Γενικά Συγκριτικός πίνακας ειδών παπαγάλων (Project)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν ανοίγει το αρχείο σ εμένα.. Δεν ξέρω γιατι.. Αυτό που βλέπω εδώ είναι μια προσπάθεια να γίνει quantitative research αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι:ποιες είναι οι σταθερές μεταβλητές για να μετρηθούν οι υπόλοιπες; και πως γίνεται να μετρηθούν;
 
Κωνσταντίνε η προσπάθεια που ξεκινήσαμε τον Οκτώβρη έχει ως μοναδικό σκοπό να συγκεντρώσει κάποια στοιχεία απο την εμπειρία των μελών του PetBirds. Η αλήθεια είναι ότι ακόμη δεν έχω συμπεριλάβει τις απαντήσεις στο project, αλλά υποσχομαι πολυ συντομα να το κάνω και να ανεβασω την ενημερωμένη έκδοση του πίνακα.:)
 
Οκ. Απλά πιστεύω πως ότι και να απαντήσουν κάποιοι δεν μπορεί να βγει κανενα συμπέρασμα σε ορισμένουσ τομείς.. Πχ ο χαρακτήρας και οι συνήθειες τον ειδών. Πάντως σαν κονσεπτ έχει ενδιαφέρον.
 
δοκιμαστικό Project είναι που απλά έχει σκοπό να συγκεντρώσει κάποιες απο τις πολλές πληροφορίες. Είναι πολύ δύσκολο να διαμορφωθεί σε μια έγκυρη τελική μορφή. Γι'αυτο ευελπιστώ στην συμβολή όλων 🙂
 
Αμαζονίου Orange Winged
- Ζωηρός, χαδιάρης, επίμονος, φοβιτσιάρης, ζηλιάρης, παιχνιδιάρης,τρυφερός
- Μέτριο επίπεδο ομιλίας
- Πριν 3 χρόνια 650 €
- Χαμηλό. Όταν θέλω εγώ να παίξουμε έντονα τότε τον προκαλώ να φωνάξει λίγο.
- Προχωρημένους προς έμπειρους
- Όσο το δυνατόν περισσότερο. Περίπου 7 ώρες
- Όλα τα προαναφερόμενα
- Κόστος συντήρησης όχι πολύ υψηλό
 
Cockatoo medium sulphur-crested

1)Φοβησμενος με ολους τους υπολοιπους εκτος απο εμενα και την (ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ):Dλογο οτι τον εχω 2 εβδο
μαδες!
2)Λιγο δυσκολα να μιλισει και το μονο που κανει ειναι οταν το χα'ι'δευω ειναι ενα σαν κλαψουρισμα!
3)2000 ευρω!
4)Ακομη παρα πολυ ησυχος!
5)Μεσαιου επιπεδου και λιγο προσ το προχωριμενους!
6)Οσο το δυνατον περισσοτερες τοσο καλυτερα!
7)Σπορους αρκετους και φρουτα φρεσκα!
8)Το αρχικο κοστος για τον δικο μου παπαγαλο ειναι λιγο υψηλο (παπαγαλος, κλουβι, σταντ, παιχνιδια) προσωπικα ολα μαζι μου στοιχησαν γυρο στα 2600ευρω αλλα στην πορεια πιστευω θα μου στοιχιζει καπου στα 30-40ευρω το μηνα το πολυ!
 
1)Φοβησμενος με ολους τους υπολοιπους εκτος απο εμενα και την (ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ):Dλογο οτι τον εχω 2 εβδο
μαδες!
2)Λιγο δυσκολα να μιλισει και το μονο που κανει ειναι οταν το χα'ι'δευω ειναι ενα σαν κλαψουρισμα!
3)2000 ευρω!
4)Ακομη παρα πολυ ησυχος!
5)Μεσαιου επιπεδου και λιγο προσ το προχωριμενους!
6)Οσο το δυνατον περισσοτερες τοσο καλυτερα!
7)Σπορους αρκετους και φρουτα φρεσκα!
8)Το αρχικο κοστος για τον δικο μου παπαγαλο ειναι λιγο υψηλο (παπαγαλος, κλουβι, σταντ, παιχνιδια) προσωπικα ολα μαζι μου στοιχησαν γυρο στα 2600ευρω αλλα στην πορεια πιστευω θα μου στοιχιζει καπου στα 30-40ευρω το μηνα το πολυ!

Θα διαφωνήσω στο νούμερο 4, 5, 7, 8, και θα αιτιολογήσω την διαφωνία μου. Στο 4 που είναι το επίπεδο φασαρίας, δεν μπορούμε να πούμε οτι ένας κοκάτου είναι ήσυχος. Στο 5 που είναι το επίπεδο δυσκολίας, τα κοκάτου είναι απολειστικά κατα την γνώμη μου για πολύ προχωρημένους και όχι μεσαίου επιπέδου, και αιτιολογώ την απαντηση μου στο 7 που δεν είναι σε καμία περίπτωση σωστό να ταίζεται ένας κοκάτου μόνο με σποράκια και φρούτα. Επίσης στο 8 το τελικό κόστος κάθε μήνα ανέρχεται τουλάχιστον στα 100 ευρώ αποκλειστικά για διατροφή, παιχνίδια και παρελκόμενα.

ΥΓ Πρόσεξε λίγο την διατροφή του 😉
 
Παπαγάλος Monk

α) Παιχνιδιάρης, ζωηρός, τσατίζεται όταν δεν γίνεται το δικό του, ζηλιάρης, πολύ κτητικός με τον "άνθρωπό" του, φοβητσιάρης σε κάθε τι άγνωστο, λιχούδης, εξαιρετικά έξυπνος, καταλαβαίνει τα πάντα (υπακούει όμως μόνο όταν θέλει:), λατρεύει το μπάνιο και τον μεσημεριανό ύπνο!
β) χαμηλή ως προς την ομιλία (μέχρι στιγμής), πάρα πολλούς ήχους και παραπονιάρικες φωνούλες, όταν θέλει να σε καλοπιάσει.
γ) 300€
δ) Σε γενικές γραμμές μέτριο, υψηλό και σε διάρκεια όταν θέλει κάτι!😱
ε) Μεσαίου επιπέδου θα έλεγα. Για αρχάριους, λίγο δύσκολο πουλί.
στ) Πάρα πολλές ώρες, γιατί είμαστε σχεδόν συνέχεια σπίτι.
ζ) Ελάχιστα σπόρια από το συσκευασμένο μίγμα, μαρούλι, λάχανο, μήλο, σταφύλι και πορτοκάλι (με τα υπόλοιπα φρούτα και λαχανικά δεν τα πάει καλά), δοκιμάζει όμως τα πάντα! 🙂
η) Αν εξαιρέσεις τις απαιτούμενες επισκέψεις στο γιατρό και τυχόν φάρμακα, μέτριο κόστος. Δεν ασχολείται με παιχνίδια ιδιαίτερα, αν και του έχουμε πάρει διάφορα, προτιμάει να παίζει μαζί μας.
 
Γρηγορη δεν μπορεις να το πιστεψεις ποσο ησυχος ειναι ο δικος να φανταστεις οσο καιρο τον εχω μια φορα εχω ακουσει την κραυγη του και συνηθως ασχολειται με κατι! Οσο για την διατροφη, μου κοστισαν 3 πακετα 40ευρω!βιταμινηκαι τα αλλα δυο μειγματα διφορα, απλα εγω τονισα τι του αρεσει πιο πολυ(σπορια, φρουτα)και πιστευω θα μου κρατησει η τροφη γυρω στο δυμηνο! Και το κοστος, εγω του κανω αρκετα αυτοσχεδια παιχνιδια και του αρεσουν πιο πολυ απο τα ετοιμα, τωρα εσυ αν του παιρνεις διαφορα ακριβα παιχνιδια εσυ φταις! Εγω αν θελεις μπορω να φτασω το μηνιαιο κοστος και 20000ευρω αν του δινω να παιζει με μονοπετρα δαχτυλιδια(διαμαντια)!
 
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
Γρηγορη δεν μπορεις να το πιστεψεις ποσο ησυχος ειναι ο δικος να φανταστεις οσο καιρο τον εχω μια φορα εχω ακουσει την κραυγη του και συνηθως ασχολειται με κατι! Οσο για την διατροφη, μου κοστισαν 3 πακετα 40ευρω!βιταμινηκαι τα αλλα δυο μειγματα διφορα, απλα εγω τονισα τι του αρεσει πιο πολυ(σπορια, φρουτα)και πιστευω θα μου κρατησει η τροφη γυρω στο δυμηνο! Και το κοστος, εγω του κανω αρκετα αυτοσχεδια παιχνιδια και του αρεσουν πιο πολυ απο τα ετοιμα, τωρα εσυ αν του παιρνεις διαφορα ακριβα παιχνιδια εσυ φταις! Εγω αν θελεις μπορω να φτασω το μηνιαιο κοστος και 20000ευρω αν του δινω να παιζει με μονοπετρα δαχτυλιδια(διαμαντια)!

Δεν ξέρω αν τα διαμάντια θα είναι ένα ωραίο παιχνίδι για κοκάτου, αλλά άν έπρεπε να του πάρω ακόμα και διαμάντια θα το έκανα με οποιοδήποτε κόστος μηνιαίο ή ετήσιο. Είναι δικιά μας ευθύνη και έχουμε μεγάλη υποχρέωση όταν αναλαμβάνουμε να συντηρίσουμε ένα πουλί και ιδίος ένα κακάτου. Εξακουλουθώ να έχω τις διαφωνίες μου στα παραπάνω και πιο πολύ στο θέμα διατροφής και μηνιαίων εξόδων.
 
Γρηγορη παντως να ξερεις οτι τον εχω στα οπα οπα σε ολα τα θεματα! Μην ανυσηχεις! Και πολυ καλα εκανες που εκανες αυτη την επισημανση!
 
παιδια μην τσακωνεστε, ( inca1099 - efthimis )

Ευθιμη πιστευω πως εχεις αδικο και να ακους τον Γρηγορη αμα δεις τα μηνυματα σου με τα δικα του θα φανει η διαφορα. Εννοω οτι εσυ εισαι πιο καινουριος - εχεις 80 μην. ενω ο Γρηγορης 1576 μην.
 
παιδια μην τσακωνεστε, ( inca1099 - efthimis )

Ευθιμη πιστευω πως εχεις αδικο και να ακους τον Γρηγορη αμα δεις τα μηνυματα σου με τα δικα του θα φανει η διαφορα. Εννοω οτι εσυ εισαι πιο καινουριος - εχεις 80 μην. ενω ο Γρηγορης 1576 μην.

Δεν τσακώθηκε κανένας 😉 Ανταλλαγή απόψεων γίνεται :) Ας γυρίσουμε στο θέμα ξάνα τώρα :)
 
Δεν συγκρινομαι με τον Γρηγορη ρε Λεονιδα, εννοηται οτι γνωριζει πολα παραπανω απο μενα που ασχολουμε εδω και 3 μηνες απλα δεν συμφωνησαμε σε ενα θεμα οπως ειπε και ο ιδιος και εχω εχω να πω οτι με βοηθησε αρκετες φορες σε διαφορα θεματα και τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
πάντος από τον δικόμου ζακό θα πω πολύ απαιτητικό πουλί, one man show, δενεται μόνο με εναν και είναι απιθετικό με τους υπολοίπους, κόστος συντήρησης μέτριο προς υψηλό, εξυπνο και θορυβώδες
 
καλιμερα και απο εμενα.
κοκατιλ.
πολυ χαδιαρικο και ιρεμο,
ασχολιτε παντα με τον εαυτο του.
μοθ τον εκαναν δωρο μορο και τον μεγαλοσα με ταισμα στο χερι.
δεν φοναζι.
ολυ μερα ελεθεροσ στο σπιτι και κανι βολτεσ.
ασχολια μαζιτου σχεδον ολυ τι μερα.
μονο ενα προβλιμα ενο το μεγαλοσα εγω αγαπα ιπερβολικα το πατερα μου,
προπαντον οταν παι σπιτι ο πατερασ μου και πινι ουζακι κανι επιθεσι στο ουζοτουκαι ετσι ο πατερασ μου βαζι και για τον τιμον ενα μικρο ποτιρι στο τραπεζι..
 
παπαγαλος ζακο
-παιχνιδιαρης ναζιαρης, πολυ δεμενος μαζι μου οχι και τοσο με τους υπολοιπους
-μετριο λογω ηλικιας(7 μηνων, συνηθως αρχιζουν α μιλανε στο χρνο) λεει ομως συλλαβες με αθρωπινη φωνη
-1200 πριν ενα μηνα
-αρκετα ησυχος
-για προχωρημενους
-σπορους φρεσκα φρουτα και λαχανικα
-μετριο προς υψηλο κοστος συντηρησης
 
Back
Top