Γενικά Συγκριτικός πίνακας ειδών παπαγάλων (Project)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Εδώ και αρκετό καιρό με απασχολεί η ιδέα της συγκρότησης ενός συγκριτικού πίνακα των διαφόρων ειδών παπαγάλων. Καθώς στο ίντερνετ υπάρχει σχετικός πίνακας, ο οποίος όμως συχνά έχει χαρακτηριστεί ανακριβής σκέφτηκα μαζί με τον Σταύρο να ζητήσω την συμβολή των μελών του φόρουμ στην συλλογή αληθινών στοιχείων που θα βοηθήσουν όλους μας αλλά κυρίως τους ανθρώπους που σκέφτονται να αγοράσουν έναν παπαγάλο.

Κάποια βασικά στοιχεία τα έχω ήδη συλλέξει με την βοήθεια του φίλου Γρηγόρη (Inca1099).

Η βοήθεια των υπαρχόντων ιδιοκτητών παπαγάλων θα αφορά στην απάντηση βασικών ερωτημάτων.

Όσοι λοιπόν θέλουν να συμμετέχουν ενεργά στο Project μπορούν να απαντήσουν στο Thread αυτό, προσπαθώντας να μην πλατειάζουν και να μένουν στοn βασικό άξονα των ερωτήσεων. Φωτογραφίες επίσης δεν χρειάζονται καθώς η εύρεσή τους είναι πλέον πολύ εύκολη μέσω Google και άλλων μηχανών αναζήτησης.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν θα μπορέσουμε να αναφερθούμε σε όλα τα υποείδη πχ των Μακάο, των Κοκατού κλπ. Αφενός επειδή δεν υπάρχουν τα μέλη που να έχουν όλα τα διαφορετικά είδη, και αφετέρου επειδή είναι πιο εύχρηστο να γνωρίζουμε τα γενικά χαρακτηριστικά του Γένους του παπαγάλου..


Η ολοκλήρωση του Συγκριτικού Πίνακα εξαρτάται αποκλειστικά από τους κατόχους των παπαγάλων και σκοπός μου είναι να συγκεντρώσω, να διορθώσω και να παραθέσω όλα τα στοιχεία έτσι ώστε πληροφορίες που θα παρέχουμε να είναι ακριβείς.

Έχω προετοιμάσει ήδη έναν πίνακα μη ολοκληρωμένο, ο οποίος εναπόκειται στις δικές σας διορθώσεις (εσείς απλά απαντάτε στις ερωτήσεις, εγώ μετά τις διαμορφώνω σε συγκριτικά στοιχεία). Για να καταλάβουν όλοι περί τίνος πρόκειται θα τον παραθέτω εδώ ως επισύναψη.

Οι ερωτήσεις που καλείται ο κάθε κάτοχος παπαγάλου να απαντήσει είναι οι εξής:
  1. Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
  2. Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
  3. Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
  4. Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
  5. Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωίας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
  6. Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
  7. Ποιες είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
  8. Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

Conure/Aratinga/Blue crown
. Κοινωνικός,θέλει συνεχώς να του δίνεις φιλιά και αγκαλιές. Να είναι το κέντρο του ενδιαφέροντος
.Χαμηλή.
. Τον πήρα πριν ένα χρόνο 800 Ευrο
. Επίπεδο θορύβου υψηλό.
. Για αρχάριους
. Ένα δίωρο τουλάχιστον.
 
Blue-Fronted Amazon (Amazona Aestiva)

  • Κοινωνική, εγωίστρια, να είναι στο κέντρο της προσοχής, περίεργη, επίμονη, να γίνεται το δικό της, χαδιάρα.
  • Μέτρια προς υψηλή
  • Την αγόρασε ο πατέρας μου πριν 27 χρόνια... Τιμή δεν θυμάμαι.
  • Πολύ θορυβώδης.
  • Πιστεύω για προχωρημένους.
  • 3-5 ώρες (όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο).
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Poicephalus senegalus:
# Δυναμικός, δένεται με ένα άτομο περισσότερο, παιχνιδιάρης, αλλά κάποιες φορές φοβάται εύκολα (ψευτοτσαμπουκάς δηλαδή), πεισματάρης
# Χαμηλή
# 500 € πριν από έναν χρόνο
# Χαμηλή
# Μεσαίου επιπέδου
# Όσο το περισσότερο τόσο το καλύτερο, ένα δίωρο το λιγώτερο είναι μια χαρά

Nymphicus hollandicus:
# Κοινωνικός, περίεργος, παιχνιδιάρης, πιο τολμηρός από τον Σενεγάλης
# Δεν μιλάει
# 35 € πριν 3 χρόνια
# Μέτριο
# Για αρχάριους
# Δύο ώρες οπωσδήποτε!
 
Κίτρινο Επιστροφή Κουτσομπολιό Lory (Lorius garrulus flavopaliatus)
- Παιχνιδιάρικο, αγελαίος, χαρούμενος, που δραστηριοποιούνται, επιθετική προς άλλα πτηνά
- Medium
- € 310
- Μέτριας έως υψηλής
- Ενδιάμεσο επίπεδο
-1 ώρα τουλάχιστον, κατά προτίμηση πιο
 
Duyvenbode Lory (Chalcopsitta duivenbodei duivenbodei)
- Παιχνιδιάρικο, αγελαίος, χαρούμενος, που δραστηριοποιούνται, επιθετική προς άλλα πτηνά
- Χαμηλό και μέσο
- Άγνωστος
- Μέτριας έως υψηλής
- Ενδιάμεσο επίπεδο
-1 ώρα τουλάχιστον, κατά προτίμηση πιο
 
Sun Conure (Aratinga solstitialis)
- Παιχνιδιάρικο, στοργικό
- Χαμηλό
- €155 - €465
- Μέτριας έως υψηλής
- Αρχάριο σε ενδιάμεσους
- 1 ώρα τουλάχιστον, κατά προτίμηση πιο

Jenday Conure (Aratinga jandaya)
- Παιχνιδιάρικο, στοργικό
- Χαμηλό
- €155 - €390
- Μέτριας έως υψηλής
- Αρχάριο σε ενδιάμεσους
- 1 ώρα τουλάχιστον, κατά προτίμηση πιο
 
GRIMSON ROSELLA
1)ανεξάρτητος, λιχούδης
2)ομιλία... Μηδέν
3) εξαρτάται απο το είδος
4)μελωδικός καθόλου κουραστικός
5)αρχάριος
6) ελάχιστη ώρα απαιτείται, δεν είναι δεκτικό στην εκπαίδευση
SENEGAL PARROT
1)γλυκός,τρυφερός, παιχνιδιάρης(με μπισκότο τον δένεις φιόγκο :)
2)προσπαθεί, αλλά, λόγω ηλικίας, δεν καταφέρνει και πολλα...
3)450€
4)μέτριος,ιδανικός για διαμέρισμα
5)αρχάριος μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά!
6)όσο περισσότερο τόσο καλύτερα!
 
African Gray

- Παχνιδιάρα, τρυφερή, λιχούδο, κοινωνική, συναισθηματική, πολυλογού:D
- Ομιλία ανεπτυγμένη
- Πριν 7 χρόνια. Γύρω στα 1000 ευρω
- Επίπεδο θορύβου μέτριο
- Μεσαίου επιπέδου
- Ένα δίωρο είναι αφιερωμένω σε αυτή!
 
1. Ήρεμος - ήσυχος, φιλικός, υπομονετικός, χαρούμενος, παιχνιδιάρης
2. Ανεπτυγμένη
3. 1400 e
4. Μέτριο
5. Μεσαίου
6. Φροντίδα (καθαριότητα - τροφή): ~3 ώρες. Επικοινωνία, προσοχή, πέταγμα, παιχνίδια ή παρέα: όσο περισσότερες τόσο καλύτερα
 
Παπαγαλακια Budgerigar

1. Παιχνιδιαρης, φιλικος, περιεργος, φωνακλας
2. Μετρια
3. Γυρω στα 15 ευρω
4. Μετρια
5. Για αρχαριους
6. Μια ωρα σιγουρα, για καθαρισμα, φαγητο και πεταγμα μεσα στο σπιτι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gloria
Yellow Crowned amazon


  1. Περιεργος, κοινωνικος, πεισματαρης, θελει να τραβαει παντα την προσοχη ειδικα σε κοσμο που δεν γνωριζει η σε αυτους που αγαπαει, τα θεωρει ολα δικα του, χαδιαρης ειναι οταν θελει αυτος χαδια, διεκδικει τον "ανθρωπο του" οταν νιωσει απειλη κανοντας επιθεσεις εκφοβισμου στους αλλους.
  2. Θεωρω υψηλη διοτι γνωριζω και αλλο πουλι του ιδιου ακριβως ειδους σε φιλικη οικογενεια (αλλα στη δικη μας περιπτωση υπηρξαν ιδιαιτερες συνθηκες κατα τα πρωτα χρονια που ειναι πολυ σημαντικα για την κοινωνικοποιηση του, παρολα αυτα προσπαθει αρκετα)
  3. Ιδιαιτερη περιπτωση λογω των ιδιαιτερων συνθηκων υγειας
  4. πολυ θορυβωδης ειδικα αν δεν τεθουν ορια μπορει να γινει ανυποφορος
  5. θεωρω για μεσαιου επιπεδου εως εμπειρους λογω δυσκολιας χειρισμου του χαρακτηρα τους καποιες φορες λογω των χαρακτηριστικων που ανεφερα στο 1.
  6. αρκετη δραστηριοτητα εκτος κλουβιου σιγουρα 2-3 ωρες, επειδη διασκεδαζει οταν "χωνει τη μυτη του" παντου λογω χαρακτηρα, διασκεδαζει αρκετα και μονος του παρολα αυτα
 
Eastern Rosella

1. Γενικά είναι δύσκολος χαρακτήρας και αρκετά φοβητσιάρα αλλά με προσπάθεια κι επιμονή μπορεί να γίνει κάτι.
2. Χαμηλή!
3. Την αγόρασα πριν δυο χρόνια περίπου και η τιμής ήταν γύρω στα 100Ε.
4. Χαμηλό έως μέτριο, με αρκετά μελωδική φωνή σε σχέση με άλλους παπαγάλους.
5. Πιστεύω για μεσαίου επιπέδου διότι είναι δύσκολος χαρακτήρας.
6. Όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο, τουλάχιστον ένα δίωρο την ημέρα.
 
πιπικος(ζακο)
τρυφερος παιχνιδιαρης περιεργος πανεξυπνος πολυλογας χαδιαρης επιμων
εικαν ομιλ πολυ καλη
τον πειρα πριν ενα χρονο 1500 ευρω(3 μηνων ταισμενο στο χερι)
επιπεδο θορυβου υψηλο οταν δεν γινετε αυτο που θελει
βαθμος δυσκολιας ανατροφης αντιστροφως αναλογος με την αγαπη που του δινεις και τον χρονο που ασχολεισαι μαζι του
ασχολουμαι μαζι του απο 1 ωρα το πρωι 1 ωρα το μεσημερι 1 ωρα το βραδυ
και οταν τον εχω στο γραφειο κανα 8αωρο ακομα
 
Αfrican grey zakο

- Ειναι παιχνιδιαρης και ολο σκανταλιες καθως ζηλευει απιστευτα.
-Το επιπεδο ομιλιας του ειναι μετριο..
-Τον πηρα πριν 3 μηνες περιπου και κοστιζε 1750$.
-Αρκετα υψυλο το επιπεδο θορυβου.
-Μεσσαιου επιπεδου.
-3 με 4,5 ωρες την ημερα ανα διαλειματα...
 
ζακο
#παιχνιδιαρης, πολυλογας, περιεργος.
#επιπεδο ομιλιας μετριο.
#η τιμη 1300 ευρο (2 μηνων ταισμενος στο χερι)
#μεσαιο επιπεδο φασαριας αλλα οταν δεν του κανεις αυτο που θελει υψηλο επιπεδο.
#επειδη ειμαι ολη μερα σπιτι συνεχεια.
 
Προς ιδιοκτήτες Ζακό:

Όταν λέμε Μέτριο επίπεδο ομιλίας, εννοείτε ότι δεν λένε ας πούμε πάνω από 50 λέξεις; Ρωτώ αυτό ως διευκρίνιση γιατί όλα τα αρθρα τον αναφέρουν για το πουλί με την πιο ανεπτυγμένη ικανότητα ομιλίας. Ή μήπως ειναι μετριο λόγω ηλικίας;
Αν θέλετε διευκρινίστε πώς ορίζετε το Μέτριο επίπεδο ομιλίας.
Ευχαριστώ :)
 
εγω το λεω λογω οτι ειναι 6 μηνων μονο. Το μονο που λεει ειναι το ονομα του και μαμα.
 
ροζελα
#περιεργη, παιχνιδιαρα.
#επιπεδο ομιλιας χαμηλο.
#τιμη 80 ευρο
#μεσαιο επιπεδο φασαριας
#συνεχεια

κακαρικι
#περιεργος, φωνακλας
#επιπεδο ομιλιας χαμηλο
#τιμη 100 ευρο
#μεσαιο επιπεδο φασαριας
#συνεχεια
 
Για το επίπεδο του θορύβου νομίζω πως αυτό που αναφέρθηκε όσο μεγαλύτερος τόσο πιο δυνατή η φωνή του ισχύει. Όμως αυτό δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο νομίζω, όσο το πόσο συχνά φωνάζει. Μπορεί να έχει τη δυνατότερη φωνή και να μην κράζει αλλά να μιλάει ή να σφυρίζει όλη μέρα αλλά μπορεί να έχει και μια μέτριας έντασης φωνή και να κράζει 10 ώρες τη μέρα. Τί είναι πιο ενοχλητικό;
Στα πουλιά που έχω τώρα (Lovebirds fischerri) αλλά και σε ένα zako που δεν τον έχω εγώ αλλά τον γνώρισα πρόσφατα και γίναμε φίλοι:

Lovebird

  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
Είναι ανεξάρτητα πουλιά, περίεργα και συνεχώς σε κίνηση. Μερικές φορές γίνονται λίγο δύστροπα. Αυτό που λένε ότι είναι μεγάλος παπαγάλος σε μικρή συσκευασία το διαπίστωσα πολλές φορές. Δημιουργούν σχέσεις κυριαρχίας μεταξύ τους αλλά προσπαθούν να επιβληθούν και στους ανθρώπους γύρω τους.

  • Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
Δεν μιλάει.

  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
Έχει καιρό που τους αγόρασα αλλά κοστίζουν 30 με 50 ευρώ ο ένας.

  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
Μέτριο και αυξάνεται όταν δεν ασχολείσαι μαζί τους.

  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
Μεσαίου επιπέδου λόγω του χαρακτήρα τους.

  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
Συνήθως 1 με 2 ώρες αλλά επειδή είναι ζευγάρι όταν δεν ασχολούμαι εγώ μαζί τους ασχολούνται ο ένας με τον άλλο. Η ανθρώπινη παρουσία πάντως τους είναι πλέον απαραίτητη. Αντιδρούν άσχημα αν μείνουν για παραπάνω από μια μέρα μόνοι.

Zako

  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
Πανέξυπνος, κοινωνικός, χαδιάρης και εφευρετικός στο να σου τραβάει την προσοχή.

  • Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
Ανεπτυγμένη, έχει μάθει μέχρι να φωνάζει το σκύλο, του σφυράει και τον φωνάζει να πάει κοντά του. Τις συγκεκριμένες λέξεις τις λέει μόνο παρουσία του σκύλου.

  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
Δεν είναι δικός μου οπότε δεν ξέρω τιμή.

  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
Χαμηλό από την άποψη ότι ποτέ δεν τον άκουσα να κράζει παρά μόνο να μιλάει.

  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
Έμπειρους

  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
Όσο περισσότερη τόσο καλύτερη, πιστεύω ελάχιστο δύο ώρες.
 
Back
Top