Γενικά Συγκριτικός πίνακας ειδών παπαγάλων (Project)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Budgie-Budgerigar
Φιλικός, κοινωνικός
Μέτρια
20€
Μέτριο
Αρχάριους
3-4 ώρες
Μείγμα σπόρων, φρούτα και αυγοτροφη
Χαμηλό-μετριο
 
Budgie

-Κοινωνικος, χαδιαρης, εξυπνος, παιχνιδιαρης, περιεργος, πολυλογας,ζωηρος,ζηλιαρης(οταν τρωω ή ασχολουμαι με κατι ερχεται αμεσως να δοκιμασει και αυτος) δραστηριος(χορευει ολη μερα, πεταει, κανει αναριχησεις σε κουρτινες και τα λοιπα 😛)

-Νομιζω οτι ΘΑ εξελιχθει με μετριο ομιλιτη, αφου ειναι μολις τεσσαρων μηνων και ξερει να λεει γυρω στις 6 λεξεις καθαρα και χωρις να τις ακουει συνεχως

-Πριν 3μηνες,20ευρω
-Χαμηλο
-Μεσαιου επιπεδου (οι παπαγαλοι ειναι ζωα που συνηθως τα παιρνουμε εχοντας στο μυαλο μας και την εκπαιδευση τους, οποτε πιστευω πως οποιος θελει να εκπαιδευσει ενα οποιοδηποτε πουλακι χρειαζεται να
το χειριστει καταλληλα και να εχει
καποιες γνωσης επι του θεματος. Επισης συχνα οι παπαγαλοι ταιζονται με κρεμακαι η φροντιδα πουλιων ταισμενων στο χερι εχει απαιτησεις και δυσκολιες)

-Οσο ειμαι σπιτι τον εχω παντα εξω απο το κλουβι και συνηθως προτιμαει να ερχεται κοντα μου.Απ'αυτες τις ωρες,του αφιερωνω σιγουρα ενα διωρο

-Παπαγαλινη, βορι, κεχρι, αυγοτροφη και αυγο, μαιντανος, μαρουλι, καροτο, μηλο

-Χαμηλο

-
 
lovebirds
1. Είναι πολύ γλυκά πουλιά... αρκεί να μην τα εξαγριώσεις. Τρελαίνονται για εναέριες πτήσεις μέσα στο σπίτι αλλά και στο δωμάτιό μου... Θέλουν συνέχεια να κάνουν κάτι π.χ να πετάνε, να φροντίζουν τον σύντροφό τους, να ''συνομιλουν'' με άλλα πουλιά. Επίσης είναι περίεργα. Όταν σουν κάτι καινούργιο στον χώρο τους στην αρχή φοβούνται λίγο αλλά μετά δεν το αφήνουν σε ησυχία μέχρι που τους περνἀει το ενδιαδέρον...

2. Ομιλία... Τίποτα, ένα μηδενικό.

3. 50 ευρώ το καθένα. Πριν από 4 μήνες... από πετ σοπ

4. Πολύ δυνατό παρόλο που ασχολούμαι μαζί τους... συνέχεια και όλες τις ώρες.

5. αρχάριους-μεσαίου...

6. 1.5 ωρες την ημέρα... Περίπου...


 
  • 1. Πριερεγος, κοινωνικος, παιχνιδιαρης και ομιλικος.
  • 2. μετρια προς ανεπτυγμενη
  • 3. Πριν απο 5 μηνες, 120 ευρω σε ηλικια 1,5 μηνων
  • 4. μετριο
  • 5. μεσαιου επιπεδου
  • 6. τουλαχιστον 1 ωρα
  • 7. Μειγμα σπορων versele-laga parrot prestige και big parakeet prestige, αυγοτροφη, φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθημερινα και σουπιοκοκκαλο.
  • 8. χαμηλο
 
  • 1. Πριερεγος, κοινωνικος, παιχνιδιαρης και ομιλικος.
  • 2. μετρια προς ανεπτυγμενη
  • 3. Πριν απο 5 μηνες, 120 ευρω σε ηλικια 1,5 μηνων
  • 4. μετριο
  • 5. μεσαιου επιπεδου
  • 6. τουλαχιστον 1 ωρα
  • 7. Μειγμα σπορων versele-laga parrot prestige και big parakeet prestige, αυγοτροφη, φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθημερινα και σουπιοκοκκαλο.
  • 8. χαμηλο

Χρήστο, δεν μας αναφέρειςτο είδος του παπαγάλου σου όμως :)
 
african grey
1 εξυπνος, ομιλιτικός, φοβιτσιάρης, συμπαθητικός, όχι ιδιαίτερα κοινωνικός λόγω του ότι είναι επιφυλακτικός

2. ανεπτυγμένη, αυτή τη στιγμή είναι 1 ετους και μερικών ημερών λέει 2-3 φράσεις και περίπου 10 λέξεις καθαρά καθώς και καμια 20αριά όχι καθαρά ακόμα, απαντάει σε ερωτήσεις του στίλ πως κάνει αυτό το ζώο πως κανει το άλλο κτλ ...

3. 730 ευρώ πρίν απο 8,5 μήνες

4. χαμηλό επίπεδο θορύβου, κάποιες φορές κάνει έναν κλασσικό ήχο επικοινωνίας μαζί μου σε αρκετά χαμηλή ένταση, εάν κάνει κάποιο θόρυβο θα είναι μόνο όταν φεύγω που ενοχλητικό δεν τον λές σε καμία περίπτωση απλά ''ακούγεται'' , είχα αμαζόνιους lovebird ringneck και θα έλεγα ότι σε θέμα θορύβου είναι ο πίο ήσυχος...

5. σίγουρα για όχι για κάποιον που δεν έχει ιδέα απο παπαγάλους, κλλά επειδή δεν καταλαβαίνω και τον όρο όχι πρώτος παπαγάλος και επειδή δεν μπορεί να πρέπει να κάνουμε πειραματόζωα άλλα ζώα μέχρι να φθάσουμε σε κάποιο που απο την αρχή θέλαμε, εφόσον κάποιος διαβάσει αρκετά για το είδος και γενικά για τους παπαγάλους τηρήσει τα πάντα απο αυτά που λένε τα βιβλία ( και ειδικά στο κομμάτι της συμπεριφοράς του ιδιοκτήτη ως προς το ζωντανό) πιστεύω μπορεί να κάνει για όλους...

6. Δεν νομίζω ότι ''απαιτείται'' κάποια συγκεκριμένη ώρα, όση ώρα έχω του την προσφέρω ... Παρόλαυτα τις μέρες που ασχολούμαι 2 + ώρες μαζί του φαίνεται να το απολαμβάνει τις υπόλοιπες είναι φυσιολογικός... Οι ώρες παρόλαυτά που βρίσκομαι σπίτι είναι αρκετές και πάντα τον έχω όπου κάθομαι δίπλα μου οπότε και δεν μένει μόνος πολλές ώρες συνήθως 5-6 θα μείνει, και κατα την διάρκεια αυτή του βάζω μουσική να ακούει...

7. Βαθμός συντήρησης θα έλεγα ότι εφόσον είναι καθαρό το κλουβί του, το νερό του και το φαγητό του δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ... ειδικότερα καθαρίζω τον πάτο του κλουβιού μέρα παρά μέρα με καινούργια άμμο, και 2 φορές την ημέρα αλλάζω νερό εκτός και αν το εχει λερώσει όπου εκεί θα το καθαρίσω όσες χρειαστεί φορές για να είναι καθαρό, φαγητό κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα εάν δεν το έχει φάει ( συνήθως τις μέρες που του δίνω διαφορα άλλα εκτός απο τα pellet μπορεί να μην τα φάει τα pellet)

8. pellet καθημερινά, μερικές φορές την εβδομάδα μικρή ποσότητα από καλαμπόκι και σιτάρι μουλιασμένο για 10-12ώρες σε νερό για να είναι μαλακά, το κεχρί το λατρεύει - του δίνω 2 φορές την εβδομάδα, φρούτα (αχλάδι μήλο μπανάνα) καθημερινά πιο σπάνια ακτινίδιο, σταφύλι το καλοκαίρι κτλ ... λαχανικά εκτός απο καρότο που του δίνω μερικές φορές το μήνα και μπρόκολο, τίποτα άλλο, για λιχουδιά κεχρί με λιοσπορούς, περιορισμένη ποσότητα

9. κόστος μικρό εφόσον είναι υγιείς, παιχνίδια δυστυχώς δεν του αρέσουν, εκτιμάει τα ξύλα μέσα στο κλουβί για να σκαρφαλώνει τα οποια έχουν και μικρό κόστος, το κλουβί του τα μπολάκια του ( να είναι καλής ποιότητας για να μην τα χαλάει ) έχουν κάποιο κόστος μιας και θα πρέπει να έιναι μεγάλα για να είναι άνετος ο παπαγάλος... Εγώ έδωσα 200 ευρώ για αρχικά πράγματα ( κλουβί μπολάκια και 1-2 παιχνίδια) και θέλω 15 ευρώ τον μήνα για pellet και 6 ευρώ για άμμο, φρούτα επειδή καθαρίζω και για εμένα δεν τα μετράω στο κοστος...
 
african grey
1 εξυπνος, ομιλιτικός, φοβιτσιάρης, συμπαθητικός, όχι ιδιαίτερα κοινωνικός λόγω του ότι είναι επιφυλακτικός

2. ανεπτυγμένη, αυτή τη στιγμή είναι 1 ετους και μερικών ημερών λέει 2-3 φράσεις και περίπου 10 λέξεις καθαρά καθώς και καμια 20αριά όχι καθαρά ακόμα, απαντάει σε ερωτήσεις του στίλ πως κάνει αυτό το ζώο πως κανει το άλλο κτλ ...

3. 730 ευρώ πρίν απο 8,5 μήνες

4. χαμηλό επίπεδο θορύβου, κάποιες φορές κάνει έναν κλασσικό ήχο επικοινωνίας μαζί μου σε αρκετά χαμηλή ένταση, εάν κάνει κάποιο θόρυβο θα είναι μόνο όταν φεύγω που ενοχλητικό δεν τον λές σε καμία περίπτωση απλά ''ακούγεται'' , είχα αμαζόνιους lovebird ringneck και θα έλεγα ότι σε θέμα θορύβου είναι ο πίο ήσυχος...

5. σίγουρα για όχι για κάποιον που δεν έχει ιδέα απο παπαγάλους, κλλά επειδή δεν καταλαβαίνω και τον όρο όχι πρώτος παπαγάλος και επειδή δεν μπορεί να πρέπει να κάνουμε πειραματόζωα άλλα ζώα μέχρι να φθάσουμε σε κάποιο που απο την αρχή θέλαμε, εφόσον κάποιος διαβάσει αρκετά για το είδος και γενικά για τους παπαγάλους τηρήσει τα πάντα απο αυτά που λένε τα βιβλία ( και ειδικά στο κομμάτι της συμπεριφοράς του ιδιοκτήτη ως προς το ζωντανό) πιστεύω μπορεί να κάνει για όλους...

6. Δεν νομίζω ότι ''απαιτείται'' κάποια συγκεκριμένη ώρα, όση ώρα έχω του την προσφέρω ... Παρόλαυτα τις μέρες που ασχολούμαι 2 + ώρες μαζί του φαίνεται να το απολαμβάνει τις υπόλοιπες είναι φυσιολογικός... Οι ώρες παρόλαυτά που βρίσκομαι σπίτι είναι αρκετές και πάντα τον έχω όπου κάθομαι δίπλα μου οπότε και δεν μένει μόνος πολλές ώρες συνήθως 5-6 θα μείνει, και κατα την διάρκεια αυτή του βάζω μουσική να ακούει...

7. Βαθμός συντήρησης θα έλεγα ότι εφόσον είναι καθαρό το κλουβί του, το νερό του και το φαγητό του δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ... ειδικότερα καθαρίζω τον πάτο του κλουβιού μέρα παρά μέρα με καινούργια άμμο, και 2 φορές την ημέρα αλλάζω νερό εκτός και αν το εχει λερώσει όπου εκεί θα το καθαρίσω όσες χρειαστεί φορές για να είναι καθαρό, φαγητό κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα εάν δεν το έχει φάει ( συνήθως τις μέρες που του δίνω διαφορα άλλα εκτός απο τα pellet μπορεί να μην τα φάει τα pellet)

8. pellet καθημερινά, μερικές φορές την εβδομάδα μικρή ποσότητα από καλαμπόκι και σιτάρι μουλιασμένο για 10-12ώρες σε νερό για να είναι μαλακά, το κεχρί το λατρεύει - του δίνω 2 φορές την εβδομάδα, φρούτα (αχλάδι μήλο μπανάνα) καθημερινά πιο σπάνια ακτινίδιο, σταφύλι το καλοκαίρι κτλ ... λαχανικά εκτός απο καρότο που του δίνω μερικές φορές το μήνα και μπρόκολο, τίποτα άλλο, για λιχουδιά κεχρί με λιοσπορούς, περιορισμένη ποσότητα

9. κόστος μικρό εφόσον είναι υγιείς, παιχνίδια δυστυχώς δεν του αρέσουν, εκτιμάει τα ξύλα μέσα στο κλουβί για να σκαρφαλώνει τα οποια έχουν και μικρό κόστος, το κλουβί του τα μπολάκια του ( να είναι καλής ποιότητας για να μην τα χαλάει ) έχουν κάποιο κόστος μιας και θα πρέπει να έιναι μεγάλα για να είναι άνετος ο παπαγάλος... Εγώ έδωσα 200 ευρώ για αρχικά πράγματα ( κλουβί μπολάκια και 1-2 παιχνίδια) και θέλω 15 ευρώ τον μήνα για pellet και 6 ευρώ για άμμο, φρούτα επειδή καθαρίζω και για εμένα δεν τα μετράω στο κοστος...

Συμφωνώ πολύ με το 5.
 
Απαντήσεις βάσει ενός και μόνο αρσενικού κοκατίλ:
  • στοιχεία χαρακτήρα: καλόβολο, φιλικό, πολύ παιχνιδιάρικο, δένεται πολύ με τον ιδιοκτήτη του, διεκδικητικό
  • ικανότητα ομιλίας: δε μιλάει (ακόμα)
  • τιμή: 80 ευρώ με τα μεταφορικά (2018)
  • επίπεδο θορύβου: χαμηλό
  • βαθμός δυσκολίας: για αρχάριους
  • ώρες ενασχόλησης: 6-7
  • διατροφή: σπόροι, πέλλετς, φρούτα, λαχανικά, φύτρες, αυγοτροφή
  • κόστος: μέτριο (κυρίως για βασικό εξοπλισμό, ευρύχωρο κλουβί, παιχνίδια κτλ).
 
Τον εχω 5 μηνες περιπου και δυστυχως δεν εχω εμπειρια απο αλλους παπαγαλους για να συγκρινω.

Monk / Quaker
  • Χαρακτηρας : Ειναι επιφυλακτικος με οτιδηποτε καινουριο, λατρευει τα παιδια, ειναι κοινωνικος, πολυ παιχνιδιαρης οχι ομως υπερκινητικος. Δεν του αρεσουν τα χαδια.
  • Ικανοτητα ομιλιας : Θα ελεγα μετρια. Στον 4ο μηνα αρχισε να λεει τις πρωτες λεξεις και τωρα στον 6ο λεει πολλα οχι ομως πολυ καθαρα,ισως λογο ηλικιας.
  • Τιμη : Μπλε Μονκ 160 ευρω,τον αγορασα τον Αυγουστο του 2018.
  • Επιπεδο θορυβου : Θα ελεγα μετριο, ακουγετε μονο καποιες ωρες τη μερα αλλα εχει δυνατη φωνη.
  • Βαθμος Δυσκολιας : Ειναι για μεσαιου επιπεδου ιδιοκτητες, με πολυ διαβασμα, αρκετες ερωτησεις σε κατοχους παπαγαλων, πολυ υπομονη και ενασχοληση θα μπορουσε να ειναι και για αρχαριο.
  • Ωρες ενασχολησης : Το λιγοτερο 3 ωρες τη μερα.
  • Διατροφηκες συνηθειες : Μιγμα σπορων για μεσαιους παπαγαλους, αυγοτροφη, φρουτα και λαχανικα εποχης, φυτρες και βρασμενα οσπρια, λαχανικα και μαυρο ρυζι.
  • Κοστος συντηρησης : Μετριο προς χαμηλο,τα περισσοτερα χρηματα μου εφυγαν τις πρωτες μερες μεχρι να παρω τα απαραιτητα κλουβι, παιχνιδια κτλ. απο εκει και περα τα εξοδα του ειναι λιγα.
 
Μήπως χρειάζεται ενημέρωση ο πίνακας; Λείπει το κακαρίκι ή κάνω λάθος;

Ενημέρωση απο ποιον; Εδώ γράφουν μέλη τη δική τους γνώμη απο την εμπειρία τους.
 
Υπάρχει μόνο μία αναφορά από τη ΡΟΖΙ οπότε στην ουσία πρόκειται για προσωπική άποψη, όσον αφορά στο Κακαρίκι. Παρόλα αυτά έχω ενημερώσει τον πίνακα και μπορείτε να τον κατεβάσετε.
 
Cockatiel
  1. Υπερκινητικός, ομιλητικός, χαδιάρης, γκρινιάρης, μυγιάγγιχτος.
  2. Μέτρια
  3. Αγορά 06/2021, 70€, ηλικία 2 μηνών
  4. Χαμηλό
  5. Λόγω της χρόνιας ασθένειάς του χρειάζεται εμπειρία και καθοδήγηση από πτηνίατρο
  6. 1-2 ώρες για καθαριότητα μέρα παρά μέρα, 5-6 ώρες για φροντίδα και δημιουργική απασχόληση-εκπαίδευση
  7. Μείγμα σπόρων, σουσάμι, κολοκυθόσπορο, pellet, αυγοτροφή, αυγό βραστό, ξηρούς καρπούς, ρόδι, καρότο, καλαμπόκι, σπανάκι, μπρόκολο, κολοκύθι, χαμομήλι, βιταμίνες
  8. Λόγω της χρόνιας ασθένειάς του έχω έξοδα μέτρια έως αρκετά
 
KOKATIΛ PIED CINNAMON ΘΗΛΥΚΟ

#Χαρακτηρας: Ήμερο, Παχνιδιάρικο, Ζωηρό, Με Χιουμορ, Περίεργο, Διεκδικητικό, Εκφραστικό, Ατίθασο, Τρυφερό, Ανεξάρτητο, Ζητάει ΣΥΝΕΧΩΣ Προσοχή, Υπερκινητικό, Θορυβώδες, Τετραπέρατο, Απαιτητικό με το Φαγητο.

#Ομιλία: Δεν μιλάει με λέξεις, αλλα για το φύλο του, ειναι ομιλητικό υπερ του δέοντος! Είναι 4 μηνών και ήδη (αναλόγως τι θέλει να εκφράσει) χρησιμοποιεί 4 διαφορετικές φωνούλες.

#Τιμή Αγοράς: 90 ευρώ απο ιδιώτη.
Ούτε φθηνό ουτε ακριβό, εαν λάβουμε υπόψιν πως είναι ταϊσμένο στο χερί και έχει πέρλες στο φτερωμά της.

#Επίπεδο Θορύβου: ΥΨΙΛΟ+
Είναι Θορυβώδες (εαν βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο) διεκδικώντας να βγει απο το κλουβί της ή εαν αλλάξουμε δωμάτιο αφήνοντας τη μονη της.

#Βαθμος Δυσκολίας Συντήρησης: Μέτριο προς υψηλό!
Τα Κοκατίλ εαν και μικρόσωμα είναι ζωηρά και περιεργα πουλιά. Γιαύτο και όταν ειναι εκτός κλουβιού θελουν αμέριστη επιβλέψη και προσοχή στο τι ροκανίζουν στο περιβάλλον μας. Θεωρώ ομώς πως παράγοντας που παίζει ρολο είναι σίγουρα και ο χαρακτήρας του καθε ζωντανού.

#Ωρες Ενασχολησης: Τουλάχιστον 3 ώρες. Εαν είναι και εκτός κλουβιού ακομη καλύτερα γιατί τα Κοκατιλ είναι υπερκινητικά και θέλουν να εκτόνωνονται.

# Προτίμηση Τροφής εκτός Σπόρων: Λάχανο, Ρόκα και Κοτσάνια από Άνηθο, Μαϊντανό και Σέλινο και Βότανα: (Ρίγανη, Δεντρολίβανο, Τσαι του βουνού)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top