Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@giannis808 έχω γράψει παρακάτω στα σχόλια την μάρκα δεν την θυμάμαι.αλλα τώρα θα πάω να ξαναπάρω γτ ήταν όντως πολύ καλό και μυρίζει υπέροχα.0.50 το κιλό και περνάς πάνω από ένα μήνα με 2 κιλά που είχα παρει
[automerge]1688890701[/automerge]
@MARY58 κάτι τέτοιο εχω
[automerge]1688890884[/automerge]
Μήπως ξέρεις ποια μάρκα είναι;
Για να συνεισφέρω και εγώ στο θέμα, φίλος με πολλά καναρίνια (100+, δεν ξέρω πόσα ακριβώς) μου είπε ότι χρησιμοποιεί εδώ και καιρό την αμμοκονια που είναι αδρανες υλικό σαν χοντρή άμμος (ουσιαστικά τριμμένη πέτρα είναι σαν τον ζεολιθο αλλα εχει 3€ τα 20 κιλά) γιατί είναι υλικό οικοδομής. Την δοκίμασα και κάνει τρομερή δουλειά και στιςοσμες μιας και απορροφά αμέσως την υγρασία και στην απορροφητικοτητα γενικά και δεν έχει και καθόλου σκόνη, και το κόστος είναι τόσο μηδαμινό που πλέον αλλάζω ακόμα πιο συχνά το υπόστρωμα στα πουλάκια μου με φυσικά μεγάλο όφελος στην γενική καθαριότητα του χώρου. Την προτείνω ανεπιφύλακτα, θα την βρείτε σε μαγαζιά με υλικά οικοδομών
[automerge]1688890924[/automerge]
Αυτήν
 

Συνημμένα

  • duvo-sand.webp
    duvo-sand.webp
    36,4 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα σε όλους, εγώ έβαζα χρόνια ροκανιδι , δοκίμασα τώρα τελευταία το βοκασι , είναι μακράν το καλύτερο που έχω βάλει ποτέ στα πουλια , ειδικά αυτές τις μέρες με την ζεστη δεν μυρίζει καθόλου το εκτροφείο
 
Μίλησέ μας λίγο περισσότερο για αυτό το υλικό.... π.χ. βάζεις μια λεπτή στρώση στον πάτο του κλουβιού χωρίς κανένα άλλο πρόσθετο; Το βάζεις απευθείας ή πάνω σε κάποιο άλλο υπόστρωμα (πχ χαρτί) ή το αναμειγνύεις με άλλα υλικά όπως ζεόλιθο; Έχεις και σχάρες στα κλουβιά σου;
 
@ianos καλημερα ,το βάζω μόνο του και καλύπτει όλο τον πάτο του συρταριου, δεν έχω σχάρες στα κλουβιά τα πουλιά πατάνε σε αυτό και το τρώνε κιόλας. Είναι σχετικά ακριβό σε σχέση με τα άλλα υλικά , το αλλάζω κάθε περίπου 1,5 μήνα, αυτό που μου άρεσε πολύ είναι ότι δεν έχω μυρωδιές γιατί τα πουλιά τα έχω σε μια αποθήκη στην πυλωτή της πολυκατοικίας και η φοβία μου ήταν μην μου βάλουν χέρι για τις μυρωδιες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@glafkos Καλημερα
Δεν το εχω ξανακουσει σαν προιον η αληθεια και αρχισα να το ψαχνω πρωι πρωι :-)
Κατι τετοιο εννοεις?

Ερωτησεις

ατομικα κλουβια εναμιση μηνα ?
αντεχει τοσο και σε περιπτωσεις που εχεις περισσοτερα πουλια σε καποιο μεγαλυτερο κλουβι?
Τηρεις καποια διαδικασια αφαιρεσης καποιας ποσοτητας στην επιφανεια ανα καποιες μερες οπως κανουμε με την sanibird πχ?

Ευχαριστω
ΥΓ
24 ζευγαρια στην αναπαραγωγικη προσπαθεια φετος σημαινει βαρεα χρηση του υλικου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης καθαρίζω ότι πρέπει να καθαριστεί και συμπληρώνω όπου χρειάζεται, εγώ έχω 42 ζευγαρωστρες 40αρες . Είναι νοπο στην αρχή μετά όταν ξεραθεί κάνει κενα και τότε συμπληρώνω. Εγώ ξεκίνησα δοκιμαστικά με 2 κιλά και μου άρεσε οπότε γέμισα όλα τα κλουβια
[automerge]1689576934[/automerge]
@φιλομαθης ναι αυτό που ανέβασες χρησιμοποιώ
 
Back
Top