Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άμμο αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και ζεολυθο.. Το τζάμι για σκέτο βέβαια αλλά θέλει χειροποίητα κλουβια νομίζω.
 
Άμμο αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και ζεολυθο.. Το τζάμι για σκέτο βέβαια αλλά θέλει χειροποίητα κλουβια νομίζω.
Άμμο απλή ή κάποια εξειδικευμένη;
Το τζαμί να το αφήσεις στα παράθυρα... 😁
Ο ζεόλιθος και στις δυο γνωστές κοκκομετρίες είναι πολύ καλή επιλογή όχι όμως δίχως κάποια μειονεκτήματα.
Να δοκιμάσεις την SaniBird...!!!

Είδα στην έκθεση κάποιο υπόστρωμα που δεν είχα ξαναδεί, ενώ μοιάζει με μικρό χαλικάκι (στην όψη και στην αφή και στο βάρος) είναι από συμπιεσμένο χαρτί (όπως τα πέλλετ;;;) που δείχνει πολλά υποσχόμενο...🤔
 
Είδα στην έκθεση κάποιο υπόστρωμα που δεν είχα ξαναδεί, ενώ μοιάζει με μικρό χαλικάκι (στην όψη και στην αφή και στο βάρος) είναι από συμπιεσμένο χαρτί (όπως τα πέλλετ;;;) που δείχνει πολλά υποσχόμενο...🤔
Μάρκα;
 
@TZANNSPY λοιπόν επειδή ανέφερες χαλικάκι να πω ότι στα οικοδομικά υλικά υπάρχει πολύ ψιλό μικρό χαλίκι 3-4 mm το ονομάζουν τεσσάρι και είναι πολύ φτηνό. Το πρόβλημα είναι ότι θα έχει την απορροφητικότητα ενός χαλικιού (βέβαια θα είναι πιο ελαφρύ σίγουρα από την άμμο). Αλλά αυτό με έκανε να σκεφτώ την απορροφητικότητα ενός άλλου υλικού που είναι πολύ μεγάλη αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει κάτι τέτοιο σε στυλ χαλικιού. Είναι το τούβλο. Το μόνο που μου έρχεται στο νου (επειδή παίζω που και που) είναι το υλικό που στρώνουμε στα γήπεδα τέννις. Εκεί να δείς απορρόφηση. Έχει κανείς ιδέα που μπορούμε να το βρούμε;
 
@Ledagcc για ποιον λόγο δεν κάνει το αντικολλητικο χαρτί ή η Λαδόκολλα? Εγώ προς το παρόν βάζω το χαρτί Α4 που περιτυλιγουν τα πίτα σουβλάκια, αλλά το αλλάζω κάθε μέρα
 
@Eugene21 , εξαρτάται για ποιον λόγο το βάζεις....αν δλδ αλλάζεις το χαρτί κάθε ημέρα, δεν νομίζω ότι θα υπάρχει ζήτημα μυρωδιάς κλπ, και θα το επαναξιολογήσεις το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες. Αν όμως στο μέλλον αρχίσεις να βαριέσαι να το αλλάξεις καθημερινά και το αλλάζεις μια φορά την εβδομάδα ας πούμε, τότε πάλι πρέπει να δεις αν το χαρτί αυτό κρατά την υγρασία κι αν ναι, να βάλεις άλλο χαρτί ή άλλο υπόστρωμα γενικότερα.
 
@Eugene21 όχι Ευγενεία γιατί δεν είναι απορροφητικό χαρτί ούτε η λαδόκολλα ούτε το αντικολλητικό χαρτί. Δες ποστ #555 κ #570.
Εγώ προσωπικά έχω επιλέξει λευκές σελίδες Α3 που τις αλλάζω κάθε δύο μέρες.
 
Καλημέρα. Πάντως εγώ που χρησιμοποιώ αντικολλητικό χαρτί ( από μεγάλο παιχνιδο κατάστημα ) πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οι κουτσουλιές στεγνώσουν πολύ γρήγορα σε σχέδια με χαρτί Α4 ή ρόλο κουζίνας. Επειδή το αντικολλητικό χαρτί δεν τις απορροφά με τον αέρα στεγνώνουν γρήγορα ακόμα και τον χειμώνα. Το καλοκαίρι στο πι και φι. Φυσικά χρησιμοποιώ σχάρα για να μην έρχονται σε επαφή με τις ακαθαρσίες.Το ρόλο κουζίνας όταν το χρησιμοποιούσα ήταν μονίμως υγρό γιατί είναι απορροφητικό και οι κουτσουλιές φυσικά μύριζαν γιατί δεν στέγνωναν ποτέ. Το Α4 λίγο καλύτερα αλλά πάλι αν έπεφτε νερό από την ποτίστρα ( αν ήθελαν να κάνουν μπάνιο) ή από την μπανιέρα και ερχόταν επαφή με τις κουτσουλιές πάλι το ίδιο πράγμα αντιμετώπιζα. Δεν μιλάω για άμμο ή για ζεόλιθο. Εκεί για μένα φυσικά υπερτερεί ο ζεόλιθος. Αν έχεις όμως πολλά πουλιά και κλουβιά οικονομικά δεν συμφέρει. Πάντως εγώ να πω την αλήθεια με βόλεψε παρά πολύ το αντικολλητικό . Τόσο ότι είναι πρακτικό( για εμένα) όσο και πολύ οικονομικό. Τα 50 μέτρα 5 ή 6 €. Δεν θυμάμαι καλά συγγνώμη. Επειδή έχω φτιάξει πολλά αυτοσχέδια κλουβιά και κλούβες και τα συρτάρια τους έχουν διαφορετικές διαστάσεις ,το στρώνω σε κάθε ενα και με έναν χορτοκόπτι το κόβω ακριβώς στα μέτρα του κάθε ταψιού. Με κόλλες Α4 και ρολόι κουζίνας έβαζα και έβαζα και επειδή δεν ήταν μονοκόμματο πολλές φορές με το πέταγμα του/ των πουλιού - ών έφευγε από την θέση του ή το πουλί έβρισκε ένα από τα κομμάτια και το έβγαζε από την θέση του με αποτέλεσμα το σημείο εκείνο να παραμένει κενό .Αυτά τα λίγα. Ευχαριστώ.
 
. Με κόλλες Α4 και ρολόι κουζίνας έβαζα και έβαζα και επειδή δεν ήταν μονοκόμματο πολλές φορές με το πέταγμα του/ των πουλιού - ών έφευγε από την θέση του ή το πουλί έβρισκε ένα από τα κομμάτια και το έβγαζε από την θέση του με αποτέλεσμα το σημείο εκείνο να παραμένει κενό
Κ εγώ για την 60ρα Ζευγαρώστρα βάζω κάθε φορά 2 κόλλες Α3 που η μία ενώνεται μέσα στην άλλη στην μέση του συρταριού. Χρήστο πώς έφευγε από την θέση του; Δεν έβαζες από πάνω σχάρα;
 
@MARY58 μετά από πολύ κόπο ανακάλυψα και αυτά τα δύο ποστ που μου αναφέρεις. Βλέπω πάντως ότι οι κουτσουλιές στεγνώνουν πάνω στο χαρτί που χρησιμοποιώ, σε σημείο που όταν κάνω αλλαγή ξεκολλάνε από μόνες τους.... Βέβαια το μέλλον θα δείξει
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου 😍😍
 
Η σχάρες είναι περίπου 1.5 με 2 εκατοστά πάνω από το χαρτί. Είναι από κουνελόσυρμα. Η Α3 είναι πιο μεγάλη από την Α4. Στα δικά μου κλουβιά , στα μονά ήθελα πάνω κάτω 4 Α4 για να πιάσει όλο τον πάτο. Στις ζευγαρώστρες παραπάνω και στην κλούβα μιλάμε για 10 με 12. Πολύ χαρτί. Επειδή δεν ακουμπάει η σχάρα στο χαρτί έφευγε.
 
Είδα στην έκθεση κάποιο υπόστρωμα που δεν είχα ξαναδεί, ενώ μοιάζει με μικρό χαλικάκι (στην όψη και στην αφή και στο βάρος) είναι από συμπιεσμένο χαρτί (όπως τα πέλλετ;;;) που δείχνει πολλά υποσχόμενο...🤔
CARTA BULINATA ονομάζετε.
Το χρησιμοποιούν πολλοί εκτροφείς στην Ιταλία και μερικοί έλληνες που το φέρνουν από την Ιταλία.Το έψαχνα καιρό πριν μήπως το είχαμε και εδώ στην Ελλάδα αλλά δεν.
@Stavros προσπάθησε να κάνεις μια επαφή μήπως συμφέρει να έρθει και στην Ελλάδα.😉
 
Εγώ χρησιμοποιώ ζεόλιθο,κάθε εβδομάδα καθαρίζω σπόρους και ακαθαρσίες,τον ανακατεύω και κάνω ένα καλό ψεκασμό με ενεργούς μικροοργανισμούς.
Μια φορά τον μήνα πλένω το συρτάρι και βάζω καινούργιο.
 
CARTA BULINATA ονομάζετε.
Το χρησιμοποιούν πολλοί εκτροφείς στην Ιταλία και μερικοί έλληνες που το φέρνουν από την Ιταλία.Το έψαχνα καιρό πριν μήπως το είχαμε και εδώ στην Ελλάδα αλλά δεν.
@Stavros προσπάθησε να κάνεις μια επαφή μήπως συμφέρει να έρθει και στην Ελλάδα.😉

Το βρήκα @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 αλλά μου φάνηκε ακριβό με μικρή κάλυψη συρταριού, θα το δοκιμάσω βέβαια κάποια στιγμή και θα ενημερώσω το τεστ... 😉
 
Επειδή βλέπω ότι πολλοί αναρωτιούνται γιατί δεν κάνει το ένα ή το άλλο υλικό,δεν κάνουν γιατί από το υλικό του υποστρώματος ζητάμε συγκεκριμένες ιδιότητες και παράλληλα καταλληλότητα του υλικού.
 
Back
Top