Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορεί να ψήφισα ότι χρησιμοποιώ χαρτί κουζίνας αλλά πλέον τείνω προς την άμμο με άρωμα γλυκάνισου.
Χαρτί χρησιμοποιούσα όταν είχα τον παπαγάλο μου ο οποίος είχε μόνιμο πρόβλημα υγείας κι έπρεπε καθημερινά να ελέγχω τις κουτσουλιές του. Επιπλέον το χαρτί δεν μπορούσε να το φτάσει για να το μαδήσει γιατί η σχάρα του ήταν αρκετά πιο ψηλά.

Τώρα στα καναΡικάκια μου, μπορώ να πω ότι προτιμώ την άμμο, γιατί ειδικά τα παιδιά της οικογένειας, είναι υπερδραστήρια και συνεχώς προσπαθούν να μαδήσουν τα χαρτιά. Έτσι συνήθως βάζω άμμο με γλυκάνισο και 1-2 φορές τη βδομάδα προσθέτω για κάποιες ώρες χαρτί για να ελέγξω τις κουτσουλιές τους.
 
Χρησιμοποιω φυσικό ξύλο οξιάς ψιλό ή χονδρό για μεσαίου μεγέθους παπαγάλους. Αυτό πωλείται κυρίως σαν υπόστρωμα σε ερπετά (χελώνες, μικρά φίδια κτλπ). Κυρίως βρίσκω από την Trixie αλλά μεγάλη αλυσίδα πετ σοπ στην Θεσσαλονίκη έφερνε χύμα από Γερμανία, όμως δυστυχώς το σταμάτησε ο προμηθευτής τους. Έχει καλή απορροφητικότητα και κρατάει πολύ καλά τις οσμές. Είναι εύκολο στο καθάρισμα, μπορεί να φτιαριστει σαν αμμος γάτας ώστε να μην πετιέται μεγάλη ποσότητα που είναι ακόμα καθαρή. Είναι μαλακό για τα πόδια των παπαγάλων και ιδανικο θεωρώ για παπαγάλους όπως Princess of Wales που είναι πτηνά "εδάφους", που κατεβαίνουν στη φύση τους να ψάξουν τροφή και στο χώμα. Όντως ο παπαγάλος μου κατεβαίνει συχνά να παίξει και να βρει σπόρους ανάμεσα στο ξύλο.

Για καναρίνι χρησιμοποιώ άμμο από σπασμένα κοχύλια, κρατάει τις οσμές πολύ καλύτερα από το χαρτί και μπορει και αυτό να φτυαριστει για καθημερινο καθαρισμα

Και στις δύο περιπτώσεις δεν χρησιμοποιώ σχάρα στον πάτο του κλουβιου
 
Άμμο πήρα πρόσφατα,ζεολιθο έψαχνα αλλά δεν βρήκα και νομίζω ότι είναι πολύ καλή.πεφτει η κουτσουλιά και γίνεται σαν στόλος που εύκολα μπορείς να αφαιρέσεις με ένα κουταλάκι η πιρούνι όπως ακριβώς γίνονται και οι ακαθαρσίες της γάτας.μυριζει όμορφα και εξουδετέρωνει τις οσμες. Επίσης περιέχει τριμενα όστρακα και μου είπε,ότι ακόμα και η ψείρα δεν επιβιώνει αν πέσει μέσα στην άμμο. Χύμα βρήκα με 50λ το κιλο
 
και μου είπε,ότι ακόμα και η ψείρα δεν επιβιώνει αν πέσει μέσα στην άμμο.
Προφανώς και αυτό δεν θα μπορούσε παρά να είναι επιχείρημα τύπου κακής προώθησης προϊόντος καθώς η άμμος δεν ενδείκνυται για τον περιορισμό της ψείρας. Βασικά όμως ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο....η άμμος αυτή είναι κατάλληλη για πουλιά; εννοώ την οσμή της, αλλά και να θέσεις το ερώτημα στο κατάστημα, φαντάζομαι ότι η απάντηση που θα πάρεις δεν θα είναι και τόσο αντικειμενική αφού στα ατού της άμμου είναι ότι δεν επιβιώνει η ψείρα.
 
Προφανώς και αυτό δεν θα μπορούσε παρά να είναι επιχείρημα τύπου κακής προώθησης προϊόντος καθώς η άμμος δεν ενδείκνυται για τον περιορισμό της ψείρας. Βασικά όμως ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο....η άμμος αυτή είναι κατάλληλη για πουλιά; εννοώ την οσμή της, αλλά και να θέσεις το ερώτημα στο κατάστημα, φαντάζομαι ότι η απάντηση που θα πάρεις δεν θα είναι και τόσο αντικειμενική αφού στα ατού της άμμου είναι ότι δεν επιβιώνει η ψείρα.
Η αμμος αυτή ναι είναι ειδική για πουλια .και η μυρωδιά της είναι επίσης πολύ ήπια και το κλουβι μυρίζει πολύ ωραια όταν πλησιάζω.
 
@kostellou Elen
κλειστη συσκευασια ειναι συγκεκριμενης εταιρειας ή δικη του σε σακουλακια /μπουκαλια?
Η ερωτηση ειναι γιατι αν εχει προσβαση στην αμμο απο το κλουβι και δεν ειναι καταλληλη για βρωση(που λογικα δεν ειναι γιατι ειναι υποστρωμα) ισως την τσιμπολογαει και εχεις θεματα. Αν δεν φτανει να την ακουμπησει θεωρησε ασκοπο το μυνημα μου.
 
@kostellou Elen
κλειστη συσκευασια ειναι συγκεκριμενης εταιρειας ή δικη του σε σακουλακια /μπουκαλια?
Η ερωτηση ειναι γιατι αν εχει προσβαση στην αμμο απο το κλουβι και δεν ειναι καταλληλη για βρωση(που λογικα δεν ειναι γιατι ειναι υποστρωμα) ισως την τσιμπολογαει και εχεις θεματα. Αν δεν φτανει να την ακουμπησει θεωρησε ασκοπο το μυνημα μου.
Είναι άμμος με κοχυλια
 
Άμμο πήρα πρόσφατα,ζεολιθο έψαχνα αλλά δεν βρήκα και νομίζω ότι είναι πολύ καλή.πεφτει η κουτσουλιά και γίνεται σαν στόλος που εύκολα μπορείς να αφαιρέσεις με ένα κουταλάκι η πιρούνι όπως ακριβώς γίνονται και οι ακαθαρσίες της γάτας.μυριζει όμορφα και εξουδετέρωνει τις οσμες. Επίσης περιέχει τριμενα όστρακα και μου είπε,ότι ακόμα και η ψείρα δεν επιβιώνει αν πέσει μέσα στην άμμο. Χύμα βρήκα με 50λ το κιλο
Μήπως ξέρεις ποια μάρκα είναι;
Για να συνεισφέρω και εγώ στο θέμα, φίλος με πολλά καναρίνια (100+, δεν ξέρω πόσα ακριβώς) μου είπε ότι χρησιμοποιεί εδώ και καιρό την αμμοκονια που είναι αδρανες υλικό σαν χοντρή άμμος (ουσιαστικά τριμμένη πέτρα είναι σαν τον ζεολιθο αλλα εχει 3€ τα 20 κιλά) γιατί είναι υλικό οικοδομής. Την δοκίμασα και κάνει τρομερή δουλειά και στιςοσμες μιας και απορροφά αμέσως την υγρασία και στην απορροφητικοτητα γενικά και δεν έχει και καθόλου σκόνη, και το κόστος είναι τόσο μηδαμινό που πλέον αλλάζω ακόμα πιο συχνά το υπόστρωμα στα πουλάκια μου με φυσικά μεγάλο όφελος στην γενική καθαριότητα του χώρου. Την προτείνω ανεπιφύλακτα, θα την βρείτε σε μαγαζιά με υλικά οικοδομών
 
μου είπε ότι χρησιμοποιεί εδώ και καιρό την αμμοκονια που είναι αδρανες υλικό σαν χοντρή άμμος (ουσιαστικά τριμμένη πέτρα είναι σαν τον ζεολιθο αλλα εχει 3€ τα 20 κιλά) γιατί είναι υλικό οικοδομής
Μαρμαρόσκονη.
 
Αμμοκονια γράφει το τσουβάλι απέξω πάντως. Τριμμένη πέτρα θαλάσσης είναι αυτό που πήρα εγώ
Ναι Γιάννη αυτό είναι. Ο όρος μαρμαρόσκονη που χρησιμοποίησα είναι πιο ευρύς και περιλαμβάνει γενικά όλες τις σκόνες που απομένουν μετά από την επεξεργασία των βασικών οικοδομικών υλικών.
 
@giannis808 δεν φοβάσαι μην κ τυχόν την καταναλώσουν/ αναπνεύσουν τα καναρίνια; Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι προϊόν ειδικά για πουλιά.
Ειναι με σχάρα τα κλουβιά δεν έχουν επαφή με την σκόνη. Ο φίλος ο καναρινας την χρησιμοποιεί χρόνια με μεγάλη επιτυχία λέει, εγώ σε παπαγάλους την βάζω και ούτως ή άλλως και ο ζεολιθος τριμμένη πέτρα είναι.
 
και ο ζεολιθος τριμμένη πέτρα είναι
Ο ζεόλιθος είναι πέτρωμα, κι αυτό πέτρα δηλαδή πέτρα που όπως λέγεται διαθέτει ορισμένες ωφέλιμες ιδιότητες για τον οργανισμό των ζώων και των φυτών. Ως υλικό υγιεινής για τους πάτους των κλουβιών διατίθεται σπασμένος σε μικρά τρίμματα (κόκκους). Δεν είναι δηλαδή ακριβώς μία σκόνη που περίσσεψε από την τελική επεξεργασία αδρανών οικοδομικών υλικών.

Επί του θέματος πάντως, ας κρατήσουμε ότι το υλικό που αναφέρει ο Γιάννης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υλικό υγιεινής για τα πουλιά, με καλά αποτελέσματα σύμφωνα με την εμπειρία του., και σε ευχαριστούμε Γιάννη που τη μοιράστηκες.
 
Προβληματίστηκα τώρα....
Αν πρόκειται για σκόνη, τι σύστασης είναι (στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα), αν τα υπολείμματά της μπορούν να εισπνέονται και τι επιπτώσεις θα μπορούσαν να έχουν....@giannis808 η συσκευασία που πήρες, μήπως γράφει χημική σύσταση; Αφήνει καθόλου σκόνη στο κλουβί (π.χ. σηκώνεται η σκόνη;) είναι σε πόσο μεγάλους κόκκους; (ίσως μια φωτό να βοηθούσε).
Μαρμαρόσκονη
Ο όρος μαρμαρόσκονη που χρησιμοποίησα είναι πιο ευρύς και περιλαμβάνει γενικά όλες τις σκόνες που απομένουν μετά από την επεξεργασία των βασικών οικοδομικών υλικών.
Τριμμένη πέτρα θαλάσσης
αμμοκονια που είναι αδρανες υλικό σαν χοντρή άμμος (ουσιαστικά τριμμένη πέτρα είναι σαν τον ζεολιθο
 
Προβληματίστηκα τώρα....
Αν πρόκειται για σκόνη, τι σύστασης είναι (στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα), αν τα υπολείμματά της μπορούν να εισπνέονται και τι επιπτώσεις θα μπορούσαν να έχουν....@giannis808 η συσκευασία που πήρες, μήπως γράφει χημική σύσταση; Αφήνει καθόλου σκόνη στο κλουβί (π.χ. σηκώνεται η σκόνη;) είναι σε πόσο μεγάλους κόκκους; (ίσως μια φωτό να βοηθούσε).
Όχι δεν είναι σκόνη, το περισσότερο είναι ψιλά πετραδάκια και το υπόλοιπο χοντρή άμμος, σαν αυτή που πας στην θάλασσα και δεν μπαίνει καθόλου στον μαγιό επειδή είναι χοντρή 😂
Θα τσεκάρω την συσκευασία όταν ξαναπάω στα πουλάκια μου και θα ανεβάσω μια φώτο, πάντως σκόνη ούτε σηκώνει όταν παίρνω με τις χούφτες να αλλάξω τα υποστρωματα ούτε όταν πεταριζουν τα πουλιά μέσα στις ζευγαρώστρες!
Σύντομα που θα μου τελειώσει ο ζεολιθος θα το βάλω και στα 3 ρινγκνεκ που έχω σπίτι τα οποία επειδή τα δύο είναι ζευγάρι στο ίδιο κλουβί (σχετικά μικρό προς το παρόν αλλά θα αλλάξει αυτό σύντομα) ψιλομυριζουν. Όχι άσχημα, μυρωδιά πουλιού έρχεται από το κλουβάκι τους, θέλω να δω και η αμμοκονια τι δουλειά θα κάνει σε αυτά που είναι δύο και αλλάζω κάθε μέρα τον ζεολιθο για να μην προλάβει να μυρίσει το σπίτι.
 
και δεν μπαίνει καθόλου στον μαγιό επειδή είναι χοντρή 😂
Παραστατικότατος! 🤣🤣
ο ζεολιθος θα το βάλω και στα 3 ρινγκνεκ που έχω σπίτι τα οποία επειδή τα δύο είναι ζευγάρι στο ίδιο κλουβί (σχετικά μικρό προς το παρόν αλλά θα αλλάξει αυτό σύντομα) ψιλομυριζουν.
Υπάρχει κ αυτός ή άμμος με κοχύλια με άρωμα γλυκάνισου.
 
Παραστατικότατος! 🤣🤣

Υπάρχει κ αυτός ή άμμος με κοχύλια με άρωμα γλυκάνισου.
Το θέμα είναι το κόστος, ο ζεολιθος έχει 13-18€ ανάλογα που τον παίρνεις και για τι χρήση τον θες (τα χύμα τσουβάλια ζεολιθου γενικής χρήσης είναι φυσικά πιο φτηνά). Η αμμοκονια έχει 3€ το τσουβάλι με ίδια απορροφητικοτητα. Για την μυρωδιά με σιγουριά θα πω όταν βάλω και στα πουλάκια που έχω σπίτι.
 
Back
Top