 μηνες και ειναι αρσενικο. Οταν ειμαι κοντα του η μπαινω στο δωματιο στρεσαριζεται για λιγο κ ανασαινει γρηγορα η καμια φορα κανει λες και φωναζει αλλα χωρις ηχο , ομως στη πορεια σταματαει. Ηθελα να ρωτησω μηπως υποδηλωνει κτι η απλα δεν εχει συνηθησει ακομα.
Οταν κανει πως φωναζει ακουγεται ρνας μικρος ψιθυρος. Κινηται κανονικα , με φοβαται αρκετα γιατι ειναι απο πετσοπ κ σχετικα μεγαλο και απλα οταν πηγαινω εκει δειχνει φοβισμενο δλδ οταν παω περιπου στο 1 με 2 μετρα επειδη ειναι στο δωματιο μου γτ δεν υπαρχουν ηχοι κλπ
 
Χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν.
Δες και αυτό
Να το πλησιάζεις με αργές κινήσεις και να του μιλάς χαμηλόφωνα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ, πάω κι έρχομαι
[automerge]1656332893[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ φιλε μου το εβαλα φωτο προφιλε εδω στο πετμπερντς για να το βλεπετε ολοι επειδη δεν μπορεσα να το κανω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@dimitramell αχ δεν ξέρω γιατί έχω καναρινι. Κ μου έχει πάρει τον αέρα! Μάλλον όμως φοβάται το άμοιρο, δεν έχει συνηθίσει το νέο του περιβάλλον. Θα σου έλεγα αυτό που σου είπε ο ΙΩΑΝΝΗΣ@. Όχι απότομες κινήσεις, χαμηλόφωνα να του μιλάς κ να το αφήνεις μόνο του αρκετά στην αρχή να μάθει τον χώρο του. Για να ανεβάσεις φωτό, εγώ κατέβασα από το play store το qreduce lite κ μείωσα τα mb της φωτό σε kb. Έτσι μπορείς να τις ανεβάσεις.
Είδα την φωτό στο προφίλ σου. Κούκλος ο τύπος. Να το χαίρεσαι.
Πρέπει να αλλάξεις την τοποθέτηση των πατηθρων κ για να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται μικρό το κλουβί του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
μου φαίνεται μικρό το κλουβί του.
Το κλουβί είναι όντως μικρό, ένα κλουβί παραλληλόγραμο τύπου ζευγαρώστρας με μήκος 60cm θα είναι πολύ καλύτερο για να μπορεί να πετάει και να γυμνάζεται.
 
Σε συνδυασμό με το άλλο σου θέμα https://community.petbirds.gr/threa...αι-στον-πάτο-του-κλουβιού.45439/#post-2507893 ενισχύονται οι πιθανότητες να μην είναι υγιές το πουλάκι.

Στη θέση σου θα έβρισκα άμεσα γιατρό για να το εξετάσει https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
@MARY58 Ακου να δεις εχω ενα ειδικα διαμορφωμενο χωρο οπου εκει μολις συνιθησει το περιβαλλον του θα το αφηνω ελευθερο τις περισσοτερες ωρεςγιαυτο και τοσο μικρο το κλουβι. Ειναι ενα δωματιο κενο χωρις κατι μεσα μονο με ενα τραπεζι κ κτ παιζνιδακια για αυτο οποτε οσο για το κλουβι μην ανησυχεις. Επισης σημερα ειναι πολυ καλυτερα εχει συνηθησει , ουτε κανει οπως χτες οποτε ολα καλα προς το παρον. Ηδη αρχιζει να με συνηθιζει. Οσο για τους πατηθρες εχεις δικιο κ ευχαριστω τους αλλαξα σε σωστη θεση! Το πουλακι για τωρα ειναι μια χαραα , ζωηρο , τρωει , κινηται και παιζειι και υγιη. Ευχαριστωωω πολυυυ και εσυ το γλτκο σου καναρινακιιι
[automerge]1656395491[/automerge]
@Φοίβος Παιδια οσο αναφορα αυτο το παπαγαλακι το πηγαμε μην αγχωνεστε , θα το κρατησει λιγες μερες αυτος ο γιατρος να το παρακολουθησει αν στη τελικη ειναι αρρωστο κ αν εχει καλως κ ειναι καλα θα ειναι παλι εδω μαζι μουυ
 
@Φοίβος Θα ηθελα να κανω μια ακομα ερωτηση για ολα αυτα. Το παπαγαλακι μου (οχι το αρρωστο αυτο που πηρα εχθες) κινηται κανονικα παιζει μιλαει τρωει ειναι υγιες κλπ ειναι κομπλε ομως δεν γνωριζω αν πινει νερο κ εμενα με φοβαται για να του δωσω , ξερετε τι μπορω να κανω; Του εβαλα ενα μπανιο πριν εμπαινε μεσα ισως ηπιε αλλα δεν παρατηρησα. Υπαρχει καποια αλλη λυση μην παθει κτ;
 
θα το κρατησει λιγες μερες αυτος ο γιατρος να το παρακολουθησει αν στη τελικη ειναι αρρωστο κ αν εχει καλως κ ειναι καλα θα ειναι παλι εδω μαζι μουυ
Μην ξεχάσεις να το βάλεις καραντίνα όταν το πάρεις.
 
@dimitramell Καλησπέρα, να τα χαίρεστε! Τα μπάτζι είναι πλάσματα της ερήμου, πίνουν ελ'αχιστο νερό και όταν τα πρωτοφέρουμε σπίτι από το σοκ φοβούνται να πιουν μπροστα μας, γιατί τότε είναι πιο ευάλωτα στην φύση. Δεν είναι ανήκουστο αγρια μπάτζι να πνιγούν σε νερόλακκους γιατί άλλα μπάτζι τα έσπρωξαν μέσα στο νερό μέσα στην ταχύτητά τους να πιουν χωρίς να μέινουν σταθερά αρκετό χρόνο ώστε να γίνουν στόχος αρπακτικών. Συνηθως πίνουν δυο γουλιές μετά από κάθε βασικό γεύμα, και αυτό είναι. Αν τρώνε πέλλετ, που είναι αφυδατωμένη τροφή, πίνουν περισσότερο, ενώ αν τρώνε λαχανικά, που περιέχουν πολύ νερό, λιγότερο. Μην ανησυχείτε, δύσκολα αφυδατωνονται. Μια μπανιέρα πάντως κακό δεν κάνει, αρκεί να την απομακρύνετε μόλις λερωθεί.
 
@Nausicaa Ναι εχετε απολυτο δικιο ευχαριστω<3 Ναι μολις λερωθηκε την αλλαξα οπως ειπατεε αμεσως κ την ξανα γεμισα με καθαρο καινουριο νερο. Πιστευω με τις μερες να βολευτει για τα καλα στο σπιτακι του.
[automerge]1656419976[/automerge]
@MARY58 Μην ανησυχεις θα ειναι σε ξεχωριστα κλουβια για αρκετο καιρο διοτι δε θα μπορω να τα βγαζω και εξω απο τις πρωτες μερες , ολα υποελεγχο , αν και απο οτι μας λεει ο γιατρος το πουλακι απλα ηταν μικρο και λογο του αγχους ηταν ετσι
 
Back
Top